K objaveniu mincí z čias slávnej Rímskej ríše došlo počas vykopávok v suteréne starého divadla Cressoni v severotalianskom meste Como, ktoré sa nachádza neďaleko starobylého mesta Novum Comum.
Taliansko je na objav veľmi hrdé, hoci mince nepochádzajú z vrcholného obdobia Rímskej ríše, ale až z neskorého 5. storočia. Zostali však v pôvodnom lesklom stave, pretože boli uložené do malej amforky. Aj fotografie uverejnené na Facebooku talianskeho ministerstva kultúry ukazujú, že zlaté mince majú vynikajúci stav.
“V súčasnosti ešte nevieme podrobne zhodnotiť historický a kultúrny význam tohto objavu, ale táto oblasť je skutočným pokladom našej archeológie,” uviedol minister kultúry Alberto Bonisoli s tým, že tento nález je “ho napĺňa pýchou”.
Miestny archeológ Luca Rinaldi pre Qui Como povedal: “Nemôžeme hovoriť o presnej hodnote, pretože nie sú obchodovateľnou komoditou, ale určite je to výnimočný nález s nevyčísliteľnou hodnotou.”
Na mieste starého a nepoužívaného divadla Cressoni z roku 1870 sa mala vystavať luxusná rezidencia, ale vzácny archeologický objav nateraz pozastavil stavebné práce s cieľom uľahčiť ďalšiu realizáciu vykopávok v lokalite s cieľom nájdenia aj iných možno aj vzácnejších starovekých pokladov ukrytých v zemi, ako o tom píše agentúra AFP podľa miestnych médií.
V minulom roku sa podaril taktiež veľký “úlovok”, keď sa počas archeologického výkopu v neďalekom Trentine objavilo 3187 rímskych mincí z prelomu 3. a 4. storočia a šlo o mince z mnohých častí ríše, vrátane Kartága, Antiochie, Solúna, Alexandrie, Aquileie, Siscie (dnešné chorvátske mesto Sisak), či Lugdunuma (dnešné francúzskeho mesto Lyon).