To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 21. februára 2024 (HSP/Foto:AP/Vasilisa Stepanenko)

Aktualizované 21. februára 20:02

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Russia Ukraine War Shattered Lives protest vojnoví zajatci
Na snímke Kateryna Dmytryk (vľavo) sa zúčastňuje na proteste rodín vojnových zajatcov so svojím dvojročným synom Timúrom v Kyjeve na Ukrajine

19:45 – K večeru sa na ukrajinských blogoch objavila správa, že Ruskom vymenovaný “gubernátor” Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo bol zabitý.

Reklama

Saldov tlačový tajomník však túto informáciu v komentári pre ruské médiá poprel.

 

Reklama

18:55 – Rusi postupujú v mnohých smeroch a nemienia sa zastaviť. Rusi môžu v blízkej budúcnosti vstúpiť do mesta Dnipro, ak neurobia vážne rozhodnutia.

Uviedol to dôstojník 4. brigády operačného určenia “Rubež” Vladimir Raščuk.

“Majú rovnakú taktiku ako v Mariupole, Bachmute a Avdejevke. Používajú obrovské množstvo techniky, delostrelectvo, FPV-prístroje a tiež nešetria ľudskými silami,” – povedal Raščuk.

 

18:00 – To hlavné z večerného príhovoru Zelenského

Reklama

– Vyzval Poľsko k pragmatizmu a dialógu o situácii v súvislosti s blokádou hraníc. Vyzval Európsku komisiu, aby sa na tomto dialógu zúčastnila.

– Informoval o príprave nových bezpečnostných dohôd so západnými partnermi.

 

17:10 – Na 24. február, druhé výročie invázie, je naplánovaných mnoho návštev zahraničných lídrov v Kyjeve. A 25. februára sa uskutoční spoločná tlačová konferencia Zelenského a ďalších vládnych predstaviteľov, uviedol prezidentov hovorca Sergej Nikiforov.

“Bude to rozhovor o našej ceste vpred, o našej ceste v roku 2024. Budú tam všetci najvyšší rečníci z vlády, vojenského a politického vedenia, premiér, predseda Najvyššej rady, SBU, GUR, ministerstvo Strategprom, OP a samotný prezident,” povedal Nikiforov.

Reklama

 

16:35 – Americký minister zahraničných vecí Blinken povedal brazílskemu prezidentovi Lulovi, že nevidí žiadne podmienky na rokovania o Ukrajine.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Agentúra predtým napísala, že Anthony Blinken plánuje navštíviť Brazíliu a Argentínu.

 

15:50 – Kazašský prezident Tokajev sa v Kazani stretol s Putinom: povedal, že o konečnom výsledku ruských volieb niet pochýb, poznamenal, že Rusko pod Putinovým vedením dosahuje významný pokrok

15:15 – Irán odovzdal Rusku približne 400 balistických rakiet zem-zem, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje.

Odovzdané boli najmä rakety krátkeho doletu z rodiny Fateh-110, ako napríklad Zolfaghar, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele vzdialené 300 až 700 kilometrov.

Podľa zdrojov sa dodávky začali začiatkom januára po tom, ako bola dohoda dokončená na stretnutiach koncom minulého roka v Teheráne a Moskve.

Iránsky vojenský predstaviteľ anonymne uviedol, že doteraz sa uskutočnili najmenej štyri dodávky, pričom ďalšie majú prísť v nasledujúcich týždňoch. Dodávajú sa cez Kaspické more a lietadlami.

Reklama

Treba poznamenať, že v októbri vypršala platnosť obmedzení Bezpečnostnej rady OSN na vývoz niektorých rakiet, bezpilotných lietadiel a iných technológií z Iránu. Spojené štáty a EÚ však zachovali sankcie týkajúce sa programu balistických rakiet.

Predtým sa objavili správy, že Rusko už použilo balistické rakety, ktoré na Ukrajinu prepravila Severná Kórea.

 

14:40 – Prezident Srbskej republiky Milorad Dodik na stretnutí s Putinom uviedol, že Srbsko sa “doslova každý deň” snaží presvedčiť, aby zaviedlo sankcie proti Rusku.

“Snažíme sa odraziť akúkoľvek možnosť pripojiť sa k sankciám voči Rusku,” povedal.

Reklama

Republika srbská podľa neho tiež odmieta smerovať k členstvu v NATO napriek tlaku.

 

14:05 – Zelenskyj nahral video Poliakom v súvislosti s blokádou hraníc.

Pozval poľského prezidenta Dudu a premiéra Tuska, aby sa 24. februára stretli na hraniciach a vyriešili spory.

 

Reklama

13:10 – Nemecko bude podporovať Ukrajinu do tej miery, aby sa nestala bojujúcou stranou, uviedol hovorca nemeckej vlády.

“Opäť môžem uviesť tri zásady: podporujeme Ukrajinu v čo najväčšej miere; dbáme na to, aby sa Nemecko ani NATO nestali v tomto konflikte bojujúcou stranou; a úzko a na základe dôvery koordinujeme svoje kroky s našimi partnermi a spojencami, predovšetkým so Spojenými štátmi,” povedal Steffen Hebestreit.

Médiá opäť píšu, že nemecké úrady uvažujú o odovzdaní Taurusu Ukrajine, čo však nebolo oficiálne potvrdené. Predtým sa Berlín obával, že Ukrajina týmito raketami dlhého doletu zasiahne ruské územie.

 

12:35 – Blinken a Lavrov sa zúčastnia na prvom tohtoročnom samite G20, ktorý sa bude konať v Brazílii, uvádza Hlas Ameriky.

Hoci ich osobné stretnutie sa podľa publikácie javí ako nepravdepodobné vzhľadom na napätie v súvislosti so smrťou Navaľného. Naposledy sa Blinken a Lavrov osobne stretli pred rokom – na stretnutí G20 v Indii v marci 2023.

Čínsky minister Wang Yi sa na stretnutí v Riu de Janeiro nezúčastní.

Reklama

Na samite sa bude rokovať aj o Izraeli.

 

11:55 –  Záporožská jadrová elektráreň stratila kontakt s posledným nadbytočným vonkajším elektrickým vedením, uviedla MAAE.

Elektráreň teraz dostáva energiu z jediného 750 kV vedenia, “čo ešte viac zdôrazňuje krehkú situáciu v oblasti jadrovej bezpečnosti v lokalite”.

“Ukrenergo” uvádza, že vedenie ZNPP bolo poškodené po ďalšom ruskom ostreľovaní. Ukrajinskí špecialisti už zistili charakter poškodenia.

 

11:00 – Viera Ukrajincov vo víťazstvo postupne klesá, zatiaľ čo ich ochota rokovať rastie, ukázal prieskum agentúry KMIS.

Reklama

V máji 2022 80 % Ukrajincov rozhodne verilo vo víťazstvo a 15 % skôr verilo. V decembri 2023 to bolo 65 % + 23 % a vo februári 2024 už 60 % + 29 %.

Počet ľudí pripravených na územné straty rastie. V máji 2022 to bolo 6 %, v decembri 2023 už 15 % a vo februári už 19 %.

V úplné obnovenie hraníc verilo v roku 2022 61 %, teraz 52 %.

Ochota tolerovať vojnu “tak dlho, ako to bude potrebné” zostáva na rovnakej úrovni už takmer 2 roky – v rozmedzí 71 – 73 %. Vzrástol však aj počet tých, ktorí sú ochotní tolerovať ešte len niekoľko mesiacov – zo 14 na 18 %.

Väčšina zároveň súhlasí s tým, že okrem vojenských prostriedkov je potrebné hľadať diplomatický spôsob ukončenia vojny. Tento podiel vzrástol z 59 % na 72 %.

Čoraz viac Ukrajincov sa tiež domnieva, že vojna by sa mala presunúť na územie Ruskej federácie – z 10 na 14 %.

 

Reklama

10:15 – Francúzsko má problémy s vyplatením pomoci v hodnote 3 miliárd eur, ktorú prisľúbilo Ukrajine, vzhľadom na svoj obmedzený rozpočet, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.

Rozsiahle škrty vo výdavkoch spôsobili, že francúzska vláda nie je schopná nájsť finančné prostriedky. Preto budú ministerstvá obrany, zahraničných vecí a financií požiadané, aby presmerovali finančné prostriedky a našli úspory.

 

09:25 – AFU včera zasiahla ruskú vojenskú formáciu neďaleko Volnovachy, pričom zabila desiatky ľudí, uvádza BBC.

Boli zverejnené fotografie následkov prichádzajúceho úderu, na ktorých je vidieť množstvo tiel ruských vojakov ležiacich na zemi.

Verejnosť už potvrdila fakt úderu a pravosť fotografie. Počet obetí nie je uvedený.

Uvádza sa, že úder bol vykonaný 20. februára na útvar motostrelcov zo Zabajkalska na cvičisku pri obci Trudovskoje, keď čakali na veliteľa Olega Mojsejeva. Pri údere boli pravdepodobne použité dve rakety z raketometov HIMARS MLRS.

Reklama

BBC na snímke napočítala najmenej 60 mŕtvych.

Oficiálne sa k tomu Ukrajina ani Rusko nevyjadrili.

 

08:15 – Rusi nemajú “žiadne sily” na to, aby sa tento rok zmocnili Doneckej a Luhanskej oblasti. Tento názor vyjadril šéf GUR Budanov na stránkach Wall Street Journal.

Spravodajský dôstojník priznal, že AFU je teraz v ťažkej situácii kvôli nedostatku zbraní a personálu, “ale Rusko má tiež problémy”.

Budanov uvádza, že ruské jednotky sú zle vycvičené, míňajú viac nábojov a tankov, ako vyrábajú, tiež Rusi majú podľa Budanova jasný nedostatok rakiet.

“V posledných týždňoch sa raketové útoky na ukrajinské mestá zastavili, pretože došli ruské zásoby,” cituje ho WSJ.

Reklama

 

07:50 – Severná Kórea používa vo svojich raketách, ktorými útočí na Ukrajinu, západné súčiastky, ktoré získava obchádzaním sankcií.

K takýmto záverom dospela britská organizácia Conflict Armament Research Centre (CAR).

Závery vychádzajú zo štúdie balistickej rakety, ktorá sa našla 2. januára v Charkovskej oblasti. Našlo sa v nej viac ako 290 zahraničných komponentov, väčšinou v navigačnom systéme.

Do KĽDR ich dodalo pravdepodobne 26 spoločností so sídlom v ôsmich krajinách – Číne, Nemecku, Japonsku, Holandsku, Singapure, Švajčiarsku, Taiwane a Spojených štátoch. Na americké dodávateľské spoločnosti pripadalo 75 %.

Reklama

Polovica komponentov bola vyrobená v rokoch 2021 až 2023. Z čoho vyplýva, že raketa je úplne nová a bola zmontovaná po marci 2023.

“Severná Kórea vyvinula robustnú sieť obstarávania, schopnú nepozorovane obchádzať sankčné režimy, ktoré platia už takmer dve desaťročia,” uzatvárajú experti.

 

07:35 – Prví štyria ukrajinskí piloti F-16 ukončia výcvik do leta, uviedla CNN.

 

07:20 – Počas odchodu ukrajinských ozbrojených síl z Avdejevky mohlo byť zajatých až 1 000 ukrajinských vojakov.

Uviedol to denník New York Times, ktorý citoval ukrajinských vojenských dôstojníkov a vysokopostavených západných predstaviteľov.

Odhady počtu zajatých a nezvestných ukrajinských vojakov sa rôznia. Dvaja vojaci, s ktorými sa novinári rozprávali, uviedli čísla od 850 do 1 000 osôb. Západní predstavitelia podľa novín považujú tento odhad za presný.

 

07:10 – Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Brigitte Brinková nepozná časový rámec podpisu dohody o zárukách medzi Washingtonom a Kyjevom a časový rámec odblokovania pomoci Ukrajine v Kongrese. Povedala to na stretnutí s novinármi.

Podľa Brinkovej Ukrajina a USA pracujú na dohode o bezpečnosti, ktorá by mala poskytnúť istotu pred vstupom do NATO, ale “nevie predvídať časový rámec” jej podpísania.

Na stretnutí tiež povedala, že je plne presvedčená o tom, že Kongres schváli ďalšie finančné prostriedky pre Ukrajinu, ale nepredpovedala, kedy sa tak stane.

 

07:00 – Poľský prezident Andrzej Duda neodsúdil blokovanie ukrajinskej hranice poľskými farmármi.

“Blokovanie hranice nie je rozhodnutím poľskej vlády, nie je to rozhodnutie žiadnej poľskej vlády. Je to jednoducho rozhodnutie poľnohospodárov, poľnohospodárskych organizácií,” povedal prezident pre ukrajinský rozhlas.

Reklama

“Jednoducho povedané, poľnohospodári sa obávajú obrovského prílevu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov na trhy Európskej únie. Majú z toho strach. Myslia si, že by sa to malo kontrolovať, pretože sa obávajú o svoju existenciu. Je ťažké si neuvedomiť, že sa boja o svoje živobytie,” povedal Duda.

Poľský prezident povedal, že sa snažia tento problém vyriešiť.

 

06:45 – Zelenskyj sa zúčastní na stretnutí vedúcich predstaviteľov krajín G7, ktoré sa uskutoční 24. februára online.

Informuje o tom webová stránka G7.

“24. februára pri príležitosti druhého výročia agresie Ruska proti Ukrajine predsedkyňa Rady ministrov Giorgia Meloniová uskutoční videokonferenciu hláv štátov a predsedov vlád krajín G7, prvú pod predsedníctvom Talianska,” – uvádza sa v správe.

 

06:30 – 20. februára 2024. Hlavné udalosti dňa z ruského pohľadu:

– Putin zablahoželal Šojguovi k úspechu po oslobodení Avdejevky a povedal, že by sa mala rozvíjať;

– Generálnemu štábu sa podarilo uskutočniť operáciu na dobytie Avdejevky s minimálnymi stratami, povedal Šojgu. Minister spresnil, že AFU pri odchode z Avdejevky zanechala mnoho zranených vojakov, zbraní a zamínovaných oblastí;

– Podľa Šojgua sa územie v Krynkách čistí, pričom časť vojsk AFU stále sedí v pivniciach;

– Niektorí ukrajinskí vojaci sa ukrývajú v kobkách koksovne v Avdejevke, ako to bolo kedysi v mariupolskom Azovstale, povedal poradca šéfa DNR Yan Gagin;

– Španielska tlačová agentúra Efe, s odvolaním sa na svoje zdroje potvrdila, že v Španielsku bol zabitý dezertér Maxim Kuzminov, ktorý uniesol ruský vojenský vrtuľník Mi-8;

– Ukrajinská armáda sa nevzdala neúspešných pokusov o presadenie na rieke Dneper, pričom na tento účel používa okrem iného gumené člny, uviedol veliteľ húfnicovej delostreleckej batérie s volacím znakom “Umelec”;

– Pri ostreľovaní kyjevskej štvrte Donecka zahynul jeden človek a päť ďalších bolo zranených, uviedol Pušilin;

Reklama

– Podľa súhrnu ruského ministerstva obrany ukrajinské sily stratili za deň kumulatívne až 1 175 zabitých a zranených;

– V smere na Avdejevku ruská armáda naďalej obsadzovala výhodnejšie línie, zatiaľ čo v smere na Doneck sa frontová línia zlepšila. Pri Belozerke v Chersonskej oblasti bol zostrelený ukrajinský MiG-29.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:19

Nové kolo rokovaní o štatúte sporného Gibraltáru označili šéfovia španielskej a britskej diplomacie José Manuel Albares a David Cameron po piatkovom stretnutí v Bruseli za produktívne. Podľa nich bol dosiahnutý významný pokrok.

20:07

Nemecký kancelár Olaf Scholz odsúdil v piatok obnovenú snahu gruzínskej vládnej strany schváliť zákon o “zahraničných agentoch” v štýle Ruska. Povedal to počas návštevy gruzínskeho premiéra Irakliho Kobachidzeho v Berlíne.

20:07

USA posilnia svoju prítomnosť na Blízkom východe, informujú agentúry AFP a Washington Post s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov USA. V druhom prípade sa uvádza, že do regiónu budú vyslané ďalšie lode a lietadlá.

Jeden z rozhovorov spresnil, že lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower a torpédoborce USS Carney a USS Arleigh Burke zostanú “v blízkosti”.

19:54

Zatiaľ čo Švajčiarsko navrhuje zorganizovať mierový summit s cieľom nájsť riešenie vojny na Ukrajine, Moskva teraz oživuje staré riešenie, doplnené o ďalšie požiadavky.

19:22

Spoločná európska mena na konci týždňa pokračovala v oslabovaní a klesla na tohtoročné minimum. V piatok sa jej kurz znížil takmer o 1 % na 1,0631 USD/EUR. Od začiatku týždňa stratila takmer 2 % a zrejme zaznamená najhorší týždeň od konca roka 2022.

19:07

Izraelská armáda v piatok oznámila, že v predchádzajúci deň vpustila cez novootvorený hraničný priechod na severe palestínskeho Pásma Gazy nespresnený počet humanitárnych kamiónov.

19:00

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch v piatok podal odvolanie proti februárovému rozsudku Mestského súdu v Prahe, ktorý v dotačnej kauze Čapí hnízdo druhýkrát oslobodil expremiéra Andreja Babiša a bývalú manažérku Agrofertu Janu Nagyovú.

18:59

Európska únia v piatok uvalila sankcie na vojenské krídla palestínskych hnutí Hamas a Islamský džihád za rozsiahle sexuálne násilie páchané systematicky počas vlaňajších útokov na Izrael.

18:20

Rodina Tabátibíovcov z mesta Gaza žiali už druhýkrát za necelý mesiac, keďže izraelské bombardovania budov, kde príbuzní našli útočisko, zabilo vyše 60 jej členov. Najnovší útok prišiel v piatok v skorých ranných hodinách v husto obývanej štvrti Gazy s názvom Daradž a zahynulo pri ňom najmenej 25 členov rodiny, povedal pre AFP príbuzný.

18:06

Holandský premiér Mark Rutte v piatok prisľúbil ďalšiu vojenskú podporu vo výške jednej miliardy eur pre Ukrajinu, ktorá je podľa neho “denne ničená ruskou agresiou”.

17:59

Prehĺbenie spolupráce v oblasti dodávok plynu či rekonštrukcia elektrického prepojenia medzi Mukačevom a Veľkými Kapušanmi boli hlavnými témami štvrtkových (11.4.) rokovaní ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej (Hlas-SD) s ukrajinským námestníkom ministra energetiky Mykolom Kolysnikom. Taktiež podpísali memorandum o spolupráci v oblasti jadrovej energie. Informoval o tom v piatok tlačový odbor rezortu.

17:52

Biely dom sa vyjadril k možným iránskym úderom na Izrael.

Predseda Zboru náčelníkov štábov USA poznamenal, že Washington sa snaží vyhnúť vojne na Blízkom východe. Vedie dialóg s kolegami v krajinách Perzského zálivu.

O priamom zásahu USA do konfliktu sa nehovorí. Američania však na pozadí iránskej hrozby uskutočnili zmeny v rovnováhe síl v regióne.

Katar a Kuvajt už medzitým informovali USA, že nebudú môcť použiť základne na území týchto krajín proti Iránu. Tento krok výrazne zníži možnosti americkej armády.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Zajace bežia na poli na predmestí Frankfurtu, Nemecko

Autor: AP/Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivan Štubňa

Milan Náhlik

Viktor Pondělík

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali