Noviny s odkazom na postoje analytikov uvádzajú, že stretnutie Putina a Merkelovej je šancou previesť vzťahy medzi Berlínom a Moskvou na pragmatickejšiu koľaj po rokoch stúpajúceho napätia.
Keď sa hovorí o osobných vzťahoch nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ruského prezidenta Vladimíra Putina, často sú pripomínané niektoré zábavné momenty — napríklad jej ostré výroky ohľadom jeho služby v KGB a jeho pokusy priviesť ju do rozpakov pomocou veľkého čierneho labradora, píše The New York Times.
„Dlhá história ochladzovania a zbližovania” tiež zohrala svoju rolu v sobotu na nemeckej rezidencii Meseberg, kde Merkelová a Putin rokovali tri a pol hodiny. Noviny uvádzajú, že to bolo ich druhé stretnutie počas posledných troch mesiacov.
Po skončení rokovania ani jeden z nich neurobil žiadne vyhlásenie. Pred začiatkom stretnutia Merkelová a Putin vyhlásili, že na programe dňa budú také dôležité témy ako je zaistenie stability na východe Ukrajiny a v Sýrii a tiež určenie budúcnosti iránskej transakcie.
Podľa názoru analytikov stretnutie Putina a Merkelovej je šancou previesť vzťahy medzi Berlínom a Moskvou na pragmatickejšiu koľaj po rokoch stúpajúceho napätia. Putin skôr navrhoval to isté a uvádzal, že očakáva od Nemecka pomoc v obnovení infraštruktúry Sýrie, aby sa utečenci mohli vrátiť do krajiny.
Americké noviny uvádzajú, že nemecká kancelárka tiež hovorila o nutnosti užšej spolupráce, ale pritom zdôraznila, že na Rusku „leží zvláštne bremeno”
„Nemecko, ale predovšetkým Rusko, ako členovia Rady bezpečnosti OSN, nesie zodpovednosť za hľadanie riešenia,” povedala Merkelová. „Domnievam sa, že sporné otázky môžu byť riešené iba pomocou dialógu.”
Obaja štátni predstavitelia tiež prerokovali energetické otázky, predovšetkým stavbu plynovodu Severný prúd 2.
Vedúca vedecká pracovníčka Nemeckého inštitútu pre medzinárodné záležitosti a bezpečnosť Susan Stewartová upozorňuje, že na stretnutie štátnych predstaviteľov v Berlíne nie je portebné sa pozerať ako na prejav podstatného posunu v rusko-nemeckých vzťahoch. Stretnutie skôr znamená nádej, že dve strany dokážu dosiahnuť kompromis v kľúčových otázkach a pritom sa nemusia vzdávať svojhho stanoviska v otázke role Ruska v ukrajinskom konflikte, píše The New York Times.