Americký prezident v pondelok vyhlásil, že Čína, keby bola chcela, mohla korona-pandémiu veľmi ľahko stopnúť. O to skôr, že sa vôbec nerozšírila po celej Číne, ale šírila sa takmer výlučne vo Wu-chane a v jeho regióne. A odtiaľ sa vydala do sveta a do USA.
Trump obviňuje Čínu a podotkol, že experti USA robia v tomto smere veľmi vážne vyšetrovanie. Vyslovil svoje veľké podivenie aj nad tým, že Čína dokázala prekvapujúco rýchlo vírus doma utlmiť a naproti tomu USA majú ďaleko najväčší počet korona mŕtvych.
Už v uplynulých týždňoch Čínu viackrát kritizoval za netransparentnosť a zahmlievanie faktov a okolností súvisiacich s koronou. Súčasne ostro kritizoval aj WHO.
Prezident USA veľmi pravdepodobne – viaceré jeho výpovede to naznačujú – za tým všetkým vidí aktivity Billa Gatesa a Hillary Clintonovej. A Čína vypomáha? Tá totiž Trumpa rozhodne mimoriadne zamestnáva a zhoršuje jeho pozíciu v predvolebných mesiacoch. Bidenovi stačí teraz nerobiť nič a nehovoriť nič. Jeho preferencie stúpajú.
Gates Trumpa v minulosti kritizoval pri rôznych príležitostiach a nepriamo dal najavo, že si nič nepraje tak veľmi ako uvidieť v Bielom Dome zase prezidenta Demokrata. A Hillary má s Trumpom ešte nevybavné účty.
Bill Gates je „tajný“ šéf WHO a Hillary ešte ako ministerka zahraničia v Obamovej vláde zaobchádzala s Čínou oveľa jemnejšie ako Trump, ktorý v rámci tvrdého obchodného konfliktu, ktorý s Pekingom pred nejakým časom rozpútal, Čínu v mnohom, z jej pohľadu, poškodil. Ctižiadostivá a nesmierne ambiciózna krajina, akou Čína je, na niečo také nezabúda.
Clintonová ako ministerka pri svojej prvej oficiálnej návšteve v Pekingu v roku 2009, hneď po pristátí povedala vzletnú vetu: „Objímam celú Čínu.“ To jej vynieslo veľké sympatie Číňanov.
A hneď na začiatku rokovaní s čínskymi predstaviteľmi dala najavo, že Obamova vláda má veľký záujem na dobrej spolupráci v oblasti ekonomiky (v jej rámci získal Peking mnohé výhody, ktoré Trump zrušil) a že nechce tematizovať otázku ľudských práv a ani tvrdú politiku Pekingu voči Tibetu, hoci bola už pred rokovaniami v Číne upomínaná viacerými organizáciami.
To všetko si teraz Peking pripomenul a určite si dobre uvedomuje, že s Demokratom Bidenom ako prezidentom USA a v úzadí s jeho blízkymi priateľmi Obamovcami a Clintonovcami budú pre Čínu mnohé veci jednoduchšie a výhodnejšie.
V každom prípade je faktom, že pred koronou bol Trump jasne pred Bidenom.
Roman Bednár