“Ak hovoríme o hybridných hrozbách, nejedná sa o novú vec. Aj v stredoveku aj v antike sa používali rôzne taktiky ako prvé psychologické operácie v stredovekej Európe. Tieto hrozby sa nedajú redukovať na jeden segment. Charakterizujú sa ako nekonvenčný spôsob boja a ide o stratégiu slabších voči silnejším, čo nie je tiež vždy zásada,” uviedol na úvod sympózia štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák.
Ako odznelo v jeho vystúpení, v našom širšom regióne sa hybridná vojna dostala do povedomia po ruskom útoku na Ukrajinu. Hybridné hrozby môžu byť súčasťou kyberpriestoru, psychologických operácií, teroristických útokov, spravodajských informácií, diplomatického úsilia na znemožnenie reakcie podporované propagandou a dezinformačnou kampaňou. “Žijeme v inej realite ako pred 50 rokmi, sociálne siete sú veľmi dôležitým prostriedkom na hybridné hrozby a ich šírenie,” povedal Ondrejcsák.
Téma hybridných hrozieb je zaujímavá aj pre širšiu verejnosť a nie len pre odbornú. “Keď sme sa po minuloročnej konferencii zamýšľali nad témou ďalšieho ročníka, hybridné hrozby nám prišli ako veľmi aktuálna téma. Dali sme priestor viacerým odborníkom, ktorí budú demonštrovať túto tému aj na konkrétnych príkladoch. Dnes máme strašne veľa expertov na hybridné hrôzy, ale ako mnohí odborníci uznávajú, tak málokto tomu rozumie. Naším cieľom je dať dohromady tých odborníkov, ktorých sme mohli v našom regióne zohnať, aby sme aj verejnosti vysvetlili, či už odbornej alebo laickej, že čo sú to tie hybridné hrôzy a v akých podobách sa prejavujú,” povedal pre TASR predseda ABSD Jaroslav Gofjár. Ocenil, že sa podarilo dostať na sympózium bývalého predsedu vojenského výboru NATO armádneho generála Petra Pavla, keďže sa o to snažila ABSD už dlhšie, ale doteraz mu to jeho program neumožnil. Tentoraz na Slovensko pricestoval, Pavel vystúpil na tému Čo je z pohľadu NATO hybridná hrozba a aké sú ich príklady.
Sympózia sa zúčastňuje aj Marc Ellenbogen – bývalý poradca amerického viceprezidenta Al Gora a generála Wesleyho Clarka, bývalý riaditeľ českej civilnej rozviedky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák, bezpečnostný analytik a publicista, bývalý príslušník spravodajskej služby ČR Jan Schneider a aj odborník na hybridné hrozby z Globsecu Daniel Milo.