Nedostatok sestier a lekárov, z ktorých veľká časť je v preddôchodkovom či dokonca v dôchodkovom veku, podľa Lévyovej len prispieva k tomu, že pacienti sa nevedia dostať k potrebnej zdravotnej starostlivosti a adekvátnej liečbe. Stratifikácia mala priniesť do slovenských nemocníc jednotné a transparentné pravidlá, kvalitnejšiu liečbu, ale aj lôžka pre následnú a dlhodobú starostlivosť.
“Je nám ľúto, že politici napokon uprednostnili svoje záujmy pred záujmami pacientov a názormi odborníkov,” konštatovala prezidentka asociácie. Vníma pozitívne, že sa postupne začalo v štátnych nemocniciach nakupovať nové a nepredražené prístrojové vybavenie a polohovateľné postele, investovalo sa do obnovy urgentných príjmov a vybudovania moderných pracovísk.
AOPP sa tiež dva roky podieľala na príprave Stratégie dlhodobej starostlivosti. Išlo o národný projekt splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Pri jeho príprave, realizácii a vyhodnotení spolupracovali Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a AOPP. Materiál nadväzuje na Stratégiu z novembra 2015, ktorú vypracoval Inštitút zdravotnej politiky MZ SR. Ambíciou stratégie bolo a je iniciovať verejnú diskusiu k dosiahnutiu celospoločenského konsenzu vo veci nastavenia a implementácie opatrení, ktoré budú nosnými piliermi systémového zabezpečenia dlhodobej starostlivosti pre všetkých občanov.
Pracovná skupina vytvorená AOPP sa v rámci podrobného materiálu osobitne zamerala na informovanie o súčasnom stave poskytovania zdravotnej a sociálnej starostlivosti, na požiadavky a potreby ľudí odkázaných na dlhodobú starostlivosť a ich blízkych. Pozornosť venovala tiež zadefinovaniu súčasného stavu v oblasti legislatívy a návrhov na zmeny, ktoré považuje v rámci participácie pri tvorbe verejných politík za kľúčové v rámci prípravy zmien v legislatíve a pri príprave zákona o dlhodobej starostlivosti.