„Počas tohtoročných extrémnych letných horúčav otriasol Slovenskom prípad zabudnutého dieťaťa v aute, ktorý ani nás nenechal ľahostajnými. Po diskusii vedenia univerzity a Fakulty špeciálnej techniky sme sa rozhodli, že v novom akademickom roku taktiež zareagujeme na tento problém, ktorý doposiaľ nenašiel definitívne uspokojivé riešenie,“ priblížil Jiroš.
Ako dodal, študenti fakulty dostanú výzvu v podobe dvoch zadaní, ktoré budú mať formu samostatne riešených projektov. Jedným bude analýza spoľahlivosti možných riešení snímania prítomnosti dieťaťa v autosedačke rôznymi monitormi, senzormi, mechanickými spínačmi a ďalšími možnými spôsobmi. Druhým bude testovanie spoľahlivosti systému signalizácie prítomnosti dieťaťa v autosedačke v reálnych podmienkach. „Odpoveďou na to, či pôjde o prepojenie na uzamykací systém a alarm auta, prípadne diaľkové prepojenie na mobilné zariadenie formou aplikácie alebo iné ideové technologické riešenie, bude vlastná kreativita riešiteľov,“ doplnil Jiroš.
Akákoľvek inovácia, ktorá prispeje k zvýšeniu automobilovej bezpečnosti, obzvlášť bezpečnosti detí, má podľa neho zmysel. „Preto veríme, že takéto zadanie si nájde nadšencov aj v radoch našich študentov a rovnako pozitívne naň zareagovala aj podnikateľská a startupová sféra,“ uzavrel Jiroš.