Vo výzve sa uvádza, že Denník N 21. októbra zverejnil ďalšiu časť komunikácie z trestného spisu obžalovaného Mariana K., z ktorej vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky NS SR a sudkyne v rozhodovacej činnosti.
Sudcovia považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele NS SR stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená.
Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan.
Urbancová tvrdí, že na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky nemá dôvod
Podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová nevidí dôvod, aby zo svojej funkcie odstúpila. Vyplýva to z jej stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Urbancová v stanovisku tvrdí, že nikdy nemala žiaden kontakt – elektronický ani osobný – s kriminálne “závadovými” osobami ani s osobami z takzvaných mafiánskych zoznamov. “V prípade bývalého asistenta NS Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku. Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so ‘závadovými’ osobami,” tvrdí Urbancová s tým, že sa cíti ľudsky zneužitá, podvedená a oklamaná.
“Absolútne vylučujem, že by som kedykoľvek zneužila funkciu podpredsedníčky NS a sudkyne v rozhodovacej činnosti. Na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky nemám žiaden dôvod,” vyplýva z jej stanoviska. Ako doplnila, to, že je spomínaná v komunikácii tretích osôb za dôvod na odstúpenie nepovažuje.