Svätá Flóra a Mária, panny umučené saracénmi

Córdoba 20. januára 2019 (HSP/Foto: Wikipedia)

 

Mnohí vlažní kresťania zapierali vieru, ale zase mnohí vydávali skvelé svedectvo pravde Božej a nielen kňazi a mnísi zomierali pri hrozných mukách, ale i útlé panny obetovali s radosťou krv svoju pre Ježiša Krista a učenie Jeho. Medzi najhorlivejšími vyznavačkami Božími vyznačovali sa najmä panny Flóra a Maria. Svätá Flóra narodila sa na statku, ktorý ležal neďaleko mesta Kordoby. Otec jej bol mohamedán, matka nábožná kresťanka

Katedrála v španielskom meste Córdoba, známa aj ako Veľká mešita

Roku 712 vtrhli mohamedánski Maurovia či Saracéni zo severnej Afriky do Španielska a zaujali čiastku jeho. Z počiatku neprenasledovali Maurovia kresťanov, ale obťažovali ich iba daňou od hlavy.

Neskôr za panovania kalifov Abderrhama II., Mohameda I. a Abderrhamana III., a síce medzi r. 850 a 860, začali krvavo prenasledovať vyznavačov Kristových. Kordová bolo hlavné mesto krajiny Maurov, v ktorom sídlili panovníci ich, ale i kresťania obývali toto krásné a pevné mesto na rieke Quadalquivir, i mali arcibiskupa svojho a vysoké školy. Roku 850 zapríčinil prenasledovanie zlý kresťan, ktorý vyhostený bol z lona cirkvi pre zločinný a ohavný život svoj. Bezbožník opisoval kresťanstvo Maurom ako také, ktoré ohrozuje počtom, učením a mravmi svojimi ríšu mohamedánsku. Maurovia verili mu, a vladári chceli oslabiť kresťanov tým, že rozkázali, aby kresťania buď prijali vieru Mohamedovu alebo židovskú, buď potrestaní boli smrťou. Nasledovníci kupca arabského, Mohameda, začali krvavo prenasledovať nevinných kresťanov.

Mnohí vlažní kresťania zapierali vieru, ale zase mnohí vydávali skvelé svedectvo pravde Božej a nielen kňazi a mnísi zomierali pri hrozných mukách, ale i útlé panny obetovali s radosťou krv svoju pre Ježiša Krista a učenie Jeho. Medzi najhorlivejšími vyznavačkami Božími vyznačovali sa najmä panny Flóra a Maria. Svätá Flóra narodila sa na statku, ktorý ležal neďaleko mesta Kordoby. Otec jej bol mohamedán, matka nábožná kresťanka.

Toho času požívali boli kresťania veľkej slobody medzi mohamedánmi, mnohí z nich boli i vysokými úradníkmi pri dvore chalifovom a vznešenejší Maurovia brávali si za manželky i kresťanské panny, ktorým neprekážali vo vykonávaní náboženstva. Otec svätý Florin zomrel zavčasu, keď ona bola ešte nemluvniatkom, a zbožná kresťanská matka vynakladala všetku starostlivosť, aby opravdivo kresťansky vychovala dcérku svoju.

A tak rástla svätá Flóra pod starostlivou opaterou a útlou láskou materskou v srdečnej láske k milému Pánu Bohu a pri štedrej dobročinnosti oproti všetkým ľudom a stala sa prekrásnou a šľachetnou kresťanskou pannou. Zmyselné radovánky nemalý žiadnej ceny u vznešenej panny, ona nachádzala potešenie svoje a zábavu iba v Bohu, v rozjímaní a v modlitbe. Veď už dávno skrotila bola zmyselnosť telesnú v sebe rozličným sebazapieraním.

Od útlej mladosti postievala sa prísne a v štyridsaťdennom pôste požívala iba chlieb a rastlinné pokrmy i ovocie. Prísny pôst svoj ukrývala i pred samou zbožnou matičkou starostlivo, že táto nepozorovala, ako svätá dcéruška rozdáva pokrm svoj tajne sirotám a chudobným, i požíva iba kúsok chleba. Ale keď svätá panna neprestajne trýznila prísnym pôstom útlé telo svoje a začala chorľavieť, striehla matka na spôsob života jej, i zbadala veľké sebazapieranie jej; i pokarhala horlivú kresťanskú pannu a prehovorila ju, že zmiernila sebazapieranie.

Svätá Flóra mala staršieho brata, ktorý bol horlivým mohamedánom. Dľa zvyku východného a zvlášť mohamedánskeho, žijú dietky oddelené dľa pohlavia svojho a bývajú i tak vychovávané. Svätá Flóra zriedka opúšťala dom rodičovský, aby navštevovala verejné služby Božie v chráme v blízkom meste Kordové, a nezbadal brat, že je horlivou kresťankou. Stalo sa, že svätá panna počas prenasledovania kresťanov r. 850 napomenutá bola spovedelníkom, že v tých smutných časoch, keď mnohí vlažní kresťania zapierajú Spasiteľa svojho, treba je, ba i prísnou povinnosťou, aby každý opravdivý kresťan verejne vyznával  vieru svoju a učenie Božie.

Svätá panna opustila tajne dom rodičovský a utiekla do kláštora, kde mohla bez bázne zúčastňovať sa na verejných službách Božích v chráme. Horlivý mohamedánsky brat chcel vydať mladšiu sestru svoju za niektorého vznešeného Saracéna, i sliedil za sestrou, ktorá bola zmizla z domu rodičovského. O krátky čas dozvedel sa o úkryte sestrinom. I zahorel hroznou pomstou proti všetkým kláštorom, a prenasledoval mníchov a mníšky, ako len mohol.

Na obžalobu jeho u vrchností mohamodánskych odvádzaní boli do žalárov mnohí mnísi a mníšky. Keď dozvedela sa svätá Flóra, že nevinným trpeť bolo pre ňu, zarmútila sa veľmi, opustila kláštor a navrátila sa k matke svojej. Mohamedánsky brat usiloval sa všemožne, aby získal ju viere svojej a zámerom. Najprv lichotil sestre svojej. Keď to neosožilo, hrozil jej, ba i trýznil ju. Ale namáhanie jeho bolo márné. Zlostný neverec zaviedol ju pred sudcu a obžaloval ako horlivú kresťanku. Sudca nahováral vznešenú pannu, aby sa zriekla kresťanskej viery a priznala sa k učeniu Mohamedovmu, ktoré vyznával otec jej. Svätá Flóra odpovedala:

„Od malička zvelebovala a milovala som Ježiša Krista a vyznávať Ho budem až do posledného dýchnutia svojho, i zostanem Mu vernou.“

Neľudský sudca dal bičovať útlu pannu až do krvi. Po ukrutnom mučení odovzdal ju polomrtvú barbarskému bratovi, aby sa staral o uzdravenie jej a o poučenie v mohamedánstve, i priviedol potom zase k nemu. Brat zveril doma svätú Flóru mohamedánskym slúžkam, aby ju ošetrovali. A keď vyhojily sa rany horlivej služobnice Božej, nahovárali ju mohamedánske služobnice, aby zaprela svätú vieru a vydala sa za bohatého Maura, ktorý sa bol uchádzal u brata o jej ruku.

Márne lichotili mohamedánky kresťanskej panne, márne opisovali jej rajský život v háreme vysokopostaveného Maura,  ona ostala vernou ženíchovi nebeskému, Pánu Ježišovi. Svätá Flóra opustila znovu dom rodičovský, aby ušla nástrahám bratovým, ukryla sa v súsedstve v kresťanskom dome a slúžila Bohu modlitbami a rozjímaním.

V úkryte svojom počula, že mnohí vlažní kresťania zapierajú svoju vieru. To bolelo ju veľmi. A keď bolo jej oznámené, že vznešený mladík Aurelius a panenská nevesta jeho Sabigotha po mnohom mučení radšej podstúpili smrť, než by boli zapreli Spasiteľa a prijali fanatické náboženstvo zmyselného Mohameda, zatúžila i ona po korune mučeníckej. Hnaná svätou túžbou prišla svätá Flóra do Kordový. V chráme uzrela pannu, ktorá vrúcnou nábožnosťou svojou veľmi dojala srdce jej.

Kresťanská panna menovala sa Máriou, a bola sestrou Valabonsa, ktorý nedávno obetoval život svoj pre Pána Ježiša. Posiaľ zdržovala sa v kláštore, ale keď počula o mučeníckej smrti brata svojho, prišla do Kordový, aby stala sa účastnou toho istého šťastia, lebo jedinou túžbou jej bolo, aby mohla vyliať krv svoju za Syna Božieho. Po službách Božích obznámili sa vznešené kresťanské panny a zdelili si vzájomne zbožné smýšľanie svoje. Priateľstvo svoje spečatili svätým poľúbením a spojily sa v horúcej túžbe k verejnému vyznávaniu svätej viery a k mučeníckej smrti. Neohrožene predstúpily jedného dňa sväté panny pred verejného sudcu a svätá Flóra riekla:

„Mohamedáni, ja som tá, ktorú ste nedávno a ukrutne zneuctili, preto že som vyznávala Pána Ježiša Krista! Posiaľ skrývala som sa z bázne ľudskej, ale teraz vyznávam verejne a hlasne, že Pán Ježiš Kristus je pravý Boh a že prorok váš je klamár.“

Svätá Maria, družka jej riekla:

„I ja tiež, ktorá som takou šťastlivou, že už mám brata medzi svätými mučeníkmi, i ja tiež vyznávam verejne, že Kristus Pán je Boh a viera vaša výmyslom zlého ducha, aby okradol ľudí o spasenie duševné.“

Sudca triasol sa od zlosti nad týmito slovami svätých panien, ale nemohol sa rozhodnúť k ničomu, i dal hodiť konečne horlivé vyznavačky do tmavého žalára. Sväté panny pripravovaly sa skrúšenou a horlivou modlitbou a postami ku poslednému boju. O niekoľko dní predvolal si sudca zase sväté panny, a keď zotrvávali neohrozene vo vyznávaní svojom, odsúdil ich na smrť. S radosťou nadzemskou išly svätá Flóra a Maria na miesto popravné a pri vzývaní najsvätejšieho mena Ježiš, zoťal kat mečom hlavy ich. To stalo sa dňa 24. novembra roku 851. Zverskí Maurovia nechali ležať telá svätých mučeníc na popravnom mieste, aby ešte viac zneuctili ich a potom hodili ich do rieky.                                                                         Sv. Flóra a Maria vyobrazujú sa ako útlé panny, sediace spolu, v rukách ratolesti palmové a meč, medzi nimi stojí kríž, z ktorého rozprestiera sa žiara nebeská.

Karol Jerguš

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V zmrzline v meste Tchien-ťin objavili koronavírus

0 icon

Peking 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V zmrzline vyrábanej vo východočínskom meste Tchien-ťin objavili koronavírus, čo viedlo k stiahnutiu balení zmrzliny z tej istej výrobnej šarže. Firma Daqiaodao Food Co neďaleko Pekingu bola uzavretá a zamestnancov testujú na koronavírus, uviedla vo vyhlásení samospráva mesta Tchien-ťin. Neobjavili sa však nijaké správy,…

Cirkev začne týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, má vyše polstoročie

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Katolícka cirkev začne v pondelok týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý každoročne vrcholí 25. januára, sviatkom obrátenia sv. apoštola Pavla. Táto silná tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra…

USA dôrazne odsúdili zatknutie Navaľného

0 icon

Washington 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Guglielmo Mangiapane)   USA v nedeľu prostredníctvom ministra zahraničných vecí Mikea Pompea "dôrazne odsúdili" zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného po jeho návrate do Ruska z Berlína "USA dôrazne odsudzujú rozhodnutie Ruska zatknúť Alexeja Navaľného," cituje agentúra AFP z Pompeovho vyhlásenia. "S vážnym znepokojením konštatujeme, že…

V Brazílii sa začalo očkovanie čínskou vakcínou CoronaVac

0 icon

Rio de Janeiro 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Binsar Bakkara)   V Brazílii sa v nedeľu začalo očkovanie proti COVID-19 spôsobovanému novým koronavírusom SARS-CoV-2. Stalo sa tak hneď po tom, ako regulačný úrad Anvisa vydal povolenie pre núdzové použitie dvoch vakcín – od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a čínskej firmy SinoVac (vakcína…

Je rozhodnuté: Ľudia nad 15 rokov bez modrého certifikátu ani do prírody. Lockdown sa spojí s jednorazovým celoslovenským „nepovinným“ testovaním. Proti bola len Remišová

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto: screenshot video) AKTUALIZOVANÉ   Zákaz vychádzania sa predlžuje do 7. februára a bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním. To bude prebiehať od zajtra, 18. januára, do 26. januára. Po tomto termíne budú môcť ľudia ísť do práce len s certifikátom o testovaní  Po mimoriadnom nedeľňajšom…

Designovaný personálny šéf Bieleho domu očakáva v USA v najbližších 5 týždňoch ďalších 100-tisíc úmrtí

0 icon

Washington 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Revolution)   Designovaný personálny šéf Bieleho domu Ron Klain uviedol, že pandémia koronavírusu sa ešte zhorší pred tým, ako nastane zlepšenie. Prognózuje pritom, že počas prvých piatich týždňov funkčného obdobia nového amerického prezidenta Joea Bidena si pandémia ochorenia COVID-19 v USA vyžiada ďalších 100-tisíc ľudských životov…

Južné Tirolsko ignoruje rozhodnutie Ríma o čiastočnom lockdowne v regióne

0 icon

Rím 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Taliansky autonómny región Južné Tirolsko, v ktorom žije nemecká menšina, ignoruje rozhodnutie Ríma o tom, že v oblasti sa od nedele má uplatňovať čiastočný lockdown. Guvernér Južného Tirolska Arno Kompatshcer uviedol, že označenie regiónu za červenú zónu ho prekvapilo. Podal preto sťažnosť ministrovi…

Zamestnanosť ľudí z marginalizovaných komunít výrazne zaostáva za majoritnou populáciou

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zamestnanosť ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) výrazne a dlhodobo zaostáva za majoritnou populáciou. Tiež sa výraznejšie prejavujú rodové rozdiely. Vyplýva to z Revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci s Útvarom hodnoty…

Pellegrini pripúšťa referendovú kampaň pri testovaní, Kolíková namieta: Bude to hrubé podkopávanie! Podľa nej tiež opakovane zneužívajú Lučanského, ktorému vo väzbe neboli odopierané práva

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:screenshot video)   Ak vláda spraví celoplošné testovanie na nový koronavírus naraz na celom Slovensku počas jedného víkendu, expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) a jeho strana zrejme budú počas toho zbierať podpisy na referendum za predčasné voľby. Hovorí, že ak vláda spraví testovanie takýmto spôsobom, majú právo…

Čaputová: Posun k lepšiemu nenastal. „Keď som počula premiéra hovoriť o tom, ako budú zdravotníci, samosprávy, dobrovoľníci potiť krv, bolo to pre mňa mrazivé.“

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu. Priznala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Čaputová zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, ukazuje sa však, že v niektorých…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 8.)

0icon

  FOCUS   Focus (lat. ohnisko) je v modernom time manažmente pojem používaný pre pomenovanie spôsobu na výrazné zvýšenie efektivity a produktivity práce. Jeho podstatou je zameranie sa – sústredenie sa vždy len na jednu úlohu až do doby, pokiaľ nie je úplne dokončená. V princípe to znamená celkové vypustenie…

Marek Brna

Akvaristika je super

0icon

Dôležitý je najmä výber nádrže. Pre začiatočníkov odporúčam zakúpiť minimálne 60 litrovú nádrž. V menších nádržiach sa omnoho ťažšie dosahuje biologická a chemická rovnováha. Veľmi dôležité je dodržiavanie pravidelných intervalov výmeny časti vody. Odporúča sa raz za 7 dní výmena štvrtiny vody. Dôležitou súčasťou údržby je aj pravidelná kontrola filtrácie.…

Boris Mesár

Slovenské mamičky ,dokedy necháte Matovičovu fašistickú chuntu ,aby terorizovala a poškodzovala Vaše deti ( aj Vás) ?

0icon

Masky poškodzujú fyzické a duševné zdravie detí Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje, ktoré by poukazovali na výhody používania masiek na prevenciu chorôb prenášaných vzduchom, skôr naopak. Existuje však dostatočný dôvodov domnievať sa, že poškodenie zdravia  nosením masiek , najmä u starších ľudí, osôb trpiacich kardiovaskulárnymi chorobami a c

Štefan Paulov

My nič, my muzikanti

0icon

  My nič, my muzikanti.   Dostali sme odpoveď z Úradu pre dohľad na náš podnet, ktorý si môžete prečítať: https://blog.hlavnespravy.sk/24817/podnet-na-presetrenie-opakovaneho-porusenia-zakonov-medicinskych-postupov-a-zasad-

Robo Bačinský

Boli ste účastníkom celoplošného testovania? Ste pravidelne testovaný? Máte nárok na finančnú odmenu. Výšku Vám určí znalec.

0icon

Už sa teším na to kvílenie médiami ohlúpnutých ovečiek, na to škrípanie zubami zástancov domnelej pandémie, na zaťaté päste záchrancov tých ,,najohrozenejších“ a na vytreštené oči všetkých, ktorí rozprávku o nutnosti testovania a samozrejme celosvetového očkovania spapali nie len s navijákom, ale aj s rybárom.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Halley a záhady vesmírnych telies: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku našej trojdielnej série s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. O E. Halleymu sme si povedali v rámci prvej časti a v druhej časti sa budeme venovať predovšetkým počiatkom kozmológie. Nezabudneme sa však pozrieť aj na racionálny prístup. Poďme na to. V staroveku existovalo presvedčenie, že na základe vzájomnej polohy Slnka, Mesiaca, planét…

Chudnutie: Osvoj si tieto návyky a bude to hračka!

0 icon

Účastníci štúdie o dôležitosti stravovacích návykov stratili po 12 týždňoch v priemere 3,1 kg svojej váhy. Najdôležitejšie však je, že znížili riziko cukrovky a srdcových chorôb, chudnutie je len príjemný bonus. Všetci môžeme dodržiavať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby sme sa obmedzovali na konkrétny druh jedla. Ako na to? Vypi 9 pohárov vody…

Chutia ti mušle a morské plody? Pravdepodobne konzumuješ mikroplasty

0 icon

Mikroplasty plávajú všade navôkol - aj v našich oceánoch, a stále viac a viac si razia svoju cestu do zvierat, ktoré hovoria oceánu svoj domov. Vedci dokonca nedávno objavili v ľade z Antarktídy mikroplasty , ktoré naznačujú, že ani najodľahlejšie oblasti Zeme nie sú imúnne voči ich znečisteniu. Toto neustále sa rozširovanie mikroplastov si pomaly…

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Vo svete IT

Ako je možné, že necítime rotáciu našej Zeme?

0 icon

Naša Zem sa otáča, aj počas toho, ako čítate tento článok. Točenie sa planéty okolo svojej osi nám dáva deň a noc, to vie predsa každý. Čo je však zložitejšie na predstavu je, že sa vám naša Zem otáča pod nohami a mi všetci sa otáčame s ňou. Ako je možné, že to…

Z obchodu Google Play bolo odstránených ďalších 164 nebezpečných aplikácií. Odstráňte ich čo najskôr!

0 icon

Obchod s aplikáciami pre zariadenia s operačným systémom Android, Google Play, prechádza ďalšími veľkými čistkami. Z obchodu bolo len nedávno odstránených ďalších 164 potencionálne nebezpečných aplikácií, ktoré môžu spôsobovať zobrazovanie nechcených reklám, môžu monitorovať používateľov, či zberať citlivé údaje. Na novo objavenú hrozbu upozornil známy tím Satori Threat Intelligence. Rozmach…

Astronómovia objavili doteraz najstarší kvazar a tvrdia, že by nemal existovať

0 icon

Astronómovia odhalili viac ako 750-tisíc kvazarov (pozn. redakcie: Kvazar je extrémne jasné jadro galaxie, ktoré v sebe ukrýva čiernu dieru). Spomedzi obrovského množstva týchto jasných objektov však jeden vynikal. Ide o kvazar J0313-1806 a vedci tvrdia, že by mohlo ísť o najstarší kvazar vo vesmíre, píše portál ExtremeTech. Podľa výskumu je supermasívna čierna diera,…

3 známe osobnosti, ktoré si v minulosti vymazali Facebook. Prečo tak spravili?

0 icon

Mnohí z nás používajú Facebook na dennej báze. Dôvodom je, že nám ponúka zábavu – videá, námety na čítanie, tipy na rôzne produkty, interakcie s inými ľuďmi a podobne. Najlepšie na tom je, že je zadarmo. Teda, je vlastne zadarmo? Vskutku tomu tak nie je a je to len ilúzia, že je zadarmo.…

Nielen Galaxy S21, ale aj ďalšie modely smartfónov od Samsungu budú dodávané bez nabíjacieho adaptéra

0 icon

Zatiaľ čo po predstavení nových iPhone 12 zariadení ešte v októbri minulého roka, sa mnoho technologických gigantov, vrátane Xiaomi, či Samsungu, spoločnosti vysmievali a odsudzovali, že nové smartfóny sú dodávane bez nabíjacieho adaptéra, tak dnes sa karta obracia. Výrobcovia smartfónov postupne odstraňujú nabíjací adaptér z balení nových zariadení. V minulosti sme mohli vidieť…

Armádny Magazín

„Kolaps kresťanskej civilizácie bude hrozný“: Ako to, čo sa deje v USA, ovplyvní celý svet

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Elena Čudinová, autorka slávneho anti-utopického románu „Mešita Notre Dame“, ktorý vyšiel v 8 krajinách vrátane USA, s obavou komentuje udalosti, ktoré sa konajú v zámorí.   - Čo sa deje teraz v USA - predzvesť zrútenia kresťanskej civilizácie, ktoré ste predpovedali vo svojich dielach zameraných…

Poľsko vyhlásilo vojnu americkým sociálnym gigantom

0 icon

Poľsko, 18. január 2021 (AM) - Poľské ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona, ktorý zakáže sociálnym sieťam mazať správy a blokovať používateľov, ak neporušujú národné právne predpisy. Toto rozhodnutie priamo súvisí s rozsiahlymi informáciami prebiehajúcimi v USA proti Donaldovi Trumpovi a jeho podporovateľom.  

Štáty, ktoré môžu začať jadrovú vojnu

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Počet jadrových zbraní sa začiatkom roka 2019 v porovnaní s minulým rokom znížil. Podľa správy, ktorú v pondelok 17. júna zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (Sipri), majú krajiny vlastniace jadrové sily 13 865 hlavíc, čo je o 600 menej ako na začiatku roka…

Viete, že bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov v detstve šklbal nemeckým okupantom husi a čistil im čižmy? Že Roosevelt chcel spacifikovať nielen ZS

0 icon

Slovensko, 18. január 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...v prvom období vojny boli nemecké lietadlá zo 60 % zostrelené obyčajnými ruskými pešiakmi? V prvé mesiace Červená armáda nemala dostatok ani lietadiel, ani protilietadlových zbraní. Vďaka tomu nemecké letectvo takmer beztrestne bombardovalo všetko, čo s

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali