To najdôležitejšie z Ukrajiny – EÚ dosiahla kompromis o zavedení cenového stropu pre ruskú ropu

Kyjev 2. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP-Libkos, Screenshot Twitter, TASR/AP-Michael Sohn, TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Twitter/NEXTA)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

llustračné foto

20:00 – Bez prijatia záverečnej rezolúcie sa v piatok skončilo 29. zasadnutie Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré prebiehalo od utorka v poľskom meste Lodž. Poľské predsedníctvo na záver podujatia naznačilo neistú budúcnosť tejto medzinárodnej organizácie, ktorej fungovanie poznačila kríza vyvolaná ruskou inváziou na Ukrajinu.

Reklama

 

18:39 – Americká administratíva rokuje s Kongresom o vyčlenení dodatočných 37,7 miliardy dolárov pre Ukrajinu, z čoho 21 miliárd bude tvoriť vojenská pomoc. Oznámili to v Bielom dome.

Reklama

Biely dom tiež vyjadril názor, že Zelenskyj teraz nie je pripravený na rokovania s Ruskou federáciou o ukončení vojny na Ukrajine.

 

18:00 – EÚ dosiahla kompromis o zavedení cenového stropu pre ruskú ropu na 60 dolárov za barel. Informuje o tom agentúra Reuters.

 

17:27 – Poradca generálneho riaditeľa koncernu Rosenergoatom Renat Karchaa poprel správy, že Rusko bolo pripravené opustiť Záporožskú jadrovú elektráreň výmenou za stabilný tranzit plynu a ropy z Ruska cez Ukrajinu.

Reklama

 

17:20 – Gruzínske ministerstvo zahraničia si predvolalo českého veľvyslanca v krajine Petra Mikysku kvôli jeho vyjadreniu o obchádzaní protiruských sankcií, informovalo ministerstvo na Facebooku.

Dôvodom pre Mikyskovo predvolanie je podľa Tbilisi údajný veľvyslancov výrok, že časť tovaru, ktorý sa vyváža z Česka do Gruzínska, končí v rozpore so sankciami v Rusku. Mikyska podľa zverejneného vyhlásenia oznámil, že jeho slová médiá vytrhli z kontextu a dezinterpretovali.

 

14:55 – Viacerým ukrajinským veľvyslanectvám v európskych krajinách doručili “krvavé balíky” obsahujúce oči zvierat. Oznámilo to v piatok ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Reklama

 

14:38 – Na ukrajinské veľvyslanectvo v Prahe bola v piatok doručená podozrivá zásielka podobná tej, ktorú pyrotechnici skúmali dopoludnia v Brne. Polícia v okolí čiastočne obmedzila dopravu, uviedla to na sociálnej sieti Twitter.

 

14:10 – Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell sa v piatok poďakoval Poľsku, ktoré na svojom území poskytuje výcvik ukrajinským vojakom v rámci asistenčnej misie EUMAM.

 

13:55 – DĽR od 1. januára nebude prijímať hrivny, povedal predseda republikánskej vlády Vitalij Chočenko.

 

13:09 – Ruská verzia rozhovoru medzi Putinom a Scholzom. Uvádza sa, že Putin upozornil na „ničivú líniu západných štátov vrátane Nemecka, ktorá pumpuje kyjevský režim zbraňami“.

Na pozadí vojenskej, finančnej a politickej podpory “Kyjev úplne odmieta myšlienku akýchkoľvek rokovaní,” povedal. V tejto súvislosti vyzval nemeckú stranu, “aby prehodnotila svoje prístupy v kontexte ukrajinských udalostí”.

Vyjadril sa tiež k raketovým útokom na energetický sektor, keď povedal, že ruské ozbrojené sily sa „dlho zdržiavajú presných raketových útokov na určité ciele“, ale teraz sa takéto opatrenia „stali vynútenou a nevyhnutnou odpoveďou“ na útok na Krymský most a ruské zariadenia.

Reklama

Putin tiež uviedol, že vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch NS-1 a NS-2 si vyžaduje účasť ruských profilových štruktúr a uviedol, že v rámci dohody o obilninách je potrebné odstrániť „všetky bariéry“ pre ruské dodávky.

 

13:00 – Scholzova verzia jeho dnešného rozhovoru s Putinom. „Hodinový rozhovor bol venovaný prebiehajúcej ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine a jej následkom,“ píše sa v správe na webovej stránke nemeckej vlády.

Scholz odsúdil ruské nálety na civilnú infraštruktúru na Ukrajine a “zdôraznil odhodlanie Nemecka podporovať Ukrajinu pri zabezpečovaní jej obrany proti ruskej agresii”.

Kancelár vyzval Putina, aby „čo najskôr našiel diplomatické riešenie vrátane stiahnutia ruských jednotiek“. Diskutovali aj o globálnej potravinovej situácii a „zdôraznili dôležitú úlohu nedávno predĺženej dohody o obilninách pod záštitou OSN“.

Reklama

 

12:37 – V Brne na ukrajinský konzulát dorazila podozrivá zásielka typovo zodpovedajúca tým, ktoré boli zachytené v Španielsku. Budovu evakuovali.

 

12:15 – Vladimir Putin telefonicky hovoril s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Ruský prezident Putin podľa Kremľa uviedol v telefonáte s nemeckým kancelárom Scholzom, že raketové útoky na ukrajinskú infraštruktúru sú vynútené.
Francúzsky líder Emmanuel Macron už skôr oznámil rozhovor s ruským prezidentom.

 

Reklama

11:30 – Nemecko posiela po masívnom ruskom ostreľovaní na Ukrajinu ďalších 320 elektrických generátorov.

 

10:46 – USA prejednávajú presun NASAMS SAMs (systém protivzdušnej obrany stredného až dlhého dosahu) z Blízkeho východu na Ukrajinu. Plánuje sa ich odoslanie počas troch až šiestich mesiacov, povedal generálny riaditeľ Raytheon Technologies Greg Hayes. Je rýchlejšie dodávať tieto systémy z Blízkeho východu, než ich vyrábať v USA.

 

10:00 – Zelenskyj uvalil sankcie na jednotlivcov, ktorí sú pravdepodobne spojení s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvou.

Prezident podpísal dekrét, ktorým sa uvádza do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany „O niektorých aspektoch činnosti náboženských organizácií na Ukrajine a uplatňovaní osobných osobitných ekonomických a iných reštriktívnych opatrení (sankcií)“.

Menný zoznam tých, na ktorých sa sankcie vzťahovali, zatiaľ na webe prezidenta nie je.

Reklama

 

9:40 – Náklady na obnovu Ukrajiny budú podstatne vyššie, než sa pôvodne čakalo, darcovia sú však stále ochotní znášať aj ďalšiu záťaž. Uviedol to prezident Svetovej banky (SB) David Malpass.

 

9:00 – Podľa ruských médií sa na Prímorskom území v Rusku zrútila stíhačka MiG-31. Posádke sa podarilo katapultovať.

K obetiam ani škodám nedošlo, let sa uskutočnil na opustenom mieste a bol cvičný, informovalo neskôr ministerstvo obrany RF.
Je to už tretia podobná katastrofa za posledné obdobie. V októbri sa v Irkutsku zrútilo útočné lietadlo Su-30 a v Yeysku sa zrútilo Su-34.

 

8:30 – Vzhľadom na problémy s dodávkami zbraní na Ukrajinu a prevahu Ruska v počte delostrelectva chcú Spojené štáty výrazne rozšíriť výcvik ukrajinskej armády, píše Washington Post.

Reklama

“Zatiaľ čo výcvik Ozbrojených síl Ukrajiny na špecifických zbraňových systémoch bude pokračovať, západné dodávky nie sú neobmedzené. Účelom nových cvičení je naučiť Ukrajincov taktiku, ktorá zvýši efektivitu ich zbraní,” píše sa v článku.

 

8:00 – Americký Kongres predložil návrh zákona, ktorý uznáva Wagnerovu PMC ako teroristickú organizáciu, uviedol šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

„Keď nadobudne platnosť, potom počas 90 dní bude PMC Wagner uznaná ako zahraničná teroristická organizácia,“ napísal.

 

7:45 – To hlavné z ranného zhrnutia Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny:

 1. Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Novoselovskoje, Stelmachovka, Krasnopopovka a Belogorovka Luhanskej oblasti, ako aj – Grigorovka, Vjemka, Bachmut, Skúsení, Klescheevka, Kurdyumovka, Severnoje, Pervomajskoje, Krasnogorovka a. Maryinka z Doneckej oblasti.
  To znamená, že Ukrajina nepotvrdzuje dobytie Kurdjumovky, o ktorom včera informovalo ruské ministerstvo obrany.
 2. Najväčší počet delostreleckých útokov bol zaznamenaný v smere Bachmut.
 3. Na Chersonskom smere boli skôr zaznamenané pozičné boje, Rusi prešli do defenzívy (čiže postupujú Ozbrojené sily Ukrajiny). Kachkarovka, Tokarevka, Antonovka a samotný Cherson boli ostreľované na Ukrajincami kontrolovanom pravom brehu Dnepra.
 4. Na Kryme sa zamestnanci vojenských komisariátov pripravujú na ďalšiu vlnu mobilizácie. V Kerči sa v štátnych podnikoch preverujú údaje o brancoch.

 

Reklama

7:20 – Rada ministrov Talianska schválila dekrét predlžujúci termín dodávok zbraní, vrátane protilietadlových systémov na Ukrajinu a to do 31. decembra 2023.

 

7:10 – Ruské sily zaútočili na Záporožie v noci na 2. decembra. Bola zasiahnutá budova infraštruktúry, informoval úradujúci starosta Záporožie Anatolij Kurtev v Telegrame.

 

7:00 – Ukrajina podnikne kroky, aby zaviedla obmedzenia voči náboženským organizáciám v krajine, ktoré sú prepojené s Ruskom. Vo svojom videopríhovore to vo štvrtok večer povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

6:45 – Vojenská operácia, 1. decembra. Hlavné udalosti z pohľadu ruskej strany:

Reklama
 • Ruská federácia oznámila oslobodenie osád Andrejevka a Kurdjumovka v DĽR;
 • 50 ruských vojakov sa vrátilo z ukrajinského zajatia;
 • Ruské ozbrojené sily odrazili ukrajinské protiútoky na juhu Donecka v DĽR; ukrajinské sily stratili do 30 ukrajinských mužov a sedem kusov techniky;
 • V LĽR boli ukrajinské útoky tiež odrazené, pričom ukrajinské straty dosiahli 80 príslušníkov armády;
 • Ruské ozbrojené sily uskutočnili údery na tri dočasné pozície zahraničných žoldnierov v DĽR, ako aj na 85 delostreleckých jednotiek v palebných postaveniach, živú silu a vojenskú techniku v 162 oblastiach;
 • USA a NATO sú priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine, povedal Lavrov a zdôraznil, že nie je možné diskutovať s USA o stratégii bez toho, aby sa zohľadnila špeciálna operácia;
 • Lavrov poznamenal, že Rusko nepožiadalo o rokovania s Ukrajinou, ale je pripravené vypočuť si druhú stranu;
 • Macron, ktorý je vo Washingtone, povedal, že možnosť rokovaní o Ukrajine zostáva, urovnanie si vyžaduje “rozhodnutie oboch strán a záruky svetového spoločenstva”;
 • Rusko si vyhradzuje právo na odvetu voči Spojeným štátom, ktoré iniciujú obnovenie výroby bojových systémov sovietskej výroby a tým porušujú medzinárodné právo, uviedla FSMTC pre RIA Novosti.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:14

Futbalisti FK Teplice zvíťazili v stredajšom zápase 18. kola českej najvyššej súťaže nad Sigmou Olomouc 2:0. Slovenský brankár Richard Ludha si pripísal premiérové čisté konto za Teplice od svojho príchodu z Podbrezovej.

Včera 20:13

Futbalisti izraelského tímu Maccabi Haifa postúpili do osemfinále Európskej konferenčnej ligy. Po domácej výhre nad KAA Gent 1:0 im na to v odvete v Belgicku stačila aj remíza 1:1. V závere ju ubránili v početnej nevýhode, keďže od 72. minúty hrali bez vylúčeného obrancu Daniela Sundgrena.

Včera 20:12

Niekoľko stoviek demonštrantov prišlo v stredu večer v Budapešti na fakľový pochod, aby vyjadrili podporu týraným deťom. Podľa servera telex.hu heslom zhromaždenia bolo “To nestačí – Ruky preč od detí!”.

Včera 20:07

Hokejisti HC Vítkovice zvíťazili v stredajšej dohrávke 24. kola českej extraligy nad Kometou Brno 4:0. Ostravský tím sa v tabuľke posunul na 9. miesto pred Olomouc. Kometa je na priebežnej štvrtej priečke, ktorá zaručuje priamu účasť vo štvrťfinále play off.

Včera 20:03

Globálny dlh dosiahol v minulom roku rekordnú hodnotu 313 biliónov USD (289,57 bilióna eur), pričom rozvíjajúce sa ekonomiky zaznamenali nové maximum, čo sa týka pomeru dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP). Poukázala na to v stredu zverejnená správa Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF).

Včera 19:55

Je mnoho vecí, kde sa názorovo líšime, zároveň je ale mnoho tém týkajúcich sa strednej Európy, o ktorých spolu musíme hovoriť, povedal pred blížiacim sa premiérskym summitom krajín Vyšehradskej štvorky (V4) predseda českej vlády Petr Fiala.

Včera 19:48

Ruský opozičný politik Boris Nadeždin v stredu vyhlásil, že ruský Najvyšší súd zamietol jeho odvolanie voči rozhodnutiu volebnej komisie, ktorá odmietla zaregistrovať jeho kandidatúru na post prezidenta.

Boris Nadeždin
Na snímke Boris Nadeždin
Včera 19:45

Ceny ropy k záveru obchodovania mierne vzrástli, pričom cena Brentu sa posunula nad 82,80 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvňujú pretrvávajúce obavy z dôsledkov konfliktu na Blízkom východe, čoho súčasťou sú útoky na obchodné lode v Červenom mori. Výraznejšiemu rastu však bránia najnovšie očakávania, že k zníženiu úrokových sadzieb v USA dôjde neskôr, než sa pôvodne očakávalo.

Včera 19:44

V utorok (20. 2.) 58 európskych spoločností, 15 priemyselných združení a jedna organizácia prostredníctvom Antverpskej deklarácie vyjadrili plnú podporu Európskej priemyselnej dohode s cieľom doplniť Európsku zelenú dohodu a zachovať vysokokvalitné pracovné miesta v Európe. Slovenský europoslanec Martin Hojsík (PS) pre TASR uviedol, že víta deklaráciu, ktorou sa priemysel jasne stavia za zelenú dohodu a presne pomenúva to, čo EÚ musí urobiť.

Včera 19:43

Česko nebude ani naďalej vydávať víza a povolenia na pobyt v ČR Rusom a Bielorusom. Nové vládne nariadenie nemá časové obmedzenie. V stredu to po rokovaní vládneho kabinetu uviedol český premiér Petr Fiala, ktorý zároveň zdôraznil, že ČR však musí vytvárať podmienky pre ruskú a bieloruskú opozíciu.

Včera 19:30

Irán dodal Rusku okolo 400 balistických rakiet zem-zem. Sú medzi nimi aj rakety Zólfaghár, ktoré majú dosah až 700 kilometrov. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa šesť svojich zdrojov.

Včera 19:21

Úradujúci trojnásobný majster sveta F1 Max Verstappen z Red Bullu dosiahol najlepší čas počas prvého dňa predsezónnych testov v Bahrajne. Holanďan skompletizoval na okruhu v Sachire najviac kôl (142) a bol najrýchlejší s časom 1:31,344 minúty. Druhý bol britský jazdec Lando Norris z McLarenu, ktorý zaostal o 1,140 sekundy. Tretí najrýchlejší čas zajazdil Španiel Carlos Sainz na Ferrari (+1,240).

Včera 19:16

Zdravotná a humanitárna situácia v Pásme Gazy je nehumánna, vyhlásil v stredu šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Túto palestínsku enklávu, v ktorej Izrael vedie ofenzívu voči militantom z Hamasu, zároveň označil za “zónu smrti”.

Ghebreyesus
Na snímke generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke farmárka pri zbere melónov na poli v dedine neďaleko kambodžskej metropole Phnom Pénh

Autor: TASR/AP-Heng Sinith

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marian Kotleba

Erik Majercak

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali