Spoločnosť Embraco, ktorá sídli v Brazílii a vyrába komponenty pre viacero elektrotechnických spoločností vrátane Whirlpoolu, oznámila, že zatvorí továreň v severnom Taliansku, ktorá vyrába kompresory pre chladničky a premiestni výrobu do východnejšej časti Európy. V Taliansku tak má zaniknúť 497 pracovných miest.
Zástupcovia nadnárodnej spoločnosti potvrdili tieto plány v pondelok, a v Taliansku menej ako dva týždne pred voľbami (4. marca) to spôsobilo politický rozruch celonárodnej úrovne. Najmä pravicové sily z tohto obviňujú politiku EÚ, ktorá podľa nich môže za väčšinu ekonomických ťažkostí Talianska.
Proti premiestneniu výroby Whirlpoolu vystúpil aj minister priemyslu Carlo Calenda, ktorý dokonca odletel do Bruselu, aby sa pokúsil presvedčiť eurokomisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú, že Slovensko poskytuje spoločnosti Embraco (Whirlpool) nelegálnu štátnu pomoc.
“Je jasné, že systém nefunguje tak, ako by mal”, povedal Calenda novinárom po stretnutí s eurokomisárkou. Menšie ekonomiky podľa neho môžu ponúknuť nižšie prevádzkové a pracovné náklady ako tie väčšie, pretože dostávajú finančnú pomoc od EÚ. “Jedna vec je súťažiť s Francúzskom a Nemeckom alebo Španielskom, s podobnými úrovňami zdanenia,” povedal. “No je ďalšia vec konkurovať tým, ktorí majú oveľa nižšie štruktúry nákladov.”
Taliansko tvrdí, že Slovensko od roku 2014 do roku 2020 dostane 20 miliárd eur zo štrukturálnych fondov EÚ na podporu svojho hospodárstva, čo pomôže prilákať nadnárodných investorov.
Komisárka Vestagerová sa má vyjadriť na tlačovej konferencii v stredu.
Premiestnenie výroby komponentov do chladničiek firmou Whirlpool nasleduje kroky ďalších firiem, ktoré sa rozhodli opustiť Taliansko, aby znížili náklady. Nedávno tak urobil napríklad americký konglomerát Honeywell, ktorý zatvoril továreň Atessa v Taliansku, podobne ako Embraco sa má presunúť na Slovensko.
Podniky v Taliansku sa dlhodobo sťažujú na daňové zaťaženie a na to, že musia bojovať s byrokraciou a letargickým právnym systémom.