nástenka v ukrajinskej škole

NAŽIVO

Grécko zápasí s rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré ničia domy a prinútili obyvateľov k evakuácii.

11:51

Tamojší hasičský zbor informoval, že žralok pohrýzol a zranil sedemročné dieťa, ktoré sa kúpalo vo vodách Francúzskej Polynézie.

09:53

Miestni predstavitelia uviedli, že padajúce úlomky zničených ukrajinských dronov v nedeľu narušili napájanie železničnej siete a vlakové spojenia v časti Volgogradskej oblasti. Po útokoch ostáva prerušená aj prevádzka letiska vo Volgograde.

09:52

Správa v Financial Times: Úradníci z USA a Európskej únie uviazli v rokovaniach v Škótsku pred dnešným stretnutím Trumpa a Ursuly von der Leyenovej, snažiac sa dosiahnuť obchodnú dohodu pred piatkovým termínom.

09:49

Egyptskú štátna televízia al-Káhira informovala, že kamióny s humanitárnou pomocou začali v nedeľu smerovať z Egypta k Pásmu Gazy.

08:38

jadrový dozorný orgán Japonska uviedol, že nad jadrovou elektrárňou v Japonsku, v ktorej prebieha vyraďovanie dvoch reaktorov, spozorovali tri drony.

08:37

V Turecku vypukli rozsiahle lesné požiare na pozadí abnormálneho tepla, informujú miestne médiá.

Oheň zachvátil východnú časť provincie Antalya a dostal sa až do obývaných oblastí mesta Bursa. V dôsledku extrémnych teplôt sa požiar rýchlo rozšíril.

Na hasenie boli nasadené lietadlá a desiatky hasičských jednotiek.

08:04

Izraelské inisterstvo zahraničných vecí oznámilo, že izraelské sily zastavili loď smerujúcu do pásma Gazy, na ktorej boli propalestínski aktivisti.

07:44

Kambodža oznámila prímerie s Thajskom za sprostredkovania Trumpa.

„Po rozhovore s úradujúcim premiérom Thajska Jeho Excelenciou Phumthamom Wechayachaim mi vážený prezident Donald Trump oznámil pozitívnu správu, že thajská strana tiež súhlasila s návrhom váženého prezidenta na okamžité prímerie. Je to pozitívna správa pre vojakov a obyvateľov oboch krajín,“ napísal kambodžský premiér Hun Manet.

Pripomíname, že včera Trump vyzval obe strany na zastavenie paľby.

07:23

Ministerstvo životného prostredia Turecka oznámilo, že meteorológovia zaznamenali na juhovýchode krajiny 50,5 stupňa Celzia, čo je nový celoštátny rekord.

07:23

Armáda Izraela oznámila, že v sobotu v noci začne do Pásma Gazy zhadzovať medzinárodnú humanitárnu pomoc a vytvorí humanitárne koridory pre konvoje OSN.

07:18

Španielska verejnoprávna televízia RTVE uviedla, že 54 mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné more do španielskej severoafrickej enklávy Ceuta.

07:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Treba to povedať nahlas: za infláciu a nedostatok energií nemôže Rusko, ale Západ

Dennodenne počúvame z mainstreamových médií aj od politikov vládnej junty, že za nebezpečne rastúce ceny a nedostatok energií môže Rusko a vojna. Táto stokrát opakovaná hlúposť sa stala oficiálnou „pravdou“. Treba však nahlas zdôrazniť: je to čistá lož

nástenka v ukrajinskej škole
Na snímke nástenka v ukrajinskej škole
❚❚
.

V televízii, v novinách, na internete, všade sa s tým stretáme každý deň: za to, že sa budeme mať v najbližších rokoch horšie, za šialenú infláciu, za brutálny nárast cien všetkého, za nedostatok plynu a elektriny vraj môže Rusko, resp. v jemnejšej forme, vojna na Ukrajine.

Tak to však nie je. Túto zákernú a drzú lož by mal každý slušný človek uvádzať na pravú mieru a nahlas povedať: nie Rusko, nie vojna, ale sankcie to všetko spôsobili. A treba dodať aj to podstatné: európske štáty nemali žiadnu povinnosť tie sankcie zaviesť, ak samozrejme, za povinnosť nepovažujeme príkaz z Washingtonu.

Ruská invázia na Ukrajinu má hlbšie korene. Tá vec sa nezačala v roku 2022, ani v roku 2014, ba dokonca ani v roku 1991, ale ešte oveľa dávnejšie. Stanoviť mieru viny jednotlivých účastníkov tohto geopolitického predstavenia je veľmi kontroverzná záležitosť a v súčasnosti celkom evidentne nie je možné, aby dva tábory s radikálne opačným pohľadom našli na to spoločný pohľad. Jedna vec však je neodškriepiteľná: Rusko by nám (Západu) aj naďalej spoľahlivo dodávalo energie, nebyť sankcií, ktoré sme my (Západ) zaviedli.

.

 

Ide o princípy? Naozaj?

Západ, údajne z nejakých ušľachtilých pohnútok (mimochodom, kedy sa západné veľmoci správali podľa nejakých iných princípov, než zištných?), aby dal najavo svoj principiálny nesúhlas s dianím v ruskojazyčnom svete (mimochodom, čo je koho na Západe do toho, ako si dedičia bývalého Sovietskeho zväzu medzi sebou riešia svoje spory?), zaviedol voči Rusku brutálne, extrémne sankcie.

Všetko, čo nasledovalo, bolo len a len výsledkom samovražedného rozhodnutia Západu zaviesť tieto sankcie, v dôsledku ktorých sa skončilo ruské zásobovanie Európy energiami. Rozhodnutie prijať sankcie bolo nezodpovedné, choré a hlúpe, pretože v tejto chvíli, ba ani v strednodobom horizonte, Európa nemá voči ruským energiám prijateľnú alternatívu.

Aj verzia o tom, že zavedenie sankcií bolo motivované nejakými vyššími princípmi, má slabé miesta – do obrazu nejako nezapadá napríklad to, že USA s Ruskom stále čulo obchodujú: na Spojené štáty sa povinnosť ekonomickej a sociálnej samovraždy zjavne nevzťahuje.

Západ však za pokračujúci konflikt na Ukrajine a z neho vyplývajúce globálne dôsledky môže ešte aj iným spôsobom: okrem Ukrajincov a ich krvi totiž na tej vojne proti Rusku nie je ukrajinské už nič. Peniaze, informácie z družíc a výzvedných lietadiel, ktoré neustále krúžia vo vzduchu pozdĺž hraníc od Pobaltia až po Čierne more, obrovské kvantum zbraní a munície, zásoby, žoldnieri… to všetko je západné, bez toho by Ukrajinci nemali žiadnu šancu Rusku odolávať. A preto, keby sa Západ z tejto svojej „proxy“ vojny stiahol, okamžite by tým Ukrajinu donútil podpísať mier.

.

V tej súvislosti treba tiež zdôrazniť, že Rusko je stále pripravené na mierovú dohodu, ktorá by zahŕňala demilitarizáciu, garantovanú neutralitu Ukrajiny a autonómiu (historicky beztak spravodlivú) pre dnes Ruskom obsadené oblasti s prevažujúcim ruským obyvateľstvom.

 

A čo my na Slovensku?

My si stále si ešte nechceme priznať, že cesta úplného a okamžitého odrezania sa od ruských energií je aj cestou od odrezania sa od normálneho spôsobu života a blahobytu, na aký sme boli zvyknutí. A treba zdôrazniť, že bič plieska na konci a na celé geopolitické panské huncútstvo najviac doplatí Európa. A konkrétne, tí najchudobnejší – a v Európe sú to práve krajiny ako Slovensko.

Už teraz niektoré fabriky s energeticky najviac náročnými výrobami masovo prepúšťajú, lenže tým sa tá lavína poriadne ešte ani len nezačala. Za rapídnym nárastom cien energií a následným pádom nielen veľkých fabrík, ale aj množstva menších firiem a drobných podnikateľov prídu ďalšie vlny dôsledkov v podobe ďalšieho rastu cien, ale tiež aj nižšieho odvodu daní a problémov štátneho rozpočtu, ktoré sa premietnu do rastu štátneho dlhu a znižovania výdavkov štátu na všetko vrátane sociálnej sféry – a to všetko sa zacyklí do smrtiacej špirály zbedačenia európskeho obyvateľstva.

Je to napokon logické: my (Západ) sme vo veľkej vojne, sme jej obeťami a ponesieme následky, tomu sa nedá vyhnúť. Sme síce v tyle, front je ďaleko, ale tak to vo vojne chodí: kým vojaci na fronte zomierajú, tí v tyle cítia vojnu všestranným zhoršením životnej situácie.

.

My optimisti stále dúfame, že hádam to až také zlé nebude, lenže žiaľ, dôvodov na optimizmus je málo: logika hovorí, že oveľa pravdepodobnejšie sú zlé scenáre, vrátane toho čierneho, že bude tak zle, ako už dávno nebolo.

 

Atmosféra prituhuje, režim zbábkovieva, zradcovia majú boom

Priamo úmerne so zhoršovaním situácie v oblasti vojenskej, ekonomickej, sociálnej, sa bude zhoršovať aj spoločenská atmosféra. Do popredia sa môžu dostávať typy ako napríklad minister obrany Jaroslav Naď, propaganda a vymývanie mozgov sa zintenzívňuje, režim má tendenciu používať čoraz menej vyberavé spôsoby proti svojim odporcom.

A samozrejme, „vojnové“ časy sú eldorádom pre udavačov a bonzákov každého druhu. Europoslanec Ivan David napríklad objavil kdesi fotografiu nástenky z ukrajinskej školy. Je na nej výzva pre deti s týmto textom:

Povedz učiteľke

či máš príbuzných v Rusku

či tvoji rodičia hovoria doma po rusky

či sledujú ruskú televíziu

či hovoria nepekne o Volodymyrovi Zelenskom.

Čo poviete – nie je to skvelá inšpirácia pre budúceho ministra školstva a súčasného ministra vnútra aj u nás na Slovensku zaviesť niečo podobné, možno s mierne pozmenenými otázkami, aby sme odhalili škodcov demokracie a nepriateľov ukroatlantizmu?

.

Ivan Lehotský

 

 

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Bielik

Gustáv Murín

Milan Šupa

Marek Brna

Dušan Hirjak

Miroslav Urban

.
.
.

Húsíovia znemožnili Američanov, keď pred ich očami potopili dve grécke lode

Mocná flotila Spojených štátov sa rozhodla nerozčuľovať „chlapcov v sandáloch“, lebo kto vie, čo by sa mohlo stať, píše v…

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Zomrel legendárny herec Jiří Krampol

Zomrel legendárny český herec a moderátor Jiří Krampol. Informuje o tom web iDNES.cz, ktorému to potvrdil režisér Tomáš Magnusek. Mal…

27. 07. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbán hrá vabank

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že jeho krajina nepodporí prijatie rozpočtu Európskej únie, pokiaľ Budapešť nedostane zmrazené prostriedky EÚ

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Útočník s nožom v predajni Walmart v štáte Michigan zranil 11 ľudí, šiestich kriticky

Najmenej 11 ľudí zranil v sobotu útočník s nožom v predajni Walmart v americkom štáte Michigan v meste Traverse City.…

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Politológ: Vláda s účasťou Matovičovho hnutia je „odsúdená na politickú katastrofu“

Vývoj voličských preferencií minimálne za posledný polrok takmer dokonale odzrkadľuje polarizáciu nielen slovenskej politickej scény, ale aj spoločnosti. Pre TASR…

27. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Podivné praktiky v Českej televízii?

Český prezident Petr Pavel bol „odstrihnutý” z priameho prenosu v televízii ČT1, keď mal odpovedať na otázku o genocíde v…

27. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Útok na Pokrovsk sa začal. Čo sa tam teraz deje?

Tento týždeň ruské jednotky vstúpili do jedného z kľúčových miest Doneckej oblasti – Pokrovska

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko chce byť veľké a bohaté, a pripravuje sa na svetovú vojnu

Viktor Orbán na záverečnom dni 34. letnej univerzity a študentského tábora v Băile Tușnad povedal, že aj vypuknutiu predchádzajúcich svetových…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Rusko a Irán musia obsadiť Zakaukazsko, kým tam nedorazia USA

Aký tajný odkaz priniesol Vladimírovi Putinovi dôverník ajatolláha Chameneího? pýta sa ruský novinár Stanislav Tarasov na stránkach novín Svobodnaja Pressa

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Pri Tvrdošovciach spadlo malé motorové lietadlo

Pri obci Tvrdošovce v okrese Nové Zámky spadlo malé motorové lietadlo. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. V lietadlo sa…

27. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruské jednotky vstúpili do Dnepropetrovskej oblasti cez tretí úsek

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

27. 07. 2025 | Aktualizované 27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Aktualizované 27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Električky od dneška jazdia na Južné mesto v Petržalke

Električky od dnešného dňa premávajú na Južné mesto v bratislavskej Petržalke. Na sociálnej sieti o tom informuje Dopravný podnik Bratislava.…

27. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jak zbohatnout

„Na důchody si nejprve musíme vydělat. Na podporu rodin s dětmi si nejprve musíme vydělat. Na ochranu přírody si nejprve…

27. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Lietanie ovplyvňuje organizmus aj darovanie krvi

Lietanie ovplyvňuje organizmus aj darovanie krvi. Upozornila na to Národná transfúzna služba SR. Pripomína preto viaceré odporúčania a riziká v…

27. 07. 2025 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Československá výprava historických vozidiel dorazila na EXPO v Japonsku po vyše 12-tisíc kilometroch

Slovenská expozícia na svetovej výstave EXPO 2025 sa stala dejiskom symbolického ukončenia netradičnej cesty naprieč Európou a Áziou. Do Osaky…

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Chránené ale problémové. Kto zaplatí za škody spôsobené bobrom?

Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy na vodnej stavbe. Zmena nadväzuje na dlhotrvajúci problém s chráneným…

27. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Snina pokračuje v príprave výstavby kolumbária na Novom cintoríne

Mesto Snina pokračuje v príprave výstavby kolumbária na Novom cintoríne. Cieľom projektu je vytvoriť moderné a dôstojné miesto pre uloženie…

27. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Murárová: Znamienka si treba sledovať, aj samovyšetrenie je dôležité

Znamienka má na koži každý človek. Pokiaľ ich nie je veľa a nemenia sa, nemali by človeku spôsobiť problémy. Ak…

27. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Izrael vyhlásil taktickú pauzu v bojoch v niektorých častiach Pásma Gazy

Izrael v nedeľu vyhlásil „taktickú pauzu“ v bojoch v niektorých častiach Pásma Gazy a uviedol, že to umožní Organizácii Spojených…

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Ľadové tetovanie” sa šíri medzi ľuďmi. Je to neškodná móda alebo vážna hrozba?

“Ľadové tetovanie” sa šíri medzi ľuďmi. Je to neškodná móda alebo vážna hrozba? Nový trend, ktorý získava na popularite na…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Slováci investujú čoraz viac, trhy v prvej polovici roka ovplyvnila neistota aj nové trendy

Investičné trhy sa v prvej polovici roka vyvíjali zmiešane. Začiatok roka poznačil pokles vplyvom geopolitického napätia a obchodných sporov, no…

27. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Turecko predstavilo balistické strely Khan na podvozku Tatra, prestavba tanku Kaplan

Turecko, 26. Júla 2025 - Aktuálne sú posudzované mnohé novinky tureckého zbrojného priemyslu. Na Slovensku bohužiaľ, oplatí sa voľne pokračovať…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Boja sa špekulantov, no zasiahnu domácnosti. Nový poplatok ÚRSO vyvoláva otázky

Regulátor sľubuje poriadok v elektrizačnej sústave, no nové pravidlá môžu mať neželané dôsledky. Opatrenie namierené proti špekulantom môže postihnúť všetkých…

26. 07. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

NATO si včera precvičilo úder na Krym, netradične sa pridalo aj Belgicko

Belgicko, 27. Júla 2025 - V Čiernom mori bolo veľmi rušno pred masívnym úderom bezpilotného lietadla na Krym a Krasnodarský…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Minister Migaľ po operácii srdca ďakuje lekárom

Šéf ministerstva MIRI Samuel Migaľ v sobotu na sociálnej sieti zverejnil podrobnosti o tom, ako sa zotavuje z operácie srdca,…

26. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Legendárna značka prepúšťa 1900 ľudí a mení stratégiu

27.07.2025 Redakcia Auto trendy . Je to nepochybne jedna z najcennejších značiek Volkswagen Group. Porsche si roky užívalo vynikajúcu povesť…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Pravdepodobnosť zrážky asteroidu s Mesiacom sa zvýšila

Podľa CNN sa zvýšila pravdepodobnosť zrážky veľkého asteroidu s Mesiacom. Takáto prípadná situácia by mohla „vyradiť“ mnohé satelity obiehajúce Zem

26. 07. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie, ktoré sú pastvou pre vaše oči

Fascinujúce fotografie, ktoré sú pastvou pre vaše oči: Je tragické, že pytliactvo výrazne znížilo populácie voľne žijúcich nosorožcov a slonov.…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Gröhling reaguje na Sulíkovho syna: “Moja trpezlivosť je na konci…”

Syn bývalého predsedu SaS Richarda Sulíka – Filip Sulík – sa v posledných rokoch stal populárnym influencerom, ktorý si nedáva…

26. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Dacia rozširuje svoju ponuku modelov: Pripravuje sa nový kompaktný model C-Neo

27.07.2025 Redakcia Auto trendy . Dacia postupne rozširuje svoju ponuku modelov. Po uvedení kompaktného SUV Bigster má výrobca z Mioveni…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump sa rozhodol zastaviť vojnu medzi Thajskom a Kambodžou

Americký prezident Donald Trump obom krajinám sporu pohrozil prerušením obchodných rokovaní. Novú vojnu medzi Thajskom a Kambodžou sme analyzovali v…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Defense24: 14 kilometrov frontu, na ktorých sa rozhoduje o osude Donbasu

„Rusi sú teraz pripravení na obkľúčenie Pokrovska a Mirnogradu“, píše Konstantin Olšanskij v ruských novinách Svobodnaja Pressa

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Odvrátia sa Srbi od Ruska výmenou za členstvo v EÚ?

Srbsko je pripravené zaviesť sankcie proti Ruskej federácii, ak dostane záruky prijatia do EÚ, vyhlásil minister pre európsku integráciu krajiny…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny: Turci priniesli nové informácie o pripravovanom samite Putin – Zelenskyj

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

26. 07. 2025 | Aktualizované 26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Aktualizované 26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Bielik

Gustáv Murín

Milan Šupa

Marek Brna

Dušan Hirjak

Miroslav Urban

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov