Bratislava 14. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Po prepustení Dušana Kováčika na slobodu sa viacerí vládni politici vyjadrili, že jeho politický proces mal iba jeden cieľ a tým malo byť jeho odstavenie z postu špeciálneho prokurátora, aby sa otvorila cesta pre politika Daniela Lipšica
Na jedno z takýchto vyjadrení sa rozhodol verejne reagovať aj samotný Lipšic, ktorý má v súčasnosti, podobne ako Dušan Kováčik, prívlastok ex-špeciálny prokurátor. Lipšica vyviedol z pokoja status ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS). Taraba skonštatoval, že na začiatku všetkých manipulácii bolo zatknutie Dušana Kováčika. “Toho museli odpratať, aby sa na čelo špeciálnej prokuratúry mohol dostať vládny politik Lipšic, ktorý nikdy nebol prokurátorom. Museli pre tohto vládneho politika meniť zákon, aby sa mohli spustiť nezákonné, zmanipulované monsterprocesy s cieľom zavrieť vtedajšiu opozíciu.”
Tomáš Taraba ďalej napísal, že Slovensko sa stalo jediným štátom na svete, kde vláda zmenila zákon, aby na čele špeciálnej prokuratúry mohol byť odsúdený kriminálnik, politik a zároveň človek, ktorý nikdy nebol prokurátor. “To len na margo morálnej a profesionálnej integrity. Už ako advokát bol Lipšic neschopný až do takej miery, že keď ho nechceli prijať do advokátskej kancelárie Dentons, išiel žobrať u Jaroslava Haščáka či mu to nevie vybaviť.”
Člen vládneho kabinetu pokračoval a dodal, že “špinavú robotu si pri Kováčikovi prvýkrát vyskúšali tí, čo potom fungovali vo všetkych ďaľších kauzách ako zabehnutý kolotoč”. “Výsledok vieme. Skupinka, čo porušovala zákony a ľudské práva. Keď môžu na svoj verdikt na súde na slobode čakať čurillovci, úplne súhlasím, že na finálny verdikt na slobode môže čakať aj Dušan Kováčik. To, že v tomto megaprocese rozhodovala Pamela, ktorá sa zaujato o ľuďoch, o ktorých rozhodovala vyjadrovala ako o “sviniach,” by malo byť automaticky vstupenkou na slobodu.”
Daniel Lipšic zobral tento komentár Tarabu osobne a rozhodol sa zareagovať s tým, že obvinil ministra z “klamstva”. Poznamenal, že keď v roku 2016 nastupoval do medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons, investora Penty Jaroslava Haščáka vraj vôbec nepoznal. “Ani nikdy a nikde nestretol. Finančná skupina Penta a Haščák však na mňa podali pomerne veľa žalôb a trestných oznámení, najmä v súvislosti s mojim pôsobením vo funkcii ministra vnútra, kedy sme začali vyšetrovať kauzu Gorila,” argumentuje Daniel Lipšic.
“Keďže niektoré spoločnosti vo vlastníctve Penty boli v tom čase klientmi advokátskej kancelárie Dentons, bolo z hľadiska zamedzenia konfliktu záujmov potrebné urovnať prebiehajúce spory medzi mnou a Pentou. Za tým účelom zorganizoval partner Dentonsu Peter Kubina v priestoroch advokátskej kancelárie krátke stretnutie s Jaroslavom Haščákom, na ktorom sme predbežne dohodli urovnanie sporov počas môjho pôsobenia vo firme Dentons. Do Dentonsu ma v prvom kroku prijímal manažment firmy v Prahe, a následne ma na pozíciu partnera schvaľoval výkonný výbor a niekoľko stoviek partnerov európskej divízie tejto najväčšej advokátskej firmy na svete. Proces môjho prijatia do Dentonsu je preto veľmi dobre a podrobne zdokumentovaný.”
Lipšic tvrdí, že v roku 2018 po nájdení zvukovej nahrávky Gorila u Mariána Kočnera vraj chcel právne služby Dentonsu využiť aj Haščák osobne. “Dal nám mimoriadne lukratívnu ponuku a budem rád, ak J. Haščák obsah tejto ponuky zverejní (keďže je predmetom advokátskeho tajomstva). Asi si myslel, že každý sa dá kúpiť a všetko je len otázkou ceny, keďže dovtedy mal zrejme takú skúsenosť. Reflektujúc PR články o politikovi T. Tarabovi v médiách v spoluvlastníctve J. Haščáka má zrejme podobné myslenie dodnes,” píše Lipšic.
Daniel Lipšic na sociálnej sieti Tarabovi pripomenul aj hlasovanie pri voľbe špeciálneho prokurátora. “Politika Tarabu som prvýkrát zaregistroval niekedy na prelome rokov 2020-2021. Potom ako ma vtedajší riaditeľ SIS oslovil so žiadosťou zastupovať jeho trestne stíhaného prvého námestníka Borisa Beňu mi medzi rečou povedal, že pri voľbe na špeciálneho prokurátora mu poslanci “okolo Tarabu“ povedali, že nebudú hlasovať proti mne, a na hlasovaní sa nezúčastnia (teda znížia kvórum). Nevenoval som tomu žiadnu pozornosť, dokonca som si výsledky hlasovania podľa jednotlivých poslancov dodnes ani nepozrel. Dnes som si ich však na internete pozrel. Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa sa hlasovania o špeciálnom prokurátorovi dňa 5. 2. 2021 nezúčastnili. Vo februári 2021 som teda Tarabovi nevadil. Do marca 2021 som nikde nezaregistroval jediné jeho kritické vyjadrenie k mojej osobe (na rozdiel od útokov mnohých iných politikov). Bol ticho. Nenávistné hoaxy začal šíriť až neskôr – potom, ako bolo v dozore ÚŠP vznesené obvinenie jeho blízkemu priateľovi a obchodnému partnerovi Petrovi K. a ďalším jemu blízkym osobám,” dokončil svoj status Daniel Lipšic.
Kde je pravda?
Minister Taraba tvrdí, že Lipšic dostal pozíciu v advokátskej kancelárii Dentons za pomoci samotného Jaroslava Haščáka. Lipšic to v reakcii odmietol a označil to za lož. K téme sa však nedávno vyjadril aj Haščákov advokát Martin Škubla, ktorý dáva za pravdu viac Tomášovi Tarabovi.
Škubla tento týždeň poslal tlačovú správu médiám a vysvetlil investor finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák bol ten, kto dal súhlas na prijatie Lipšica do Dentonsu. “Ak by ho nedal, Lipšic by do Dentonsu nenastúpil,” potvrdil Škubla. Zdôraznil, že Haščák nemal zámer verejne komentovať nástup Lipšica do Dentons. “Advokát a klient spolupracujú na báze vzájomnej dôvery a aj keď sa v niečom nezhodnú, nerozmazávajú svoj vzťah v médiách. Opakované Lipšicove útoky mu však nedávajú na výber a je nútený vysvetliť, ako to bolo s Lipšicovým návratom do advokácie pred 8 rokmi a tiež reagovať na Lipšicovu verejnú výzvu.”
Haščákov zástupca sa vyjadril aj ku údajnej “ponuke”, ktorú mal dať podnikateľ Danielovi Lipšicovi po zverejnení nahrávky kauzy Gorila a ku údajnému “urovnaniu sporov” medzi Pentou a Dentonsom: “Penta bola s vysokou mierou pravdepodobnosti obratovo najväčším zákazníkom Dentonsu. Alternatíva, že by AK Dentons prestala spolupracovať s Pentou a radšej prijala Lipšica aj bez urovnania sporov s Haščákom a Pentou, preto ani nebola na stole,“ pokračoval Martin Škubla.