Paríž 11. januára 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR)
5500 policajtov a vojakov
V Paríži sa začal celonárodný pochod, ktoré cieľom je uctenie si 17 obetí teroristických útokov. Na čele špeciálne oddeleného sprievodu idú pozostalí po obetiach v doprovode francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Hlava Francúzska označila Paríž za hlavné mesto sveta v boji proti terorizmu.
Francúzski politici, členovia súčasnej i minulých vlád, ako aj desiatky štátnikov zo sveta a zástupcovia medzinárodných inštitúcií a organizácií sa najprv pred radnicou 11. parížskeho obvodu stretli s príbuznými obetí. Potom sa spolu s nimi postavili na čelo sprievodu a prešli časť trasy pochodu. Príbuzní a priatelia mali v rukách plagáty s menami obetí a biele balóniky.
Na bezproblémový priebeh dnešného pochodu v hlavnom meste Francúzska a okolí dohliada viac ako 5500 policajtov a vojakov.
V oblasti Ile-de-France naďalej platí najvyšší stupeň pohotovosti v rámci plánu Vigipirate.
Pochod sa dal do pohybu pred 15.30. Po symbolickom pochode sa jednotlivé hlavy štátov presunú autobusom na Národné námestie.
“Je suis Charlie” (Som Charlie)
Brutalita útokov Francúzsko šokovala a vyvolala veľkú vlnu solidarity a odhodlanie bojovať za zachovanie základných hodnôt Francúzskej republiky a postaviť sa proti násiliu a terorizmu.
Na pochode, ktorý spojil Námestie republiky s Národným námestím, sa zúčastňujú ľudia všetkých generácií. Podľa BFM TV sú ich desaťtisíce. Námestia a priľahlé ulice sú prakticky nepriechodné, dav je podľa BFM TV “totálne kompaktný” a pokojný.
Mnohí ľudia majú v rukách transparenty s nápisom “Je suis Charlie” (Som Charlie), čo je slogan súvisiaci s prvým zo série útokov, ktorý sa odohral v stredu v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo. Z davu sa sporadicky ozýva spev Marseillaisy, ktorá je štátnou hymnou Francúzska.
Svetoví lídri
Na manifestáciu v Paríži prišli aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestínsky prezident Mahmúd Abbás.
Pochodu sa zúčastňujú aj európski lídri, vrátane britského premiéra Davida Camerona, talianskeho premiéra Mattea Renziho, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Očakáva sa na nej aj ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov, prezident Európskej únie Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda europarlamentu Martin Schulz, šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová i generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, a ďalší, zverejnila TASR.
Prítomní sú aj zástupcovia Ligy arabských štátov a viacerých moslimských krajín z Afriky, či turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Na pochode sa však oficiálne nezúčastnia predstavitelia francúzskej pravicovej strany Národný front, ktorí od Elyzejského paláca neobdržali pozvánku (viac tu).
Za Českú republiku sa zúčastňuje Bohuslav Sobotka a minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek. Slovensku republiku reprezentuje premiér Robert Fico.
Prísne bezpečnostné opatrenia
Francúzske médiá upozorňujú, že ide o historickú udalosť, keď sa na jednom mieste stretlo toľko významných politikov. Takmer bok po boku kráčali napríklad izraelský premiér Benjamin Netanjahu s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.
Pochod sprevádzajú veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia aj tesne pred začiatkom pochodu preverovala všetky budovy pozdĺž trasy pochodu. Nad oblasťou prelietavali policajné vrtuľníky.
Trasa dlhá 3 kilometre
Trasa pochodu je dlhá 3 kilometre a spája dve ikonické parížske námestia – Place de la République (Námestie republiky) a Place de la Nation (Národné námestie).
Od 1,3 do 1,6 milióna ľudí
Ministerstvo vnútra dnes podvečer oznámilo, že nie je schopné uviesť počet účastníkov pochodu, pretože obsadili oveľa väčšiu plochu, než s akou sa počítalo. Podľa odhadov vyšlo v Paríži na pochod od 1,3 do 1,6 milióna ľudí.
Napriek tomu, že pochod ulicami mesta sa podvečer skončil, ľudia sa nerozišli, ale zostali na Námestí republiky i na Námestí republiky na akomsi večernom bdení: spontánne debatovali, spievali alebo zapaľovali sviečky.
ru