„Svätý Konrád, pustovník“

Bratislava 2. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

„Nie je dosť“, hovorí svätý Rehor Veľký o zadosťučinení, aby sme žiadnymi novými vinami seba neobťažili, ale musíme najprv spáchané zaplatiť, t. j. pohoršenie, ktoré sme blížnemu dali, škodu, ktorú sme blížnemu učinili, musíme opäť napraviť. Toho skvelý príklad podáva nám život svätého Konráda.

Konrád žil v štrnástom storočí v meste Piacenze, ako potomok vznešeného šľachtického rodu oplýval bohatstvom a vynikal vážnosťou nad spoluobčanmi svojimi. Jeho najmilším zamestnaním a najväčšou radosťou bola poľovačka, ktorej celý svoj čas a všetky svoje sily obetoval. Boh však použil túto náruživosť Konrádovu k jeho úplnému obráteniu.

„Svätý Konrád, pustovník“

Stalo sa totižto, že raz zver, na ktorú poľoval, utiekla do húštia, kde ju nebolo možno dostať. Čo neurobí Konrád? Podpáli húšť, chcejúc zver ohňom vypudiť. Prudký však vietor nebezpečne roznietil plameň, tak že nie len húšť, ale i väčšia časť lesa zhorela na veľkú škodu jeho majiteľov. Konrád vidiac, čo urobil, utiekol z lesa do svojho zámku. Rozhorčený ľud hľadal podpaľača a našiel na druhom boku lesa chudobného človeka, ktorý tam priam suché raždie zbieral, i zviazali tohto a odsúdili ho na smrť pre úmyselné podpaľačstvo. Vtedy Boh vzbudil svedomie v Konrádovi, ktoré ho napomínalo, aby uznal svoju vinu a oslobodil chudobného človeka od smrti. Konrád váhal, ale svedomie nedalo mu už pokoja. Konečne vstal, šiel k súdu, vyznal všetko, čo a ako sa stalo, a obetoval na vynahradenie škody väčšiu polovicu svojho imania, aby oslobodil nevinného od smrti.

Ťažký boj duševný, ktorý víťazne dobojoval, strach a konečne uponíženie a sebazaprenie, ktoré tak šťastlivo podstúpil, za krátko priviedli Konráda k inému zmýšľaniu, nahliadol totiž, jak ničomné a márne sú rozkoše života svetského naproti poctivému a statočnému plneniu povinnosti kresťanských,  jak malicherné, pobočné, áno zbytočné sú statky, dôstojnosti a bohatstvá v porovnaní s pokojným svedomím, ktoré jedine, že bez výčitiek spomínal na skutok, ktorý zamlčať mohol. Konrád videl v tom prst milosti Božej a s úplnou oddanosťou pokoril svoju vôľu tomuto pokynutiu Pánovmu. Uzavrel v sebe, že zriekne sa sveta a ostatok života svojho obetuje Bohu a službe Jeho. Nábožná manželka Konrádova, Eufrosina, schválila toto jeho predsavzatie, sama utiahnuc sa do kláštora Klarisiek.

Konrád, vezúc na seba rúcho pútnické, opustil miesto svojej doterajšej slávy, odobral sa na púšť k pustovníkom, aby tam poklesky ľahkomyseľného svojho života oplakal,  a už nie viac divú zver, ale večné blahoslavenstvo vyhľadával. Medzi pustovníkmi gorgolanskými viedol za dlhší čas život ozaj kajúcny a vstúpil do tretieho rádu svätého Františka. Neskôr putoval do Ríma a odtiaľ do Sicílie, kde zo začiatku v mestečku Nete a potom na jednom vysokom vrchu sa usadil a až do konca života svojho v kajúcnosti zotrvával. Zlý duch znepokojoval ho tu často všelijakými pokušeniami, ale márne, sluha Boží statočne bojoval proti nemu. Raz zlý duch vzal na seba podobu sluhu a priniesol Konrádovi novinu, že Eufrosina opustila kláštor Klarisiek a navrátila sa domov, a že žiada, aby aj on, ako jej sprisahaný manžel, k nej sa navrátil. Konrád pozastavil sa nad týmto, keď zvedel však, potom ako sa s krátkou modlitbou k Bohu obrátil, kto trčí v onej podobe služobníka, odohnal od seba satana a nedal sa mýliť v konaní skutkov kajúcnych, ktorými sa Pánu Bohu veľmi zaľúbil.

Pán Boh veľmi často vyslyšal prosby svätého Konráda a nie raz zázračným spôsobom udelil, o čo ho veriaci na príhovor svätého Konráda prosili. Svätý Konrád každý piatok chodieval do mesta, aby u oltára svätého kríža svätú omšu slyšal. Vtedy u občana Antona obedúval, celý jeho obed pozostával zväčša len z orechov. Raz trpel Anton veľmi na bolenie v boku. Svätý Konrád pomodlil sa za neho a hneď prestali bolesti. Druhýkrát zase zišiel sa svätý Konrád so smutným otcom, ktorého syn mal veľkú kýlu . Svätý Konrád prežehnal nešťastného synka znamením svätého kríža a ten v tom okamžiku  ozdravel. Od tohto hrozného neduhu oslobodil on mnohých skrze svoju modlitbu, preto ctime svätého Konráda ako patróna proti pruhu.

 

On vedel veci tajné a budúce. Raz poslal mu istý pán dva krčahy vína. Sluha, ktorý mu mal to víno zaniesť, schoval na ceste jeden krčah a oddal svätému len jeden. Svätý Konrád prijmúc prinesený krčah vína, prepustil sluhu s tým napomenutím, aby dal pozor, lebo okolo toho druhého krčaha ovinul sa had. Sluha sa zadivil a zahanbený vyznal, čo urobil. Idúci späť skutočne našiel na krčahu hada, ktorý by ho bol doista uštipol, keby mu to svätý nebol povedal. Jednému mladíkovi radil, aby ponáhľal sa vyspovedať, lebo že mu hrozí veľké nebezpečenstvo. Mladík odišiel, vyspovedal sa a ako sa navrátil, udrel hrom vedľa neho, a len tak tak že ho nezabil. Boh zjavil svätému Konrádovi v deň, v ktorý ho povolá k sebe. Svätý, cítiac približovať sa svoju hodinu, odišiel do mestečka Neto, vyspovedal sa, s najväčšou pobožnosťou prijal Sviatosť oltárnu a odoberúc sa späť do svojej jaskyne, čo chvíľa dokonal tam svoj svätý život v 61. roku veku svojho, r. 1351 po Kristu. Telo svätého pochované bolo v Nete so všemožnou slávou. Po 134 rokoch našli ho ešte neporušené a pri jeho prenesení do chrámu stali sa mnohé zázraky.

Podivným spôsobom privedený bol svätý Konrád k dokonalosti! Z bohatého, vznešeného, k radovánkam a rozkošiam privyknutého šľachtica stal sa chudobný, ponížený, sebazapierania a umŕtvovania milujúci pustovník! Prečo? Lebo mu lepšie bolo s pokojným svedomím žiť v nedostatku všelijakého pohodlia, než znášať hryzenie svedomia uprostred požívania všetkých rozkoší sveta. Sláva dobrých ľudí je svedectvo dobrého svedomia. Maj len dobré svedomie, budeš mať radosť na veky. Dobré svedomie veľmi mnoho strpí a veľmi je veselé v nerestiach. Zlé svedomie sa ustavične bojí a plaší. Príjemne odpočinieš, ak tvoje srdce nežaluje na teba.  Zlí nikdy nemajú opravdivej radosti a vnútorného pokoja nezacítia. Ty snáď nemáš pokojného svedomia, preto že si zhrešil. Čiň teda i ty tak, ako svätý Konrád. Navráť odcudzený statok, svedomite nahraď učinenú škodu, naprav všelijaké pohoršenie a zlé príklady, ktoré si dával, čiň pokánie. Právom hovorí sv. Efrém:

„Pokánie je veľká pec, ktorá rudu prijíma a na zlato ju obracia, ktorá olovo odoberá a striebro zaň vydáva“.

Lebo pokánie je to, čo železo a rudu hriechov našich v zlato božskej milosti premieňa a olovo nepokojného a obťaženého svedomia odníma a zaň striebro oblaženého a pokojného svedomia nám poskytuje. Ó keby si nasledoval kroky svätých kajúcnikov!

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenská lyžiarska asociácia avizuje právne kroky, štátny tajomník Husár podľa vedenia asociácie oklamal médiá

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) otvoreným listom reaguje na situáciu v tomto športovom odvetví na Slovensku, keď rezort školstva avizoval SLA odňatie štatútu národného športového zväzu a viacero členov asociácie avizovalo svoj odchod zo SLA Agentúra SITA prináša otvorený list SLA bez redakčných úprav:…

FIA otvorila vyšetrovanie nehody Grosjeana, výsledky zverejnia o osem týždňov

0 icon

Paríž 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Hamad Mohammed)   Medzinárodná automobilová federácia (FIA) začala vyšetrovanie nehody Francúza Romaina Grosjeana, ktorý na nedávnej Veľkej cene Bahrajnu doslova zutekal z horiaceho monopostu, aby si zachránil život. Predstavitelia FIA uviedli, že bude trvať možno až osem týždňov, kým zverejnia závery z vyšetrovania Tridsaťšryriročný jazdec tímu…

Vplyvná černošská autorka Candance Owensová: Joe Biden nevyhral voľby

0 icon

Washington 3. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Konzervatívna autorka, žurnalistka a skvelá politická komentátorka, 31-ročná Candance Owensová obvinila ľavicovú americkú platformu Politifact, partnera Facebooku, ktorá pracuje ako „skúmateľ faktov“, že uverejňovala klamstvá o zvolení Bidena a vydávala ich za overené fakty Vec sa dostala na súd a ten rozhodol,…

Milana Lučanského podozrievajú, že na úplatkoch prijal pol milióna eur

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Bývalý policajný prezident Milan L. je podozrivý, že prijal na úplatkoch až pol milióna eur. Ako ďalej informuje Denník N, údajne tak urobil v rokoch 2014 a 2015, ale aj po vražde Jána Kuciaka, keď sa stal policajným prezidentom. „Vypovedajú o…

Sulík: Reakcia premiéra Matoviča na ministerstvo školstva vyzerá ako úbohá a smiešna, a to sme už zvyknutí

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Minister hospodárstva a líder koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vníma reakciu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako „úbohu a smiešnu“. Povedal to na dnešnej tlačovej besede v Atómovej elektrárni Mochovce „Vyzerá to…

SKU: Pre školstvo je dôležité vidieť plán a svetlo na konci tunela

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pre slovenské školstvo je veľmi dôležité vidieť nejaký plán a svetlo na konci tunela. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman s tým, že žiakov, študentov, učiteľov, ale aj rodičov traumatizujú stále nejaké zmeny, ktoré sa týkajú školstva "Očakávali…

Na ministra Krajniaka rastie tlak, aby stiahol návrh ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Tlak na ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina), aby stiahol z legislatívneho procesu návrh ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme, narastá V utorok ho k tomuto kroku vyzvala Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). K správcom dôchodkových úspor v druhom pilieri…

Nepomohla definitívne ani indikatívná voľba? Voľba kandidáta na šéfa GP sa môže opäť presunúť, koalícia sa stále nedohodla

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Voľba generálneho prokurátora v pléne Národnej rady (NR) SR sa môže opäť presunúť na iný termín. Má sa konať vo štvrtok podvečer, ale koaliční poslanci nevylučujú ďalší posun termínu. Väčšina poslancov verí, že po indikatívnej voľbe, ktorú absolvovali v utorok (1. 12.), sa…

Rusko hlási ďalší rekordný prírastok infekcií

0 icon

Moskva 3. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Koronavírus si v Rusku pripísal ďalší rekordný prírastok. Vo štvrtok úrady oznámili 28 145 nových potvrdených prípadov, čo je najvyšší denný prírastok počas pandémie Je to pritom o 2 800 prípadov viac, ako zaznamenali deň predtým. Rusko eviduje štvrtý najvyšší počet prípadov koronavírusu…

Expert pre voľby Braynard: FBI si odo mňa vyžiadala dôkazy o volebnom podvode

0 icon

Washington 3. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   FBI sa obrátila na renomovaného experta pre priebeh volieb a analýzu ich výsledkov Matta Braynarda a vyžiadala si od neho jeho podrobnú a obšírnu VIP-analýzu (Voter Integrity Project) Braynardova analýza zachytáva a dokumentuje veľký počet ilegálnych hlasov v prospech Bidena a podľa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Realitný trh sa zbláznil. Šancou pre ľudí budú štátne nájomné byty

0icon

Pre mnoho ľudí sa štátne nájomné byty možno stanú jediným riešením ich bytovej otázky do budúcnosti. Dôvodom je momentálny stav na trhu s nehnuteľnosťami. Ten ako keby vôbec nereflektoval súčasnú situáciu. Ceny všetkých nehnuteľností stále raketovo rastú. Pandémia koronavírusu paralyzovala takmer všetky oblasti našich životov. Prekvapujúco, jednou z tých oblastí, ktoré nezasiahla,…

Marek Danko

Dohody treba zachovávať

0icon

9. decembra uplynie rok od parížskeho samitu v normandskom formáte (Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina). Je teda na čase zhodnotiť, ako v skutočnosti ide s vykonávaním dohôd, ktoré sa tam uzavreli. Tu budú vylúčené všetky ďalšie problémy súčasnej Ukrajiny, ako napríklad zaobchádzanie s ruským jazykom pre 40 percent populácie. Závery…

Boris Mesár

Ako je možné ,že novinárske curvy sú pri každom ,,tajnom" zásahu teroristov z NAKA ?

0icon

Najprv vysvetlím to slovné spojenie ,,novinárske curvy"  - curva za peniaze urobí čokoľvek ,kdekoľvek ,akokoľvek a komukoľvek ! Tento opis presne sedí na napodobeniny novinárov v sračkometoch MSM (mainstreámových médií) Nebudem to rozoberať do detailov ,to by som musel písať dva dni. Prečo ,,teroristi z NAKA" - keď príde 40…

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Ak voda obsahuje vodík, ktorý je horľavý, prečo nehorí?

0 icon

Ak je vodík horľavý, prečo potom voda z vodovodného kohútika nehorí vždy, keď sa prederie potrubím až do nášho drezu? Voda sa skladá z dvoch prvkov, vodíka a kyslíka. Vodík je horľavý, ale kyslík nie. Horľavosť je schopnosť horľavého materiálu s dostatočným prísunom kyslíka udržiavať dostatok tepelnej energie na udržanie ohňa po jeho…

Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 1. časť

0 icon

V rámci tohto dvojdielneho článku s názvom Človek premenený na vlka a vytie na mesiac  sa spoločne pozrieme na človeka premeneného na vlka, číhajúceho na svoje obete za mesačného svitu. Táto predstava existuje v mysliach ľudí už od nepamäti. Črty tohto mýtu ostávajú skryté v najrôznejších kultúrach planéty. Ľudská predstavivosť vytvorila ohromnú zbierku bytostí, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o rapových legedách, o najprv kamarátoch na život a na smrť, následne však úhlavných nepriateľov, ktorí boli odlišní, jeden od druhého, ako protipóly. Ich život sa však rovnako skončil zastrelením. Zrazu sa z Tupaca stala hviezda na konte s množstvom hudobných hitov a úloh vo filmoch. Zároveň sa však zaplietol do série…

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Vo svete IT

Fermiho paradox: Môže voda brániť vzniknutiu mimozemského života?

0 icon

Po mimozemskom živote pátrame už pomerne dlhú dobu, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť žiadnu civilizáciu. „Kde sú všetci?“ to je otázka, ktorá sa stala základom Fermiho paradoxu, ktorý si všíma rozpor medzi tým, že život vo vesmíre by mal byť rozšírený, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť…

Xiaomi má na rok 2021 ambiciózny plán. Chce predať viac smartfónov ako Apple

0 icon

V súčasnosti druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete je spoločnosť Huawei, ktorá sa vzhľadom na predaj dcérskej spoločnosti Honor, pravdepodobne prepadne v rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov v priebehu nasledujúceho roka na 3. až 4 miesto. Okrem iného k tomuto prepadu pravdepodobne dopomôže aj  spoločnosť Xiaomi, ktorá má zámer vo významnej…

One UI 3.0 a Android 11 dorazí na viac ako 40 smartfónov. Tu je ich zoznam vrátane očakávaného dátumu dostupnosti

0 icon

Spoločnosť Samsung už nejakú dobu testuje nadstavbu One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11. Ide hlavne o vlajkové smartfóny. Doposiaľ však nebol zverejnený žiaden verejný zoznam smartfónov, či časový harmonogram uvoľňovania veľkej aktualizácie s novým softwarom. To sa v týchto dňoch však mení. Portál gsmarena.com poukazuje na publikované správy…

Rusko začalo s vyšetrovaním Google. Spoločnosť údajne neodstraňuje nebezpečný obsah z výsledkov vyhľadávania

0 icon

Ruský mediálny regulátor, Roskomnadzor, začal vyšetrovať spoločnosť Google. Dôvodom je, že spoločnosť údajne neodstránila sporný obsah z výsledkov vyhľadávania. Na tému upozorňuje portál rferl.org. Sporný obsah vo výsledkoch vyhľadávania Podľa publikovaných správ približne 30% obsahu, ktorý sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania je sporným.  „Spoločnosť je obvinená z porušenia požiadaviek ruskej legislatívy…

Nemecký astrofyzik chcel nájsť tajnú správu od tvorcov nášho vesmíru. Čo sa mu podarilo objaviť?

0 icon

Vesmír je zvláštne miesto. Vieme, že existuje, no nevieme prečo existuje a ani ako k tomu presne došlo, píše Science Alert. Čo však, ak by bol vesmír vytvorený zámerne? Čo ak je to produkt nejakej vyššej inteligencie? V roku 2005 dvaja fyzici povedali, že ak by existoval tvorca vesmíru, pravdepodobne…

Armádny Magazín

Šéf NATO Stoltenberg a bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki „fajčia to isté svinstvo“

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Známa ruská novinárka Julia Viťazevová vysvetlila, ako sa Rusku podarilo „obkľúčiť“ NATO. Uviedla, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg jednoducho nemal na škole zemepis.   Stoltenberg pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí NATO predniesol neočakávan

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete - Sprut-SDM1

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev.  

Ekonóm Chazin: "Nová Jalta“ odstráni dolár zo svetového finančného systému

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Ekonóm Michail Chazin dospel k záveru, že čas bežného dolára v medzinárodných finančných inštitúciách sa končí.   Expert sa inšpiroval chovaním súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa Chazina môže americký vodca v záujme udržania moci prijať najrozhodujúcejšie opatrenia vrátane uz

Rostec: Vyvíjame nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - V Rusku bude vyvinutý nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu schopný ničiť ciele akéhokoľvek typu, vyhlásil v priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie Rostec Bekchan Ozdojev. &n

Beneš ako zbabelec

0 icon

Česko, 3. december 2020 (AM) - V rozhovore s prezidentom asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a prezidentským kandidátom Jiřím Hynkom sa v roku 2017 dali čítať aj tieto slová: Edvard Beneš sa zachoval ako zbabelec, pretože podľahol Mníchovskému diktátu v roku 1938.   Literarky.cz mu však takýto striktný postoj vyčítali s odôvodnením,

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali