Nová štúdia však tvrdí opak. Suché lesy už preukazujú väčšiu stratu biodiverzity a zníženú schopnosť podporovať širokú škálu rastlín a voľne žijúcich zvierat, keď sú vystavené vyšším teplotám. Mokré lesy vďaka celoročným zrážkam zažívajú menšiu zmenu biodiverzity.
Výskumníci sa zamerali na obdiva typy lesov v západnej Afrike. Suché lesy sú podľa nich na pokraji bodu zlomu a ďalšie roky teplého a suchého počasia by mohli priniesť rýchlu zmenu. Vlhkejšie lesy lepšie odolávajú teplejšiemu a suchšiemu počasiu, keďže majú viac zásob vody v kmeňoch stromov a pôde. Vedci však zatiaľ nevedia, ako dlho zostanú odolné.
Jesus Aguirre-Gutierrez z University of Oxford, ktorý viedol štúdiu publikovanú v žurnále Nature Communications, vyhlásil, že nové informácie by mali pomôcť pri ochrane zostávajúcich zalesnených oblastí. Klčovanie lesov v Afrike rýchlo narastá.
Nová štúdia sa pripája k mnohým iným výskumom, ktoré tvrdia, že svetové lesy, ktoré zohrávajú životne dôležitú rolu v regulácii zemskej klímy a sú domovom pre obrovské množstvo rastlín a voľne žijúcich živočíchov, sú čoraz viac ohrozené. Iné výskumy ukazujú, že svetové lesy sú tak zničené ľudskou činnosťou a zhoršujúcou sa klimatickou zmenou, že môžu prestať plniť funkciu “zachytávačov uhlíka”.
Na štúdii spolupracovali oxfordskí výskumníci a viac ako 30 študentov a akademikov z Ghany. Počas šiestich mesiacov zozbierali dáta o 299 stromoch z 94 druhov.