Štúdia: Komunistická Severná Kórea je stále spoločnosťou dedičných kást

❚❚

Washington 7. júna (TASR) – Spoločnosť komunistickej Severnej Kórey – napriek deklarovanej rovnosti všetkých pracujúcich – rozdeľuje striktný systém dedičných kást. Vyplýva to zo štúdie, ktorú dnes zverejnil Výbor pre ľudské práva v Severnej Kórei so sídlom v USA.

Podľa štúdie, vychádzajúcej zo svedectiev utečencov a oficiálnych vládnych dokumentov, sú všetci dospelí obyvatelia KĽDR už pri narodení zaradení do jednej z troch kategórii v závislosti od vernosti ich rodiny k vládnucej Kimovskej dynastii.

V prvej skupine sú takzvaní lojálni, v neformálnom slangu nazývaní "paradajky", podľa červenej farby komunistickej strany. Členovia tejto skupiny sú ako paradajky "červení" nielen navonok, ale aj zvnútra svojím presvedčením. Tvoria približne štvrtinu z 24 miliónov obyvateľov KĽDR. Len oni môžu bývať v metropole Pchjongjang, na severokórejské pomery relatívne prosperujúcej oblasti.

Lojálni majú monopol na štúdium na prestížnych univerzitách, na najlepšie pracovné miesta a zdravotnú starostlivosť a sú výrazne uprednostňovaní pri potravín a ďalších nedostatkových zdrojov.

.

Tí najoddanejší sú potomkovia spolubojovníkov zakladateľa KĽDR Kim Ir-sena. Práve z nich sa grupujú vládnuce komunistické elity v strane, armáde a štátnych inštitúciách.

Občanmi druhej kategórie sú takzvaní kolísaví alebo váhajúci, v reči ľudu označovaní ako "jablká", ktoré sú červené len zvonku. Najnižšiu a najviac diskriminovanú triedu tvoria politicky nespoľahlivé "hrozná", považované za nepriateľov štátu.

.

Mnohí "nepriatelia" boli vysídlení do najchudobnejších provincií na severovýchode krajiny. Často musia žiť v izolovaných horských dedinách, kde vykonávajú ťažké banské a poľnohospodárske práce.

"Hrozná" predstavujú najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva, najviac postihnutú nedostatkom potravín a podvýživou. Často ide o osoby odsúdené za údajnú protištátnu činnosť a ich príbuzných, alebo o rodiny, ktorých príslušník emigroval do Južnej Kórey, alebo ktorých predkovia kolaborovali s japonskými okupantmi. Najhoršie sú na tom politickí väzni poslaní do pracovných táborov: podľa odhadov ich je v súčasnosti 150.000-200.000.

Zaradenie do kastového systému zvaného songbun je podľa štúdie fixné a miešanie jednotlivých kást je prakticky vylúčené. Ak sa napríklad príslušník vyššej triedy ožení s členkou nižšej, bude za trest vylúčený z komunistickej strany.

Postup do vyššej kategórie je teoreticky možné, no v praxi zriedkavé. Môže byť napríklad odmenou za celoživotnú oddanosť strane a režimu. Člen zvýhodnenej "kasty" sa však ľahko môže prepadnúť na samé dno, ak ho obvinia z politických zločinov alebo kriminálnej činnosti.

Lojálnosť občanov je pritom dôkladne sledovaná: na každého obyvateľa staršieho než 17 rokov je vedený osobný spis, ktorý sa aktualizuje každé dva roky.

.

Podľa štúdie dochádza od konca minulého storočia k miernemu oslabeniu celého systému. Prispieva k tomu rozvoj štátom nekontrolovaných trhov, ako aj rozšírenie korupcie a úplatkárstva.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali