„Taiwan má momentálne WHO čo ponúknuť,“ povedal v piatok minister financií Grant Robertson na tlačovej konferencii, keď sa ho opýtali, či Nový Zéland podporí zapojenie Taiwanu do WHO ako pozorovateľa.
Taiwanu bol vylúčený z akejkoľvek účasti v WHO v dôsledku námietok Číny, ktorá tvrdila, že ostrov je jednou z jej provincií.
Robertson uviedol, že Taiwan využil veľa úspešných metód riešenia boja proti koronavírusu a má množstvo epidemiológov a odborníkov v oblasti verejného zdravia, ktorí poskytli veľké množstvo rád, z ktorých mnohé krajiny profitovali.
“Boli v minulosti pozorovateľom WHO a myslím si, že v tomto období po kríze Covid-19 je tu priestor, aby tam opäť boli,” uviedol minister.
Taiwan bol súčasťou Svetovej zdravotníckej Organizácie ako pozorovateľ v rokoch 2009 – 2016, keď boli vzťahy Tchaj-pej a Peking teplejšie.
Čína však zablokovala ďalšiu účasť po voľbe taiwanského prezidenta Tsai Ing-wena, ktorého Čína považuje za separatistu.
Robertson povedal, že Nový Zéland si naďalej vysoko cení vzťahy s Čínou, jej najväčším obchodným partnerom. “Je to veľmi hlboký vzťah, je to vzťah, v ktorom sme sa dlhé časy spoliehali a podporovali jeden druhého. Na tom sa nič nezmenilo,” dodal.
V novozélandskej vláde nie je Roberson v tejto veci rozhodne sám. Novozélandský minister zahraničia Winston Peters vyhlásil už začiatkom tohto týždňa, že podporuje Taiwanský prípad v súvislosti s pripojením sa k WHO.
Aj Spojené štáty vyhlásili, že chcú podporiť účasť Taiwanu v WHO. Týmto vyhlásením sa ešte viac zvýšilo napätie, ktoré medzi Čínou a USA v súvislosti ohľadne nového koronavírusu vládne.
Čína sa k vyhláseniu Nového Zélandu zatiaľ nevyjadrila.
Andrea Lopatková