Bratislava 01. decembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)
V pondelok večer vystúpil britský premiér Rishi Sunak so svojím prvým významným zahraničnopolitickým prejavom, v ktorom fakticky vyzval na “konštruktívnu” spoluprácu s Čínou. Nový líder varoval pred “novou studenou vojnou” a uviedol, že “nemôžeme jednoducho ignorovať význam Číny vo svetových záležitostiach, pre globálnu hospodársku stabilitu alebo otázky ako zmena klímy. USA, Kanada, Austrália, Japonsko a mnohé ďalšie krajiny to tiež chápu. Takže spoločne zvládneme toto zostrujúce sa súperenie, a to aj pomocou diplomacie a angažovanosti”
Napriek tomu však označil Čínu za “systematického konkurenta” a vyhlásil, že “zlatá éra” vzťahov, ktorú familiárne nazval bývalý premiér David Cameron, sa skončila. Hoci prejav bol sotva zmierlivý, poprední čínski jastrabi v Spojenom kráľovstve, vrátane povzbudzovateľa Iaina Duncana Smitha, označili Downing Street za “slabý” a obvinili ho z ústupkov.
Sunakova čínska politika bola pravdepodobne len nezmyselná a plná protirečení. Od označenia tejto krajiny za “najväčšiu hrozbu” pre Spojené kráľovstvo počas volieb lídra Konzervatívnej strany, cez výzvu na zákaz všetkých Konfuciových inštitútov, až po vetovanie prevzatia továrne spoločnosti Newport Wafer Fab na veľké opovrhnutie miestnych obyvateľov, teraz premiér vyzýva na “konštruktívnu spoluprácu”. Z pohľadu samotnej Číny Sunakove činy hovoria oveľa hlasnejšie ako slová a takéto výzvy nemôžu byť nepodloženejšie.
Je zrejmé, že Sunakove rozhodnutia súvisiace s Čínou sa riadia domácimi tlakmi, na rozdiel od národných záujmov. Sunak už od čias súťaže o post lídra cíti, že musí byť “tvrdý” voči Číne, aby získal podporu pravicových poslancov v Konzervatívnej strane. Ako často citujú médiá, Iain Duncan Smith je jedným z hlavných strojcov problémov a neustále sa snaží tlačiť vládu k agresívnejšiemu postoju. Neustále nepriateľstvo voči Číne v britských mainstreamových médiách je tiež zaťažujúcim faktorom.
Sunak sa pritom ocitol v pasci, v ktorej konzervatívna vláda ako celok vedie zahraničnú politiku, ktorá v skutočnosti nie je “pragmatická”, ako ju nazval, ale čisto ideologická. Počnúc brexitom bol všetok rozum, zdržanlivosť a vyváženosť v britskej zahraničnej politike nahradený imperiálnou nostalgiou, ultranacionalizmom a popieraním miesta krajiny vo svete. Táto trajektória mimoriadne poškodila britskú ekonomiku, ktorá sa v súčasnosti technicky nachádza v stave recesie. Spojené kráľovstvo prerušilo svoje väzby s Európou, vyhlo sa Číne ako rozhodujúcemu obchodnému partnerovi a usilovalo sa o úplnú konfrontáciu s Ruskom.
Keďže si tieto udalosti vyberajú svoju hospodársku daň na Spojenom kráľovstve, vláda pravdepodobne uznáva, že je potrebná korekcia kurzu, ale má na to len málo politického priestoru. To vytvára diplomatické vyhliadky, ktoré sú plné rozporov. Sunak na jednej strane vyhlásil Čínu za praktického nepriateľa a prijal nepriateľské rozhodnutia, na druhej strane však žiada o angažovanosť. Jeho bombastická rétorika spôsobila, že tieto výzvy na angažovanosť vyznievajú ako mimoriadne zlá vôľa alebo oportunizmus. Preto keď sa Sunak snažil stretnúť s čínskym prezidentom Si Jinpingom na samite G20, stretnutie bolo údajne zrušené kvôli provokáciám Spojeného kráľovstva v súvislosti s otázkou Taiwanu.
Okrem domácej politiky ďalší faktor, ktorý obmedzuje rozsah angažovanosti medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou, v skutočnosti nespočíva v Londýne, ale vo Washingtone. USA majú naďalej nespravodlivú nadvládu nad zahraničnou politikou a suverenitou Spojeného kráľovstva. Továreň v Newporte a účasť spoločnosti Huawei v 5G sú len dva prípady, keď sa Británia rozhodla “angažovať” v Číne na základe vlastných národných záujmov, ale zistila, že tieto rozhodnutia boli vetované v mene amerického tlaku. Keď sa to vezme do úvahy, aký priestor má Spojené kráľovstvo v skutočnosti na to, aby sa angažovalo v Číne za svojich vlastných podmienok? Určite je oveľa menší ako v prípade európskych štátov.
Vzhľadom na všetky tieto faktory vyznieva Sunakova výzva na konštruktívne väzby prázdne. Ak to premiér myslí vážne, musí to ukázať činmi, a nie iba slovami, pretože v súčasnosti presadzuje nepochopiteľnú pozíciu, v ktorej je Čína v jeden deň nepriateľom, ale potom sa má angažovať. Ak má Sunak ako premiér prosperovať, musí prejaviť vôľu a odhodlanie pre nezávislé, racionálne a realistické rozhodovanie v oblasti zahraničnej politiky, ktoré rieši základné problémy, ktorým Británia čelí. To by malo zahŕňať odklon od jednoduchého papagájovania vôle Washingtonu, pričom by sa mal vyhýbať ultrajastrabom vo vlastnej strane, ktorí sú závislí od britského imperiálneho sna. Británia je v súčasnosti v žalostnom stave a zúfalo potrebuje skutočné výsledky pre svojich občanov.