Výstava dánskej skupiny nazvanej “The Other Eye of the Tiger”, otvorená minulú stredu v Kunstquartier Bethanien art centre v Berlíne, zobrazuje portréty 20 ľudí z histórie, ktorí “zomreli za svoje presvedčenie” sprevádzané krátkymi biografiami. Je tam zaradený americký baptistický kazateľ Martin Luther King, grécky filozof Sokrates, či francúzska národná hrdinka z čias storočnej vojny Jana z Arku.
Všetko by teda bolo iste v poriadku, keby sa medzi “mučeníkmi” nenachádzal aj Ismael Omar Mostefai, jeden z troch ozbrojencov a samovražedných atentátnikov, ktorí v roku 2015 zaútočili na koncert v parížskom klube Bataclan a zabili 90 ľudí. Alebo aj Mohammed Atta, pilot lietadla, ktoré narazilo do jedného z dvojičiek mrakodrapov Svetového obchodného centra 11. septembra 2001 v New Yorku.
Shock in France as Berlin ‘martyrs’ art show includes Bataclan attacker and 9/11 pilot https://t.co/AC7xjdloIK
.— The Guardian (@guardian) 5. decembra 2017
Ako píše The Guardian, vyvolalo to výkriky pobúrenia v nemeckých aj francúzskych médiách a na sociálnych sieťach. Francúzske veľvyslanectvo v Berlíne to považuje za “zúfalstvo a hlboko šokujúce”. V jeho vyhlásení znie: “Aj keď si pamätáme našu pripútanosť k slobode umeleckej tvorby, dôrazne odsudzujeme zámenu pojmov mučeníctva a terorizmu,” uviedlo vo vyhlásení.
Umelci sa obhajujú tým, že odsudzujú akýkoľvek druh násilia alebo terorizmu a predstavujú pojem “mučeník” z rôznych strán. “Všetci mučeníci v umeleckej výstave boli menovaní za mučeníkov prostredníctvom štátu, náboženstva alebo organizácie. Nikto z mučeníkov nebol vymenovaný umelcami,” uviedli vo vyhlásení.