Bratislava 15. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot, TASR – Pavol Zachar)
Aktualizované 15. septembra 13:18
Situácia v súvislosti s nepriaznivým počasím je najkritickejšia na Záhorí. Bezpečnostné a záchranné zložky sú pre nepriaznivé počasie v plnom nasadení. Pomáhajú aj vojaci, v teréne je ich asi 100. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike. Nasadenie zložiek ocenil
“Situácia sa kriticky prejavila v noci zo soboty (14. 9.) na nedeľu. Dnes už prebiehajú mnohé sanačné práce, primárne sa bavíme o Záhorí, Kuchyni, Stupave a aj záplavových oblastiach v Bratislave,” uviedol.
V súčasnosti je situácia podľa slov šéfa rezortu vnútra pod kontrolou. Poukázal na to, že štát konal včas a skoro prijal opatrenia. “Vďaka tomu, že sme mali predpovede, sme mohli stiahnuť všetku ľudskú silu na krízové miesta, ktoré dnes majú najväčšie problémy,” povedal. Techniku sústredili na Záhorí, kde je situácia podľa neho najkritickejšia. Pripomenul viaceré dopravného obmedzenia platiace pre Bratislavu. Apeloval na opatrnosť pri jazde.
V teréne zasahujú aj hasiči. Prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Adrián Mifkovič poukázal na to, že od soboty mali profesionálni hasiči vyše 270 a dobrovoľní hasiči vyše 140 výjazdov. “Momentálne zasahujeme v celom katastri Bratislavského a Trnavského kraja,” doplnil.
V teréne je nasadená tiež polícia. Príslušníci pomáhajú s odstraňovaním škôd, riadením dopravy aj evakuáciou obyvateľov v niektorých oblastiach. Evidujú mnoho škodových udalostí. Ako upozornil policajný prezident Ľubomír Solák, situáciu monitorujú najmä v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. Na vodičov apeloval, aby boli pri jazdne opatrní a dávali pozor pri prejazde cez železničné priecestia. Poukázal na to, že zaznamenali úseky s výpadkom elektrického prúdu a niektoré rampy tak nemusia byť funkčné.
Taraba: Dunaj by mal kulminovať na úrovni 930 cm, stavajú sa zábrany
Rieka Dunaj by mala začať kulminovať od pondelka (17. 9.) do utorka (18. 9.). V bratislavskom úseku rieky by mohla výška hladiny dosiahnuť 930 centimetrov (cm). Uviedol to minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v diskusnej relácii TA3 V politike. Poukázal na to, že bratislavské pobrežie má byť do 20.00 h kompletne zabezpečené proti povodniam. Verí, že sa mesto podarí uchrániť.
“Problémom je – čo nevieme ovplyvniť -, že stekajú veľmi výrazne najmä potoky z horských oblastí. Plná nádrž je v Kuchyni, tá začína tiež už pretekať,” povedal. Rieka Morava by nemala podľa neho pretiecť. “Mala by sa podariť udržať už nie v koryte, ale v hrádznom systéme, že to nebude pretekať cez hrádze,” podotkol.
Významnú protipovodňovú ochranu plní podľa Tarabu vodné dielo Gabčíkovo. V súčasnosti je v prevádzke sedem turbín. “V nedeľu (14. 9.) to vyzeralo, že pôjde len šesť turbín, pretože siedma vykazovala vibrácie. (…) Siedmu sa však podarilo zastabilizovať,” uviedol šéf envirorezortu.
SR zvláda situáciu spojenú s počasím podľa slov ministra oproti ostatným okolitým krajinám lepšie. Poukázal na to, že sa na ňu skoro a dôkladne pripravovali. “Situácia je presne taká, ako nám všetci odborníci počas týždňa hlásili,” doplnil. Vyzdvihol prácu bezpečnostných aj záchranných zložiek.
Protipovodoňové práce vykonávajú aj zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Riaditeľ SVP Jozef Moravčík upozornil na to, že majitelia hausbótov a plavajúcich zariadení v ramennej sústave Dunaja majú vydané plány povodňových a zabezpečovacích prác. Apeloval na nich, aby sa nimi riadili.
Prečítajte si tiež
- Viaceré úseky v Bratislave sú pre počasie neprejazdné
- Na viacerých miestach vyhlásili tretí povodňový stupeň. Stupava vyzýva na prípravu evakuačnej batožiny
- Stupava plní vrecia pieskom, v Perneku je 3. stupeň povodňovej aktivity