Washington 7. decembra 2018 (HSP/RusVesna/Foto:Screenshot:YouTube)
Portál RusVesna reaguje na tvrdenia amerického The National Interest, ktorý sa negatívne stavia k vytvoreniu celoeurópskej armády. Američania vnímajú európske bezpečnostné sily ako konkurenciu, ktorá by v konečnom dôsledku priniesla so sebou oslabenie amerického vplyvu v Európe. Podľa Američanov myšlienka Emmanuela Macrona na vytvorenie spoločnej európskej armády vyvoláva mnohé otázky a turbulencie
Američania tvrdia, že vytvorenie európskej armády by bolo katastrofou. Problémom podľa amerických analytikov je fakt, že Európska únia predstavuje skôr ekonomický blok a ak by mala európska bezpečnostná koncepcia fungovať, malo by vzniknúť niečo v podobe “Spojených štátov európskych”. Až takáto štruktúra by dokázala vytvoriť plnohodnotné európske bezpečnostné sily. Samozrejme, elity Spojených štátov európskych by kontrolovali USA.
Problémom Európskej únie je, že ak bude potrebné pre vojenskú akciu získať súhlas všetkých členov EÚ, bude to znamenať nejednotnosť a problémy v dosiahnutí konsenzu. Ak však bude riešenie o používaní európskej armády prijímať nejaká špeciálna štruktúra, tak v Európe vzniknú otázky, prečo by mali túto armádu riadiť byrokrati, ktorých nikto nevolil.
Americkí odborníci sú navyše presvedčení, že v prípade konfliktu s protivníkom, ako je Rusko, bude musieť európska armáda mať k dispozícii silné a moderne vyzbrojené jednotky, mohutné bojové a transportné letectvo, moderné systémy PVO, systémy rádioelektronického boja a i. Dnes takéto zbrane a zbraňové systémy majú k dispozícii NATO a USA, kontingenty európskych štátov v modernej výzbroji značne zaostávajú.
Americká agresia voči Líbyi v roku 2011 bola možná len vďaka tomu, že okrem agentov tajných služieb USA, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska sa do akcie zapojilo americké letectvo so svojimi dronmi, náletmi a systémami rádioelektronického boja. Túto skutočnosť priamo potvrdzuje aj National Interest.
Svoju tézu o vytvorení spoločnej európskej armády nezávislej od USA vyslovil Emmanuel Macron v novembri 2018. Podľa Macrona musí byť európska armáda schopná chrániť Európu najmä pred Ruskom, Čínou a USA. Túto myšlienku podporila aj Angela Merkelová. Američanom sa takáto predstava vytvorenia európskej armády samozrejme nepáči a takmer okamžite začali problémy vo Francúzsku a Nemecku. Protesty žltých viest paralyzujú Francúzsko, Macronova pozícia sa značne zhoršila a Merkelovej stolička sa vážne otriasa. Pritom Američania už teraz vyberajú v Nemecku dostatočne pružného a servilného proamerického kandidáta, ktorý by Merkelovu nahradil, pretože tá už nestačí (alebo nechce?) plniť bezpodmienečne všetky americké príkazy.
Proti existencii európskych bezpečnostných síl sa vyslovil aj generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg, ktorý tvrdí, že vytvorenie európskych bezpečnostných síl si nemožno predstaviť bez účasti USA. Rovnako si bez USA nevedia Európu predstaviť ani Poliaci, ktorí sa obávajú Nemecka i Ruska.
Predstava európskej armády, ktorú by Američania nekontrolovali, predstavuje pre USA nočnú moru. Znamenalo by to, že sa Európa zbavuje amerického vazalstva. Čo sa týka výzbroje, netreba sa obávať. Európa má dostatočný intelektuálny potenciál, aby vytvorila vlastné moderné zbrane a zbraňové systémy a najťažšie obdobie zbavovania sa amerického vplyvu by bolo možno preklenúť za pomoci ruských moderných zbraní, ktorých sa Američania oprávnene obávajú. Dnes sa ako budúci základ spoločných európskych bezpečnostných síl môže vnímať francúzsko-nemecká brigáda vytvorená v roku 1989, ktorej činnosť Američania neustále torpédujú.
Video