Bangkok 30. augusta 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)
Polícia zadržala muža, no bližšie informácie neposkytla
Thajská polícia po sobotňajšom zatknutí podozrivého cudzinca podstatne rozšírila vyšetrovanie útoku na hinduistickú svätyňu v Bangkoku zo 17. augusta. Kriminalisti sa snažia prísť na stopu ďalším členom bližšie nešpecifikovanej skupiny, ktorá smrtiaci výbuch zosnovala, oznámila dnes agentúra Reuters.
V tejto súvislosti začali monitorovať okolo 1000 mobilných telefónnych čísel a preverovať fotografie z približne 200 falošných cestovných pasov, zaistených pri sobotňajšej razii v thajskej metropole.
Totožnosť a národnosť muža, ktorého zadržali v sobotu v Bangkoku, nebola oficiálne zverejnená. Polícia oznámila len to, že ide o 28-ročného cudzinca. Odmietla sa pritom vyjadriť k správam niektorých thajských médií, podľa ktorých ide o Turka.
Turecká ambasáda v Bangkoku dnes oficiálne poprela, že by išlo o občana Turecka.
Vyšetrovatelia v súvislosti so zadržaním podozrivého prehľadali ním využívaný byt vo štvrti Nong-Jok severnej časti Bangkoku. Našli v ňom veľké množstvo materiálu, potenciálne použiteľného na výrobu bômb, ako aj okolo 200 falošných cestovných pasov.
Zadržaný muž, žijúci v Thajsku od začiatku roku 2014, bol predbežne obvinený len z nelegálneho prechovávania výbušnín. Polícia sa domnieva, že bol zapletený do druhého menšieho výbuchu, ku ktorému došlo v Bangkoku deň po útoku v svätyni.
Stále nie je vylúčená ani možnosť, že ide o hlavného podozrivého v kauze útoku na svätyňu. Tým je muž v žltom tričku, ktorého zachytili bezpečnostné kamery, ako na mieste výbuchu necháva ruksak.
Výbuch vo svätyni Erawan v centre Bangkoku zabil 20 ľudí, prevažne návštevníkov z Malajzie a Číny, a ďalších 125 zranil. K zodpovednosti za najhorší bombový útok v dejinách Thajska sa zatiaľ nikto neprihlásil. Potenciálne podozriví sú moslimskí povstalci z juhu Thajska, zahraničné militantné skupiny alebo sympatizanti čínskych Ujgurov nedávno deportovaných z Thajsku.