Poradca prezidenta Yalcin Topcu vyhlásil, že Turecko by malo prehodnotiť svoje členstvo v Severoatlantickej aliancii. “Táto organizácia, ktorá sa zaoberá všetkými druhmi nepriateľských postojov voči svojmu členovi, nie je pre nás nevyhnutná. Naša prítomnosť v tejto inštitúcii musí byť naliehavo riešená parlamentom,” citoval Topçua počas návštevy v kazašskej metropole Astane denník Cumhuriyet.
Pobúrilo to aj samotného prezidenta Erdogana. No k incidentu, keď sa v Nórsku na zozname nepriateľov nato ocitol on sám ako aj zakladateľ moderného tureckého štátu Mustafa Kemal Atatürk, sa odmietol vyjadriť pre médiá. Turecko v reakcii na incident, ktorý sa stal pred niekoľkými dňami oznámilo, že z cvičenia sťahuje svojich štyridsať vojakov.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa za to Ankare ospravedlnil. Podľa Stoltenberga to bola akcia jedinca, ktorá neodráža oficiálny postoj aliancie. “Turecko je cenným členom NATO, ktorý významne prispieva k bezpečnosti aliancie,” dodal Stoltenberg vo vyhlásení. Aj nórske ministerstvo obrany neskôr uviedlo, že udalosti ľutuje.
Turecké vzťahy s viacerými členmi NATO sú dlhodobo zhoršené Západné štáty sledujú s obavami utužovanie Erdoganovho režimu pomocou čistiek a súdnych procesov s politickými oponentmi, a novinármi, ktorí mu neprejavujú dostatok lojality. Problematické je aj zbližovanie Turecka s Ruskom, od ktorého sa Ankara rozhodla kúpiť systém protivzdušnej obrany S-400 za viac ako dve miliardy dolárov.