Raketa s kódovým označením 40N6E dokáže dosiahnuť ciele vo výške do 400 km. Očakávalo sa, že raketami bude vyzbrojený až sysytém S-500 v roku 2020, vývoj medzinárodnej situácie však urýchlil prijatie rakiet do systému ruského PVO ešte pred plánovaným termínom.
Možností ruských systémov PVO S-400 a S–500, vyzbrojených raketami 40N6E, sa Američania obávajú, pretože zostrelené špionážne a komunikačné družice budú znamenať v prípade vojnového konfliktu pre americkú armádu veľký problém. Rakety dokážu zostreľovať aj špionážne lietadlá so systémom AWACS, ktoré by sa držali v bezpečnej vzdialenosti od frontovej línie. Existencia nových ruských rakiet 40N6E oslabí možnosti zbierania informácii aj takýmto špionážnym strojom.
Ruskí experti Sergej Denisencev a Viktor Murachovskij uviedli, že rýchlosť rakety je približne 4,5 km/s a do výšky 185 km sa raketa dostane za 41 sekúnd. Rakety možno využiť preto aj pri likvidácii balistických rakiet súpera počas ich letu. Raketa nie je pokračovaním staršieho sovietskeho výskumu, ide o koncepčne nový typ rakety. Rakety môžu používať aj námorné modifikácie ruského systému PVO S-500.
Počas výskumu sa museli ruskí experti vysporiadať z množstvom technologických ťažkosti a problémov, najmä v prípade námornej verzie rakety pre systémy S-500. Systém S-400 a S-500 pre potreby vojenského námorníctva sa líši od pozemnej verzie svojím radarom, ktorý musí pre námornú verziu spĺňať náročnejšie parametre.
Nové rakety systému S-400 a S-500 prevyšujú možnosti rakiet amerických systémov PVO THAAD a Patriot.
Systém S-500