Projekt je sumou takmer 12,5 milióna spolufinancovaný z európskych fondov. Spoločnosť aktuálne pracuje aj na inštalácii nového filtračného zariadenia, v pláne je aj investícia do inovácie procesu odparovania a následného zahusťovania čierneho výluhu. Spoločnosť sa snaží aj o zavádzanie nových postupov v oblasti digitalizácie a automatizácie.
Investície majú podľa spoločnosti priniesť zvýšenie kvality, modernizáciu výroby a zníženie jej dopadov na životné prostredie. Ako uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Bukóza Holding, a.s. Vladimír Jacko, projekty majú zvýšiť produktivitu spoločnosti a zároveň aj kvalitu produktov. „Zvýšenie kvality produktov by nám malo na trhu s celulózou zlepšiť postavenie a potom vie firma smerovať svoje investície aj do životného prostredia a produkcie preto, aby sme nielen udržali, ale aj zvyšovali zamestnanosť do najbližšieho obdobia,“ povedal pre agentúru SITA Jacko.
Najvýznamnejšou investičnou akciou spoločnosti v tomto období je komplexná modernizácia papierenského stroja. Zabezpečiť má zvýšenie úrovne recyklačných kapacít a tým aj celkovú produkciu dvojvrstvového papiera. V tomto roku sa v rámci modernizácie realizuje inštalácia hlavného strojnotechnologického zariadenia v celkovej výške takmer 30 miliónov eur. Projekt je sumou takmer 12,5 milióna spolufinancovaný z európskych fondov. Komplexná modernizácia papierenského stroja má zabezpečiť aj vytvorenie zhruba 100 nových pracovných miest priamo v podniku, ďalších 200 až 300 pracovných miest u obchodných partnerov.
Spoločnosť aktuálne pracuje aj na inštalácii nového filtračného zariadenia. Reaguje tak na nariadenie Európskej únie, ktoré požaduje plnenie limitu tuhých znečisťujúcich látok na výstupe. Nový limit je štvrtinou toho pôvodného. Celkové investičné náklady na inštaláciu filtra sú vo výške viac ako tri milióny eur. „Ide o elektrofilter, ktorý má zachytávať tuhé častice, ktoré by sa nemali dostávať do prostredia v okolí spoločnosti a znečisťovať ho. Táto investícia má nenávratný charakter a je financovaná z vlastných zdrojov,“ uviedol Jacko.
V pláne je aj investícia do inovácie procesu odparovania a následného zahusťovania čierneho výluhu na úroveň minimálne 70 percent miery sušiny. „Ide o spracovanie luhu, aby sme dokázali jeho efektívnejšie spracovanie v regeneračnom kotle,“ vysvetlil Jacko. Investícia je v celkovej výške viac ako deväť miliónov eur. „Ide o inováciu, na ktorú sme získali aj nenávratné zdroje z Európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 35 percent. Z celkových investičných nákladov teda musíme z vlastných zdrojov použiť šesť miliónov eur,“ dodal špecialista marketingu a eurofondov spoločnosti Michal Švábik. Po úspešnej realizácii tejto investície spoločnosť predpokladá vytvorenie desiatich nových pracovných miest. Spoločnosť sa snaží aj o zavádzanie nových postupov v oblasti digitalizácie a automatizácie. Tieto pripravované opatrenia majú za cieľ zvýšiť celkovú výrobnú kapacitu buničiny zo 160 000 ton ročne na úroveň 200 000 ton za rok.
Bukóza Holding patrí k významným drevospracujúcim podnikom na Slovensku, zameraná je na spracovanie drevnej hmoty, prevažne buka, chemickým spôsobom. Je exportérom výrobkov v európskom meradle a patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom Prešovského regiónu. Spoločnosť zamestnáva vyše 1 000 pracovníkov. Skupinu spoločnosti Bukóza Holding s viac ako polstoročnou históriou tvorí osem spoločností. Obrat skupiny predstavuje ročne približne 90 miliónov eur.