Vojna na Ukrajine

NAŽIVO

Kolísanie na finančných trhoch presunulo pozornosť investorov do nehnuteľností a k sektorom, ktoré sú menej náchylné na ekonomické výkyvy. Slovenský realitný trh aktuálne profituje z nižších úrokových sadzieb a vyššieho dopytu po vlastnom bývaní. Za vlaňajšok banky podpísali hypotéky za 4,5 miliardy eur a za prvé tri mesiace tohto roka evidovali medziročný nárast poskytnutých úverov o 53 %. Upozornili na to analytici z Across Private Investments.

14:27

Vojenské jednotky z Nemecka, Spojeného kráľovstva, Holandska a Talianska v rámci spoločného 14-dňového vojenského cvičenia v blízkosti nemecko-holandských hraníc uskutočnili prechod vojakov a ťažkej armádnej techniky cez rieku Rýn. Informuje DPA.

14:27

V Česku žiadne nehnuteľnosti nedokázali v dlhodobom meradle zhodnotiť peniaze lepšie ako pozemky. Za posledných 15 rokov ich ceny rástli prakticky bez prestávky. Navyše, rast cien pozemkov sa ešte neskončil. To ovplyvní peňaženky ľudí, ktorí zháňajú vlastné bývanie. Informoval o tom server novinky.cz.

14:24

Rakúska federácia odborových zväzov a Komora zamestnancov požadujú zavedenie balíka opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti ľudí nad 60 rokov.

Hlavným prvkom má byť systém bonusov a pokút, ktorý odmeňuje podniky za to, že zamestnávajú starších ľudí, a trestá ich, keď tak odmietajú urobiť. Zmeny sú podľa organizácií potrebné vzhľadom na demografický vývoj a zvyšujúci sa vek odchodu do dôchodku. Informuje APA.

14:24

Americký miliardár Bill Gates dnes navštívil múzeum Gallerie dell’Accademia v Benátkach. Do Benátok pricestoval na svadobnú oslavu zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa. Informuje DPA.

Bezos
Na snímke Bill Gates odchádza z hotela počas druhého dňa svadobných osláv miliardára Jeffa Bezosa a bývalej televíznej moderátorky Lauren Sánchezovej v Benátkach v piatok 27. júna 2025 / Foto: TASR/AP-Luigi Costantini
14:05

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že on „konflikt so Severnou Kóreou vyrieši“. Informuje Reuters.

14:03

Bývalý nemecký kancelár Olaf Scholz varoval pred ilúziami o zámeroch ruského prezidenta Vladimira Putina. Informuje agentúra DPA.

14:02

Prezident prestížnej Virgínskej univerzity (UVA) v Spojených štátoch James Ryan oznámil svoju rezignáciu. Z funkcie odchádza pre nátlak zo strany ministerstva spravodlivosti.

Ministerstvo začalo pod vedením administratívy prezidenta Donalda Trumpa vyžadovať od amerických škôl obmedzovanie programov rozmanitosti, rovnosti a inklúzie. Informujú agentúry Reuters, AP a AFP.

11:27

Poľský prezident Andrzej Duda dnes pricestoval do Kyjeva. Uviedla prezidentská kancelária. Informuje agentúraPAP.

Poľský prezident stretne so svojím ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským.

10:58

Francúzsko od zajtra zakáže fajčenie na plážach, v parkoch, verejných záhradách a na autobusových zastávkach. Informuje AFP.

Cieľom zákazu je chrániť deti pred pasívnym fajčením a zakazuje tiež fajčenie pred knižnicami, bazénmi a školami.

10:57
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Slová Stoltenberga ukrajinské vedenie nepotešia

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke dielo britského streetartového umelca Banksyho zobrazuje gymnastku s fixačným golierom na krku mávajúcu stuhou na poškodenej budove v ukrajinskom meste Irpiň
❚❚
.

 

20:05 – Bidenova administratíva zajtra uvalí obmedzenia na čínske spoločnosti, ktoré sa vyhýbajú protiruským sankciám. Na podujatí Washington Post Live to oznámila námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová.

Nulandová uviedla, že Spojené štáty “zavedú ďalšie obmedzenia voči subjektom so sídlom v Číne alebo čínskym dcérskym spoločnostiam v Európe, o ktorých sa domnievame, že sa aktívne vyhýbajú sankciám”, spolu so sankčným balíkom, ktorý bude oznámený zajtra.

.

Tento balík sa “úzko a zámerne zameriava” na vyhýbanie sa sankciám, uviedla Nulandová s tým, že Moskva využíva tretie krajiny na to, aby sa vyhla trestu.

“Dovážajú o 1 000 % viac notebookov, iPhonov, umývačiek riadu z tretích krajín, nie preto, že potrebujú, viete, pracovať doma na svojich notebookoch, ale preto, že môžu toto zariadenie rozobrať, aby získali moderné čipy, ktoré sme im zamietli, aby mohli vyrábať ďalšie rakety atď.”, povedala námestníčka ministra zahraničných vecí.

 

19:50 – Súčasné vzťahy medzi Západom a Ruskom nie sú novou studenou vojnou, pretože príčinou sporov je Ukrajina, nie ideológia. Na konferencii organizovanej časopisom The Atlantic to povedal americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.

“Ide o konflikt medzi mnohými krajinami a Ruskom kvôli Ukrajine a nejde o ideológiu, ako to bolo počas studenej vojny. Nie je to konfrontácia medzi komunizmom a slobodným svetom. Takže v tomto zmysle to nepovažujem za studenú vojnu,” povedal.

.

 

19:45 – Na Kryme bola vyhodená do vzduchu časť železnice, informovali noviny Baza. Podľa predbežných správ výbuch poškodil časť železnice 12 kilometrov od stanice Simferopol, neďaleko obce Pochtovoye.

V dôsledku poškodenia bola doprava na odbočke zastavená. Celkovo meškali tri vlaky: jeden vlak Sevastopoľ – Petrohrad so 166 cestujúcimi, ako aj dva prímestské elektrické vlaky.

 

19:40 – V Spojenom kráľovstve cvičia ukrajinskí tankisti na tankoch Challenger 2 a Bulldog.

.

19:21 – Skupina G7 vyčlení 39 miliárd dolárov na finančnú a hospodársku podporu Ukrajiny v roku 2023. Oznámil to vo štvrtok japonský minister financií Šuniči Suzuki, uviedla CNN.

Suzuki na tlačovej konferencii po zasadnutí ministrov financií G7 v Indii uviedol, že blok tiež požiadal Medzinárodný menový fond, aby “urýchlil svoju prácu na vypracovaní programu podpory do marca”.

 

19:20 – V Bachmute sa situácia na severnom krídle skomplikovala, povedal vojak s prezývkou “Magyar”. Prebiehajú tam prudké boje, pričom nepriateľ sa snaží obkľúčiť mesto z tohto smeru.

Podľa neho je cesta na Chasov Jar cez Chromovo (predtým Artemivske) “pod nepriateľskou paľbou” (pravdepodobne sú myslené boje pri Berchovke a Jagodnoje v smere tejto cesty). Na južnom krídle obrany Bachmutu nepriateľ nepostupuje, dodal Magyar. Zároveň je tam ruský tlak neustály.

 

19:05 – Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že by bolo nerozumné použiť zbrane dodané Kyjevu na útoky na ruskom území. Politik to povedal v rozhovore pre televízny kanál ZDF.

“Je úplne zrejmé, že všetko, čo robíme, je prijateľné. Zároveň však treba vždy zostať rozumným, a preto by nebolo veľmi rozumné, keby niekto, kto používa zbrane, ktoré dodávame, teraz napríklad podnikol útok na ruské územie,” povedal šéf vlády SRN.

Podľa neho sa vopred dohodlo, že zbrane by sa nemali použiť na útok na Rusko, a strany sa “dohodli, že sa to nestane”.

 

.

18:50 – Štátna pohraničná služba Ukrajiny zverejnila na svojom kanáli tg fotografie z výstavby opevnení na hranici s Bieloruskom. Uvádza sa, že na hranici sa budujú ženijné úkryty pre personál a techniku, pozorovacie a palebné objekty a zátarasy v pravdepodobných smeroch nepriateľskej ofenzívy. Buduje sa aj nepretržitý kamerový systém na monitorovanie situácie na zemi a vo vzduchu.

18:40 – Povolenie na pobyt pre ukrajinských utečencov v Taliansku, ktoré bolo vydané 4. marca 2022 na 12 mesiacov, sa automaticky predlžuje o ďalších šesť mesiacov. Oznámila to talianska premiérka Giorgia Meloniová, informoval portál Eurotoday.

Uvádza sa tiež, že Meloniovej vláda ponúkla ukrajinským utečencom balík pomoci vo výške 369 miliónov eur. Tieto prostriedky budú použité na podporu ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, na zabezpečenie ich ubytovania, zdravotnej a finančnej pomoci.

 

18:35 – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí poprelo informácie, ktoré rozšírilo čínske ministerstvo zahraničných vecí, že niektoré zbrane dodané Kyjevu západnými krajinami sú pašované a končia v rukách zločineckých skupín v Európe a iných regiónoch sveta.

.

Vyhlásenie ukrajinského ministerstva zverejnil na svojom tg-kanáli jeho hovorca Oleh Mykolenko.

Mykolenko uviedol, že jeho krajina má “účinný systém kontroly prijímania a používania zbraní”, a obvinil Rusko, že práve ono šíri dezinformácie “s cieľom podkopať medzinárodný systém pomoci Ukrajine”. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyzýva čínsku stranu, aby “nebola nástrojom v rukách ruskej propagandy”.

 

18:15 – Hovorca operačného veliteľstva Juh dal jasne najavo, že ukrajinská armáda útočí na Mariupol.

Podľa Natálie Humeňjukovej tento smer už pre ukrajinské ozbrojené sily “nie je absolútne nedosiahnuteľný”.

.

Výbuchy v Mariupole boli hlásené dnes, včera a predvčerom. Predtým sa predpokladalo, že AFU nemá zbrane schopné strieľať na vzdialenosť od frontovej línie do Mariupola.

V tom istom čase Ruskom menované “orgány” Mariupolu tvrdia len to, že systémy protivzdušnej obrany predvčerom zostrelili dva drony. O výbuchoch dnes alebo včera však nehovoria nič. Zatiaľ neexistuje ani žiadne foto-video potvrdenie výbuchov.

 

18:00 – Večerný brífing Generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl:

Ruská armáda postupuje v smere na Kupiansk, Liman, Bachmut, Avdejevku a Šachtar.

Na Kupianskom a Limanskom smere uskutočnila niekoľko neúspešných útokov v oblastiach Stelmachivka, Bilogorovka, Serebrijanské lesné hospodárstvo a Fedorovka.

Na Bachmutskom smere Rusi naďalej útočia na pozície AFU pri Ivanivskom, Dileivke a Bachmute.

.

Na smeroch Avdijivka a Šachtarsk ruská armáda uskutočnila ofenzívu pri Kamjanke, Vodyane, Marinke, Pobede a Novomichajlivke, ale bez úspechu.

– Na spresnenie pozícií jednotiek AFU a korigovanie delostreleckej paľby Rusi aktívne vykonávajú letecký prieskum. Ukrajinská armáda zničila ruské bezpilotné lietadlá ako Merlin a Zala.

– Rusi uskutočnili 9 raketových úderov, z toho jeden na Dvurečňu v Charkovskej oblasti, ako aj 28 leteckých úderov. Vykonali tiež viac ako 40 ostreľovaní z MLRS.

– Operačná situácia vo Volyňskej, Polesskej, Severskej a Slobožanskej oblasti sa výrazne nezmenila. Neboli zistené žiadne známky formovania útočných skupín ruskej armády.

– Ukrajinské vzdušné sily uskutočnili 14 úderov na oblasti, kde sa sústreďoval personál a vojenská technika Ruskej federácie, a tiež štyri údery na systémy protivzdušnej obrany.

 

17:30 – NATO vidí náznaky, že Čína možno plánuje poslať zbrane do Ruska. Šéf Aliancie Jens Stoltenberg povedal agentúre Reuters.

.

“Nezaznamenali sme žiadne dodávky smrtiacej pomoci z Číny do Ruska, ale vidíme náznaky, že o tom uvažujú a možno to aj plánujú, a preto USA a ďalší spojenci pred tým veľmi jasne varujú,” povedal Stoltenberg.

Šéf NATO uviedol, že Čína je členom Bezpečnostnej rady OSN a ruská vojna proti Ukrajine je porušením Charty OSN.

“Základnou zásadou tejto charty je rešpektovať integritu iných národov a nenapadnúť inú krajinu státisícmi vojakov, a toho by sa Čína, samozrejme, nemala zúčastňovať,” povedal.

 

17:28 – Wagnerovi žoldnieri zajatí na Ukrajine pre denník The Washington Post uviedli, ako sa zmenila politika ruskej PMC v oblasti popráv za odmietnutie bojovať.

Žoldnieri, 30-ročný Iľja a 35-ročný Michail, boli zajatí na Ukrajine v severnom Bachmute. Obaja uviedli, že boli naverbovaní počas výkonu trestu v ruských kolóniách za spôsobenie smrti pod vplyvom alkoholu.

Žoldnieri uviedli, že PMC ich varovali, že každý, kto sa pokúsi utiecť z frontu, bude “zneškodnený” (tak Wagner nazval popravy).

.

Podľa nich situáciu dramaticky zmenili šokujúce straty PMC. Iľja hovorí, že v priebehu 72 hodín bolo pri pokuse o šturm dediny Krasnaja Gora pri Bachmute zabitých 400 “wagnerovcov” a ich telá jednoducho zostali ležať na snehu.

Tí, ktorí porušili pravidlá – dezertéri, tí, ktorí požívali alkohol alebo drogy – už neboli popravení vzhľadom na veľké straty, hovoria zajatci.

 

17:26 – Spojené štáty nechcú budovať svoj jadrový arzenál a nevidia takéto možnosti pre Rusko, uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová. Taktiež uviedla, že Washington by chcel obnoviť inšpekcie podľa zmluvy START a diskutovať s Moskvou o vykonávaní dohody.

 

17:25 – Britské ministerstvo obrany vytvorilo tajnú skupinu zameranú na nákup sovietskych 122 m granátov pre Ukrajinu, informoval denník The New York Times s odvolaním sa na dobre informované zdroje. Podľa dokumentov, ktoré NYT získal, ukrajinská strana po začatí ruskej špeciálnej operácie žiadala od sprostredkovateľov v USA a iných krajinách zbrane sovietskeho typu, ktoré Kyjev skupoval “kde sa len dalo”. Keď sa však zásoby v Európe zmenšili, USA a Spojené kráľovstvo začali financovať obchody, do ktorých boli zapojené tretie krajiny a sprostredkovatelia, ktorí by si neželali publicitu, uvádza publikácia.

 

.

17:20 – Situácia na frontoch 23. februára 2023 

17:10 – Začalo sa zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Očakáva sa, že bude hlasovať za návrh rezolúcie, ktorý predložili spojenci Ukrajiny a ktorý odsudzuje inváziu Ruska v plnom rozsahu.

Podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu sa v dokumente bude požadovať, aby Rusko úplne stiahlo svoje ozbrojené sily z ukrajinského územia a zastavilo nepriateľské akcie.

Očakáva sa, že rezolúciu podporí veľký počet štátov, ale niektoré krajiny vrátane Bieloruska, Číny a Iránu tvrdia, že text rezolúcie zvyšuje medzinárodné napätie a “podnecuje mentalitu studenej vojny”.

Zajtra sa očakáva aj čínsky “mierový plán”.

Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba predtým uviedol, že člen politbyra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny Wang Yi oboznámil ukrajinskú stranu s kľúčovými bodmi čínskeho mierového plánu.

 

.

16:45 – USA nevylúčili, že dodajú Ukrajine stíhačky piatej generácie, uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová. Uviedla tiež, že nové sankcie USA sa dotknú ruských bánk a čínskych spoločností.

 

16:25 – Operačné veliteľské centrum vyzýva Ukrajincov, aby nezverejňovali fotografie a videá ukrajinskej techniky v Černihivskej a Sumskej oblasti (tieto oblasti na severnej hranici s Ruskom)

“Na internete sa objavili fotografie a videá z premiestnenia nášho letectva do určitých pozičných oblastí na plnenie bojových úloh, ochranu obyvateľstva Ukrajiny a ochranu a obranu dôležitej infraštruktúry. Ďakujeme vám za vašu lásku a slová podpory našim pilotom, ale zároveň pripomíname zákaz fotografovania a videozáznamov personálu, umiestnenia vojenskej techniky, jej počtu a smeru premiestnenia – môže to poškodiť plnenie pridelených úloh!” uvádza sa v správe.

 

.

15:15 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že členským štátom aliancie sa zatiaľ nepodarilo zabezpečiť stabilné dodávky delostreleckej munície na Ukrajinu, informovala spravodajská stanica Sky News.

Podľa neho sú zásoby munície na Západe vyčerpané, a preto je ich dodávka na Ukrajinu neudržateľná. Ich spotreba ukrajinskými ozbrojenými silami je oveľa vyššia ako objem dodávok.

Uviedol, že ukrajinský konflikt sa mení na logistickú bitku.

 

14:46 – Volodymyr Zelenskij usporiada tlačovú konferenciu pri príležitosti výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

“V piatok 24. februára sa uskutoční tlačová konferencia prezidenta Ukrajiny. “Vo februári sa uskutoční tzv. Rok nezničiteľnosti,” uvádza kancelária prezidenta.

 

14:45 – Na Ukrajine bol zabavený majetok manželky Viktora Medvedčuka Oksany Marčenkovej v hodnote 5,6 miliardy hrivien. Konkrétne boli zhabané 2 pozemky, 4 obytné budovy v Kyjeve a na Kryme a 10 áut.

 

14:40 – Fínske ministerstvo obrany spresnilo, že krajina odovzdá Ukrajine tri odmínovacie vozidlá, a nie tanky Leopard 2, ako sa uvádzalo predtým.

Fínsko pošle Ukrajine tri obrnené odmínovacie vozidlá na báze tanku Leopard 2. Oznámilo to vo štvrtok fínske ministerstvo obrany. Obrnené odmínovacie vozidlá nie sú určené na bojové operácie; ich hlavným účelom je prieskum, prekonávanie a odstraňovanie mínových polí.

 

13:51 – NAPC zaradila francúzsky reťazec supermarketov Auchan na zoznam “medzinárodných sponzorov vojny”. Agentúra tvrdí, že pokračovaním svojej činnosti v Rusku spoločnosť financuje ruskú agresiu zo svojich daní.

Úradníci tiež citovali vyšetrovanie medzinárodných novinárov, podľa ktorého ruská pobočka Auchanu dodáva tovar ruskej armáde na okupovaných územiach Ukrajiny a “pomáha vykonávať mobilizáciu”.

 

.

13:50 – Ukrajinské ostreľovanie Donecka dnes zranilo 10 pracovníkov EMERCOM, tvrdí ministerstvo.

 

13:45 – Lukašenko tvrdí, že Si Ťin-pching dnes alebo zajtra vystúpi s vyhlásením alebo prejavom o konflikte na Ukrajine.

 

13:40 – Ukrajinské jednotky vypálili na Doneck 35 striel z viacerých raketometov. Pri ostreľovaní zahynul obyvateľ Petrovského okresu Donecka, ďalšia osoba bola zranená, uviedla okresná správa.

Aj zástupca bezpečnostných zložiek uviedol, že tím sanitky, ktorý prišiel k zraneným, bol zasiahnutý opakovaným ostreľovaním ukrajinských ozbrojených síl, traja ľudia zahynuli a osem zamestnancov ministerstva pre mimoriadne situácie bolo zranených.

 

13:35 – Informácie ruského ministerstva obrany:

– Straty AFU na Kupjanskom smere počas dňa dosiahli 55 vojakov

– Ruské ozbrojené sily v noci zničili v Krasnolimanskom smere približne 85 ukrajinských vojakov

– Ruské ozbrojené sily počas dňa zničili viac ako 210 ukrajinských vojakov v doneckom smere

– Ruské jednotky zničili muničný sklad pri Avdijivke v Doneckej ľudovej republike

– Ruské ozbrojené sily zničili v noci až 105 príslušníkov ozbrojených síl v južnom doneckom smere

– Ruské ozbrojené sily v noci nadnes zostrelili deväť ukrajinských bezpilotných lietadiel a lietadlo AFU Su-25

– Ruské ozbrojené sily zničili dve húfnice Msta-B a jednu húfnicu D-30 v Chersonskom smere

.

– Ruské ozbrojené sily zničili šesť muničných skladov v Doneckej ľudovej republike vrátane skladu pri Ugledare

 

13:29 – Mariupolská mestská rada informuje o výbuchoch v blízkosti závodu Iliča.

“Vysoká pravdepodobnosť zásahu nepriateľa, keďže obloha je čistá – nie sú žiadne stopy po protivzdušnej obrane okupantov,” uvádza sa v správe.

Mestská rada zverejňuje aj video, na ktorom je vidieť prelet ruských lietadiel nad Mariupolom.

Miestne “úrady” a telegramové kanály o výbuchoch neinformujú. Chýbajú aj fotografie a videá následkov výbuchov.

Ruská tlačová agentúra TASS zároveň uviedla, že v okolí prístavu Mariupol sa aktivovali sily protivzdušnej obrany.

Poznamenávame, že mestská rada Mariupola tiež informovala o výbuchoch v Mariupole v blízkosti závodu Iľjič včera večer. A ani v tejto súvislosti neboli žiadne ďalšie potvrdenia.

 

12:48 – Sily protivzdušnej obrany počas dnešného leteckého poplachu zostrelili ruský prieskumný dron v Kyjevskej oblasti.

“Typický deň v krajine vo vojne – prieskumný dron navštívil Kyjevskú oblasť,” povedal v televíznom maratóne hovorca vzdušných síl AFU Jurij Ignat.

Informácie o tom, aký typ dronu bol zostrelený, prídu neskôr.

“Zrejme išlo o prieskumný dron, ktorý sa snažil niečo vypátrať,” povedal Ignat.

 

12:25 – Strategickým cieľom Ruska je v blízkej budúcnosti obsadiť kľúčové obývané oblasti v Doneckej oblasti a do leta dobyť Doneckú a Luhanskú oblasť, uviedol zástupca náčelníka Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Oleksij Gromov.

.

“Strategické ciele Ruska sa nezmenili – v krátkodobom horizonte je pre Kremeľ dôležité obsadiť kľúčové populačné centrá v Doneckej oblasti a v budúcnosti do leta dobyť a udržať Doneckú a Luhanskú oblasť Ukrajiny,” povedal na brífingu vo Vojenskom mediálnom centre.

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kirill Budanov zároveň v rozhovore pre UP uviedol, že Ruská federácia plánuje do konca marca dosiahnuť administratívne hranice Doneckej a Luhanskej oblasti.

 

12:03 – Letecký poplach dorazil aj do Kyjeva.

Telegramové kanály hlásia, že smerom k hlavnému mestu sa pohybuje vzdušný objekt.

 

11:42 – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí sa postavilo proti priamym rozhovorom medzi Bidenom a Putinom.

Takto reagoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko na vyhlásenie maďarského ministerstva zahraničných vecí, že “prezidenti USA a Ruska mohli urobiť oveľa väčšiu službu ľudstvu, keby sa včera rozprávali”.

“Maďarský minister zahraničných vecí mohol urobiť oveľa väčšiu službu ľudstvu, keby sa prestal hrať s Ruskom. Len v snoch jednotlivých maďarských politikov sú možné rokovania o Ukrajine bez samotnej Ukrajiny,” povedal Nikolenko.

 

11:21 – Washington poskytne Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch ďalšiu hospodársku pomoc vo výške približne 10 miliárd USD. Oznámila to americká ministerka financií Janet Yellenová počas tlačovej konferencie v indickom Bangalúre.

 

10:59 – Švajčiarske veľvyslanectvo v centre Moskvy bolo uzavreté kvôli nálezu balíka s predmetmi pripomínajúcimi granáty RGD-5. Informovali o tom orgány činné v trestnom konaní.

Situácia na mieste je pokojná, pracujú pyrotechnici a policajti.

 

10:45 – Ťažké boje sú hlásené pri obci Krasnoje (Ivanovskoje), 9 km juhozápadne od Artemovska (Bachmut).

Podľa predbežných správ sa začala blokáda oblasti s uzavretím cesty T-0504. Do rána 23. februára bola Berchovka severne od Artemovska prakticky vyčistená od ukrajinských ozbrojených síl. Nepriateľské jednotky sú vytláčané do oblasti Jagodnoje a severných okresov Artemovska. K Bogdanovke sa zo západu blížia posily ukrajinských ozbrojených síl, na ktoré aktívne pôsobí delostrelectvo.

 

10:29 – Kyjev nepoužije stíhačky a zbrane dlhého doletu, ak ich Západ dodá na údery na ruské územie, ale použije ich “na oslobodenie území”, povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba pre britskú televíziu Sky News.

 

10:19 – Melnyk vyzýva Scholza, aby prekročil všetky červené čiary.

“My Ukrajinci vyzývame kancelára, aby prekročil všetky vlastné červené čiary a poskytol ukrajinským ozbrojeným silám všetky dostupné zbraňové systémy. Očakávame ďalšie odvážne rozhodnutia, predovšetkým dodávky stíhačiek,” povedal pre Welt námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk.

 

10:15 – Podľa Google Trends sa na Ukrajine zvýšil počet otázok týkajúcich sa sviatku 23. februára.

Medzi najčastejšie požiadavky patria “sviatok 23. februára” a “pohľadnice 23. februára”.

Hlavný počet takýchto požiadaviek pochádza z juhovýchodu a Krymu, teda z časti území nekontrolovaných vládou.

Najpopulárnejší dotaz “pohľadnice k 23. februáru” bol najmä v Luhanskej oblasti, Sevastopole, Doneckej oblasti, na Kryme a v Chersonskej oblasti.

 

10:09 – Frontové oblasti Charkovskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti boli odpojené od elektrickej energie v dôsledku ostreľovania a poškodenia siete, uviedla spoločnosť Ukrenergo.

Obmedzenia naďalej platia v Odese, kde sú v platnosti hodinové výpadky elektriny.

.

Na ostatnom území obmedzenia neplatia a nedostatok elektrickej energie nie je zaznamenaný.

 

10:04 – Viacerí ukrajinskí vojaci, ktorí sú v ruskom zajatí v Luganskej ľudovej republike, požiadali, aby neboli zaradení do zoznamu na výmenu, oznámila to ombudsmanka v LĽR Viktoria Serďukova.

„Odmietajú byť zaradení do zoznamu na výmenu so štátom Ukrajina a požiadali o povolenie zostať v LĽR,“ napísala vo svojom Telegram-kanáli.
Serďukova dodala, že v Lugansku je v zajatí asi 1400 ukrajinských vojakov.

Komisárka pre ľudské práva v Ruskej federácii Taťjana Moskaľkova už skôr upozornila, že manželky a matky ukrajinských vojnových zajatcov žiadajú, aby ich príbuzných nevracali.

 

9:59 – Akýkoľvek krok Ukrajiny smerom k Podnesterskej republike by bol agresiou voči Moldavsku, tvrdí Dodon.

 

9:55 – Dopravná a vodohospodárska infraštruktúra sa môže stať novým cieľom ruských útokov na Ukrajinu, uviedol hovorca vzdušných síl Jurij Ignat.

 

9:50 – Švajčiarsky minister zahraničných vecí Iñazio Cassis sa vyjadril k rokovaniam o situácii na Ukrajine, ktoré sa konajú v Ženeve.

V rozhovore pre denník Le Temps uviedol, že mesto hostí rozhovory v prostredí “maximálnej diskrétnosti”, hoci momentálne “nie sú na najvyššej úrovni”. Ďalšie podrobnosti Cassis neposkytol.

Kassis pripomenul, že Kyjev predtým požiadal Švajčiarsko, aby zastupovalo jeho záujmy v Rusku, ale Moskva to odmietla.

 

9:40 – Krymský most je plne otvorený pre dopravu vo všetkých jazdných pruhoch, uviedol ruský vicepremiér Marat Chusnullin.

Podľa neho bol most otvorený 39 dní pred plánovaným termínom.

Pripomenieme, že k výbuchu nákladného auta na moste došlo 8. októbra.

Podľa FSB bol náklad pôvodne odoslaný z odeského námorného prístavu do bulharského prístavu Rousse, odtiaľ do gruzínskeho mesta Poti a potom do Arménska. Následne náklad opäť dorazil do Gruzínska, odkiaľ sa dostal do Ruska. Bulharsko poprelo akúkoľvek účasť na tomto incidente.

FSB obvinila z výbuchu Ukrajinu, ale Kyjev svoju účasť nepotvrdil.

Začiatkom februára boli na vstupe na Krymský most z Krasnodarského kraja zavedené zvýšené bezpečnostné opatrenia, pričom okres Temrjuk susediaci s mostom bol na neurčito zaradený do “žltého” (vysokého) stupňa teroristického nebezpečenstva.

 

9:31 – V mestskej časti Valujskij v Belgorodskej oblasti sa zrútilo lietadlo Su-25 ruského ministerstva obrany, informovali miestne úrady.

Na mieste nehody sa už nachádzajú pracovníci ministerstva pre mimoriadne situácie. Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete ani príčiny havárie.

“Príčina nehody sa vyšetruje. Situácia je pod kontrolou,” povedal gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov.

Podľa telegramu kanála Baza sa pilot katapultoval.

.

 

9:25 – Približne 200 ukrajinských vojnových zajatcov je pripravených vstúpiť do radov dobrovoľníckeho práporu Bohdan Chmelnyckyj, ktorý sa formuje v Doneckej ľudovej republike. Informoval o tom predstaviteľ republikových orgánov činných v trestnom konaní.

Koncom septembra 2022 niekoľko desiatok ukrajinských vojnových zajatcov v trestaneckej kolónii v Jelenovke požiadalo vedenie DĽR, aby ich zaradilo do dobrovoľníckeho práporu Bohdan Chmelnyckyj.

 

9:17 – Poľsko vyslalo na Ukrajinu oddiel príslušníkov na tajnú odmínovaciu operáciu z dôvodu nedostatku odmínovačov v ukrajinskej armáde, uviedla Wirtualna Polska. OSN poznamenala, že Ukrajine by trvalo desaťročia, kým by vyčistila celú krajinu od mín.

 

9:12 – Ukrajinské operačné velenie Sever varovalo, že nepriateľ pripravuje provokácie na výročie invázie.

Konkrétne bol zaznamenaný pohyb vojenskej techniky bez označenia s uniformami podobnými ukrajinským v blízkosti hraníc s Černigovskou oblasťou.

“Svedčia o tom spravodajské údaje, kde je zaznamenaný pohyb kolón vojenskej techniky bez insígnií v blízkosti hraníc s Černigovskou oblasťou a živej sily oblečenej v pixl maskáčoch, podobných uniforme Ozbrojených síl Ukrajiny,” uvádza sa v správe.

Pripomíname, že ruské ministerstvo obrany už predtým vydalo podobnú správu, ale v inom smere. Uviedli, že Kyjev má v úmysle zorganizovať útok ruských vojsk z územia Podnesterska.

 

9:06 – Španielsky minister zahraničných vecí vylúčil vyslanie jednotiek NATO na Ukrajinu.

“Španielska vláda, EÚ ani NATO v žiadnom prípade nenavrhujú, aby na Ukrajine boli španielski, európski vojaci alebo vojaci NATO, a to by malo zostať veľmi jasné,” povedal Albares pre tlačovú agentúru EFE.

Podľa neho má pomoc poskytovaná Ukrajine obranný charakter.

Zároveň uviedol, že NATO bude Ukrajine pomáhať dovtedy, kým bude pomoc potrebovať.

 

9:02 – Ak Moldavsko požiada Ukrajinu, AFU obsadí Podnestersko do troch dní, uviedol Arestovič.

“Už teraz je dôvod na vovedenie vojsk, keďže Zelenskyj aj Sandu povedali, že Rusko sa snaží destabilizovať situáciu v Moldavsku,” povedal Arestovič.

 

8:50 – Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zverejňuje video z výcviku ukrajinskej armády v pozičnej vojne.

“Na severe Anglicka prebieha výcvik ukrajinských regrútov v pozičnej vojne. Spojené kráľovstvo a deväť medzinárodných partnerov v oblasti výcviku zabezpečujú, aby Ukrajina bola schopná odolávať ruskej agresii a znovu získať územie,” uviedlo britské ministerstvo obrany v príspevku na Twitteri.

Predtým ukrajinskú armádu, ktorá absolvuje výcvik v Spojenom kráľovstve, navštívil kráľ Karol III.

 

 

 

8:40 – Dmitrij Medvedev:

Deň obrancu vlasti je pre nás všetkých výnimočným sviatkom.
Nezištná služba vlasti, vernosť povinnosti a cti, snaha brániť jej bezpečnosť a nezávislosť tvárou v tvár všetkým hrozbám – to je to hlavné, čo naša doba vyžaduje od každého občana Ruska.

Dnes, rovnako ako pred mnohými rokmi, sa odhodlane búrime proti nepriateľským silám a obnovujúcemu sa nacizmu.

Naše osobitné poďakovanie patrí tým, ktorí vytrvalo a odvážne bojujú v prvých líniách, ktorí tvrdo pracujú na priblížení víťazstva.
Naša sila je v jednote, v spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej krajiny. Len spoločne môžeme dosiahnuť naše ciele a poraziť nepriateľa.

Veľká minulosť je s nami, budúcnosť je s nami!

S dňom Obrancu vlasti!

 

8:30 – V oblasti Bachmut, kde ukrajinské sily udržiavajú otvorené zásobovacie trasy na západ napriek postupnému obkľúčeniu Ruskom počas uplynulých šiestich týždňov, pokračujú už 48 hodín prudké boje, uvádza britská spravodajská služba.

Podľa jej informácií sa ukrajinské jednotky južne od Ugledaru opäť ocitli pod silným ostreľovaním.

“Existuje reálna možnosť, že Rusko sa pripravuje na novú ofenzívu v tejto oblasti, a to napriek nákladným neúspešným útokom začiatkom februára a koncom roka 2022,” napísala britská rozviedka v novom zhrnutí.

Zodpovednosť za operáciu Ugledar podľa spravodajskej služby naďalej nesie východná skupina ruských vojsk.

“Jej veliteľ, generálplukovník Rustam Muradov, je pravdepodobne pod silným tlakom, aby zlepšil výsledky po tvrdej kritike zo strany ruskej nacionalistickej komunity po predchádzajúcich neúspechoch. Je však nepravdepodobné, že Muradov bude mať údernú silu na dosiahnutie prelomu,” domnieva sa Londýn.

 

8:10 – Ukrajinské ozbrojené sily posilňujú svoju obranu na Kupjanskom a Krasnolimskom smere. Povedal to Andrij Maročko, podplukovník Luhanskej ľudovej milície vo výslužbe.

Uviedol tiež, že Kyjev nariadil zvýšiť počet vojakov v oporných bodoch v zóne špeciálnej operácie. Boli zakázané všetky dovolenky a voľno.

Okrem toho ukrajinské ozbrojené sily zakázali rotácie a akékoľvek presuny ukrajinských vojakov sa mali uskutočňovať “len v prípade núdze a so súhlasom vyššieho velenia”.

 

8:05 – USA skúmajú možnosť zverejnenia spravodajských informácií, ktoré podľa nich naznačujú, že Čína zvažuje dodávky zbraní Rusku. Informoval o tom denník The Wall Street Journal.

Podľa novín by Peking mohol Moskve pomôcť doplniť jej muničný arzenál alebo dodať to, čo Rusko nemohlo vyrobiť v dôsledku sankcií, napríklad elektroniku, a nemusel by nevyhnutne poskytovať konkrétne moderné zbrane.

 

.

8:00 – Britský minister obrany Ben Wallace “nemá nič proti” posielaniu nových tankov do Kyjeva, ak bude na Ukrajine zničený už sľúbený Challenger 2, uviedol denník Telegraph.

V priebehu minulého roka predstavovala britská vojenská pomoc Kyjevu približne 2,7 miliardy dolárov – ide o 3 milióny kusov vojenskej techniky vrátane série Challenger 2, ako aj 200 ďalších obrnených vozidiel, viac ako 10 000 protitankových rakiet a viacero raketometov. Premiér Sunak sa zaviazal, že v roku 2023 túto úroveň podpory dosiahne alebo prekročí.

 

7:55 – Majiteľ PMC Wagner Jevgenij Prigožin povedal, že PMC začali dostávať predtým zablokovanú muníciu.

“Dnes o šiestej hodine ráno bolo oznámené, že sa začína dodávka munície. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vlak pohol. Zatiaľ na papieri, ale bolo nám povedané, že hlavné dokumenty už boli podpísané,” povedal Prigožin.

Predtým obvinil ruské ministerstvo obrany zo zníženia objemu dodávok, čo samotný úrad poprel.

 

7:51 – Španielsky premiér Pedro Sanchez pricestoval do Kyjeva.

 

7:43 – Poľské tanky Leopard 2 sú pripravené na prepravu na Ukrajinu, posádky teraz absolvujú výcvik v Poľsku.

Povedal to poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre CNN.

Podľa neho budú ukrajinskí vojaci pripravení “do mesiaca vrátiť sa na Ukrajinu spolu s tankami”. Poľsko má však “vážne problémy” so získavaním náhradných dielov z Nemecka.

“Nie sme to len my, tieto problémy sú celkom bežné. Aj iné krajiny majú problémy s Leopardom 2, pretože Nemci majú vážne problémy s náhradnými dielmi. Tejto situácii nerozumieme, ale je to tak. Naše tanky Leopard sú dnes pripravené pre Ukrajinu. V našom výcvikovom stredisku sa ukrajinskí tankisti cvičia na tankoch Leopard 2, my ich cvičíme, výcvikový cyklus pokračuje,” povedal Duda.

 

7:35 – Podľa Kirilla Budanova, šéfa Hlavného spravodajského riaditeľstva ministerstva obrany, Rusko plánuje na 23. a 24. februára “malý raketový úder”.

“Povedzme to takto: nič mimoriadne sa nestane. Obyčajné pokusy… Plánuje sa malý raketový úder… 23. – 24. februára – majú dva termíny. Verte mi, takéto niečo sme zažili už viac ako 20-krát,” povedal Budanov v rozhovore pre UP.

Predpovedá, že na jar sa pravdepodobne stane veľa vecí, ktoré budú v tejto vojne rozhodujúce.

Na otázku, či ide všetko podľa plánu, pokiaľ ide o ukrajinskú protiofenzívu na jar, Budanov odpovedal: “Plus-mínus áno.”

Ministerstvo školstva predtým vyzvalo všetky školy, aby od 22. do 24. februára prešli na diaľkové štúdium.

Takéto odporúčanie bolo vydané “s cieľom zabezpečiť život a zdravie všetkých účastníkov vzdelávacieho procesu, ako preventívne opatrenie pred výročím začiatku vojny.

 

7:27 – Zhrnutie Generálneho štábu AFU z rána 23. februára. Hlavné udalosti:

1. Ruské ofenzívy pokračujú na smeroch Kupjansk, Liman, Bachmut, Avdejevka a Šachtar. Za posledných 24 hodín AFU odrazila približne 90 nepriateľských útokov.

2. Na Kupjanskom a Limanskom smere boli odrazené útoky v blízkosti osád Stelmachivka, Kreminna, Belogorivka a Fedorivka.

Na Bachmutskom smere Rusi zaútočili na pozície ukrajinských ozbrojených síl pri obciach Orechovo-Vasiljevka, Dubovo-Vasiljevka, Berchovka, Jagodnoje, Malojilinovka a Bachmut.

.

Na smeroch Avdejevka a Šachtarsk prebieha ruská ofenzíva pri obciach Novobachmutovka, Avdejevka, Vodjanoje, Nevelskoje, Marinka, Pobeda, Ugledar a Prečistovka. Celkovo nepriateľ podnikol 43 neúspešných útokov v blízkosti uvedených osád.

Inými slovami, počet útokov a obliehaných osád sa výrazne zvýšil.

 

7:15 – Vyhlásenie ruského ministerstva obrany:

Podľa dostupných informácií kyjevský režim pripravuje v blízkej budúcnosti ozbrojenú provokáciu proti Podnesterskej moldavskej republike, ktorú uskutočnia jednotky ukrajinských ozbrojených síl vrátane jednotiek Azovskej nacionalistickej formácie.

Ako zámienka na inváziu sa plánuje zinscenovať údajný útok ruských vojsk z územia Podnesterska.

Na tento účel budú ukrajinskí diverzanti zapojení do zinscenovanej invázie prezlečení za príslušníkov ozbrojených síl Ruskej federácie.

Ruské ministerstvo obrany pozorne sleduje situáciu na ukrajinskej hranici s Podnesterskou moldavskou republikou a je pripravené reagovať na akékoľvek zmeny situácie.

 

7:00 – USA neuzatvárajú komunikačné kanály s Ruskom a vítajú ich, uviedol Pentagón.

Zároveň uviedol, že Spojené štáty nebudú nič meniť na pripravenosti svojich jadrových síl v súvislosti s pozastavením platnosti zmluvy START III zo strany Ruska.

 

6:45 – Americká administratíva Kyjevu odkázala, že “zdroje USA nie sú nekonečné” a “každý chápe, že sa to raz musí zastaviť”.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vlastný zdroj.

“A všetci by sme chceli, aby sa to skončilo čo najskôr,” citovala agentúra svoj zdroj.

Reuters sa odvoláva aj na údaje zo spoločného prieskumu verejnej mienky s agentúrou Ipsos: ten ukázal pokles americkej podpory poskytovania vojenskej pomoci Kyjevu – zo 73 percent v apríli 2022 na 58 percent začiatkom februára 2023.

 

6:30 – Vojenská operácia, 22. februára 2023 . Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské sily pokračujú v ofenzíve na doneckom smere, pričom straty Kyjeva v Kupjansku, Krasnolimansku, Donecku a na južnom doneckom smere dosiahli približne 500 vojakov za deň, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Kirill Budanov, šéf hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany, očakáva, že rozhodujúce boje na Ukrajine sa odohrajú od polovice do konca jari.

– Jan Gagin, poradca úradujúceho šéfa DĽR Denisa Pušilina, uviedol, že ukrajinské jednotky sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti vzdajú Artemovska.

– Putin rokoval s Wang I, pričom okrem iného diskutoval o ukrajinskom urovnaní. Wang I uviedol, že Čína oceňuje ochotu Ruska vyriešiť ukrajinskú krízu prostredníctvom dialógu a rokovaní a má v úmysle zohrávať konštruktívnu úlohu pri politickom riešení krízy.

– Lavrov a Wang I nediskutovali o tzv. čínskom pláne na urovnanie ukrajinskej krízy, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Plán bude predstavený v najbližších dňoch, uviedol stály predstaviteľ Číny pri OSN Zhang Jun.

– Ukrajina má v úmysle tento týždeň požiadať Turecko a OSN o začatie rozhovorov o predĺžení dohody o dodávkach obilia a chce dohodu predĺžiť aspoň o ďalší rok, aby zahŕňala ďalšie ukrajinské prístavy, uviedol námestník ukrajinského ministra infraštruktúry Jurij Vaskov.

– Európska únia sa nedohodla na ďalšom balíku sankcií voči Rusku, pričom rozhovory o tejto otázke pokračovali aj vo štvrtok, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na štyri diplomatické zdroje.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Marián Tkáč

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Fico: Slovensko nebude v nasledujúcom roku zvyšovať výdavky na obranu, rovnako tomu pravdepodobne bude aj v roku 2027

Slovensko nebude v nasledujúcom roku zvyšovať výdavky na obranu. Rovnako tomu pravdepodobne bude aj v roku 2027. Uviedol to predseda…

28. 06. 2025 | Aktualizované 28. 06. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Päť krajín NATO odstupuje od Ottawskej konvencie, pred Ruskom sa plánujú masívne chrániť mínami

Päť členských krajín NATO – Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko a Poľsko – oznámilo v nedávnom období zámer odstúpiť od Ottawskej…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Severná Kórea tajne vyslala 20 % elitných vojakov na pomoc Rusku v boji proti Ukrajine

Severná Kórea vyslala na podporu Ruska vo vojne proti Ukrajine približne 11-tisíc elitných vojakov, čo predstavuje viac ako 20 %…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump reaguje na posledné vyjadrenie Putina

„Veľmi milé vyjadrenia“. Trump ocenil včerajšie vyjadrenia Putina, ktorý povedal, že sa k americkému prezidentovi správa s “veľkou úctou”

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Grimasa, ktorá akoby skamenela na tvárach nenormálne zmýšľajúcich politikov

Stretnutie – samit NATO potvrdil, že dnes je základnou metódou práce v aliancii servilnosť a stavanie nerealizovateľných vzdušných zámkov, konštatuje…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

“Digitálny lovec”. Ukrajina má obavy z nového dronu “Šáhid”, ktorý bol zostrelený tento mesiac

Ukrajinský aktivista Vladyslav Smirnov píše, že dron bol zostrelený v júni 2025 v Sumčine. Ide o model Šáhid-136 MS001, ktorý…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

PL: Ficove slová mnohých zarazili. Aké by boli prípadné pozitíva, ale aj negatíva pre Slovensko? Odpovedá Hrnko

Po slovách Roberta Fica o tom, že v súčasnej situácii by Slovensku veľmi svedčala neutralita sa táto téma preberala zo…

28. 06. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zamlčiavanie dejín a prekvapenie najmä pre Čechov?

Vrátil som sa zo svojej ďalšej cesty po Maďarsku. Bol som  opäť ostražitý. Rovnako, ako v Rumunsku sa tu zamlčiavajú bohaté…

28. 06. 2025 | Z domova | 13 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Z domova | 13 min. čítania | 0 komentárov

Ostávajú tri dni. Ak tak domácnosti neurobia hrozí im drahšia elektrina

Niektorým slovenským domácnostiam hrozí od utorka 1. júla drahšia elektrina. Hrozí to tým domácnostiam, ktoré si nestihnú urobiť vo svojich…

28. 06. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Tank CV90120 zaujal na Tankových dňoch a mohol by posilniť slovenskú obranu

Tank CV90120 zaujal na Tankových dňoch, spoločnosť BAE Systems predstavila strategickú možnosť pre posilnenie obrany. Stredný tank CV90120 predstavil dnes…

28. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

EÚ verí, že Slovensko čoskoro ustúpi a prestane blokovať nové sankcie voči Rusku

Európska únia je presvedčená, že Slovensko v blízkej budúcnosti zmení svoj postoj a prestane blokovať prijatie 18. balíka sankcií voči…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Eurofondová hanba: 216 miliónov pre poľnohospodárov je fuč. Kto má maslo na hlave?

Slovensko nezvládlo finále čerpania eurofondov na rozvoj vidieka. Z Programu rozvoja vidieka 2014–2022 prepadlo 216 miliónov eur, ktoré mohli smerovať…

28. 06. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec posiela premiérovi tvrdý odkaz

Milan Uhrík v reakcii na status, ktorý premiér Robert Fico venoval Andrejovi Dankovi zo SNS, že „vraj mu podráža nohy…

28. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vychovávateľ obťažoval maloleté školáčky, fotil a nakrúcal si ich intímne partie

Vychovávateľ obťažoval maloleté školáčky, fotil a nakrúcal si ich intímne partie. Informoval o tom portál televízie Markíza tvnoviny.sk

28. 06. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nové zistenie vedcov. Pozor na instantnú kávu!

Vedci tvrdia, že každodenná konzumácia instantnej kávy môže 7-krát zvýšiť riziko poškodenia zraku

28. 06. 2025 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump mieša karty. Nemecko a Francúzsko sa nevedia zhodnúť na tom, ako pokračovať

Predsedníčka Európskej komisie uviedla, že EÚ bude „v prípade potreby brániť európske záujmy“, keď Trump hrozí 50 % clami na…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Izraelská data ukázala vyšší počet časných abortů u očkovaných žen, než kolik bylo očekáváno

Očkování těhotných žen proti covidu bylo umožněno bez řádných klinických studií. V ČR se těhotné očkují od léta 2021, v…

28. 06. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko má prázdne zásobníky plynu, jeho LNG zatiaľ putuje do zahraničia

Miliardy investované, zásobníky poloprázdne, ale dovezený skvapalnený zemný plyn putuje z Nemecka do iných krajín – do Rakúska, Česka, Maďarska…

28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Už se stalo?

Přátelé, nevíte, jak to na tom summitu NATO v Haagu dopadlo? Tedy, kromě toho, že tam nepustili Zelenského a nemluvilo…

28. 06. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mainstream prišiel s “bombastickým odhalením”. Ukázalo sa, že klamali

Ministerstvo kultúry SR dôrazne odmieta tvrdenia o údajnom odnášaní umeleckých diel z priestorov Slovenského národného múzea v Martine počas návštevy…

27. 06. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Roztomilé... alebo čistá nočná morá? Tieto fotografie zvierat vás poriadne rozosmejú

Roztomilé... alebo čistá nočná morá? Tieto fotografie zvierat vás poriadne rozosmejú: Internet je plný obrázkov zvierat, ktoré nás rozosmievajú, ale…

28. 06. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Blahoslavený Yakym Senkivsky

Mučeník, kňaz

28. 06. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 06. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Schody ako z nočnej mory: Kde sa končí dizajn a začína nebezpečenstvo?

Schody ako z nočnej mory: Kde sa končí dizajn a začína nebezpečenstvo? Dobrý dizajn

28. 06. 2025 | 0 komentárov

Najnovšie vyhlásenie Putina. Prezrádzajú veľa o pokrokoch v rokovaní

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že požiadavky Ruska a Ukrajiny na mier sú „absolútne protichodné“ a doterajšie dve…

27. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ministerka kultúry si odmietla prevziať anticenu Homofób roka. Koordinátorka ju dourážala

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si odmietla prevziať pseudo anticenu Homofób roka. Informuje o tom slniečkárská mimovládkam Inštitút ľudských práv (IĽP),…

27. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko prevzalo kontrolu nad druhým zo štyroch ukrajinských ložísk lítia

Ukrajina , 27. júna 2025 - Rusko prevzalo kontrolu nad druhým zo štyroch ukrajinských ložísk lítia, informovali francúzske médiá. Nachádza…

28. 06. 2025 | 0 komentárov

Neuveriteľná drzosť: Pokrytec Naď moralizuje

Tak toto je bomba! Šéf Demokratov Jaro Naď sa rozhodol kázať druhým o slušnosti a vyberavom slovníku…

27. 06. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Starým otcom novej šéfky britskej MI6 bol ukrajinský nacistický kat prezývaný "mäsiar"

Londýn, 27. jún 2025 - Starým otcom novej šéfky MI6 Blase Metrevelyovej bol ukrajinský nacistický kolaborant, kat a trestanec Konstantin…

28. 06. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO


.

Danko s premiérom sa pustili do seba. Porastie Ukrajina na úkor Slovenska?

V Bruseli prebieha rokovanie Európskej rady za účasti premiéra Roberta Fica. Ten sa na Facebooku pustil do verbálnej prestrelky s…

27. 06. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ropa znamená moc: 10 štátov, ktoré ovládajú svetový energetický trh

Ropa znamená moc: 10 štátov, ktoré ovládajú svetový energetický trh. Ropa je

28. 06. 2025 | 0 komentárov

Na margo diskusie o Ukrajine – alebo čo sa to vlastne deje

O tom, či by mala alebo nemala byť Ukrajina členským štátom Európskej únie, sme už napísali viacero článkov a vyjadrilo…

27. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Otáča WHO? Zverejnili nové informácie o vyšetrovaní pôvodu pandémie COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia v piatok oznámila, že všetky hypotézy o pôvode pandémie COVID-19 zostávajú otvorené, keďže štyri roky trvajúce vyšetrovanie…

27. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Burgenland zavádza povinné verejnoprospešné práce pre utečencov žijúcich v útulkoch

Rakúska spolková krajina Burgenland zavádza od 1. júla povinné verejnoprospešné práce pre utečencov žijúcich v útulkoch, informuje Bild

27. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Marián Tkáč

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov