Ruské lietadlá typu typu An-30B začali v utorok vykonávať pozorovacie lety v tureckom vzdušnom priestore až do 18. decembra. Turecké letectvo oznámilo začatie letov v utorok popoludní, hlási Haberturk. Lietadlá by mali pokryť vzdialenosť 1500 kilometrov. Lety sa budú realizovať v rámci “zmluvy o otvorenom nebi”, hlási Sputnik.
Zmluva nadobudla účinnosť 1. januára 2002 ako právne záväzný dokument. Pole pôsobnosti zmluvy zahŕňa územie 34 zmluvných strán a siaha od Vancouveru po Vladivostok, hlásilo ministerstvo zahraničia. Počet pozorovacích letov v priebehu jedného roka musí byť slobodne dohodnutý medzi oboma zmluvnými stranami. Lety musia prebiehať nerušene. To znamená “slobodné fotografovanie, používanie radarov a infračervených kamier,” uviedlo ministerstvo zahraničia.
Povolenie možno považovať za prejav určitého zmiernenia napätia medzi Tureckom a Ruskom. USA a Rusko sa dohodli na úzkej spolupráci v Sýrii. Americký prezident Barack Obama sa chce vyhnúť konfliktu pochádzajúcemu z Turecka, ktorý v posledných dňoch rozdúchaval turecký prezident Erdogan. K tomu patrí aj stiahnutie vojakov z Iraku členského štátu NATO. To Ankara splnila len nedobrovoľne:
Po protestoch zo strany irackej vlády proti prítomnosti tureckých vojakov na severe krajiny niektoré z jednotiek, zdá sa, opustili tábor v blízkosti Mosulu. Podľa tureckých vládnych a vojenských kruhov boli na ceste smerom na sever. Zostalo však nejasné, kde presne vojaci smerovali. Premiér Ahmet Davutoglu povedal len to, že boli prijaté potrebné opatrenia na preskupenie vojakov.
Podľa vládnych predstaviteľov tureckí vojaci cvičia irackých bojovníkov, najmä proti islamským extrémistom z teroristickej skupiny Islamský štát. Iracká vláda však vysvetlila, že o túto pomoc Turecko nepožiadala. Invázia tureckých vojsk bolo porušenie irackého územia. Bezpečnostná rada OSN preto inštruovala vláde v Ankare, aby okamžite stiahla vojská.