SPPK víta ústavnú ochranu pôdy pred jej skupovaním cudzincami

SPPK víta ústavnú ochranu pôdy pred jej skupovaním cudzincami

Bratislava 3. septembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Trh s pôdou sa po roku 1990 rozvíjal len minimálne, pretože prednostne sa v tom období riešili otázky reštitúcií, usporiadania vzťahov medzi vlastníkmi a užívateľmi i niektoré ďalšie dôležité otázky

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) o ústavnej ochrane slovenskej poľnohospodárskej a lesnej pôdy pred jej skupovaním cudzincami. Uviedol to Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ústava SR by mala chrániť slovenskú poľnohospodársku pôdu pred jej skupovaním cudzincami. Zmenu ústavy si vie v tomto smere predstaviť premiér Robert Fico, ktorý to uviedol v utorok (1. 9.) vo svojom príhovore na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR pri príležitosti 23. výročia prijatia Ústavy SR. “Zákonodarcovia v roku 1992 nemohli predvídať všetky aspekty vývoja Slovenska a najmä nemohli reagovať na všetky riziká, ktoré prináša. Považujem preto za správne otvoriť otázku ústavnej ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy pred jej skupovaním cudzincami,” uviedol premiér.

Podľa predsedu SPPK Milana Semančíka je územie základným a nevyhnutným atribútom štátu a pre poľnohospodárov je pôda základným výrobným prostriedkom. “Hlavne v Medzinárodnom roku pôdy by sme si mali ešte viac uvedomiť riziko predaja vlastnej pôdy do cudzích rúk. Vždy ide o riziko a každá vyspelá spoločnosť sa mu snaží zabrániť. Obzvlášť citlivá je táto otázka v krízových situáciách, kde môže ohroziť zásobovanie obyvateľstva potravinami,” podčiarkol Semančík.

Reklama

Trh s pôdou sa po roku 1990 rozvíjal len minimálne, pretože prednostne sa v tom období riešili otázky reštitúcií, usporiadania vzťahov medzi vlastníkmi a užívateľmi i niektoré ďalšie dôležité otázky.

Oživenie trhu s poľnohospodárskymi pozemkami sa začalo prejavovať najviac po vstupe SR do EÚ v roku 2004, čo začalo súvisieť najmä s priamymi platbami, ktoré sa poskytujú na pôdu. Táto skutočnosť spôsobila, že pôda začala byť zdrojom nových príjmov, čo zvýšilo jej atraktívnosť v očiach potenciálnych investorov.

“O tom, koľko našej poľnohospodárskej pôdy už cudzinci reálne kúpili, neexistujú presné štatistiky. Preto sa pracuje len s odhadmi, ktoré sa najčastejšie pohybujú v rozpätí od 80.000 do 150.000 hektárov (ha). Myslíme si, že toto číslo je reálne a že naozaj takúto výmeru našej pôdy cudzinci vlastnia. Nie je to zanedbateľné číslo, ak si uvedomíme, že poľnohospodárske podpory sa v našej krajine poskytujú na necelých 1,9 milióna ha. Pôdu skupujú tí, ktorí majú peniaze, a budú s ňou manipulovať tak, ako uznajú za vhodné. Takže to spôsobuje destabilizáciu poľnohospodárskej prvovýroby,” zdôraznil predseda SPPK.

Podnikanie na pôde patrí podľa Semančíka medzi kľúčové aktivity tvorby vidieckeho prostredia a potravinovej bezpečnosti štátu. “Špekulatívne nákupy, a tým aj podnikanie s pôdou tieto priority nezabezpečí,” dodal.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali