Turecký prezident Erdogan sa prihovára talianskej krajne pravicovej premiérke Giorgii Meloniovej

Turecký prezident Erdogan sa prihovára talianskej krajne pravicovej premiérke Giorgii Meloniovej

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)

 

Zdá sa, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a novozvolená talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová nachádzajú nepravdepodobnú spoločnú reč v otázkach týkajúcich sa Afriky a migrácie. Meloniová je poslednou zo zoznamu pevných partnerstiev, ktoré sa Erdogan snaží vybudovať s európskymi krajne pravicovými lídrami, píše Dorian Jones pre portál RFI

Meloniová Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a talianska premiérka Giorgia Meloniová

Na prvom stretnutí medzi Erdoganom a Meloniovou nechýbali úsmevy a srdečné podanie rúk na okraj stretnutia skupiny G-20 v Indonézii. Napriek jednému z prvých Meloniovej krokov po víťazstve v parlamentných voľbách, v ktorom vyzvala na zmrazenie výstavby mešít v Taliansku.

Reklama

 

Spoločný základ

Erdogan sa zároveň pred voľbami, ktoré sa uskutočnia na budúci rok, stavia do pozície obhajcu práv moslimov doma aj v zahraničí. Huseyin Bagci, vedúci Inštitútu pre zahraničnú politiku so sídlom v Ankare, však tvrdí, že taliansky a turecký líder majú veľa spoločného.

Reklama

“Tayyip Erdogan je islamista a Turek. Meloniová je kresťanka a Talianka. Takže si rozumejú oveľa lepšie,” povedal Bagci.

“Nehovoria o určitých hodnotách, o demokratických hodnotách, hovoria o náboženských hodnotách, hovoria o nacionalistických hodnotách a myslím si, že si budú rozumieť oveľa lepšie ako ostatní,” dodal Bagci.

Jednou z Meloniovej priorít je zastaviť migráciu z Afriky, ktorej veľká časť prichádza cez Líbyu. Okrem toho má Turecko silné väzby s líbyjskou vládou národnej jednoty, čo dáva Erdoganovi dôležitú výhodu pri vyjednávaní.

“Turecko má teraz základňu v západnej Líbyi. Kontroluje všetku kritickú infraštruktúru v západnej Líbyi. A ako viete, západná Líbya je veľmi dôležitým bodom pre obchodovanie s ľuďmi do Európy,” zdôraznila Aya Burweilová, hosťujúca lektorka bezpečnosti na Helénskej národnej obrannej akadémii v Aténach.”

“Turecko má teraz základňu v severnej Afrike. Momentálne kontrolujú prístavy v západnej Líbyi,” dodal Burweilaová. “Kontrolujú milície v západnej Líbyi, ktoré sú zapojené do obchodovania s ľuďmi. Takže určite je to pre nich tromf pri vyjednávaní s Európou.”

Reklama

 

Napäté vzťahy

Rím by však za prehĺbenie vzťahov s Ankarou mohol zaplatiť vysokú cenu. Vzťahy medzi Tureckom a členským štátom Európskej únie Gréckom v súvislosti s viacerými územnými spormi, pričom ozbrojené sily týchto krajín sa pravidelne vzájomne napádajú. Turecko má tiež napäté vzťahy s Egyptom, ktorý je dôležitým obchodným partnerom Talianska.

“Myslím si, že Taliansko nezabudlo, že je európskym národom,” upozorňuje stredomorský analytik Jalal Harchaoui zo siete občianskej spoločnosti Global Initiative.

“Taliansko má s Egyptom rozbehnutý veľký obchod s uhľovodíkmi. Jeho cieľom nie je nahnevať Egypt. Takže by som naozaj rozlišoval medzi Tureckom a Talianskom. Taliansko nie je veľmi šťastné, keď vidí takúto úroveň kontroverzie,” dodal Harchaoui.

Talianski analytici tiež poukazujú na to, že zatiaľ čo Meloniová viedla kampaň na platforme útočiacej na vedenie Európskej únie, nová talianska premiérka, ktorá je teraz pri moci, sa snaží upevniť svoju pozíciu, ktorá sa aspoň zatiaľ zrejme snaží vyhnúť konfrontácii s Bruselom.

Reklama

“V predvolebnej kampani, počas ktorej Meloniová vyhlásila, že jej strana nie je tak európsky integrovaná a tak ďalej a tak ďalej. Po tom, ako vyhrala voľby, sa rozhodla prejsť na európskejšiu integrovanú zahraničnú politiku.

Giorgia Meloniová
Na snímke Giorgia Meloniová

Utuženie spojenectva s NATO, s ostatnými západnými spojencami so Spojenými štátmi a Európskou úniou,” poznamenáva Alessia Chiriattiová, výskumníčka Stredomoria, Blízkeho východu a severnej Afriky pre taliansky think tank IAI.

 

Taliansko a Európa

Chiriattiová tvrdí, že Meloniová bude dbať na to, aby sa svojimi rokovaniami s Erdoganom neizolovala v Európe.

“Zahraničná politika Meloniovej bude súvisieť s členstvom Talianska v Európskej únii. Takže by bolo možné intenzívnejšie spolupracovať s Tureckom v oblasti migrácie, ale nie bez európskeho rozmeru pre Meloniovú a pre Taliansko,” dodala Chiriattiová.

Meloniovú a Erdogana však spájajú napäté vzťahy s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v súvislosti s incidentmi, pri ktorých talianske orgány nedávno odmietli povoliť zakotvenie lodi s migrantmi. Plavidlo potom muselo ísť do Francúzska, kde sa migranti nakoniec vylodili. Cieľom tureckých a talianskych lídrov je tiež spochybniť lukratívne hospodárske záujmy Francúzska v Afrike.

 

Vzťahy s Francúzskom

Počas svojej predvolebnej kampane Meloniová kritizovala koloniálnu minulosť Francúzska v Afrike a obvinila Paríž, že si zachováva koloniálnu mentalitu voči africkým krajinám. Jej slová sú opakom Erdoganovej častej kritiky Francúzska. Erdogan má dlhoročné skúsenosti so spoluprácou s inými krajne pravicovými a pravicovými európskymi lídrami, ako je maďarský premiér Viktor Orbán.

“V skutočnosti má dobré pracovné vzťahy s islamofóbnymi autokratmi, ako je napríklad Orbán alebo Putin, ktorí nemusia byť považovaní za zvlášť proislamských,” poznamenáva Senem Aydin-Duzgit, profesor medzinárodných vzťahov na Sabanci University neďaleko Istanbulu.

“Takže nezáleží na tom, či je (Meloniová) krajne pravicová, a myslím si, že to, že je krajne pravicová, môže dokonca viac vyhovovať jeho (Erdoganovým) záujmom. Pretože on, Turecko, súčasná turecká vláda, celkom rád vidí Európu, ktorá je nejednotná a ktorá je zbavená takzvaných hodnôt.”

Reklama

Najnovší most v Istanbule postavila talianska spoločnosť. Obchod je základom taliansko-tureckých vzťahov, na ktorých sú lídri oboch krajín zrejme pripravení stavať.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:58

Počet štátnych úradníkov narástol v minulom roku o 567 miest. Mzdové výdavky na nich predstavujú 750 miliónov eur. Upozornil na to v piatok poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Vladimír Ledecký na tlačovej konferencii. Poslanec NR SR za SaS Marián Viskupič sa zas obáva, že prijaté výdavkové limity budú len sľubom.

16:56

Výdavkové limity vyrátané podľa doteraz platného zákona nie je možné porovnávať s limitmi podľa vo štvrtok (9. 5.) schválenej legislatívy. Ich výpočet nie je založený na rovnakom základe a nové limity sú vypočítané inou metodikou, upozornilo v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.

16:43

Vo Volynskej oblasti žena po hádke upálila svojho manžela.

Infromujú o tom noviny Strana, ktoré sa dozvedeli od zdrojov v orgánoch činných v trestnom konaní.

„Incident sa stal 8. mája. Žena bola s manželom na ulici pri ich dome, muž bol invalidný a sedel na invalidnom vozíku. Počas hádky žena vzala benzín, poliala muža a zapálila ho. Muž zomrel na následky popálenín, ktoré utrpel,“ uvádza zdroj.

Zároveň dodal, že žena bola zadržaná. Hrozí jej až 12 rokov väzenia.

16:20

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok povedal, že udelí politický azyl poľskému sudcovi Tomaszovi Szmydtovi, ktorý pred stíhaním z dôvodu špionáže utiekol do Bieloruska.

16:18

Aktivisti vtrhli do továrne Tesla neďaleko Berlína – jedinej v Európe.

Bild píše, že ide o ľavicových radikálov. Majú červenú vlajku a skandujú „Zničme kapitalizmus, vytvorme budúcnosť!“.

Polícia sa ich snaží zastaviť.

Od štvrtka sa pred továrňou zhromaždilo asi 1 200 aktivistov z celej Európy. Postavili stany, a vztíčili vlajky Palestíny a nemeckého teroristického hnutia RAF („Frakcia Červenej armády“).

Požadujú zastavenie rozširovania závodu.

aktivisti
Na snímke aktivisti
15:52

Ukrajinské sily sú pripravené čeliť útoku v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, ktorú ruské sily spustili v piatok. Povedal to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň varoval, že Moskva by mohla do oblasti vyslať viac vojakov.

15:36

Pápež František sa v piatok prihovoril európskym politikom na konferencii o rastúcej demografickej kríze. Urgoval ich, aby zaviedli “skutočné a funkčné” politiky pre rodiny, ktoré pomôžu zlepšiť pôrodnosť a vysporiadať sa so starnúcou populáciou.

15:16

Železnice SR (ŽSR) vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. V prípade, ak vozidlo uviazne na železničnom priecestí, treba volať záchranárov na linke 112. V prípade, že auto uviazlo na priecestí a blíži sa vlak, treba spustené závory preraziť. ŽSR o tom informovali v piatok v súvislosti s tým, že v období od 2. apríla do 6. mája evidujú deväť zrážok vlaku s osobou, z ktorých jedna bola smrteľná. K stretu vlaku a auta došlo v tomto období päťkrát.

15:12

Ovocinári začali v partizánskej mestskej časti Návojovce so samozberom jahôd. Oproti minulým rokom si ľudia môžu ovocie nazbierať o tri týždne skôr. Časť úrody zničili jarné mrazy, problém spôsobila i prietrž mračien.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali