Sto tisíc bojovníkov, obrnené vozidlá a …: tri reálne scenáre ukrajinského protiútoku

Kyjev 21. marca 2023 (HSP/kp.ru/Foto:TASR/AP-Roman Chop)

 

Kyjev pripravuje obrnenú “údernú päsť” a Západu sľubuje, že najneskôr v máji prejde do “ofenzívy”. Kde sa môže pokúsiť prelomiť ruskú obranu. Sú na to ruskí vojaci pripravení? Na tieto otázky odpovedá v ruských novinách Komsomoľskaja pravda vojnový korešpondent Aleksandr Koc

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský vojak pripevňuje granáty k dronu poas ťažčkých bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou v meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

Kyjev postrkujú a tlačia

– Ofenzíva zo strany AFU? Určite bude, o tom nepochybujte,” “upokojoval” ma známy veliteľ ruského komplexu z prahu svojej suterénnej veliteľskej miestnosti.

Velenie jednotkám z podzemia je “trendom sezóny”. U nás, rovnako ako u nepriateľa. Dostupnosť vysoko presných prostriedkov ničenia núti upraviť akademické normy velenia jednotkám. Tu sú rozmiestnené komunikačné prostriedky a odtiaľto sa vykonáva kontrola nad “držaným” územím – na veľkých obrazovkách sa zobrazuje obraz z dronov, ich operátori sú tam s joystickmi. Korekcia delostreleckých úderov sa vykonáva online. Pár reflektorov a svetlometov, a to, čo sa deje, by ste mohli považovať za finále kyberšportu. Až na to, že tu ľudia umierajú naozaj. A zdá sa, že našim protivníkom to neprekáža.

– Oni totiž nemajú mobilizačný limit, môžu si to dovoliť. Takže tam, kde my zničíme rotu, sa hneď objaví nová,” hovorí môj respondent. – Majú dobrý výcvik za líniou, na frontovej línii prebieha neustála rotácia a len málo jednotiek je obsadených na menej ako 90 percent. Dokonca aj čo sa týka vybavenia. Nech je to starý obrnený transportér a BRDM, BMP-1 a T-64, ba aj pickupy na evakuáciu, ale to, čo štáb potrebuje, tam je. Tak to bolo, kým neprišla hlavná masa západnej techniky. Pre ktorú mimochodom Ukrajina formuje až 3 nové úderné zbory (podrobnejšie o nich – ďalej). Chce ich využiť na prechod do ofenzívy.

V posledných týždňoch západné médiá, podľa ktorých sa dá posúdiť nálada v politikárčení potenciálneho nepriateľa, vykazovali nezvyčajnú nestálosť. Napríklad denník Washington Post “zrušil” ukrajinskú ofenzívu, pričom citoval dôstojníka ozbrojených síl a predstaviteľov ukrajinskej vlády, podľa ktorých bol Kyjev nepripravený. Kolosálne straty, nedostatok skúseností mladších veliteľov, opotrebovaný dôstojnícky zbor… Americké noviny opísali problémy Ukrajiny tak živo, že bolo jasné, že do ofenzívy určite pôjde.

A potom Politico píše: “USA sa ponáhľajú pripraviť Kyjev na jarnú ofenzívu”. Hovorí sa, že straty Ukrajiny sú straty (vo Washingtone ich odhadujú na “viac ako 100 tisíc ľudí”) a najneskôr v polovici mája treba prejsť do ofenzívy. Darmo, do druhej polovice apríla musí AFU dostať viac ako 1 000 kusov obrnenej techniky, medzi nimi asi sto tankov, viac ako 300 obrnených transportérov, 250 IFV a asi 400 obrnených vozidiel. A to je len začiatok.

Zvyšok, vrátane munície NATO kalibru 155 milimetrov, dorazí podľa možností ukrajinských spojencov. Len tankov je prisľúbených asi 800, z toho 250 západnej výroby a zvyšok sú T-72 rôznych modifikácií. A ak si uvedomíme, že Kyjev “lokalizoval” výrobu munície sovietskej výroby kalibru 82, 120, 122 a 152 mm “v krajinách NATO”, je čas biť na poplach.

Na rozdiel od minulého roka, keď bola ofenzíva nepriateľa v Charkovskej oblasti zjavením aj pre niektorých ruských vojenských veliteľov, si však dnes všetci uvedomujú hrozbu, ktorú Kyjev predstavuje. A najnebezpečnejšie smery sú už jasné.

Pozrime sa na ne.

 

Scenár č. 1

Záporožská blesková vojna

Ruská rozviedka konštatuje, že za posledný mesiac Ukrajina hromadí rezervy v Nikolajevskej, Chersonskej, Dnepropetrovskej a Záporožskej oblasti. Presúvajú sa tam obranné jednotky, ako aj novovytvorené brigády. Najpravdepodobnejším cieľom pripravovaného protiútoku je Melitopol. Pripomeňme, že začiatkom roka náčelník štábu AFU Zalužnyj vo svojom epistolárnom “liste” “O perspektívach kampane 2023” označil za hlavný cieľ na toto obdobie dobytie Krymu. Táto úloha je prinajmenšom ambiciózna. Ruské vojská ho, samozrejme, nepustia ani do blízkosti polostrova. Ale Zalužnyj by veľmi rád presunul na Krym aspoň vzdialené bojové operácie (nie pozemné útoky, ale letecké a diaľkové delostrelecké údery). V prvom rade vystužiť “nepotopiteľnú lietadlovú loď” ako našu hlavnú tylovú základňu na južnom fronte. Zatiaľ môže AFU spôsobovať len menšie škody na objektoch na Kryme pomocou vzdušných a podmorských dronov. A tieto škody majú skôr spravodajský ako vojenský charakter.

Na druhej strane Kyjev sníva o tom, že bude môcť pokryť naše veliteľstvá, sklady a kasárne na polostrove. Zatiaľ boli Ukrajine prisľúbené len rakety dlhého doletu s presným navádzaním. A na existujúce typy zbraní potrebuje AFU priblížiť sa ku Krymu, k priesmyku.

A tu sa vraciame k Melitopolu. Mesto stojí na strategickej cestnej križovatke. Odtiaľ sa dá presunúť do Berďanska, prístavu na Azovskom mori, a smerom na Mariupol a do Geničeska, kde je cesta na Krym. Alebo môžeme rozšíriť predmostie smerom na Cherson a rozrezať naše zoskupenie na ľavom brehu Dnepra. Nie je náhoda, že za posledný týždeň AFU podnikla dva prieskumné boje v smere na osadu Pology, z ktorej vedie cesta na Tokmak a ďalej na Melitopol – dočasné hlavné mesto ruského Záporožia. Ak nepriateľ uspeje pri Melitopole, ruské jednotky na ľavom brehu Chersonskej oblasti sa budú musieť stiahnuť k Perekopu, aby neboli odrezané od koridoru na Krym. A táto životná cesta sa môže rýchlo ocitnúť pod nepriateľskou palebnou kontrolou. To znamená, že ruskému zoskupeniu bude hroziť obkľúčenie. A ak sa teraz na pokus Ukrajiny začať ofenzívu pretlačením Dnepra dá pozerať skepticky, v prípade pádu Melitopolu bude táto hrozba celkom zrejmá.

Ale ako sa hovorí, na papieri to je jednoduché. Dva extrémne pokusy ukrajinských ozbrojených síl viesť prieskumnú bitku na záporožskom smere sa skončili úplnou porážkou. Desiatky obetí, spálená technika a povesť, ktorá klesla pod bahnitú jarnú hlinu. Navyše ruská obrana v tomto smere preukázala nielen schopnosť odraziť prekvapivé útoky, ale aj bezohľadnú túžbu po nich. Na internete sa objavilo niekoľko videoklipov, ktoré ukazujú, že naši bojovníci si vypestovali chuť po víťazstve.

Ukrajinci majú útočiť južným smerom v stepiach. Čiže inými slovami – na otvorených priestranstvách. A ak si naši vojaci poradili s dvoma rotami – taktickými skupinami, tak väčšie jednotky pre delostrelectvo by boli dobrým cieľom. Okrem toho som sám videl, ako na všetkých uvedených smeroch profesionálni stavitelia vybudovali veľmi mohutné obranné stavby – od betónových kužeľových prekážok a protitankových zákopov až po sieť zákopov a priekop s bunkrami a zabetónovanými palebnými bodmi. Prejsť cez ne nie je to isté ako vojsť do opusteného mesta bez boja.

 

Scenár č. 2

Svätovojtešský prielom

Ďalší nebezpečný smer pre “ofenzívu” AFU už dostal neoficiálny názov Svätovského prielom. Ide o hornú časť Luhanskej oblasti, severojužnú líniu od Troického po Kreminnu so Svatovom uprostred. Vlani, po stiahnutí našich vojsk z Charkovskej oblasti a opustení Kupjanska, práve na toto mesto nepriateľ zameral svoje hlavné sily. Stabilizácia frontu v skutočnosti pri tejto ceste bola možná len vďaka posilneniu mobilizovanými jednotkami. A odvtedy tu ruské jednotky boli v “aktívnej obrane”. Ukrajincom sa podarilo na niektorých úsekoch až niekoľko kilometrov zatlačiť Rusov od cesty. Každý deň sa ruské útočné jednotky zmocňujú ďalších a ďalších opôr v lesoch a pomaly postupujú.

K ruskému úspechu tu prispievajú dva faktory. Na jednej strane je to zvýšená bojaschopnosť mobilizovaných jednotiek – útočné jednotky pozostávajú najmä z tých, ktoré boli povolané na jeseň minulého roka. Na druhej strane je nepriateľ z politických dôvodov zatiaľ nútený presúvať viac posíl na Artemovský front ako sem. Patria sem aj čerstvo vycvičené zálohy.

To však neznamená, že Kyjev sa vzdal svojich plánov. Veď úderom na Svatovo má možnosť postupovať smerom na Starobelsk so širokou obchádzkou na Rubežnoje. Zároveň nemožno vylúčiť súčasný úder z Kupjanska, Limanu a Severska (ak bude posledný menovaný do mája stále pod kontrolou AFU). A potom by mohla byť obkľúčená aglomerácia Lysyčansk-Severodoneck.

V zásade po známych udalostiach na charkovskom fronte a strate Krasného Limanu Ukrajina sledovala práve tento cieľ. Tento plán prekazilo len hrdinské úsilie ruských jednotiek, ktoré vtedy prežili nie vďaka, ale napriek nemu. Dnes je situácia iná. Na Svatovskej hranici a ďalej do Luhanskej ľudovej republiky bola vybudovaná rovnaká ešalónová obrana ako na južnom smere.

Iniciatíva je teraz na strane ruskej armády, ktorá sa naučila útočiť, brániť sa. Zároveň je tu teraz pomer síl približne jedna ku jednej. Nepriateľ systematicky skúma ruskú obrannú líniu a hľadá v nej slabé miesta, ktoré zatiaľ nenašiel. V prípade presunu záloh s novými brigádami vybavenými západnou technikou to však bude mať ťažké. Veľa bude závisieť od výkonnosti ruskéo delostrelectva. A teda aj od ruského vojenského priemyslu, ktorý musí bohom vojny dodávať muníciu.

 

Scenár č. 3

Mariuposké dobrodružstvo

V Kyjeve sú konvenčne dva jastrabie tábory – vojenský a politický. Na mlynčeku na mäso v Artemovsku vidíme, že tu rozhoduje politické krídlo na čele so Zelenským. Vo všeobecnosti sa jeho PR ciele často rozchádzajú so strategickou účelnosťou. Namiesto neuváženého ničenia svojich rezerv v meste odsúdenom na zánik by armáda odvelila jednotky na ďalšiu líniu obrany. Tak ako to urobilo ruské velenie na jeseň, keď prijalo trpké, ale nevyhnutné rozhodnutie stiahnuť svoje zoskupenie z pravého brehu Dnepra.

Dnes sa v Kyjeve diskutuje o ďalšom politickom rozhodnutí a návšteva Vladimíra Putina v Mariupole mu (rozhodnutiu) určite pridá priaznivcov. Ide o útok zo záporožského a dnepropetrovského smeru – cez Ugledar a Volnovachu – na Mariupol. Z informačného hľadiska je táto myšlienka takmer výhrou pre všetkých. Ak sa nezamyslíte nad tým, ako potom vysvetliť ďalší Azovstal. Treba však byť pripravený aj na takéto samovražedné útoky.

 

Celá sila ukrajinskej armády

S akými silami bude Ukrajina útočiť? Je známe, že teraz sa formujú 3 úderné zbory AFU, v každom je 6 brigád, ktoré používajú západnú techniku a zbrane. Jedna mechanizovaná brigáda má 4,5 – 5,5 tisíc bajonetov. Jednoduchými matematickými prepočtami sa dostávame až na 100-tisíc mužov.

Samozrejme, nie všetci z nich nastúpia do útoku. Tieto záložné zbory majú protivzdušnú obranu, spojenie, podporu, zdravotníctvo… Po odrátaní tých, ktorí nebudú pochodovať v predných radoch, máme v každom zbore 20 000 mužov. Mimochodom, Zalužnyj vo svojom “traktáte” napísal, že na dobytie Krymu potrebuje presne 60-tisíc mužov.

A útočný zbor bude obrnená päsť podporovaná vysoko presným delostrelectvom a údernými bezpilotnými lietadlami, určená na prerazenie prielomu v našej obrane, do ktorej musia vpadnúť hlavné sily, rozširujúce predmostie.

Celkovo má dnes Kyjev v zbrani asi 600 000 mužov. Ukrajina si môže dovoliť držať v tyle vážnu rezervu, čo znamená, že existuje šanca na ofenzívu v dvoch smeroch naraz – južnom a východnom. V závislosti od úspechu jedného z nich tam velenie AFU pravdepodobne presunie posily v snahe rozvinúť ofenzívu.

– Mám pocit, že sa im nepodarí katastrofálne prelomiť našu obranu,” hovorí môj známy bojový dôstojník. – Možno sa im podarí preťať niekoľko kilometrov, ale nie viac. Prirodzene, utrpia ťažké straty. A front po tom, ako útočníkom dôjdu tanky a munícia, bude na nejaký čas zamrznutý. Na ďalšie akcie už nebudú sily. To bude, samozrejme, dobrá príležitosť na náš protiútok na vyčerpaného nepriateľa. Ak urýchlene sformujeme niekoľko nových armád, budeme mať všetky šance tento rok nepríjemne prekvapiť Ukrajinu a Západ.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:39

Predstavitelia Európskej únie sa v stredu v Bruseli stretli so Sultánom Ahmadom al-Džábirom, predsedom klimatického summitu COP28, ktorý sa uskutoční na prelome novembra a decembra v Dubaji.

17:19

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu označil útok na Ruskom okupovanú Kachovskú priehradu na juhu Ukrajinu za “barbarský čin”. Moskva zo zničenia priehrady obviňuje Kyjev.

17:14

Tomáš Taraba: “Doložili sme potrebné podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorý bude riešiť činnosť vysokých štátnych úradníkov, ktorí išli vyzvať NATO a EÚ, aby zasiahli do volieb na Slovensku. Sú tak šikovní, že dôkazom ich aktivít je nielen ich vlastný úradný zápis z pracovnej cesty.”

16:50

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že oprava poškodeného čpavkovodu vedúceho z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy bude trvať jeden až tri mesiace. Moskva tvrdí, že čpavkovod vyhodili do vzduchu v utorok ukrajinskí sabotéri. Výbuch podľa ruského ministerstva obrany nastal v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zranenia utrpelo aj niekoľko civilistov.

16:30

Britský premiér Rishi Sunak v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu USA. Hlavnými témami rokovaní budú situácia na Ukrajine, hospodárska spolupráca a umelá inteligencia.

16:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

15:13

Nemecký Inštitút pre ľudské práva (DIMR) sa domnieva, že boli naplnené všetky podmienky na to, aby mohla byť zakázaná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). DIMR však v súčasnosti neplánuje takýto krok presadzovať, informovala v stredu agentúra DPA.

14:51

Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom. Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.

14:40

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

14:17

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie “ruského vplyvu”. Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

14:12

Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť bieloruského oligarchu Alexandra Šakutina o zrušenie sankcií, ktoré boli naňho uvalené za napojenie na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jej zásahy proti opozícii. Šakutin, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a strojníctva, bol v roku 2020 pridaný za zoznam Európskej únie, na ktorom sa nachádzajú subjekty so zmrazenými aktívami či zákazom víz.

14:00

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pokračuje vo svojom úsilí získať úplný prístup do budov Európskeho parlamentu (EP). Toto úsilie sa vystupňovalo po prepuknutí škandálu “peniaze za vplyv”, známeho pod názvom Katargate.

13:49

Prvé pojednávanie v novej kauze ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je naplánované na 19. júna. Pojednávanie moskovského mestského súdu sa bude konať vo väzenskom tábore č. 6 (IK-6) vo Vladimírskej oblasti, kde si Navaľnyj odpykáva svoj trest.

13:30

Právo občanov Ukrajiny žiť a pracovať v členských krajinách Európskej únie možno bude potrebné predĺžiť o 10 rokov. V súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine to uviedol osobitný poradca Európskej komisie (EK) pre ukrajinských utečencov Lodewijk Asscher.

13:25

Úrady v Kanade a USA vydali varovania pred zhoršenou kvalitou ovzdušia v dôsledku lesných požiarov v Kanade.

Dym z lesných požiarov zahalil kanadské provincie Ontário a Québec a dostal sa až do New Yorku a štátu Connecticut, kde bola kvalita ovzdušia klasifikovaná ako “nezdravá”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Toto rozhodnutie môže mať veľký vplyv na priebeh, scenáre a vývoj vojny

0 icon

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Ukrajina sa snaží získať od NATO jasné prísľuby o prijatí do Aliancie v záverečnom vyhlásení zo samitu vo Vilniuse, ktorý je naplánovaný na 11. - 12. júla Kyjev by zjavne chcel pozvanie do NATO aj napriek prebiehajúcej vojne, počas ktorej všetci…

Kapitalisti sa búria proti Číne

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Christophe Petit Tesson, Pool via AP, TASR/AP-Markus Schreiber)   Západní jastrabi čelia nepravdepodobnému odporu, píše Thomas Fazi pre UnHerd Po tom, ako Amerika zvádzala s Európou zástupnú vojnu proti Rusku, je teraz odhodlaná zopakovať tento úspech aj proti Číne. V tomto prípade by mohli byť…

Pápeža prijali do nemocnice

0 icon

Vatikán 7. júna 2023  (HSP/TERAZ/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František absolvuje črevnú operáciu, ktorá si vyžiada niekoľkodňovú hospitalizáciu. Informoval o tom Vatikán, podľa ktorého už pápeža v stredu hospitalizovali v rímskej nemocnici Gemelli Pápež už v utorok absolvoval v Gemelli krátku prehliadku na tamojšom geriatrickom oddelení. Vatikán v stredu oznámil, že…

SaS vyzýva Roberta Fica na “súboj”

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Strana SaS vyzýva opozičný Smer-SD na tzv. súboj volebných programov. Žiada šéfa Smeru-SD Roberta Fica, aby predstavil svojich expertov a program, ktorý sa porovná s programom SaS. Strana kritizuje Fica za to, že svojimi výrokmi o manipulácii šíri nenávisť a rozoštváva…

Platíme za milióny vakcín, o ktoré nie je záujem. Minister vysvetľuje

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 je záväzkom krajín Európskej únie, nejde o vyhodené peniaze. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na novinársku otázku týkajúcu sa nákupu vakcín Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v stredu informoval o…

Nová posila Demokratov – Dorota Nvotová

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Do mimoparlamentnej strany Demokrati vstupuje pred predčasnými septembrovými parlamentnými voľbami hudobníčka a občianska aktivistka Dorota Nvotová. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Eduard Heger Nvotová by sa chcela venovať téme menšín, Rómov aj kultúry, pretože má za sebou niekoľko projektov…

Lionel Messi bude hrať za Inter Miami

0 icon

Paríž 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 7. júna 2023 o 16:54 Argentínsky futbalista Lionel Messi sa po odchode z Paríža Saint-Germain dohodol na spolupráci s tímom zámorskej MLS Interom Miami. Informoval o tom portál BBC Sport Tridsaťpäťročný útočník sa tak nevráti do FC Barcelona, kde strávil 21 rokov, a mal…

Nová uniknutá správa vrhá veľmi zlé svetlo na USA a Ukrajinu

0 icon

Washington 7. júna 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Facebook)   Nepotvrdený tip od európskeho spojenca bol podľa denníka Washington Post uvedený v uniknutom dokumente amerických tajných služieb Podľa denníka The Washington Post boli USA informované, že ukrajinská armáda plánuje vyhodiť do vzduchu plynovod Nord Stream niekoľko mesiacov predtým, ako záhadné výbuchy zničili ruský kanál…

SaS vyzýva na odmietnutie povinných kvót

0 icon

Bratislava 7. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Strana SaS vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (8. 6.) rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach nesúhlasila s povinnými kvótami na prerozdelenie ilegálnych migrantov po členských krajinách EÚ a presadzovala status quo. Minister vnútra Ivan Šimko plánuje prezentovať pozíciu,…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Tretia svetová vojna je namierená proti Rusku...

0icon

Tento článok uverejňujem v plnom znení tak, ako som ho prebral. Je to preto, lebo článok bol uverejnený pred osem a pol rokmi v decembri 2014!!! Urobil som len malé doplnky pre vysvetlenie. Doplnky sú v zátvorke. Ak sa Vám zdá stále aktuálny, nemýlite sa...

Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

0icon

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať. Poďme sa…

Marek Danko

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

0icon

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nát

Erik Majercak

Prečo Rusko nejako moc aktívne nepokračuje s operáciou na Ukrajine. Prečo sa zdá, že je to zmrazené. Prečo na nás denne nekydajú z médií až toľko ako obvykle

0icon

Samozrejme, že mediálny priestor dostáva na Slovensku teraz primárne kampaň „leboFico“, „leboKremeľ“, „lebodemokracia“, lebo tieto problémy zahraničím riadené politické strany nevedia rozchodiť a je ďaleko nebezpečnejší do októbra pre všetkých lokálnych nohsledov, takže 21 miliónov pre šorošove handry od prez

Marián Tkáč

Náhody neexistujú: Slováci a Maďari plece pri pleci

0icon

V americkom Orlande vyvrcholili 4. majstrovstvá sveta v novom športe, vo futgolfe. A predstavte si, ako symbolicky: zlato získala v individuálnej súťaži žien Slovenka Lucia Čermáková a v individuálnej súťaži mužov Maďar Bence Bacskai! Keďže náhody neexistujú, práve na pôde všemocnej Ameriky sa predviedli ako úspešné v rodiacom sa olympijskom…

Vášeň v Tebe

Lesník ukázal geniálny trik, ako sa zbaviť kliešťov

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Catkin). Kliešte, ktoré sú ľuďmi asi najnenávidenejšie tvory, už niekoľko týždňov útočia na ľudí a zvieratá. A hoci na internete nechýbajú rady, ako sa pred týmito parazitmi chrániť, najnovší trik jedného z lesníkov sa stal skutočným hitom.

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/2 Minute Garden Tips). Ak chcete, aby vaše sadenice túto sezónu priniesli veľa ovocia, robte pravidelne jednu vec. Ako orezať paradajky, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Urobte to správnym spôsobom a kríky prinesú veľa paradajok. Aby ste mohli zbierať bohatú úrodu, musíte sa…

Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Armádny Magazín

Najväčšie západné energetické korporácie si veľmi dobre ohrievajú ruky na sankčnej vojne proti Rusku

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Už dávno je jasné, že protiruské sankcie majú bumerangový efekt na ekonomiky západných krajín. Prejavil sa prudkým nárastom inflácie, poklesom už aj tak nízkych mier hospodárskeho rozvoja a poklesom reálnych príjmov občanov. Podľa OECD do konca roka 2022 klesli príjmy v 38 členských krajinách OECD ako…

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali