“Myslím, že rokovania prebiehajú veľmi dobre,” poznamenal Trump v Bielom dome podľa agentúry AFP k obnoveným, ale aj “veľmi zložitým”, rokovaniam na vysokej úrovni zameraným na ukončenie zavedených škodlivých colných poplatkov medzi hospodárskymi veľmocami USA a Čínou.
Aj tretie kolo rozhovorov v piatok v Pekingu skončilo bez dohody, ale Trump navrhol predĺžiť lehotu 1. marca na dosiahnutie dohody, čím naznačil, že obidve strany sú ochotné uzavrieť dohodu o riešení amerických obvinení z nespravodlivých obchodných praktík Číny a jej údajnej krádeže americkej technológie.
Ak by totiž k predĺženiu nedošlo, USA by nastavili viac ako dvojnásobné sankčné dovozné sadzby na 200 miliárd dolárov čínskeho tovaru, zo súčasných 10% na 25%.
Podľa agentúry Reuters Trump vie, že “Čína nechce, aby sa colné tarify zvýšili na 25%, a tak sa bude snažiť o dohodu”. Obe delegácie diskutujú o tom, ako riešiť menovú politiku v “Memorande o porozumení”, ktoré by tvorilo základ obchodnej dohody medzi USA a Čínou.
Snaha o dosiahnutie dohody povzbudila investorov a zvýšili sa aj americké akcie spolu s upokojením trhov v Londýne, vo Frankfurte a v Tokiu.
Rozhovory sú zamerané na “dosiahnutie potrebných štrukturálnych zmien v Číne, ktoré ovplyvňujú obchod medzi Spojenými štátmi a Čínou,” uviedol v pondelok Biely dom, ktorý podľa agentúry Bloomberg chce tiež dôležitý záväzok od Číny, aby udržala svoju menu a nie aby ju oslabila voči americkému doláru na zmiernenie dopadu taríf.
Hlavný ekonóm Inštitútu pre medzinárodné financovanie Robin Brooks uviedol, že pokles čínskeho jüanu o 6% voči americkému doláru by už neutralizoval vplyv amerických ciel na celkových 250 miliárd dolárov čínskeho tovaru. Podľa Brooksa je “čínska mena stále značne podhodnotená”.
Peking a Washington uložili clá v obojsmernom obchode na celkových viac ako 360 miliárd dolárov, čo poznačilo ich výrobné odvetvia a otriaslo globálnymi finančnými trhmi. Podľa Brooksa, čínske spoločnosti tiež znížili ceny, aby vyvážili narušenie svojho vývozu do USA, čo im aj do istej miery aj škodí.
Americkú delegáciu na rokovaní vedie obchodný zástupca Robert Lighthizer a jej členmi sú minister financií Steven Mnuchin, minister obchodu Wilbur Ross, poradcu pre hospodársku politiku Larry Kudlow a obchodný poradca Peter Navarro.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu bude čínsku delegáciu viesť vicepremiér Liu He ako kľúčový poradca prezidenta Si Ťin-pchinga a ktorý sa na stretnutí v Buenos Aires v decembri dohodol na prímerí v obchodnej vojne s Trumpom.