Hlavnou trasou afrických migrantov, ktorí smerujú do Európy, je Stredozemné more medzi Líbyou a Talianskom. Mnohí migranti končia aj na malom ostrovnom štáte Malte, ktorý leží práve na tejto trase.
Práve Malta si už však povedala dosť a ukazuje ostatným európskym krajinám ako zatočiť s prílevom ilegálnych migrantov. Kým lode mimovládnych organizácií “zachraňujú” migrantov na mori a zvážajú ich do Európy, najmä do Talianska, Malta sa rozhodla ísť opačným smerom.
Podľa zistení investigatívnych novinárov a výpovedí migrantov, maltská vláda si údajne najíma súkromné lode, ktoré zachytávajú migrantov na mori a odvážajú ich späť do Líbye, odkiaľ vyplávali. Informuje o tom denník The Guardian.
Investigatívcom sa údajne podarilo zachytiť hlasové správy, ktoré toto konanie maltských úradov potvrdzujú. Navyše sú tu výpovede samotných migrantov.
Istá migrantka, ktorej z bezpečnostných dôvodov meno nebolo zverejnené, povedala novinárom, ako to celé prebiehalo. Po tom, čo sa na malej loďke spolu s ďalšími migrantmi zo subsaharskej Afriky istý čas plavili po mori, nad nimi vraj preletelo maltské lietadlo, ktoré ich však nezachránilo:
“Mysleli sme si, že lietadlo bude volať záchranárom, ale nikto neprišiel. Cítili sme sa unavení a nemali sme vodu ani jedlo.”
Neskôr k nim údajne priplávala rybárska loď pod maltskou vlajkou. Migranti si tak zrejme mysleli, že sa už konečne dostanú do “vysnívanej” Európy, no následne prišlo veľké sklamanie :
“Posádka lode nám povedala, že nás neprišli zachrániť. Povedali, že sú Egypťania a pracujú pre Maltu. Pozerali sa na nás, akoby sme neboli ľudské bytosti… Keď sme boli na palube lode, prosili sme ich, aby nás neodviezli späť do Líbye.”
Najhoršie obavy migrantov sa však nakoniec potvrdili, keď loď dorazila do Tripolisu – hlavného mesta Líbye. Podobné výpovede poskytli novinárom viacerí migranti.
Maltská vláda však tieto informácie oficiálne nepotvrdila.
Liberálne mimovládky napriek tomu hneď začali biť na poplach:
“Odmietnutie maltských orgánov zachrániť tieto osoby predstavuje vážne porušenie medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a námorného práva,” uviedla Giulia Tranchinová, právnička v oblasti ľudských práv.
Doteraz bolo totiž bežnou praxou to, že lode mimovládnych organizácií dovážali migrantov do Európy cez celé Stredozemné more, napriek tomu, že ich našli na mori len pár kilometrov od Afrického pobrežia.
Dôležitý je však prístup Talianska, ktoré je najviac zasiahnuté prívalom migrantov. Momentálne je pri moci liberálna vláda, ktorá migrantov skôr víta, než by sa snažila zabrániť im vstup do svojich prístavov. Všetko sa však môže zmeniť po ďalších voľbách. Ak by sa k moci dostal pronárodný politik Matteo Salvini, možno by postupoval podobne ako Maltská vláda, čím by ochránil Európu pred návalom nelegálnych migrantov z Afriky. Ten už teraz chystá masovú demonštráciu, ktorá sa uskutoční 2.júna.
Samuel Gdovin