6 131 hlásených infekcií a 358 úmrtí
Británia mala podobne uvoľnený prístup až do 23. marca, ale vláda potom zaviedla celoštátnu karanténu. Keďže počet hlásených infekcií a úmrtí medzi 10 miliónmi Švédov sa k 4. aprílu zvýšil na 6 131 infikovaných a 358 mŕtvych, mnohí predpovedajú, že Švédsko čoskoro bude nasledovať príklad Európy. Niektorí sa však obávajú, že Švédsko už premárnilo drahocenný čas.
Prečo Švédi ešte nie sú uzavretí
Vo švédskej spoločenskej zmluve je zakotvená neodmysliteľná dôvera v štát, dôvera štátu v jeho občanov a dôvera medzi občanmi samotnými, vysvetľuje historik Lars Traghardh. Na Švédov sa možno spoľahnúť, že dobrovoľne dodržiavajú pravidlá, a že sú disciplinovaní. Okrem toho, vtip Carla Bildta, bývalého predsedu vlády hovorí za všetko, „Švédi, najmä staršia generácia, má aj tak genetickú dispozíciu k spoločenskému dištancovaniu.“ Viac ako polovica švédskych domácností totiž pozostáva iba z jednej osoby, čo je najväčší počet jednoosobových domácností na svete. Krajina je riedko osídlená a Švédi sa nebozkávajú ani neobjímajú, tak ako napríklad juhoeurópania.
Biznis na prvom mieste
Vedúci predstavitelia firiem vystupovali proti národnému zablokovaniu dôraznejšie než v iných krajinách. Jacob Wallenberg, predseda investičnej spoločnosti, v rozhovore pre Financial Times varoval pred sociálnymi nepokojmi, násilím, dramatickou nezamestnanosťou a veľkým utrpením. Johan Torgeby, generálny riaditeľ banky SEB, sa popri hospodárskej a zdravotnej kríze obáva spustenia aj bankovej krízy.
Stratégia vlády
Politika predsedu vlády Stefana Lofvena sa doteraz riadila národnou Agentúrou verejného zdravia. Anders Tegnell, hlavný epidemiológ agentúry, odporučil vláde, aby nechala vírus šíriť sa, čo najpomalšie a zároveň chránila zraniteľné osoby, kým sa väčšina populácie nestane prirodzene imunnými alebo, kým nebude k dispozícii vakcína.
Petícia podpísaná viac ako 2 000 vedcami a profesormi
Niektorí odborníci sa však obávajú, že premiér Lofven uprednostňuje zdravie hospodárstva pred zdravím verejnosti. Petícia podpísaná viac, ako 2 000 vedcami a profesormi vrátane predsedu Nobelovej nadácie Carla-Henrika Heldina vyzvala vládu, aby zaviedla prísnejšie ochranné opatrenia. Je príliš riskantné nechať ľudí, aby sa rozhodli, ako sa majú správať, tvrdí Joacim Rocklov, epidemiológ na univerzite v Umea.
Počas iných pandémií, ako napríklad vypuknutia cholery na konci 19. storočia alebo pandémie AIDS v 80. rokoch, Švédsko ukladalo prísnejšie obmedzenia, ako susedia. Doteraz verejnosť podporuje stratégiu premiéra Lofvena – ale akonáhle stúpne počet obetí, tak sa to môže rýchlo zmeniť.
Marián Rigan