Mičovský poukázal na to, že druhý najväčší spracovateľ dreva na Slovensku a zároveň najväčší odberateľ štátneho podniku, firma PRP z Veľkého Krtíša, za štyri roky prijala o 13.000 kubických metrov (m3) dreva menej, ako si od neho vzala. „Na ceste z Lesov SR k spracovateľovi PRP sa stratilo nejakých 440 kamiónov dreva. Došlo pri tom k masívnemu prehodnocovaniu kvalitných sortimentov dreva na menej kvalitné, čo vytvorilo rozdiel vyše 2 milióny eur v neprospech štátnych lesov,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Pre porovnanie, najväčší spracovateľ dreva v SR, spoločnosť Rettenmeier, vytvorila pri obchodovaní so štátnym podnikom v rovnakom období rokov 2012 až 2015 rozdiel približne 2000 m3 v hodnote 11.000 eur, a to dokonca v prospech Lesov SR. „Ako je možné, že dva rozhodujúce podniky majú také veľké rozdiely pri podiele prijatej a dodanej hmoty?“ pýtal sa Mičovský.
Poslanec zároveň pripomenul, že vláda nedávno schválila pre firmu PRP investičnú pomoc vo výške 1,5 milióna eur, z ktorých 300.000 eur má ísť na vytvorenie nových pracovných miest. Spoločnosti pritom v roku 2014 prudko klesol počet pracovníkov z dôvodu, že porez dreva vykonávajú živnostníci. „Takto si predstavuje štát vytváranie nových pracovných miest?“ pozastavil sa.
Zväz spracovateľov dreva združuje podľa jeho prezidenta Igora Patráša drevárske spoločnosti, ktoré spracúvajú asi 74 % všetkého dreva na Slovensku. Lesy SR, ktoré obhospodarujú približne polovicu lesov v krajine, im však v minulom roku dodali len 23 % celkového objemu dreva. „Tí, ktorí sú aktívni, ktorí sa snažia o rozvoj lesnícko-drevárskeho komplexu, sú svojím spôsobom diskriminovaní, lebo dostávajú minoritne dreva. Ostatné drevo odchádza inými cestami, voláme to prekupovanie,“ zdôraznil.
Zväz preto presadzuje vylúčenie všetkých obchodných spoločností z obchodu s drevom so štátnym podnikom. Lesy podľa Patráša nie sú priamym exportérom dreva, ale jeho vývoz riešia cez nastrčené obchodné spoločnosti. „Až 50 % potrebného, nedostatkového dreva odchádza zo Slovenska v surovom stave hlavne do Rakúska, Česka a Poľska,“ povedal. Ako dodal, spracovatelia na rozdiel od priekupníkov drevo potrebujú, pretože majú zamestnancov, technológie a predstavujú pre štát profit.
Štátny klientelizmus v Lesoch SR podľa prezidenta ZSD dokazuje firma Taper, ktorá je jedným z najväčších obchodníkov s drevom na Slovensku. Spoločníkom v nej je súčasný minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD). „Minister pred dvoma rokmi vyhlásil, že nebude obchodovať so štátnym drevom. Napriek tomu obchoduje s veľkým objemom dreva, ktorý ide cez nastrčené obchodné spoločnosti. Obchodný riaditeľ v Lesoch SR je už niekoľko rokov jasný človek pána Žigu,“ vysvetlil Patráš s tým, že vec už bezvýsledne riešil aj s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD).