Štáty naokolo mimovládky riešia zákonmi, my sme zaspali na vavrínoch liberalizmu

Washington 12. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

V USA platí už 80 rokov zákon o registrácii zahraničných agentov (Foreign Agents Registration Act, skrátene FARA). Ani v Izraeli, Rusku, Maďarsku či Taliansku sa s mimovládkami nemaznajú. Musia sa registrovať do zoznamu agentov a verejne to deklarovať, spolu so zdrojmi svojich príjmov. Právne normy jednotlivých krajín sa síce  v detailoch líšia, ale základ majú rovnaký – kontrolovať činnosť mimovládok financovaných zo zahraničia. O reguláciu mimovládok sa snažia aj v Poľsku. U nás zákon podobný FARA navrhli kotlebovci, v parlamente však neuspeli.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Ako je to teda s kontrolou mimovládnych organizácií v uvedených krajinách? Ako uvidíme, v Maďarsku a Taliansku existujú aj prístupy špeciálne sa zaoberajúce mimovládkami v súvislosti s promigrantskými aktivitami.

 

Rusko: Za spoluprácu s neželanými mimovládnymi organizáciami hrozí odňatie slobody

Na zozname organizácií, ktorých činnosť je v Rusku neželaná, sú dve mimovládne organizácie miliardára Georgea Sorosa – Open Society Foundations a OIS Assistance Foundation. Neskôr ruská generálna prokuratúra rozhodla o neželanosti ďalších zahraničných mimovládnych organizácií – Otvoreného Ruska, vrátane sociálnej siete tohto hnutia založeného v Británii a Inštitútu súčasného Ruska, sídliaceho v USA. Činnosť Otvoreného Ruska je podľa ruských úradov zameraná na „vyvolávanie protestných akcií a destabilizáciu vnútropolitickej situácie“.

Zakladateľom a donedávna aj predsedom hnutia Otvorené Rusko existujúceho od roku 2016 je Michail Chodorkovskij. Rozhodnutie prokuratúry bolo zdôvodnené tým, že tieto organizácie robia na území Ruskej federácie špeciálne programy a projekty s cieľom diskreditácie tamojších volieb a označujú ich výsledky za nelegitímne. Organizácie na zozname majú v Rusku zakázané organizovať akcie pre verejnosť a za spoluprácu s nimi hrozí trestná zodpovednosť vrátane odňatia slobody.

 

Maďarsko: Mimovládky musia zverejňovať zahraničných sponzorov, zákon Stop Sorosovi

Maďarský zákon regulujúci činnosť mimovládok financovaných zo zahraničia, prijatý 13. júna 2017 a podpísaný prezidentom Jánosom Áderom tri dni na to, vstúpil do platnosti o dva týždne neskôr. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International avizovala, že nariadenia nového zákona nemieni plniť a odmieta sa zaregistrovať ako organizácia financovaná zo zahraničia. Pripojila sa tým k bojkotu vyhlásenému Spoločnosťou za občianske slobody (TASZ) hneď po schválení zákona v parlamente. K bojkotu sa pridal aj Maďarský helsinský výbor.

Zákon ovplyvní činnosť mimovládnych organizácií, ktoré dostávajú ročne zo zahraničia viac než 23 300 eur. Túto skutočnosť budú musieť oznamovať maďarským súdom a uvádzať ju vo svojich publikáciách, aj na internete. Mimovládky budú tiež povinné zverejňovať mená všetkých zahraničných sponzorov, ktorí im venujú viac než 1 600 eur ročne.Do konečného znenia novely zákona boli zakomponované len niektoré pripomienky európskych expertov z Benátskej komisie. Väčšina kritizovaných ustanovení v návrhu zostala.

Dňa 20. februára tohto roku začal maďarský parlament rokovať o návrhu zákona Stop Sorosovi, ktorý by mal regulovať, resp. zakázať činnosť mimovládok a jedincov podporujúcich migráciu s tým, že predstavujú ohrozenie národnej bezpečnosti. Tento právny predpis je súčasťou balíka troch zákonov s cieľom výrazne sťažiť v krajine činnosť mimovládkam a jednotlivcom, pomáhajúcim migrantom. Budú potrebovať povolenie úradov. Hlasovanie sa očakáva po maďarských parlamentných voľbách 8. apríla.

Vzťahy Orbána a Sorosa sa veľmi zhoršili po odklone Maďarska od liberalizmu a odmietaní prijímania utečencov. Maďarská vláda uvažovala o vyhostení Sorosovej univerzity z krajiny a kontroverzný podporovateľ ľavicových hnutí sa stal terčom vládnej bilbordovej kampane. Izraelské veľvyslanectvo v Maďarsku odsúdilo antisemitské nápisy na bilbordoch dopísané vandalmi, no vyjadrilo sa, že nie je nelegitímne kritizovať Sorosa, ktorý kontinuálne podkopáva činnosť demokraticky zvolenej vlády v Izraeli, jeho Open Society Fund na Izrael neustále útočí a snaží sa mu odoprieť právo na obranu. Izraelskú politiku voči Palestíne vytrvalo kritizuje aj organizácia Human Rights Watch, ktorú Soros financuje.

 

Izrael schválil zákon nútiaci mimovládky odhaliť hlavný zdroj financií zo zahraničia

Izraelský parlament schválil zákon, ktorý núti ľudskoprávne organizácie s nadpolovičným financovaním zo zahraničia, aby ho oficiálne sprístupnili v správach. Zákon, označovaný ako obdoba amerického zákona FARA od nich požaduje, aby vyhlásili, že sú závislí od zahraničného financovania vo všetkých kontaktoch s úradníkmi a v televízii, novinách, billboardoch a on-line. Kritici tvrdia, že legislatíva sa bude zameriavať na dve desiatky ľavicových skupín bojujúce za palestínske práva ako Breaking the Silence, B’Tselem, Peace Now a Yesh Din. Pravicové mimovládky, aj tie, ktoré podporujú okupáciu na Západnom brehu, sa zvyknú spoliehať na súkromné dary, čo zákon nezahŕňa. Human Rights Watch uviedla, že ak by izraelskú vládu skutočne zaujímala  transparentnosť, tak by mali všetky mimovládky aktívne upozorňovať verejnosť na zdroje svojho financovania, nielen tie kritizujúce vládnu politiku.

Návrh zákona podporovaný izraelským ministrom spravodlivosti Ayeletom Shakedom a premiérom Benjaminom Netanjahuom schválili 57 hlasmi proti 48 po dlhej diskusii v júli 2016. Zákon núti príslušné organizácie, aby oznámili svoj hlavný zdroj príjmov registrátorovi mimovládnych organizácií a uverejnili ho na svojej internetovej stránke a v príslušných publikáciách. Skoršie verzie obsahovali požiadavku, aby zástupcovia príslušných mimovládnych organizácií museli nosiť identifikačné štítky a deklarovať zdroje svojho financovania, keď hovorili v parlamentnom výbore.

 

Taliansko: Sľúbte, že nebudete dávať signály na vyplávanie pašerákom ľudí z Líbye

Talianska vláda požaduje, aby mimovládky, „zachraňujúce“ v pobrežných vodách Líbye migrantov, dodržiavali dohodu, podľa ktorej majú byť na palubách ich záchranných plavidiel policajti. Viaceré mimovládky ihneď zagágali.Podľa opatrenia musia totiž dodržiavať pri záchrane migrantov viaceré pravidlá. Podpísať dohodu by mali všetky mimovládky vyrážajúce z talianskych prístavov. Súčasťou talianskych požiadaviek je zaviazať sa, že nebudú so svojimi loďami vstupovať do teritoriálnych vôd Líbye. Výnimkou je mimoriadne nebezpečenstvo a záchrana života, ale ani tak nesmú prekážať líbyjskej pobrežnej stráži.

Ďalej požadujú, aby mimovládky nepresúvali migrantov na väčšie plavidlá, ak nespolupracujú s loďami talianskeho centra pre koordináciu záchrany na mori (MRCC). Taliani od mimovládok požadujú aj zverejnenie finančných zdrojov ich záchranných aktivít na mori. Dohoda tiež požaduje, aby lode aktivistov prestali dávať svetelné signály na vyplávanie lodiam s utečencami na líbyjskom pobreží. Okrem toho obsahuje dohoda z minulého leta aj požiadavku na bezvýhradnú spoluprácu s talianskou políciou. K tomu patrí aj informovanie o polohe plavidiel pašerákov. Viaceré mimovládky vrátane Lekárov bez hraníc odmietli dohodu podpísať s tým, že by obmedzila ich záchranné akcie.

 

Poľsko ustanovilo Národný inštitút slobody, ktorý bude rozdeľovať finančné prostriedky

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal v októbri 2017 zákon o financovaní mimovládnych organizácií.Zákonom sa ustanovuje Národný inštitút slobody, ktorý bude pôsobiť pri úrade predsedu vlády a bude rozdeľovať finančné prostriedky pre 100 000 mimovládnych organizácií v Poľsku. Kritici zákona sa obávajú, že poľská konzervatívna vláda ho môže zneužiť na marenie činnosti organizácií, ktorých aktivity neschvaľuje a vládny úrad bude prehliadať skupiny bojujúce za práva žien a komunity LGBT. Medzinárodné ľudskoprávne organizácie a federácia mimovládnych organizácií v Poľsku prezidenta predtým vyzvali, aby zákon vetoval.

 

Návrh ĽS NS: Mimovládky by pri svojom názve uvádzali aj text Pozor! Zahraničný agent

Poslanci ĽS NS začiatkom jesene 2016 v novele zákona o neziskových organizáciách navrhli, aby sa mimovládky aj nepriamo financované zo zahraničia na Slovensku povinne registrovali do registra zahraničných agentov, spravovaného ministerstvom vnútra. Právnou normou sa parlament zaoberal na schôdzi v októbri 2016, no neschválil ju. Kotlebovci pritom chceli sprehľadniť štruktúru a činnosť mimovládok financovaných zo zahraničia a vykonávajúcich na Slovensku propagačnú a agitačnú činnosť. Vtedajšia zhovievavosť sa dnes Ficovi nevypláca.

Podľa ĽS NS každý, kto za peniaze od cudzinca, alebo za odmenu od zahraničnej ambasády presadzuje na území suverénneho štátu ideológiu a záujmy svojich zahraničných sponzorov, spadá pod označenie zahraničný agent. Dotknuté mimovládky by museli v každej propagačnej aktivite pri svojom názve uviesť aj text Pozor! Zahraničný agent. Povinnosť sa mala týkať tlačených materiálov, webov, videí, reklám, verejných vystúpení a iných aktivít. Mimovládky, ktoré by nesplnili tieto povinnosti, mali byť finančne sankcionované a neskôr mohli byť súdne zrušené.

„Počas takmer štvorhodinovej tvrdej diskusie sa však ukázalo, kto v skutočnosti za koho kope. Vysvitlo, že mnohí poslanci NR SR pôsobia vo viacerých zahraničných mimovládkach. Sú to najmä poslanci zo strán SaS a OľaNO, napríklad Ján Poliačik, Ondrej Dostál, Peter Osuský, Eugen Jurzyca, Martin Klus, ale aj Ľuboš Blaha a mnohí ďalší,“ komentovali kotlebovci stav po neschválení ich novely zákona. V následnom vyhlásení sa odvolali na americký zákon FARA, ktorým sa údajne inšpirovali. FARA už 80 rokov prísnym spôsobom sleduje financovanie a činnosť zahraničných mimovládnych organizácií pôsobiacich v USA. Zákon bol odozvou na veľké množstvo zástupcov nemeckej nacistickej propagandy v USA pred 2. svetovou vojnou.

Karol Kardoš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci na záver remizovali s Bieloruskom 1:1

0 icon

Bačka Topola 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenskí futbaloví reprezentanti ukončili svoje pôsobenie v 3. skupine C-divízie Ligy národov remízou s Bieloruskom 1:1 Skóre otvoril v srbskom meste Bačka Topola tesne pred prestávkou Ivan Bachar, v 65. minúte vyrovnal Adam Zreľák, ktorý prišiel na trávnik iba päť minút…

Cenu Igric za celoživotný prínos kinematografii udelili Božidare Turzonovovej

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Herečka a pedagogička Božidara Turzonovová sa stala laureátkou ocenenia Igric za celoživotný prínos slovenskej kinematografii. Výročné národné ceny za filmovú a televíznu tvorbu Igric 2022 udelili v nedeľu vyhlasovatelia súťaže i jeho 33. ročníka - Slovenský filmový zväz (SFZ), Únia slovenských televíznych tvorcov…

Predpoveď počasia na pondelok

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok (26.9.) má byť polooblačno až oblačno, na východe prehánky. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné teploty 16 až 19 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné…

Prezidentka si želá, aby nepočujúci mali na Slovensku podmienky sa realizovať

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si želá, aby Slovensko bolo pre nepočujúcich miestom, v ktorom majú podmienky sa realizovať. Pri príležitosti septembrového Medzinárodného týždňa nepočujúcich to uviedla na sociálnej sieti Hlava štátu pritom poukázala, že nepočujúci sa stretávajú s bariérami, ktoré si mnohí neuvedomujú.…

Chmelár v súvislosťou s reakciami na protesty varuje: Spôsob, akým sa u nás postupne obmedzujú občianske práva a slobody, je alarmujúci

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   V plnom znení vám prinášame komentár komentátora a analytika Eduarda Chmlelára. Pôvodne ho uverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti „Mám jedno veľké želanie, aby dejiny slovenského národa prestali byť dejinami pomsty,“ zapísal si počas Nežnej revolúcie do pripravovaného prejavu na Námestí SNP v…

Fico: Jeden z najznámejších udavačov hovorí, že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Hegerovi

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Jeden z najznámejších udavačov Michal Suchoba hovorí, že ho vypaľoval súčasný prezident Finančnej správy Žežulka a že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Eduardovi Hegerovi, na sociálnej sieti to uviedol líder strany Smer-SD Robert Fico Fico sa odvoláva na uniknutú komunikáciu Suchobu, ktorý…

Pellegriniho Hlas sa podľa Matoviča spriahol so Sulíkovou SaS. Po relácii začali obviňovania z klamstiev

0 icon

Bratislava 25. september 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: screenshot/RTVS, TASR-Martin Baumann)   Minister financií a líder najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 vyhlásil, že disponuje informáciami, podľa ktorých predseda liberálnej strany Sas Richard Suík aj proti vôli polovice svojho poslaneckého klubu sľúbil Petrovi Pellegrinimu predčasné…

Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a zásah elektrickým prúdom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie apokalypse," priznal v rozhovore pre denník The Sun Brit Sean Pinner, ktorého tento týždeň prepustili z ruského zajatia Podľa Pinnera sa vzdal, pretože ho obkľúčili…

Djokovič uspel aj vo štvorhre, Tím Európy viedol 8:4

0 icon

Londýn 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Tenisti Tímu Európy viedli po sobotných stretnutiach na Laver Cupe v Londýne nad Tímom sveta 8:4. Misky váh na stranu Európanov opäť naklonil Srb Novak Djokovič, ktorý vo večernom singli zdolal Američana Francesa Tiafoa 6:1, 6:3 a potom pomohol k úspechu aj…

Moderátor TA3 naložil politikom: Môžete sa hanbiť

0 icon

Bratislava 25. september 2022 (Foto: screenshot/TA3)   Kontroverzný moderátor televízneho kanála TA3 Richard Dírer, ktorý pred časom zdvihol tlak mnohým divákom, sa najnovšie sťažuje na politikov. Nepáči sa mu, že politici rozoštvávajú „túto krajinu“ a myslí si, že by sa preto mali hanbiť Richard Dírer z TA3 sa rýchlo otriasol z…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci na záver remizovali s Bieloruskom 1:1

0 icon

Bačka Topola 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenskí futbaloví reprezentanti ukončili svoje pôsobenie v 3. skupine C-divízie Ligy národov remízou s Bieloruskom 1:1 Skóre otvoril v srbskom meste Bačka Topola tesne pred prestávkou Ivan Bachar, v 65. minúte vyrovnal Adam Zreľák, ktorý prišiel na trávnik iba päť minút…

Cenu Igric za celoživotný prínos kinematografii udelili Božidare Turzonovovej

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Herečka a pedagogička Božidara Turzonovová sa stala laureátkou ocenenia Igric za celoživotný prínos slovenskej kinematografii. Výročné národné ceny za filmovú a televíznu tvorbu Igric 2022 udelili v nedeľu vyhlasovatelia súťaže i jeho 33. ročníka - Slovenský filmový zväz (SFZ), Únia slovenských televíznych tvorcov…

Predpoveď počasia na pondelok

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok (26.9.) má byť polooblačno až oblačno, na východe prehánky. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné teploty 16 až 19 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné…

Prezidentka si želá, aby nepočujúci mali na Slovensku podmienky sa realizovať

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si želá, aby Slovensko bolo pre nepočujúcich miestom, v ktorom majú podmienky sa realizovať. Pri príležitosti septembrového Medzinárodného týždňa nepočujúcich to uviedla na sociálnej sieti Hlava štátu pritom poukázala, že nepočujúci sa stretávajú s bariérami, ktoré si mnohí neuvedomujú.…

Chmelár v súvislosťou s reakciami na protesty varuje: Spôsob, akým sa u nás postupne obmedzujú občianske práva a slobody, je alarmujúci

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   V plnom znení vám prinášame komentár komentátora a analytika Eduarda Chmlelára. Pôvodne ho uverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti „Mám jedno veľké želanie, aby dejiny slovenského národa prestali byť dejinami pomsty,“ zapísal si počas Nežnej revolúcie do pripravovaného prejavu na Námestí SNP v…

Fico: Jeden z najznámejších udavačov hovorí, že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Hegerovi

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Jeden z najznámejších udavačov Michal Suchoba hovorí, že ho vypaľoval súčasný prezident Finančnej správy Žežulka a že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Eduardovi Hegerovi, na sociálnej sieti to uviedol líder strany Smer-SD Robert Fico Fico sa odvoláva na uniknutú komunikáciu Suchobu, ktorý…

Pellegriniho Hlas sa podľa Matoviča spriahol so Sulíkovou SaS. Po relácii začali obviňovania z klamstiev

0 icon

Bratislava 25. september 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: screenshot/RTVS, TASR-Martin Baumann)   Minister financií a líder najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 vyhlásil, že disponuje informáciami, podľa ktorých predseda liberálnej strany Sas Richard Suík aj proti vôli polovice svojho poslaneckého klubu sľúbil Petrovi Pellegrinimu predčasné…

Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a zásah elektrickým prúdom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie apokalypse," priznal v rozhovore pre denník The Sun Brit Sean Pinner, ktorého tento týždeň prepustili z ruského zajatia Podľa Pinnera sa vzdal, pretože ho obkľúčili…

Djokovič uspel aj vo štvorhre, Tím Európy viedol 8:4

0 icon

Londýn 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Tenisti Tímu Európy viedli po sobotných stretnutiach na Laver Cupe v Londýne nad Tímom sveta 8:4. Misky váh na stranu Európanov opäť naklonil Srb Novak Djokovič, ktorý vo večernom singli zdolal Američana Francesa Tiafoa 6:1, 6:3 a potom pomohol k úspechu aj…

Moderátor TA3 naložil politikom: Môžete sa hanbiť

0 icon

Bratislava 25. september 2022 (Foto: screenshot/TA3)   Kontroverzný moderátor televízneho kanála TA3 Richard Dírer, ktorý pred časom zdvihol tlak mnohým divákom, sa najnovšie sťažuje na politikov. Nepáči sa mu, že politici rozoštvávajú „túto krajinu“ a myslí si, že by sa preto mali hanbiť Richard Dírer z TA3 sa rýchlo otriasol z…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

Armádny Magazín

Ukrajina spustila raketový útok na hotel v centre Chersonu. Zelenského kritik bol zabitý

0 icon

Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Kyjev spustil raketový útok na Cherson, cieľom bol hotel Play v centre mesta, kde boli novinári RT, ako aj bývalý poslanec Najvyššej rady Alexej Žuravko, ktorý bol horlivým odporcom Zelenského režimu a post-Majdanského vedenia Ukrajiny.  

Ďalšia ofenzíva? Napriek obrovským stratám sa ozbrojené sily Ukrajiny sa rozhodli pre protiútok na Svatovo z viacerých smerov

0 icon

Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku rozsiahleho ostreľovania 14. a 92. mechanizovanej brigády pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti, ako aj 66. mechanizovanej brigády v obci Ščurovo v D

Je Európa zodpovedná za rozpútanie druhej svetovej vojny? Stará predvojnová Európa urobila obrovskú a v mnohom trestuhodnú chybu!

0 icon

Slovensko, 25.september 2022 (AM) – 1. Na základe versailleskej zmluvy v podstate spôsobila nástup Hitlera k moci. 2. Doviedla ho na prah vojny a obrátila jeho pozornosť na východ.   Nová, už povojnová Európa akoby prekonala staré chyby, hitlerovské zlo, nacizmus, vystavala európsky bezpečnostný systém, ktorý má predísť obrodeniu

September vo vojnových dejinách

0 icon

Slovensko, 24.september 2022 (AM) – Aj september patrí k mesiacom, ktoré sa veľakrát zapísali do dejín vojenstva. Napríklad z hľadiska jeho techniky tu výrazne prehovorila už bitka na Kulikovom poli medzi Rusmi a Mongolmi 21. 9. 1380, keď Rusi ako prví na svete použili prvok záložného pluku. Alebo hneď

Bitka pri Kadeši

0 icon

Egypt, 25.september 2022 (AM) – Bitka pri Kadeši bola jednou z najvýznamnejších bitiek staroveku. V bitke sa stretli vojská Egypta a Chetitov, oba národy bojovali medzi sebou o ovládnutie Blízkeho východu. Egyptské vojská viedol významný faraón Ramzes II. a chetitské vojská viedol chetitský pan

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali