Analytici sa pozreli aj na počet odvolaní proti rozhodnutiam okresných súdov v obchodných veciach. Skonštatovali zníženie podielu odvolaní, čo je pozitívny trend. Ako sa uvádza v správe, v roku 2018 bolo v obchodných veciach 6,25 percenta odvolaní.
V občianskoprávnej agende bolo v danom roku úspešných 62,46 percenta odvolaní, rozhodnutie súdu prvej inštancie bolo teda potvrdené druhostupňovým rozhodnutím. „Je to však o celých desať percentuálnych bodov menej ako v roku 2016, naznačujúc klesajúci trend podržania rozhodnutia okresného súdu. Úspešným odvolaním sa teda rozumie potvrdené rozhodnutie krajského súdu voči okresným súdom,” približujú vládni analytici.
V rámci trestnej agendy sa jedná o počet osôb vo vybavených odvolaniach. „Tieto údaje svedčia o znepokojujúco vysokom podiele rozhodnutí okresných súdov, ktoré krajský súd nepotvrdili. V praxi to znamená, že polovicu rozhodnutí okresného súdu v trestných veciach, voči ktorým bolo podané odvolanie, krajský súd nepotvrdil,” uvádza sa v správe.
Ešte v roku 2017 bolo vykonané hodnotenie efektívnosti a kvality slovenského súdneho systému. Jedným z odporúčaní bolo zvýšenie produktivity súdov tak, aby sa sudcovia mohli sústrediť najmä na veci, ktoré vyžadujú najvyššiu právnu odbornosť. Teda prípady týkajúce sa pozemkového či obchodného registra, poručníctva, rodinného práva, dedičstva a podobne by mohli byť presunuté na súdnych úradníkov.
Ďalším odporúčaním je špecializácia súdov, sudcov aj súdnych úradníkov. „Očakávaným prínosom je efektívnejšie prideľovanie pracovníkov na základe špecializácie, ktoré by malo viesť k vyššej produktivite a kvalite podporných služieb. Zistené boli tiež výrazné rozdiely medzi produktivitou sudcov, z čoho vyvstáva otázka efektívnosti inštitúcií,” píše sa v správe inštitútu.