Podľa francúzskeho analytického centra medzinárodnej ekonomiky štáty, ktorých sa dotkli obmedzenia (USA, EÚ, Austrália, Kanada a Nórsko), stratili 8,3 miliárd dolárov, z toho 6,37 miliárd pripadá na štáty EÚ.
Napriek tomu globálny export EÚ klesol len o 1 – 1,5 %. Francúzske mlieko sa dnes namiesto Rusku predáva rozvíjajúcim sa štátom, poľské jablká zase arabským štátom. Obdobne si vykompenzovala straty väčšina členov EÚ.
Sú však aj výnimky. Pobaltskí producenti šprotov sú v dlhodobej kríze kvôli konfliktu s Ruskom. Fabriky pustnú, ceny konzerv klesajú. Pre štáty starej Európy nie je výhodné zachraňovať rybné kombináty Estónska, Lotyšska a Litvy – i tak majú ostrú konkurenciu.
Čo vyhralo Rusko?
Podarilo sa mu rozbehnúť dovozové náhrady vo sfére potravín. Podľa novín Financial Times Rusko v roku 2013 dovážalo 35 % potravín, v roku 2018 už len 20 %.
Základné úspechy Ruska:
1ز Na trhu s obilím je Rusko lídrom svetového obchodu. V roku 2016 po prvýkrát za ostatných 10 rokov predbehlo vo vývoze pšenice USA. A v roku 2017 predbehlo aj EÚ.
Americké ministerstvo poľnohospodárstva porátalo, že Rusko už kontroluje 22 % svetového obchodu s pšenicou (EÚ – 14 % a USA – 13 %).
2. O 25 % sa zvýšila výroba bravčoviny. Iba v roku 2017 sa ho dostalo na pulty o 8,3 % viac. Z ostatné roky bolo do tohto odvetvia investovaných 200 mld. rubľov. Obdobné tempá sú v hydinárstve. Minulý rok bol zaznamenaný nárast o 7,8 %.
Rosstat na základe toho vyrátal, že bravčovina zlacnela o 13,6 % a hydina o 13,9 %
3. Dovoz skleníkovej zeleniny sa znížil zo 70 % na 20 %. Do výstavby nových skleníkov bolo investovaných 50 mld. rubľov. A závislosť od dovozovej zeleniny klesá neustále.
Dedinčania sa dnes najviac obávajú toho, že sankcie ktosi zruší. Ruskí poľnohospodári sa už postavili na nohy, no so zahraničím im je konkurovať ešte ťažko.
Rub tejto témy hovorí, že nie so všetkými potravinami sa Rusku darí. Časť potravín totiž podražela. O 50 % sa napr. zvýšili ceny rýb a ovocia o 46 %. Okrem toho existujú sťažnosti na kvalitu vlastných potravín. Osobitne sa to týka syrov.
Ich produkcia sa síce výrazne zvýšila, lenže niektorí výrobcovia, aby dosiahli cenu syrov maximálne dostupnú, nahrádzajú živočíšne tuky za rastlinné. Iba v roku 2017 narástol výskyt takýchto syrov o 30 %.
Od 6. 8. 2015 po dnešok bolo zlikvidovaných 26 tisíc ton potravín, ktoré sa snažili nelegálne doviezť do Ruska. Hlavne išlo o zeleninu.
Podľa kp.ru, srspol.sk