Ako sme už informovali, Turci v reakcii na túto udalosť protestovali v Berlíne aj Istanbule. Ich trpké slová sú však v priamom kontraste chlácholivých slov nemeckých predstaviteľov, ktorí avizovali, že tento krok neovplyvní medzinárodné vzťahy Nemecka s Tureckom.
“Pálili Židov v peciach a teraz ohovárajú turecký národ z nejakej genocídy. Prečo sa nepozriete najprv na svoje vlastné dejiny?”, povedal minister spravodlivosti Bekir Bozdağ pre spravodajskú agentúru Anadolu.
V reakcii na túto rezolúciu Ankara odvolala svojho veľvyslanca z Berlína a v Istanbule pred nemeckým veľvyslanectvom zasa museli zasahovať policajti kvôli ozbrojeným protestom proti nemeckému hlasovaniu.
Genocída Arménov
V roku 1915 osmanskí predstavitelia zabili odhadom 800 tisíc až 1,5 milióna Arménov. Turci dodnes špekulujú o počte obetí a miere tejto tragédie a aj popierajú, že by smrť týchto ľudí bola úmyslom vtedajšej vládnej politiky.
Túto udalosť uznalo ako genocídu 29 krajín v rámci OSN, vrátane Ruska, Brazílie, Francúzska, Talianska a Kanady, ako aj Európska komisia a Európsky Parlament. V USA genocídu uznali takmer všetky štáty, avšak federálna vláda nie.