To najdôležitejšie z Ukrajiny – Západne od Ugledaru prebiehajú ťažké boje

Kyjev 4. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Aktualizované 4. júna 2023 o 19:12 h.

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto: protivzdušná obrana zostreľuje dron Šáhid

19:12 – Ukrajinskí hackeri sa nabúrali do vysielania ruských televíznych kanálov na Kryme.

Ukazujú výzvu ukrajinského ministerstva obrany, v ktorej sa hovorí, že ofenzívu neohlásia.

Signál televíznych kanálov bol následne prerušený, uviedol poradca krymskej hlavy štátu.

 

18:49 – Vyhlásenie ruského ministerstva obrany:

Dňa 4. júna jednotky kryjúce štátnu hranicu Západného vojenského okruhu a Pohraničná služba Ruskej federálnej bezpečnostnej služby odhalili pokus diverznej a prieskumnej skupiny ukrajinských teroristov o prekročenie rieky pri obci Novaja Tavolžanka v Belgorodskej oblasti. Proti nepriateľovi bol podniknutý delostrelecký úder. Nepriateľ bol rozprášený a stiahol sa.

 

18:48 – Poľské úrady sa dištancovali od cezhraničných “dobrovoľníkov” bojujúcich na Ukrajine, ktorí boli v ruskej Belgorodskej oblasti.

“Poľský dobrovoľnícky zbor opisovaný v médiách nie je v žiadnom prípade spojený s poľskými ozbrojenými silami ani so žiadnou poľskou inštitúciou,” uviedol hovorca ministra-koordinátora špeciálnych služieb.

 

17:52 – Médiá v Chersonskej oblasti píšu o výbuchu a výpadku elektrickej energie v Novej Kachovke na ľavom brehu rieky Dneper.

 

17:40 – Belgicko bude od Ukrajiny požadovať vysvetlenie v súvislosti s použitím jej zbraní počas zásahu na území Belgorodskej oblasti.

Podľa denníka Le Soir tak belgické ministerstvá zahraničných vecí a obrany urobia “pri prvej príležitosti”.

 

16:58 – Ruské kanály Telegram píšu, že video pouličných bojov v Novaja Tavolžanka v Belgorodskej oblasti je podvrh.

Odvolávajú sa na nesúlad medzi číslami domov a číslami v obci. Takisto tam podľa nich teraz nie je internet a obyvatelia nemohli video zverejniť (v zákulisí je počuť mužský hlas, ktorý sa čuduje, že “sú všade”).

Žiadne konkrétnejšie dôkazy však zatiaľ neboli poskytnuté.

 

16:47 – Ruské telegramové kanály zverejňujú videá údajne pobitej ukrajinskej vojenskej techniky severovýchodne od Rivnepolu – na rozhraní Doneckej a Záporožskej oblasti.

Práve tam, ako dnes informovali Rusi, došlo k pokusu o prielom zo strany AFU. Zároveň boli hlásené obete na životoch.

Na predmetnom videu je vidieť, že ukrajinskú obrnenú skupinu zhora sníma ruský dron.

V komentári k videu ukrajinský vojenský telegramový kanál Deep State píše, že technika AFU je “v neznámom stave”. “Na videu je vidieť 9 našich (ukrajinských pozn. red) vojenských vozidiel, pričom stav iba jedného možno považovať za zasiahnutý. Preto by sa nemali robiť žiadne unáhlené závery,” píše kanál.

Informácie o tom, čo sa v tejto oblasti deje, sú protichodné. Ukrajina tu nepotvrdzuje žiadne útočné akcie.

 

16:40 –  Situácia na frontoch 4. júna 2023

Situácia na frontoch 4. júna 2023
Situácia na frontoch 4. júna 2023

 

Situácia na frontoch 4. júna 2023
Situácia na frontoch 4. júna 2023

15:10 – Jeden z veliteľov “DĽR”, Chodakovskij, tiež hlási útok AFU v blízkosti Ugledaru.

Podľa neho došlo k pokusu o prielom, pri ktorom sú Rusi vyradení z jednej pozície. “Nepriateľ teraz zvyšuje svoju prítomnosť v oblasti prielomu – zrejme sa snaží znásobiť zisky,” píše Chodakovskij.

Iné telegramové kanály uvádzajú, že útoky sa odohrávali pri Nikolskom a Pavlovke.

 

15:06 –  “Ruský dobrovoľnícky zbor” komentoval video Poliakov, ktorí sa údajne nachádzajú na území Belgorodskej oblasti.

Tvrdia, že členovia poľského dobrovoľníckeho zboru neprekročili ruské hranice.

“Pokiaľ ide o bojové operácie na území Ruskej federácie, bojovníci zabezpečujú konvoj zajatcov, vojenskú a zdravotnícku logistiku, ale len v rámci štátnej hranice Ukrajiny,” uvádza sa vo vyhlásení.

Chceli by sme upozorniť, že na predtým zverejnenom videozázname bol poľský prejav zjavne na území Ruskej federácie. Poliaci pózovali s nápisom “Ruská pošta”, ako aj pri APC zhabanom Rusom s písmenom “Z” na bokoch.

Mimochodom, tieto videá, ktoré sa predtým objavili na kanáli poľského dobrovoľníckeho zboru Telegram, boli odtiaľ odstránené. Poľské médiá však citovali vyjadrenia svojich krajanov, z ktorých vyplýva, že navštívili ruské územie.

 

14:27 – Rusko musí dokončiť vojenskú operáciu na Ukrajine, iná možnosť neexistuje, vyhlásil tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov.

Dodávky západných zbraní Kyjevu vrátane rakiet dlhého doletu by podľa neho viedli k “ďalšej špirále v špirále eskalácie napätia”.

“To nás pravdepodobne opäť zaväzuje k tomu, aby sme boli zhromaždenejší, silnejší, mobilizovanejší. Pokračovať v začatej práci,” povedal Peskov.

 

14:10 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zasiahli leteckú techniku a sklady zbraní a munície na vojenských letiskách úderom z vysoko presných zbraní

– Ruské ozbrojené sily zasiahli ukrajinské veliteľské stanovištia pri Slovjansku a Sumách

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinskú DRG pri Grigorovke v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský montážny závod na drony pri Dnepropetrovsku pomocou vysoko presných zbraní

– Straty AFU v smere na Kupjansk dosiahli 70 príslušníkov armády

– Ruské jednotky zničili v noci až 65 vojakov AFU v smere Krasnoliman a muničný sklad pri Serebjanke

– Počas celodenných bojových operácií v doneckom smere bolo zničených do 200 príslušníkov Ozbrojených síl Ukrajiny

– Ruské ozbrojené sily zničili veliteľské a kontrolné stanovištia práporov 102. brigády Tetro obrany a 24. mechanizovanej brigády AFU v Záporožskej oblasti a Doneckej ľudovej republike

– Ruské ozbrojené sily zničili muničné sklady 11. delostreleckej brigády a 65. mechanizovanej brigády AFU v Záporožskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily ničia muničné sklady taktickej skupiny Liman a 128. horskej útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl v DĽR

– Ruské ozbrojené sily zničili v priebehu 24 hodín až 240 vojakov AFU v južnom Donecku a Záporoží.

 

14:03 – Ruské ministerstvo obrany potvrdilo večerné a nočné raketové útoky na Ukrajinu.

Uvádza sa, že “bol vykonaný skupinový úder na nepriateľské objekty na vojenských letiskách, radarové stanovištia, zasiahnutá ukrajinská letecká technika, ako aj sklady so zbraňami a muníciou”.

Ministerstvo obrany tiež potvrdilo úder na rieku Dneper.

 

13:26 – Objavili sa správy o pokuse ukrajinských ozbrojených síl o prielom západne od Ugledaru.

Podľa predbežných správ boli v oblasti 30 km západne od Ugledaru nasadené asi dve roty Ukrajincov a tri až päť tankov na prieskumný boj.

Momentálne tam prebiehajú ťažké boje, operuje ruské delostrelectvo a letectvo. Pravdepodobne ukrajinské ozbrojené sily hľadajú medzery v obrane a pokúsili sa presadiť koridor cez mínové polia.

 

13:15 – Ruské vojenské médiá informujú, že ukrajinské jednotky dnes začali ofenzívu na južnom fronte v Doneckej oblasti. Tvrdí sa, že útoky pri Ugledare a Vremjevke (pri tzv. “výbežku Vremjevka”).

Vojenské médiá sa domnievajú, že ide o “prieskum v boji”.

Ukrajina tieto informácie nepotvrdila

ukrajinské jednotky dnes začali ofenzívu na južnom fronte v Doneckej oblasti
Ukrajinské jednotky dnes začali ofenzívu na južnom fronte v Doneckej oblasti

12:17 – Prigožin po prvýkrát potvrdil, že ukrajinské jednotky sa stále nachádzajú na juhozápadnom okraji Bachmutu v oblasti záhrad.

Predtým od 20. mája tvrdil, že PMC mesto úplne obsadila.

Zatiaľ čo ukrajinské velenie uviedlo, že ukrajinské ozbrojené sily naďalej držia pozície na juhozápade mesta v oblasti zničeného leteckého pamätníka.

 

11:31 – Tajne stretli na okraj bezpečnostného samitu Dialóg Šangri-La v Singapure, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na päť zdrojov.

Takéto stretnutia organizuje singapurská vláda každý rok a konajú sa diskrétne v blízkosti samotného samitu, ale predtým sa o nich v médiách neinformovalo, poznamenala agentúra. Na stretnutí sa okrem iných zúčastnili zástupcovia spravodajských služieb z USA, Indie a Číny a tón rozhovoru bol skôr kooperatívny než konfrontačný.

Na stretnutí spravodajskej komunity sa diskutovalo o vojne na Ukrajine a nadnárodnej trestnej činnosti.

 

9:30 – Čínsky minister obrany Li Šang-fu, ktorý sa v predchádzajúci deň odmietol stretnúť so šéfom Pentagónu, si našiel čas na stretnutie s ukrajinským ministrom obrany Oleksijom Reznikovom.

Stalo sa tak v sobotu na fóre v rámci dialógu Šangri-La.

Podľa agentúry Bloomberg vyzval svojho ukrajinského partnera, aby využil “všetky prostriedky” vplyvu a pokúsil sa ukončiť vojnu. A tiež prisľúbil “rozšíriť vojenské väzby s Kyjevom” – podľa Reznikovovho zástupcu Vladimira Gavrilova.

Ukrajinská strana sa počas stretnutia snažila “prehĺbiť pochopenie Pekingu pre situáciu na mieste”. “Dúfam, že po stretnutí uvidíme určitú dynamiku,” dodal Gavrilov.

Treba poznamenať, že samotný Reznikov o stretnutí s čínskym ministrom zatiaľ neinformoval.

 

9:27 – Päť bezpilotných lietadiel bolo v noci na Kryme zostrelených protivzdušnou obranou a ďalšie štyri boli zablokované a uzemnené prostriedkami REB, uviedol Sergej Aksjonov.

Nedošlo k žiadnym obetiam ani zraneniam. Výsledkom zostrelenia jedného z bezpilotných lietadiel v meste Džankoj boli rozbité okná na troch domoch v súkromnom sektore a dvoch autách.

“Jedno nevybuchnuté bezpilotné lietadlo sa našlo na území súkromného domu. Pred jeho odmínovaním bolo 50 ľudí evakuovaných do dočasného ubytovacieho centra,” dodal.

 

7:50 –  Za 24 hodín došlo na fronte k 23 bojovým stretom, informoval generálny štáb AFU na rannom brífingu.

Rusi údajne neúspešne zaútočili:

– pri obciach Novoselovskoje a Belogorovka v Luhanskej oblasti

– pri Spornom pri Seversku

– pri Bachmute – pri Ivanovskom a Bielej Hore.

– západne od Donecka – bolo odrazených 11 útokov proti Marinke.

 

7:30 – Dnes v noci bolo na Ukrajinu vypálených šesť riadených striel a päť rakiet Šahíd.

Štyri rakety a tri drony boli zostrelené, uviedlo velenie ukrajinských vzdušných síl.

Kam smerovali ďalšie dve rakety a drony, nebolo špecifikované.

Podľa telegramových kanálov bolo v noci počuť výbuchy v Kyjevskej oblasti a v Kropivnici.

 

7:00 –  Na predmestí Dnepra si raketový útok vyžiadal už 13 obetí Sú medzi nimi tri deti vo veku 6, 11 a 15 rokov, uviedol guvernér.

“Takmer všetci zranení sú hospitalizovaní. Ich stav je stredne ťažký. Jedna osoba bude liečená ambulantne. Obete majú poranenia hlavy, črepiny a pomliaždeniny,” povedal.

 

6:45 – Prichádzajú protichodné signály o protiofenzíve.

Volodymyr Zelenskyj povedal, že Ukrajina je pripravená začať tento proces a nebude čakať na ďalšie dodávky zbraní.

Medzitým zástupca vedúceho OP Igor Žovkva v rozhovore pre Times uviedol, že Kyjev nemá dostatok zbraní na protiofenzívu.

“Ak chcete začať úspešnú protiofenzívu, potrebujete všetko, čo máte k dispozícii, vrátane delostrelectva, obrnených vozidiel a tankov, takže pravdepodobne nemáme dostatok,” povedal Žovkva.

Podľa neho Volodymyr Zelenskyj navštívil za posledný mesiac toľko krajín, pretože potrebuje získať viac zbraní.

 

6:30 – 3. júna 2023. Hlavné z ruského pohľadu:

– Indonézsky minister obrany navrhol, aby sa na vyriešenie konfliktu na Ukrajine vytvorila demilitarizovaná zóna podľa vzoru zóny medzi Južnou a Severnou Kóreou

– Ruský zdroj uviedol, že indonézske nápady majú prvky minských dohôd, ktoré Kyjev s podporou Západu sabotoval

– Ukrajinské ministerstvo obrany indonézsky plán odmietlo

– Ruské letectvo zasiahlo veliteľské stanovište ukrajinskej 81. leteckej mobilnej brigády pri Seversku, uviedlo ministerstvo obrany

– Jednotky špeciálnych síl ruského “južného” zoskupenia vojsk zničili oporný bod a štyri skupiny ukrajinskej pechoty, uviedlo ministerstvo

– Ministerstvo obrany tiež uviedlo, že ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské lietadlá Su-27, Mi-8 a 16 dronov

– Na juhodoneckom a záporožskom smere bolo zničených do 145 ukrajinských vojakov, na kupijskom smere do 90 ukrajinských vojakov, na krasnolimanskom smere do 85 ukrajinských vojakov, na doneckom smere vyše 220 ukrajinských vojakov a na chersonskom smere do 45 ukrajinských vojakov, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Ukrajinské ozbrojené sily celú sobotu ostreľovali osady v mestskej časti Šebekov v Belgorodskej oblasti, pričom dvaja ľudia zahynuli a dvaja boli zranení, uviedol Gladkov, pričom za noc bolo na túto oblasť vypálených celkovo 371 striel.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:26

Požiar, ktorý vypukol počas svadobnej hostiny v severoirackom meste Hamdáníja v provincii Ninive, si vyžiadal najmenej 100 obetí na životoch a viac ako 150 zranených.

 

07:20

Bieloruský minister zahraničných vecí Siarhej Alejnik si nevie predstaviť alternatívu k politickému a diplomatickému riešeniu konfliktu na Ukrajine, ale ani zapojenie Bieloruska do vojny proti Ukrajine po boku ruských ozbrojených síl. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý Alejnik poskytol agentúre AP.

Šéf bieloruskej diplomacie tiež uviedol, že za nepredstaviteľnú považuje i situáciu, že by Rusko Bielorusku nariadilo použitie taktických jadrových zbraní nedávno rozmiestnených na bieloruskom území.

07:10

Newyorský sudca v utorok zverejnil rozhodnutie, z ktorého vyplýva, že bývalý prezident USA Donald Trump sa pri budovaní svojho realitného impéria dopúšťal podvodov, keď navyšoval hodnotu svojich nehnuteľností a svojich finančných aktív.

Z rozsudku vyplýva, že bývalý prezident, jeho starší synovia a spoločnosť Trump Organization sa týchto podvodov dopúšťali roky a opakovane, pričom svoje aktíva nadhodnocovali či podhodnocovali tak, aby z toho profitovali.

07:05

Počet obetí pondelkového výbuchu v sklade pohonných látok v azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach vzrástol na 125. Do 300 ľudí utrpelo zranenia vrátane veľmi závažných popálenín.

K explózii došlo neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert a v čase, keď tisíce etnických Arménov v dôsledku vojenskej operácie azerbajdžanskej armády utekali zo svojich domovov v Karabachu.

07:03

Predseda kanadskej Dolnej snemovne Anthony Rota odstúpil z funkcie. Jeho demisia súvisí so škandálom vyvolaným ocenením ukrajinského veterána, ktorý však počas druhej svetovej vojny bojoval na strane nemeckých nacistov.

07:00

Talianska polícia zatkla deväť mladíkov po skupinovom znásilnení dvoch neplnoletých dievčat v meste Caivano na juhu krajiny. Dievčatá boli vo veku 10 a 12 rokov.

Medzi deviatimi osobami je sedem maloletých a dvaja dospelí, oznámila v utorok prokuratúra v neďalekom Neapole. Sú podozriví, že koncom augusta znásilnili dve dievčatá a svoj zločin si nakrúcali na mobilné telefóny.

06:45

Prokuratúra v Španielsku podala druhú právnu žalobu na kolumbijskú speváčku Shakiru a obvinila ju z daňových podvodov vo výške takmer 6,7 milióna eur.

Shakira (46) sa 20. novembra postaví pred súd za údajné podvody v hodnote 14,5 milióna eur v rokoch 2012-14. Prokuratúra pre speváčku v tejto kauze žiada osem rokov väzenia a pokutu vo výške takmer 24 miliónov eur, pripomína DPA.

06:30

Hunter Biden, syn úradujúceho amerického prezidenta, zažaloval v utorok Rudyho Giulianiho – bývalého právnika Donalda Trumpa – za nelegálny prístup k osobným údajom v jeho počítači. 

K tomu malo dôjsť pred voľbami v roku 2020 v snahe zdiskreditovať súčasného prezidenta USA a Hunterovho otca Joea Bidena.

06:20

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že za dôsledky vojny proti Ukrajine musí platiť Rusko, nie poľskí poľnohospodári. 

Premiérove slová odzrkadľujú obavy poľskej vlády, že vývoz lacnejších ukrajinských produktov poškodí poľských poľnohospodárov.

06:10

Rumunsko plánuje kúpiť od Spojených štátov 48 kusov stíhačiek F-35.

Rumunské ministerstvo obrany požiadalo v utorok parlament o schválenie kúpy najskôr 32 stíhačiek v hodnote 6,5 miliardy dolárov.

06:00

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to v utorok na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov.

Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

V socialistickom Československu ho mal takmer každý. Dajte si ho do spálne a nebudete ľutovať. Zvlhčuje a čistí vzduch

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myrta obyčajná je nádherný ker pozoruhodnej krásy. Na Slovensku sa pestuje najmä v kvetináčoch. Všetko kvôli nízkej odolnosti kríka voči mrazu. Kedysi zdobila mnohé okenné parapety, ale v súčasnosti je opäť v obľube. Ako sa o ňu starať?

Ak sa nelieči, vedie k vredom a rakovine žalúdka. Helikobaktera môžete odhaliť bez návštevy lekára

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Helicobacter pyroli je baktéria, ktorá vedie k vzniku zápalu žalúdočnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredov a dokonca rakoviny žalúdka. Odhaduje sa, že jej nositeľom je približne 70 % obyvateľov našej krajiny. Infekcia však často prebieha bez príznakov. Z tohto dôvodu k odhaleniu lézií spôsobených…

Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Armádny Magazín

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia "nadbytočného obyvateľstva". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

0 icon

USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali