Dauha 5. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Arabský svet bude najviac zasiahnutý klimatickými zmenami
Blízky východ a štáty na severe Afriky budú najviac zasiahnuté klimatickými zmenami v nasledujúcich desaťročiach, pretože región bude zápasiť s poklesom zrážok, nárastom teploty a dvíhajúcou sa hladinou morí. Oznámila to v stredu Svetová banka, ktorá predstavila svoju správu na 18. klimatickej konferencii OSN v katarskej metropole Dauha.
Ak teploty porastú očakávaným tempom, neblahý dopad to podľa správy svetovej finančnej organizácie bude mať aj na turistický ruch v krajinách regiónu, kde sa zhorší potravinová bezpečnosť a dostupnosť vodných zdrojov. Týka sa to najmä krajín Perzského zálivu, ktoré sú najviac závislé od dovozu potravín pre svoje obyvateľstvo.
Svetová banka očakáva aj znižovanie príjmov domácností v regióne.
Správu si vypočuli delegáti vyše 200 krajín na dvojtýždňovej klimatickej konferencii, ktorej témou je boj proti globálnemu otepľovaniu a hľadanie možností pomoci chudobným krajinám.
Hlavne OSN, ale aj iné celosvetové organizácie načúvajú v tejto oblasti výhradne vedcom, ktorí sa prikláňajú k teóriám otepľovania planéty a prichádzajú zo všelijakými katastrofickými scenármi, záplav a horúcej púšte na ktorej zahynieme. Na podporu týchto tvrdení im poslúžia fotky ľadových medveďov na zmenšujúcej sa kryhe ľadu, ktoré nafotia pri letnom oteplení.
OSN úplne ignoruje výskumy vedcov, ktorých je minimálne toľko ako oteplovačov, ale ktorým sa nedáva žiaden mediálny priestor a títo tvrdia, že planéta sa z dlhodobého hľadiska neotepľuje, že takéto teplotné výkyvy sú normálne, dochádzalo k nim počas celej histórie zeme, aj v časoch, keď ešte žiadna priemyselná výroba neexistovala a teda nemohla mať na otepľovanie, alebo ochladzovanie zeme žiaden vplyv.
Ťažko z pohľadu bežného človeka posúdiť, kde je v tomto prípade pravda, ale ak vezmeme do úvahy, že teórie o otepľovaní zeme vedú k záhadným a nič neriešiacim obchodom s emisiami, ktorých význam asi nevysvetlí nikto okrem poradcovských firiem, ktoré sa na nich nabaľujú a ku konštatovaniam, že človek svojou priemyselnou a poľnohospodárskou produkciou je tohto stavu príčinou a preto teda treba znížiť jeho počet, tak začneme tušiť odkiaľ a kam fúka horúci vietor otepľovania.
Boj s otepľovaním sme prehrali. “Pripravte sa na dôsledky!”
Rozhovory, trvajúce už dve desaťročia, dosiaľ nesplnili svoj hlavný zámer: znížiť celkové globálne emisie skleníkových plynov, ktoré podľa vedcov ohrievajú planétu. Snahy vypracovať nový klimatický dohovor neuspeli v Kodani pred tromi rokmi, krajiny sveta sa však vlani dohodli, že sa o to znova pokúsia. Na prijatie nového dohovoru si dali termín roku 2015.
“Klimatické zmeny sa už pre obyvateľov arabského sveta stali realitou. Zasahuje to do života každého, najmä chudobných, ktorí majú najmenšie možnosti prispôsobiť sa. Klíma sa stáva čoraz extrémnejšou a také budú aj jej dopady na životy a blahobyt ľudí. Nastal čas uskutočniť kroky na národnej i regionálnej úrovni s cieľom zvýšiť odolnosť voči klimatickým zmenám,” povedala viceprezidentka Svetovej banky pre Blízky východ s severnú Afriku Inger Andersenová.
Región, ktorý už teraz má najmenšie zásoby pitnej vody, bude v budúcnosti zápasiť s jej nedostupnosťou. Do roku 2050 sa očakáva zníženie dostupnosti vodných zdrojov v oblasti o desať percent, pričom dopyt za rovnaké obdobie vzrastie o najmenej 60 percent.