To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko cez obed znova vyplo Ukrajinu

Kyjev 23. novembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-LIBKOS, Telegram, TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Andrew Kravchenko, TASR/AP-Aurelien Morissard)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajinský vojak, zbrane, samopal
Ilustračné foto

18:30 – Hoci sa sľubuje, že elektrina, voda a teplo budú obnovené už zajtra, je jasné, že to nebude tak rýchly proces. Vzhľadom na teploty pod bodom mrazu, ktoré dnes panovali v celej krajine, to pre Ukrajincov vyzerá ako vážna výzva.

Zajtra sa však, našťastie, v celej krajine trochu oteplí.

Podľa Meteorologického centra bude 24. novembra takmer všade teplota nad nulou, hoci počasie bude všeobecne daždivé.

V južných oblastiach bude až +10-11 stupňov, na severe +3-4 stupne, na východe +5-6, na západe +2-3.

Zároveň bude v daždivých podmienkach samozrejme ťažké obnoviť verejnoprospešné služby – napríklad elektrické siete (o čom sa už hovorí v energetike).

Predpoveď počasie pre územie Ukrajiny na štvrtok 24. novembra 2022

 

18:19 – Nový balík americkej vojenskej pomoci vo výške 400 miliónov dolárov zahŕňa rakety pre protilietadlové raketové odpaľovacie zariadenie NASAMS HIMARS, uviedol Pentagón.

Zahŕňa aj protiradarové strely HARM.

 

18:18 – Až 70% strát Ozbrojených síl Ukrajiny pripadá na Donbas. Hlavné straty Ozbrojených síl Ukrajiny sú v troch hlavných smeroch na Donbase.

Ide o smery Arteomovsk, Lisičansk a Doneck. Tieto sektory frontu predstavujú až 70% ukrajinských strát.
Intenzita bojov pri Artemovsku je pritom najvyššia. Práve tam bojujú „Wagnerovci“.

 

18:16 – Na fotografii zverejnenej na sociálnej sieti je pravdepodobne fragment protilietadlovej rakety systémov protivzdušnej obrany IRIS-T, ktorý zasiahol obytnú budovu v Kyjeve. Do Kyjeva ich dodáva Nemecko.

IRIS-T
Fragment protilietadlovej rakety systémov protivzdušnej obrany IRIS-T

 

18:13 – Ukrajina bez elektriny: tmavé sú regióny, kde nie je elektrina vôbec alebo väčšinou.

Modrá a fialová – núdzové vypnutia.

Ukrajina bez elektriny

 

18:08 – V obchodoch v Kyjeve sa tvoria rady, z bankomatov sa hromadne vyberá hotovosť, v rôznych regiónoch Ukrajiny sa tvoria rady na čerpacích staniciach, píšu miestne noviny.

 

18:03 – Kyjevská mestská vojenská správa tvrdí, že voda a elektrina by sa do domácností obyvateľov Kyjeva mali vrátiť do zajtrajšieho rána.

Aktuálna situácia v Kyjeve

 

18:02 – V situácii okolo Ukrajiny nastal čas na spoločné hľadanie mierového riešenia, povedal dnes kazašský prezident Tokajev na samite ODKB v Jerevane.

Včera sa Tokajev mimochodom telefonicky rozprával so Zelenským. Zelenskyj mu zablahoželal k víťazstvu v prezidentských voľbách.

 

17:59 – Lukašenko povedal, že osud ODKB (vojenská aliancia postsovietskych krajín pod vedením Ruska) závisí od úspechu Ruska na Ukrajine.

 

17:57 – Starosta Ľvova hovorí, že polovica mesta už má prúd. 70% vodu.

 

17:55 – Starosta Charkova Igor Terechov povedal, že očakáva obnovenie dodávok elektrickej energie v priebehu noci.

“Naše energetické služby, naši energetici budú pracovať nepretržite, aby obnovili dodávky elektrickej energie do mesta Charkov. Najprv kritická infraštruktúra, potom obytné budovy. Budeme musieť obnoviť vykurovanie,” povedal starosta.

 

17:47 – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu sa domnieva, že vojna medzi Ukrajinou a Ruskom sa skončí za rokovacím stolom, a nie víťazstvami na bojisku.

Turecký minister pripomenul, že po marcovom stretnutí ministrov zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny v Antalyi a následných rokovaniach delegácií v Istanbule boli strany blízko k dosiahnutiu dohody o prímerí, ale neskôr sa “od dialógu dištancovali”.

“Dnešné podmienky sa výrazne líšia od tých marcových. Sú tu nové skutočnosti, situácia je zmätenejšia, ale netreba sa vzdávať nádeje,” povedal Çavuşoğlu.

 

17:45 – Všetky ukrajinské jadrové elektrárne a väčšina tepelných a vodných elektrární boli v stredu odpojené od elektrickej energie, uviedlo ministerstvo energetiky. Podľa nej je veľká väčšina spotrebiteľov bez elektriny.

 

17:40 – Velenie vzdušných síl AFU uvádza, že sily protivzdušnej obrany dnes zostrelili 51 zo 70 rakiet vypálených na Ukrajinu a päť dronov kamikadze.

“Odpaly boli vykonané z 10 lietadiel Tu-95ms s raketami z oblasti Volgodonska v Rostovskej oblasti a Kaspického mora, ako aj z dvoch malých raketových člnov z Čierneho mora. Celkovo bolo vypálených približne 70 rakiet Kh-101/Kh-555, Kalibr. Päťdesiatjeden rakiet bolo zničených silami a prostriedkami protivzdušnej obrany,” uviedlo velenie.

Treba však podotknúť, že ukrajinskými oficiálnymi zdrojmi uvádzané počty zostrelených rakiet sú vzhľadom na verifikovateľné škody, ťažko uveriteľné.

Zostrelené rakety

 

17:16 – Mnohí prorusky orientovaní občania zostávajú v Chersone a obávajú sa o svoje životy, uvádza denník The Washington Post.

Ako noviny poznamenávajú, tisíce obyvateľov Chersonu majú ruské pasy a neplánujú sa ich vzdať. Keď bolo mesto pod kontrolou ruských vojsk, dostávali plat v rubľoch a sociálne dávky.

“Mám ukrajinský dôchodok, ale nestačí mi ani na život, ani na lieky,” citovali noviny 60-ročného Alexandra. Muž zostal v meste, ale povedal, že sa obáva odvety zo strany SBU: “Ukrajinci ma môžu zajtra zastreliť.”

Publikácia tiež informovala, že medzi ukrajinskými ozbrojencami sa otvorene hovorí o “kolaborantoch”. Novinárom dokonca zakázali zúčastňovať sa na výsluchoch miestnych obyvateľov, pretože zástupcovia Bezpečnostnej služby Ukrajiny sú “niekedy nekontrolovateľní”.

 

16:02 – Macron uviedol, že v najbližších dňoch plánuje priamy kontakt s Putinom a chce s ním diskutovať o situácii okolo Záporožskej jadrovej elektrárne.

Putin-Macron
Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron

 

16:00 – V obchodoch v Kyjeve sú dlhé rady. Pitná voda je prvá vec, ktorú si ľudia kupujú.

Niektoré bankomaty už nevydávajú hotovosť.

Rady v obchodoch v Kyjeve

Takto funguje obchod Goodwine na ulici Obolon v Kyjeve.

Na snímke obchod Goodwine na ulici Obolon v Kyjeve

 

15:59 – Úrady potvrdili pozastavenie prevádzky energetických blokov v jadrovej elektrárni Rovne.

Oznámil to starosta mesta Varaš.

Potvrdilo sa tak zastavenie prevádzky všetkých troch jadrových elektrární, ktoré sa nachádzajú na území kontrolovanom Ukrajinou.

Dôvodom je, že v dôsledku hromadných výpadkov nemá kto elektrinu odoberať.

 

15:30 – Rady v obchodoch a na tankovanie v Odese:

 

15:20 – Vilkul o situácii v Krivom Rogu: “Bol zavedený plán práce pri úplnej absencii elektriny. Nemocnice – na generátoroch. Prepojenie vodných zdrojov a čerpacích staníc (ak je to možné) – na generátoroch. Malé kotolne sú tiež napojené na generátory. Veľké kotly napájané vysokonapäťovým vedením nemožno prevádzkovať na generátory. Začala sa záchranná operácia na vyzdvihnutie baníkov z baní. Žiadam vedúcich podnikov všetkých foriem vlastníctva a druhov činností, aby ľudí pustili domov a pomohli im dostať sa tam (elektrická doprava nefunguje).”

 

15:09 – Úsek ropovodu Družba na Ukrajine je čiastočne odstavený, pričom čerpanie z územia Bieloruska smerom na Ukrajinu stále prebieha, uviedla spoločnosť Transnefť.

 

14:58 – Prvé zistenia po útokoch na Ukrajine: výpadky elektriny postihli všetky regióny, tvrdí Ukrenergo.

Séria silných výbuchov v Kyjeve. Starosta Kličko hovorí, že infraštruktúra bola zasiahnutá. Celé mesto je bez vody a čiastočne aj bez elektriny.

Kritická infraštruktúra bola zasiahnutá aj vo Vinnickej a Ľvovskej oblasti.

Oblasti s výpadkom elektrickej energie:
– Kyjev a okolie
– Dnepropetrovsk
– Krivý Roh
– Poltava
– Záporožie
– Nikolajev
– Odesa a región
– Rovne a Donecká oblasť
– Chmelnicku a okolí
– Kremenec-Podilský
– Kirovogradská oblasť
– Charkov
– Luck
– Čerkassy
– Černihov
– Sumy
– Žitomír.

Oblasti s výpadkami a odstávkami vody:

– Kyjev
– Sumy
– Nikolajev
– Charkov
– Dnepropetrovsk
– Odessa.

 

14:50 – Dnepropetrovská oblasť je bez elektriny. Predseda regionálnej rady uviedol, že môžu nastať problémy s vodou.

 

14:48 – Kličko: “Pri výbuchoch v hlavnom meste je už deväť zranených. Osem z nich bolo hospitalizovaných v zdravotníckych zariadeniach v Kyjeve. Jedna zranená osoba bola ošetrená na mieste.”

Primátor Ľvova Sadovyj: “električky a trolejbusy v meste nejazdia. Kvôli nedostatku elektrickej energie bolo dočasne prerušené vykurovanie a dodávka vody.”

Na raketovú paľbu reagoval tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Danilov.

Tvrdí, že s Ruskom sa rokovať nebude.

zranení Kyjev
Na snímke zranení po výbuchoch v Kyjeve

 

14:45 – Moldavská prezidentka Sandu sa vyjadrila k výpadku elektrickej energie v Moldavsku po ruských raketových útokoch na ukrajinský energetický systém.

“Rusko nechalo Moldavsko v priepasti. Nemôžeme veriť režimu, ktorý nás necháva v temnote a chlade, ktorý úmyselne zabíja ľudí z jednoduchej túžby zanechať iné národy v chudobe a ponížení,” povedala moldavská prezidentka.

 

14:40 – Charkov a región sú bez energie, hovorí vedúci OVA Sinegubov.

 

14:35 – Kyjevské úrady tvrdia, že metro sa postupne vracia do normálnej prevádzky, ale potrvá to určitý čas.

Metro zatiaľ funguje v obmedzenom režime, pretože ho využíva veľké množstvo ľudí ako úkryt. Cestujúci vystupujú len na staniciach, kde nie je veľký nával.

 

14:30 – V celej Odeskej oblasti a ďalších regiónoch Ukrajiny je dočasný výpadok dodávok elektrickej energie, uviedol vedúci Odeskej OVA Marčenko.

Prostredníctvom telegramových kanálov sa šíria Informácie o núdzovom odstavení blokov v Juhoukrajinskej jadrovej elektrárni (Nikolajevská oblasť).

Energoatom to zatiaľ oficiálne nepotvrdil.

V Charkove sa zastavila podzemná a elektrická doprava, na linky sa nasadzujú ďalšie autobusy, uviedol tajomník mestskej rady Jurij Sidorenko.

V celej Nikolajevskej oblasti je núdzový výpadok elektrickej energie, povedal Kim.

Ukrzaliznica informuje o dôsledkoch útokov: úseky v hlavnom meste, Dnipro, Nikolajeve, Ľvove, Vinnici, Sumskej a Charkovskej oblasti boli odpojené od elektrickej energie.

“Odchod najbližších vlakov je možný so zdržaním, ide o rezervné dieselové lokomotívy. Prevádzka okružného vlaku v hlavnom meste bola dočasne pozastavená,” uviedla spoločnosť.

Núdzové odstávky prebiehajú vo všetkých regiónoch, uviedla NEK Ukrenergo.

“Opravárenské tímy spolu s jednotkami Štátnej pohotovostnej služby začnú odstraňovať škody okamžite po skončení leteckej pohotovosti. V dôsledku mrazov a mrznúceho dažďa v niektorých regiónoch však môžu núdzové opravy zariadení poškodených raketami trvať dlhšie,” uviedol Ukrenergo.

“Kvôli výpadku elektriny v Charkove bola zastavená všetka elektrická doprava. Evakuujeme ľudí z metra. Ďalšie autobusy boli stiahnuté na linky pozemnej elektrickej dopravy,” napísal primátor Charkova Terechov.

Mimoriadne výpadky elektriny budú v celej krajine pokračovať aj počas dňa, píše Ukrenergo.

V dôsledku ostreľovania boli v celom Kyjeve prerušené dodávky vody, uviedol Kličko.

“Špecialisti Kyjevvodokanalu pracujú na čo najrýchlejšom obnovení dodávok vody. Pre každý prípad si urobte zásoby vody,” povedal starosta.

Černigovská oblasť je tiež bez svetla.

Všetka mestská elektrická doprava v Odese podľa mestskej rady pozastavila svoju činnosť.

Tri okresy Ľvovskej oblasti zostali bez prúdu v dôsledku dvoch zásahov do elektrickej rozvodne.

Po odstavení juhoukrajinskej jadrovej elektrárne je v núdzovom režime aj jadrová elektráreň Rivne.

Pravdepodobnou príčinou je prudký pokles spotreby elektrickej energie na Ukrajine v dôsledku útokov na infraštruktúru.

Elektrickú energiu vyrobenú vo veľkých elektrárňach zatiaľ nemá kto odoberať.

 

 

 

14:20 – Objasnenie týkajúce sa Moldavska

Kišiňov a niekoľko moldavských okresov zostalo bez elektrickej energie, uviedol podpredseda vlády krajiny.

V celom Moldavsku prebiehajú núdzové výpadky elektrickej energie.

 

14:00 – Vo Vyšgorode (Kyjevská oblasť) bola zasiahnutá obytná budova.

 

13:40 – Po výbuchoch zhasli svetlá vo viacerých štvrtiach Ľvova.

Celý Ľvov zostal bez elektriny.

 

13:30 – Na západnú Ukrajinu údajne lietajú rakety.

V Kyjevskej oblasti boli zasiahnuté objekty kritickej infraštruktúry a obytný sektor – uviedol vedúci OVA Kuleba.

V Kyjeve po prílete rakiet mnohé štvrte prišli o elektrinu, vodu a mobilný telefónny signál je prerušený.

 

13:23 – O Marinku prebiehajú urputné boje. Predchádzajúci deň Rusi obsadili kľúčovú nepriateľskú pevnosť v centre mesta. Včera sa Ukrajinci pokúsili o protiútok, ale bez úspechu. Ukrajinci chápu, že obsadenie všetkých ich opôr znamená verdikt pre kurachovský smer a prístup do tyla ugledarského zoskupenia. Dnes sa ukrajinské ozbrojené sily snažia Rusov vytlačiť z oblasti chrámu Kazanskej ikony Matky Božej. Postupujú na južné opevnenie a tlačia sa naň z východného a severného smeru.

Do Kurdjumovky smerom na Artemovsk Rusi ešte nevstúpili, ale južne od mesta útočia.

 

13:14 – Výbuchy sú hlásené aj v regióne Vinnica.

V regióne Vinnica sa kritická infraštruktúra dostala pod paľbu, informovala regionálna správa Vinnice.

Rad na čerpacej stanici v meste Vinnica:

 

 

 

13:12 – Po výbuchu v Kyjeve niektorí obyvatelia Kyjeva na ľavom brehu prišli o vodu a mali výpadky elektriny. Výbuch počuli obyvatelia masívu Lesnoe.

Na snímke záchranári po výbuchoch v Kyjeve

 

13:09 – Miestne telegramové kanály informujú o práci protivzdušnej obrany v Kyjevskej oblasti.

Treba poznamenať, že odmínovacie operácie dnes prebiehajú vo Vyšgorodskom a Bučanskom okrese.

Je preto možné, že výbuchy, ktoré bolo v regióne počuť, s tým súvisia.

V Kyjeve sa po výbuchoch začali núdzové výpadky elektriny.

Kyjev hlási po útokoch jedného zraneného.

 

13:01 – Ruské ministerstvo obrany uvádza, že v priebehu 24 hodín bolo zostrelených päť dronov v blízkosti plynových polí v Čiernom mori a pri Sevastopole.

Zdá sa, že včera došlo k náletu dronov v blízkosti Sevastopola.

Večer sevastopolský “gubernátor” Razvozžajev oznámil, že pri pokuse priblížiť sa k TPP Balaklava boli zostrelené dve bezpilotné lietadlá.

 

12:55 – Zapojenie sa systému protivzdušnej obrany nad Kremenčugom potvrdil gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin.

 

12:52 – Ďalšie výbuchy v Nikolajevskej oblasti. Má zasahovať protivzdušná obrana.

 

12:48 – Ukrajinské ozbrojené sily odhalili plány ukrajinských jednotiek na smeroch Avdejevka a Bachmutskoe, o ktorých ruskej ofenzíve denne informuje generálny štáb.

Podľa hovorcu Východnej skupiny vojsk Sergeja Čerevatija sa AFU nechystá ustúpiť, pretože ústup je poslednou možnosťou, ktorá sa používa výlučne na to, aby sa zabránilo ťažkým stratám, ako to bolo napríklad pri Severodonecku alebo Lisičansku.

“Naším hlavným plánom na Avdejevskom a Bachmutskom smere je čo najviac vyčerpať nepriateľa, čo sa nám denne darí, spôsobiť mu nenapraviteľné straty, a to sa tiež denne darí. Dá sa povedať, že významná časť profesionálnych ozbrojených síl Ruska už bola zlikvidovaná,” povedal Čerevaty v teletóne.

 

12:43 – Guvernér Kim píše o veľkom počte ruských rakiet z juhu a východu.

 

12:41 – Ruské ministerstvo obrany poprelo medializované informácie o rozhovoroch Gerasimova s Bauerom o bezpečnosti v Čiernom mori.

Európske médiá predtým informovali, že šéf Vojenského výboru NATO Rob Bauer sa dohodol s náčelníkom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom na zachovaní opatrnosti v Čiernom mori, “aby sa predišlo incidentom”. V rámci rozhovorov sa obe strany údajne dohodli, že budú udržiavať lode v dostatočnej vzdialenosti, aby sa predišlo náhodným incidentom.

 

12:33 – Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom uznal Rusko za štát sponzorujúci terorizmus.

Hlasovanie súviselo s ruskými útokmi na kritickú infraštruktúru na Ukrajine.

Uznesenia Európskeho parlamentu v oblasti zahraničnej politiky nie sú záväzné a majú poradný charakter.

EÚ predtým uviedla, že blok nemá žiadny právny základ na uznanie tretej krajiny za štát sponzorujúci terorizmus, takže rezolúcia nebude mať žiadne právne dôsledky, uviedla Deutsche Welle.

 

12:20 – “Hlava DĽR” Pušilin uviedol, že zajatci boli s Ukrajinou vymenení podľa vzorca 35-35.

Podľa neho sa na Ukrajinu vracajú najmä vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny, zatiaľ čo ukrajinská strana odovzdáva medzi zajatcami šesť príslušníkov formácií LDĽR.

Ukrajinská strana výmenu neoznámila.

 

12:12 – Takto teraz vyzerá mapa náletov. Všetky oblasti okrem západu a Krymu sú ohrozené.

Mapa náletov

 

12:10 – Telegramové kanály píšu o odpálení rakiet z Belgorodskej oblasti.

 

12:05 – Výbuchy na predmestí Dnepra. Úrady v regióne uviedli, že hrozí raketový útok.

 

12:00 – Európske krajiny mali veľmi odlišné názory. Chcem povedať, že Francúzi bezpochyby všetko až do poslednej chvíle odmietali. Nemci z rôznych dobrých ekonomických dôvodov tiež nechceli, oni boli… A teraz vám poviem strašnú vec. Nemci sa v istom momente domnievali, že ak Ukrajina prehrá, čo by bola katastrofa, bolo by lepšie, keby sa to všetko rýchlo skončilo a Ukrajina by sa rýchlo rozpadla. To by som nemohol podporiť. Myslel som si, že je to nesprávny názor. Ale chápem, prečo si mysleli a cítili to, čo si mysleli. Spomínam si na Talianov, ktorí boli veľmi závislí od ruských uhľovodíkov. Jedným slovom, nemohli podporiť náš postoj.

Boris Johnson povedal, že celá Európa si priala, aby Ukrajina rýchlo prehrala.

 

11:58 – Miestne telegrafné kanály hlásia výbuchy pri Očakove v Nikolajevskej oblasti.

 

11:53 – Chorvátsko odmietlo cvičiť ukrajinskú armádu.

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič oficiálne odmietol účasť chorvátskej armády na misii EÚ na pomoc Kyjevu.

Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že v tejto oblasti neexistujú žiadne medzinárodné dohody a Chorvátsko tu nemá žiadne záväzky a Ukrajina nie je súčasťou žiadnej spoločnej únie s Chorvátskom.

 

11:44 – Gubernátor Nikolajevskej oblasti Kim informoval o odpálení piatich rakiet zo vzdušného priestoru nad Mariupolom.

 

11:22 – Kremeľ vytvára informačné prostredie pre “útok pod falošnou vlajkou” v Belgorodskej oblasti, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.

Ruská armáda zverejňuje “predpoklad, že ukrajinské jednotky pripravujú inváziu do Belgorodskej oblasti”.

Ozývajú sa aj výzvy na opätovné obsadenie území v Charkovskej oblasti. Bolo to prezentované ako “preventívne opatrenie”, ktoré malo zastaviť Ukrajincov pred útokom na Kupjansk a Volčansk.

Pripomíname, že na hranici s Ukrajinou v Belgorodskej oblasti sa buduje “línia opevnenia”. Jeho výstavbu potvrdil miestny guvernér.

 

11:20 – Nikolajevská oblastná správa ponúkla odmenu 100 dolárov za informácie o navádzačov ruských rakiet a delostrelectva.

Uvádza sa to v oficiálnom vyhlásení regionálnej správy.

V prípade potvrdenia informácií je prisľúbených sto dolárov.

Kontrolované územia v Charkovskej oblasti

 

10:53 – V Odese, Nikolajeve a Chersone existuje potenciálna hrozba raketových úderov od 12. hodiny, uviedol gubernátor Nikolajevskej oblasti Vitalij Kim.

Podľa jeho slov v Rusku vzlietlo deväť bombardérov Tu-95.

 

10:48 – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uviedla, že v Istanbule prebiehajú rozhovory medzi Rosatomom a MAAE.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi rokoval so šéfom Rosatomu o vytvorení ochrannej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne.

Pripomeňme, že v pondelok, v čase značných škôd na elektrárni, šéf MAAE uviedol, že “zintenzívnil konzultácie” o vytvorení “ochrannej zóny” okolo ZNPP.

 

9:51 – AFU zabíja rodičov študentov z Chersonu, ktorí zostali v rodnom meste len preto, že poslali svoje deti na Krym.

Jeden zo študentov, ktorý opustil Cherson počas evakuácie, povedal Readovke akú cenu má život študentov. Tí, ktorých príbuzní sa nachádzajú v Chersone obsadenom AFU, sú teraz viac než znepokojení – ukrajinskí militanti zastrelili rodičov jednej zo študentiek len preto, že poslali svoju dcéru študovať na ruský Krym. A ako povedala jej spolužiačka pre Readovku, takéto prípady nie sú ojedinelé – je známe, že najmenej 39 ľudí bolo zastrelených a 74 obyvateľov Chersonu, ktorí nestihli opustiť mesto, je nezvestných.

Samotní študenti opustili Cherson počas evakuácie – pomáhali im dobrovoľníci a zamestnanci ministerstva pre mimoriadne situácie. Všetci chlapci teraz čakajú na umiestnenie vo vzdelávacích inštitúciách – budú preložení na voľné miesta na univerzitách v regióne.

 

9:39 – Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer sa dohodol s náčelníkom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom na opatrnosti v Čiernom mori, “aby sa zabránilo incidentom”, píše Euroaktiv.

Časť dohody sa týka vzdialenosti medzi loďami. V Čiernom mori sa neplavia v tesnej blízkosti, aby sa vyhli “nehodám”, uviedol zdroj z NATO.

Zdroj dodal, že Rusko je v poslednom čase “mimoriadne opatrné”, najmä v Čiernom mori, aby sa vyhlo nehodám.

 

9:30 – Rusko pravdepodobne použilo takmer všetky iránske bezpilotné lietadlá, ktoré má, uvádzajú spravodajské služby Spojeného kráľovstva.

“Rusko pravdepodobne plánovalo kampaň s bezpilotnými lietadlami, aby nahradilo vážny nedostatok riadených striel. Tento prístup má však len obmedzený úspech. Väčšina vypustených bezpilotných lietadiel bola zneškodnená,” uvádza britská vojenská rozviedka.

Spravodajská služba pripomína, že najmä iránske kamikadze údery dronov neboli verejne hlásené približne od 17. novembra 2022.

Zásoby ruských bezpilotných lietadiel sa “pravdepodobne pokúsia doplniť”, keďže Rusko môže nakupovať bezpilotné lietadlá v zahraničí rýchlejšie, ako dokáže samo vyrábať nové strely s plochou dráhou letu, uvádzajú britské spravodajské služby.

 

8:48 – Západné zásoby zbraní dosiahli kritické minimum kvôli dodávkam do Kyjeva – Le Monde.

Podľa západných analytikov sa zásoby v arzenáloch Európy a USA míňajú a už klesli pod úroveň potrebnú na vojenské plánovanie a výcvik. Washington bol nútený kúpiť náboje od Južnej Kórey, aby ich mohol odovzdať Ukrajine, zatiaľ čo podľa analytikov je Soul proti takémuto postupu, pretože nechce dodávať zbrane krajinám zapojeným do konfliktu.

 

8:41 – Západné zásoby zbraní dosiahli kritické minimum kvôli dodávkam do Kyjeva – Le Monde.

Podľa západných analytikov sa zásoby v arzenáloch Európy a USA míňajú a už klesli pod úroveň potrebnú na vojenské plánovanie a výcvik. Washington bol nútený kúpiť náboje od Južnej Kórey, aby ich mohol odovzdať Ukrajine, zatiaľ čo podľa analytikov je Soul proti takémuto postupu, pretože nechce dodávať zbrane krajinám zapojeným do konfliktu.

 

8:33 – Ruská armáda začne ofenzívnu operáciu na Ukrajine s prvými mrazmi.

V súčasnosti ani jedna zo strán nevedie na Ukrajine rozsiahle útočné operácie. Prebiehajú miestne bitky. Cesty sa zmenili na nepriechodnú bažinu. Ak kolóna vozidiel uviazne v tomto bahne, stane sa ľahkým cieľom. V takomto prípade nie je možné vyhnúť sa paľbe.

Vzhľadom na poveternostné podmienky boli zatiaľ aktívne bojové operácie pozastavené. Ukrajina má v úmysle využiť tento čas na výcvik jednotiek AFU a vojenských obranných síl, aby mohla začať novú etapu vojenskej kampane s novými silami. USA a EÚ využívajú tento moment a posielajú na Ukrajinu zbrane a muníciu.

Ruská armáda začne rozsiahlu útočnú operáciu hneď, ako udrú mrazy. Keď bažina v zóne NWO zamrzne, vojská budú pochodovať vpred, aby zabránili ukrajinskej armáde pripraviť sa na novú fázu vojenskej kampane.

 

8:31 – Británia poskytne Ukrajine tri vrtuľníky Sea King a 10 000 delostreleckých granátov, uviedol britský minister obrany Ben Wallace.

Podľa BBC prvý z troch vrtuľníkov už dorazil na Ukrajinu.

Vrtuľníky Sea King predtým používalo Kráľovské letectvo aj Kráľovské námorníctvo. V roku 2018 boli vyradené z prevádzky.

 

8:30 – USA sa snažia odstrániť “medzery” v režime protiruských sankcií, uviedol denník The Wall Street Journal.

Podľa publikácie sa vývoz z Južnej Kórey a Japonska do Ruska zvýšil o tretinu, výrazne sa zvýšil vývoz z Číny a Turecka a banky v Rakúsku, Českej republike a Švajčiarsku, ktoré nie sú členmi EÚ, uprednostnili ruských zákazníkov.

Všetky tieto faktory znemožňujú USA ekonomicky izolovať Moskvu – kvôli slabému presadzovaniu obmedzení.

Washington je znepokojený tým, že viacerí jeho blízki spojenci naďalej udržiavajú finančné a obchodné väzby s Ruskom, čo podkopáva niekoľkomesačné spoločné úsilie.

Európska únia sa zasa zaviazala, že bude pozorne sledovať “úniky” v sankčnom režime, a to aj zo strany tretích štátov.

 

8:10 – Nemecká ministerka obrany Christina Lambrechtová uviedla, že pre armádu krajiny je čoraz ťažšie reagovať na žiadosti o vojenskú pomoc.

“Teraz sme na absolútnej hranici toho, čo môžeme poskytnúť, a musíme byť schopní brániť (svoju) krajinu a NATO,” povedala.

Lambrechtová dodala, že dostáva čoraz viac žiadostí o pomoc, ale nechce menovať konkrétne krajiny.

“S ťažkým srdcom musím niektoré z nich odmietnuť, pretože ako nemecká ministerka obrany mám povinnosti,” povedala.

 

7:59 – Najdôležitejšie informácie z dnešného ranného zhrnutia generálneho štábu Ukrajiny:

1. Útoky na Belogorovku v Luhanskej oblasti boli odrazené. V Doneckej oblasti boli pokusy o ofenzívu odrazené v obciach Spornyj, Berestove, Bachmut, Kurdjumovka, Severnoje, Novobachmutovka, Krasnogorovka, Pervomajskoje, Nevelskoje a Marinka v Doneckej oblasti.

Pripomíname, že ruské telegramové kanály informovali o postupe svojich jednotiek do centra Marinky, ale ukrajinské úrady to nepotvrdili.

2. Rusi vedú obranné akcie na Kupianskom, Limanskom, Záporožskom a Novopavlovskom smere. Na zvyšku územia prebiehajú pozičné bitky.

3. Na pravom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti nepriateľ ostreľoval Dudčany, Kačkarovku, Novotjaginku, Tokarovku, Poniatovku, Antonovku a Dniprovske. Rovnako ako samotné mesto Cherson.

4. Nepriateľ pokračuje vo vybavovaní obranných línií na úseku cesty Kachovka – Melitopol, v Chersonskej a Záporožskej oblasti.

 

7:32 – Kišiňov uviedol, že objemy plynu, o ktorých Gazprom tvrdí, že sú uložené na Ukrajine, sú v skutočnosti moldavské úspory a rezervy.

Podľa moldavského vicepremiéra budú tieto objemy plne zaplatené.

 

7:26 – Nádrže na destilát umiestnené medzi blokmi 4 a 5 Záporožskej jadrovej elektrárne boli poškodené v dôsledku ostreľovania ukrajinskými ozbrojenými silami, uviedol Renat Karčaa, poradca generálneho riaditeľa Rosenergoatomu.

 

7:25 – Členské krajiny NATO preverujú svoje sklady, aby zistili, aké ďalšie zbrane môžu Kyjevu poslať.

Vedúci ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení aliancie Jegor Černev to povedal po rokovaniach s generálnym tajomníkom Jensom Stoltenbergom.

Podľa Černeva “NATO vynakladá maximálne úsilie na to, aby sa tok pomoci neznížil, ale naopak zvýšil”. Hovorí najmä o dlhodobých zmluvách s veľkými výrobcami zbraní.

Okrem toho uviedol, že aliancia umožnila svojim členom nedodržiavať povinné normy týkajúce sa minimálneho množstva zbraní a munície, aby mohla distribuovať časť núdzových zásob.

Agentúra Reuters predtým informovala, že velenie americkej armády urýchľuje nákupy zbraní, aby doplnilo klesajúce zásoby.

 

7:07 – O Arťomovsk, na predmestie ktorého už pomerne dlho útočia jednotky „Wagnerovcov“ prebiehajú ťažké boje. Nedávno sa tam ukázali bojovníci 95. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorej časť síl útočila na Svatovo spolu s výsadkármi 80. výsadkovej brigády z Ľvova, už všetkým známym z videa s popravou ruských zajatcov.

Obyčajne výsadkové útočné jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny plnia úlohu mobilnej zálohy a používajú sa tam, kde je to veľmi ťažké.

Zdá sa, že v ukrajinskom mediálnom prostredí sa nie nadarmo hovorí o možnom odchode z Arťomovska v blízkej budúcnosti.

 

6:55 – Hlavné body večerného prejavu prezident Zelenského:

 1. Oznámil, že EÚ vyčlenila 2,5 miliardy eur na makrofinančnú pomoc a rokuje o programe vo výške 18 miliárd eur v roku 2023. USA poskytnú Ukrajine 4,5 miliardy dolárov.
 2. Povedal, že plánované výpadky elektriny v súčasnosti platia v 16 oblastiach.
 3. Oznámil, že v celej krajine bolo pripravených 4 000 “bodov nezničiteľnosti” a môžu byť otvorené ďalšie. Budú mať k dispozícii bezplatné svetlo, internet, vodu, teplo a lekárničku. Už máme webovú stránku s mapou lokalít.
 4. Povedal nám, že na fronte nedošlo k žiadnej zmene. Najťažšia situácia je v Doneckej oblasti, zatiaľ čo v Luhanskej oblasti ukrajinské ozbrojené sily pomaly postupujú.

 

6:45 – Vojenská operácia, 22. novembra 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

 • OSN vyjadruje znepokojenie nad zábermi masakry ruských zajatcov v Donbase a vyzýva na dôkladné prešetrenie správ.
 • Štátna duma prijala vyhlásenie komory, v ktorom vyzýva parlamenty celého sveta, aby odsúdili zločiny kyjevského režimu a pomohli postaviť pred súd priamych páchateľov zodpovedných za zastrelenie ruských vojnových zajatcov.
 • Ruský Vyšetrovací výbor uviedol, že v rámci trestného vyšetrovania preverí informácie o účasti žoldnierov z krajín NATO na vojenských akciách na strane Kyjeva.
 • Peskov poprel, že by Putin dostal pred samitom G20 návrhy priateľskej dohody s Ukrajinou.
 • Peskov potvrdil, že sa pripravuje stretnutie Putina s rodinami mobilizovaných vojakov vrátane matiek bojovníkov.
 • Európska komisia v mene Európskej únie v utorok previedla tranžu makrofinančnej pomoci Ukrajine v hodnote 2,5 miliardy eur.
 • USA zasa poskytli Ukrajine tranžu priamej rozpočtovej pomoci v hodnote 4,5 miliardy USD.
 • Podľa ruského ministerstva obrany taktické a armádne letectvo, raketové vojská a delostrelectvo zasiahli celkovo 11 ukrajinských vojenských veliteľských stanovíšť v Charkovskej a Chersonskej oblasti a v DĽR, ako aj 63 delostreleckých jednotiek v palebných postaveniach a živý personál a vojenskú techniku v 136 oblastiach.
 • Peskov povedal, že ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne je spojené s ohrozením environmentálnej bezpečnosti rozsiahlych oblastí, Rusko bude pokračovať v dialógu s MAAE.
 • Spoločnosť Gazprom začne 28. novembra obmedzovať dodávky plynu cez Ukrajinu, ak nerovnováha v preprave plynu do Moldavska pretrvá, uviedla spoločnosť.
 • Ukrajina už nemá prakticky žiadne neporušené tepelné ani vodné elektrárne, tvrdí šéf národnej energetickej spoločnosti Ukrenergo.
Stav bojov k 22. novembru 2022

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Neymar po zranení tvrdo pracuje, Marquinhos:”Spí na fyzioterapii”

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Gillieron/Keystone)   Brazílsky futbalista Neymar pracuje 24 hodín denne na tom, aby sa zotavil zo zranenia členka a opäť hral na MS v Katare. V nedeľu to uviedol jeho reprezentačný spoluhráč Marquinhos Neymar si vo štvrtkovom zápase Brazílie so Srbskom poškodil väzy v pravom členku…

Štátny rozpočet a ďalších zhruba 100 bodov čaká poslancov na 78. schôdzi

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Návrh štátneho rozpočtu, zákon o Vojenskom spravodajstve, novelizácie Trestného zákona i daňový poriadok. Aj to by mali poslanci Národnej rady (NR) SR prerokovať na 78. schôdzi, ktorá sa má začať v utorok 29. novembra. Na programe zverejnenom na webe parlamentu majú poslanci zhruba 100…

Poľsko sa útoku Ruska neobáva. Môže tak kľudne podporovať Ukrajinu

0 icon

Varšava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Poľsko považuje za veľmi nepravdepodobné, že by sa Rusko mohlo pokúsiť o vojenskú agresiu proti členskému štátu NATO. Pre talianske noviny Il Messaggero to uviedol Stanisław Żaryn, hovorca poľského ministra-koordinátora špeciálnych služieb "Nemáme žiadne signály, ktoré by naznačovali, že Rusko pripravuje vojenskú agresiu…

Slovenská lekárska komora je spokojná, že došlo k dohode medzi vládou SR a LOZ

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenská lekárska komora (SLK) je spokojná, že pacienti, lekári a vedenia nemocníc a samosprávnych krajov si vďaka pragmatickému prístupu vlády a vedenia Lekárskeho odborového zduženia (LOZ) môžu vydýchnuť po dosiahnutí dohody o mzdách nemocničných lekárov. Vyplýva to z vyhlásenia SLK Vývoj situácie SLK privítala…

Škótsko: Westminster sa obáva druhého referenda o nezávislosti

0 icon

 Edinburgh 27. novembra 2022 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Jane Barlow)   Westminster blokuje druhé referendum o nezávislosti Škótska, známe ako "indyref2", pretože sa obáva jeho výsledku, tvrdí škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová Sturgeonová sa takto vyjadrila vo štvrtok 24. novembra, deň po tom, ako Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že škótsky parlament nemá právomoc…

Ázia musí spoločne riešiť riziká v súvislosti s hroziacou “dotačnou vojnou” medzi USA a EÚ

0 icon

Washington 27. novembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   V čase, keď sa USA a EÚ pravdepodobne ocitnú v takzvanej "dotačnej vojne" zameranej na podporu miestnych priemyselných reťazcov, by sa spoločná prevencia potenciálnej straty pracovných miest vo výrobe mala stať hlavnou prioritou hospodárskej a obchodnej spolupráce medzi ázijskými ekonomikami Rastúce šoky, ktoré pre…

Nikto neurobil Úrad prezidenta viac zbytočným ako Zuzana Čaputová

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Počínanie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej vyvoláva slzy zúfalstva u nejedného Slováka. Rovnako je to tak aj u komentátora Eduráda Chmelára, ktorý v hodnotí jej poslednú PR akciu. Jeho myšlienky si prečítajte v pôvodnom znení Tak vidíte, aké to bolo jednoduché. Stačilo, aby jeden pacient…

USA prekrúcajú osobitné priateľstvo medzi Čínou a Kubou

0 icon

Washington 27. novembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter/Hua Chunying 华春莹)   Domnievajú sa, že Kuba je geograficky blízko USA a mohla by byť manipulovaná alebo využitá na vytvorenie problémov pre USA Generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a čínsky prezident Si Ťin-pching rokoval v piatok vo Veľkej sále ľudu s prvým tajomníkom…

Fico: “ľuďom netreba ťahať medové motúzy popod nos”

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Víťazom sobotnej (26. 11.) dohody medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) sú pacienti. Uviedol to v diskusnej relácii TV Markíza Na Telo podpredseda Národnej rady SR Peter Pčolinský (Sme rodina) s tým, že nebude obmedzená zdravotná starostlivosť. Predseda strany Smer-SD Robert Fico rešpektuje…

Molčan o žrebe: “Holanďania sú nároční súperi, ale veríme si”

0 icon

Malaga 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí tenisti zabojujú o budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v Malage, počas ktorého figurovali medzi nenasadenými tímami. Hrať sa bude 3.-4. alebo 4.-5. februára 2023, postup si zaistia víťazi dvanástich kvalifikačných duelov Tohtoroční finalisti Austrália…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Neymar po zranení tvrdo pracuje, Marquinhos:”Spí na fyzioterapii”

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Gillieron/Keystone)   Brazílsky futbalista Neymar pracuje 24 hodín denne na tom, aby sa zotavil zo zranenia členka a opäť hral na MS v Katare. V nedeľu to uviedol jeho reprezentačný spoluhráč Marquinhos Neymar si vo štvrtkovom zápase Brazílie so Srbskom poškodil väzy v pravom členku…

Štátny rozpočet a ďalších zhruba 100 bodov čaká poslancov na 78. schôdzi

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Návrh štátneho rozpočtu, zákon o Vojenskom spravodajstve, novelizácie Trestného zákona i daňový poriadok. Aj to by mali poslanci Národnej rady (NR) SR prerokovať na 78. schôdzi, ktorá sa má začať v utorok 29. novembra. Na programe zverejnenom na webe parlamentu majú poslanci zhruba 100…

Poľsko sa útoku Ruska neobáva. Môže tak kľudne podporovať Ukrajinu

0 icon

Varšava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Poľsko považuje za veľmi nepravdepodobné, že by sa Rusko mohlo pokúsiť o vojenskú agresiu proti členskému štátu NATO. Pre talianske noviny Il Messaggero to uviedol Stanisław Żaryn, hovorca poľského ministra-koordinátora špeciálnych služieb "Nemáme žiadne signály, ktoré by naznačovali, že Rusko pripravuje vojenskú agresiu…

Slovenská lekárska komora je spokojná, že došlo k dohode medzi vládou SR a LOZ

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenská lekárska komora (SLK) je spokojná, že pacienti, lekári a vedenia nemocníc a samosprávnych krajov si vďaka pragmatickému prístupu vlády a vedenia Lekárskeho odborového zduženia (LOZ) môžu vydýchnuť po dosiahnutí dohody o mzdách nemocničných lekárov. Vyplýva to z vyhlásenia SLK Vývoj situácie SLK privítala…

Škótsko: Westminster sa obáva druhého referenda o nezávislosti

0 icon

 Edinburgh 27. novembra 2022 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Jane Barlow)   Westminster blokuje druhé referendum o nezávislosti Škótska, známe ako "indyref2", pretože sa obáva jeho výsledku, tvrdí škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová Sturgeonová sa takto vyjadrila vo štvrtok 24. novembra, deň po tom, ako Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že škótsky parlament nemá právomoc…

Ázia musí spoločne riešiť riziká v súvislosti s hroziacou “dotačnou vojnou” medzi USA a EÚ

0 icon

Washington 27. novembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   V čase, keď sa USA a EÚ pravdepodobne ocitnú v takzvanej "dotačnej vojne" zameranej na podporu miestnych priemyselných reťazcov, by sa spoločná prevencia potenciálnej straty pracovných miest vo výrobe mala stať hlavnou prioritou hospodárskej a obchodnej spolupráce medzi ázijskými ekonomikami Rastúce šoky, ktoré pre…

Nikto neurobil Úrad prezidenta viac zbytočným ako Zuzana Čaputová

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Počínanie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej vyvoláva slzy zúfalstva u nejedného Slováka. Rovnako je to tak aj u komentátora Eduráda Chmelára, ktorý v hodnotí jej poslednú PR akciu. Jeho myšlienky si prečítajte v pôvodnom znení Tak vidíte, aké to bolo jednoduché. Stačilo, aby jeden pacient…

USA prekrúcajú osobitné priateľstvo medzi Čínou a Kubou

0 icon

Washington 27. novembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter/Hua Chunying 华春莹)   Domnievajú sa, že Kuba je geograficky blízko USA a mohla by byť manipulovaná alebo využitá na vytvorenie problémov pre USA Generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a čínsky prezident Si Ťin-pching rokoval v piatok vo Veľkej sále ľudu s prvým tajomníkom…

Fico: “ľuďom netreba ťahať medové motúzy popod nos”

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Víťazom sobotnej (26. 11.) dohody medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) sú pacienti. Uviedol to v diskusnej relácii TV Markíza Na Telo podpredseda Národnej rady SR Peter Pčolinský (Sme rodina) s tým, že nebude obmedzená zdravotná starostlivosť. Predseda strany Smer-SD Robert Fico rešpektuje…

Molčan o žrebe: “Holanďania sú nároční súperi, ale veríme si”

0 icon

Malaga 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí tenisti zabojujú o budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v Malage, počas ktorého figurovali medzi nenasadenými tímami. Hrať sa bude 3.-4. alebo 4.-5. februára 2023, postup si zaistia víťazi dvanástich kvalifikačných duelov Tohtoroční finalisti Austrália…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

Vášeň v Tebe

Najprv poplašné správy, teraz už skutočnosť. Speváčku z Flashdance našli mŕtvu

0 icon

Uplynulý štvrtok sa začala šíriť správa o smrti oscarovej speváčky z Flashdance Irene Cara. V piatok prišlo vyhlásenie hovorcu, že speváčka žije a informácie o jej smrti nie sú pravdivé. V sobotu však

Je prvá adventná nedeľa. Ktorý člen rodiny by mal zapáliť 1. sviečku?

0 icon

Dnes sa prvou adventnou nedeľou začína advent. Váš adventný veniec má všetky štyri sviece ešte nezapálené. Viete, komu podľa tradície prislúcha zapáliť práve prvú sviečku? Prvá sviečka je sviečkou nádeje a zapaľuje ju najmladšie dieťa rodiny. Podľa tradície by sa mala zapáliť pred večerou. Na budúcu adventnú nedeľu by malo zapáliť…

K vianočnému upratovaniu patrí aj pranie záclon. Viete, ako docieliť, aby boli biele ako šaty nevesty?

0 icon

Určite ste si už všimli, že vaše záclony časom strácajú svoju krásnu bielu farbu – žltnú alebo až šednú. Existuje spôsob, ako ich udržať snehovo biele? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prinavrátiť záclonám ich belosť. A všetko nájdete vo svoje kuchyni. Domáce prostriedky pre snehovo biele záclony

Ou, toto asi mladé mamy nečakali. Zdena Studenková im prehovorila do svedomia

0 icon

Populárna slovenská herečka Zdena Studenková koncom júna avizovala prekvapenie. Dnes už vieme, že išlo o jej tretiu kuchársku knihu - Aj varenie je umenie. V súvislosti s ňou však mladým matkám adresovala otvorené slová. Herečka svoju knihu predstavila aj na knižnom veľtrhu v Bratislave. Počas diskusie priznala, že jej strava nepozostáva len zo zelených…

Jiřina Bohdalová opäť čelí slovnému útoku. Prežíva veľké sklamanie, prehovorila aj o svojej smrti

0 icon

Populárna česká herečka 91-ročná Jiřina Bohdalová sa opäť stala terčom slovného útoku. Tentokrát na ňu zaútočil ostravský usporiadateľ akcií Peter Baránek. Bohdalová pred redaktorom Extra neskrývala sklamanie z toho, ako sa ľudia v dnešnej dobe správajú. Peter Baránek cez víkend v Ostrave chystal dve predstave

Armádny Magazín

Satelitné snímky ukazujú novú ruskú obranu v mori pri Sevastopole a Novorossijsku

0 icon

Rusko, 27.november 2022 (AM) – Po masívnom útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na základňu Čiernomorskej flotily v Sevastopole z 29. októbra Rusko výrazne posilnilo obranu svojich hlavných námorných prístavov na Čiernom mori. Ukázali to nové satelitné snímky zverejnené na webovej stránke západného vojenského analytika známe

November vo vojenských dejinách

0 icon

Slovensko, 27.november 2022 (AM) – V ostatných dvoch storočiach sa do vojenských dejín významne zapísal aj november. Napríklad bitkou Rusov s Napoleonom pri Berezine (26. 11. 1812), úmrtím jedného z najvýznamnejších vojen

Ako zmierenie medzi Erdoganom a Asadom posilní pozíciu Ruska

0 icon

Sýria, 27.november 2022 (AM) – Politológovia už niekoľko dní čakajú na oficiálne potvrdenie veľkej medzinárodnej senzácie – zmierenia dvoch odvekých nepriateľov Erdogana a Asada. Ale práve teraz Turecko vedie vojenskú operáciu v Sýrii. Prečo Erdogan dáva najavo, že je pripravený stretnúť sa s Asadom – a ako môže byť táto doho

Ako strieľajú tí najlepší. V Thajsku prebehli majstrovstvá sveta v praktickej streľbe

0 icon

Thajsko, 27.november 2022 (AM) – Vyvrcholením tohto ročníka pretekov v praktickej streľbe sú majstrovstvá sveta IPSC Handgun World Shoot 2022 organizované v thajskom meste Pattaya.  Už 19. ročník súbojov najlepších strelcov planéty v streľbe podľa pravidiel IPSC prebieha od 16. novembra až do 3. decembra 2022. Hlavné preteky, na ktorom sa zúčastní strelecká…

Západ si už demilitarizoval zásoby a tak tlačí Ukrajinu do rozhodujúcej bitky. Prehľad vojenskej operácie

0 icon

Ukrajina, 27. november 2022 (AM) – Okamžite po dokončení Zelenského víťazného fotenia v Chersone, ozbrojené sily Ukrajiny začali v tomto meste rozmiestňovať pechotu, techniku ​​a údernú techniku, skrývajúc sa za obytnými budovami, školami a nemo

TopDesať

10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla

0 icon

Ľudia sú nepoučiteľní. Dnes si ukážeme 10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla. S odhadovanými 22,2 miliónmi domácich a globálnych letov v roku 2021 a priemerne 2 miliónmi ľudí, ktorí lietajú každý deň, je iba prirodzené, že TSA zaviedla prísne smernice. Tieto smernice určujú, čo je…

Týchto ľudí uväznili do emocionálnej pasce nešťastné udalosti

0 icon

Nešťastné udalosti, nešťastie alebo smola. Všetky tieto slová opisujú problémy s ktorými sa stretávajú mnohí z nás.  Sú chvíle, keď má každý z nás pocit, že vesmír sa spojil proti nám. Či už je to naša vlastný chyba, alebo preto, že veci naberú nečakane nesprávny smer, život nám niekedy ponúka…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú z nášho tela odumreté…

Slanina ako medicínsky zázrak? Týmto liečivým účinkom nebudeš veriť

0 icon

Slanina je skvelou pochutinou a určite nenahraditeľnou súčasťou slovenského národného jedla, a nezostáva iba pri tom. Budeme sa ti snažiť vyvrátiť mýty o nezdravom tuku ako je slanina. Priblížime ti jej kozmetické a liečivé účinky i slaninovú diétu. Ak si prečítaš týchto pár riadkov, prídeš na to, že slanina nie je až taká zlá a jej využitie v domácej…

TOP10: Najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách

0 icon

V dnešnom príspevku tie najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách ľudstva. Títo ľudia nám tak dokážu, že s veľkými peniazmi prichádza aj veľká zodpovednosť a pomyselná čiara medzi bohatstvom a chudobou je naozaj tenká. Možno v tebe rezonuje nedávny kolaps kryptoburzy FTX a následný "bankrot" jej zakladateľa. Sam Bankman-Fried bol ešte pred…

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali