NAŽIVO

V noci na sobotu na mnohých miestach Slovenska mrzlo, v dolinách teplota opäť klesla ojedinele až na mínus päť stupňov Celzia.

Ako potvrdili meteorológovia, ďalšia noc mrazivá nebude, pretože cez našu oblasť bude postupovať od severu studený front, ktorý prinesie veľa oblačnosti a miestami aj zrážky.

Včera 14:48

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Pakistanu Ishaq Dar potvrdil informácie o prímerí s Indiou, o ktorom predtým informoval Trump.

Americký minister zahraničných vecí Rubio vyhlásil, že India a Pakistan sa dohodli na začatí rokovaní o širokom spektre otázok na neutrálnom území.

Včera 14:32

Trump vyhlásil, že sa dohodol s Indiou a Pakistanom na úplnom a okamžitom prímerí medzi oboma krajinami.

„Po dlhej noci rokovaní za sprostredkovania USA som rád, že môžem oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Blahoželám obom krajinám k prejaveniu zdravého rozumu a vysokej miery rozumnosti,“ napísal Trump.

Včera 14:31

Nemecký kancelár Merz sa postavil proti postoju Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné uskutočniť voľby na Ukrajine.

Včera 14:28

V Ženeve začali rokovania Číny a USA o obchode. Ako informuje agentúra „Xinhua“, Čínu zastupuje vicepremiér He Lifeng a USA minister financií Scott Bessent.

Americké médiá skôr informovali o zámere Trumpa znížiť clá na čínsky tovar až o 50 % už budúci týždeň.

Včera 13:30

Španielske úrady viac než 160.000 ľuďom žijúcim v okolí mesta Barcelona v sobotu odporučili, aby podľa možnosti nevychádzali zo svojich domovov po tom, čo sa v dôsledku požiaru v priemyselnom komplexe do ovzdušia uvoľnil toxický oblak chlóru. Informovala agentúra AFP.

Ohrozená oblasť sa rozprestiera cez päť obcí od Vilanova i la Geltru až po dedinu Calafell neďaleko Tarragony, spresňuje AFP.

Včera 13:15

Omša pri príležitosti uvedenia nového pápeža Leva XIV. do úradu, ktorá sa na Námestí svätého Petra uskutoční 18. mája, by mohla byť podobne ako pohreb jeho predchodcu Františka príležitosťou pre veľké stretnutie šéfov vlád a štátov v Ríme.

Z vatikánskych zdrojov sa v sobotu objavili informácie, že by sa na slávnostnej bohoslužbe mohli okrem iných zúčastniť aj americký viceprezident J.D. Vance či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentúra APA.

Včera 10:44

Trump môže počas samitu v Saudskej Arábii oznámiť uznanie štátu Palestína zo strany USA. Píše o tom The Jerusalem Post s odvolaním sa na americkú agentúru The Media Line.

„Prezident Donald Trump urobí vyhlásenie týkajúce sa štátu Palestína a jeho uznania Amerikou, ako aj vytvorenia palestínskeho štátu bez prítomnosti Hamasu,“ uviedol diplomatický zdroj z Perzského zálivu, ktorý si neželal byť menovaný.

Zdroj uviedol, že ak sa urobí vyhlásenie o uznaní Palestíny zo strany štátov, „bude to najdôležitejšie vyhlásenie, ktoré zmení rovnováhu síl na Blízkom východe a k Abrahámovým dohodám sa pripojí viac krajín“.

Včera 10:41

Indická armáda uviedla, že Pakistan presúva svoje jednotky k hraniciam, čo „naznačuje útočné zámery s cieľom ďalšej eskalácie“.

Indická strana tiež uviedla, že nepriateľ pomocou bezpilotných lietadiel, zbraní dlhého dosahu, zátarasovej munície a stíhačiek útočí na indické civilné ciele. Konkrétne – chrám Šambhu a obytné oblasti v Džammú.

Pakistan tvrdí, že jeho kroky boli nevyhnutné na „ochranu suverenity krajiny a jej utláčaných občanov“, a dianie označuje za „účinnú odpoveď na indickú agresiu“.

Orgány krajiny uviedli, že pakistanská armáda zničila jedno z veliteľských centier indickej vojenskej formácie.

Včera 08:28

Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Bukurešti a ďalších rumunských mestách, aby vyjadrili podporu proeurópskemu smerovaniu krajiny. Udialo sa tak týždeň po prvom kole opakovaných prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil euroskeptický kandidát George Simion. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Včera 08:17

 

Včera 07:18

Holandský premiér Dick Schoof informoval, že Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom samite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

09.05.2025 | 19:58

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul sa v piatok snažil zmierniť frustráciu Európy z politiky Berlína v oblasti migrácie a hraníc, ktorá podľa neho nevyvoláva napätie s Poľskom.

09.05.2025 | 19:45

Izraelská armáda oznámila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili húsíovia s tým, že zaútočili na Medzinárodné letisko Bena Guriona v Tel Avive.

09.05.2025 | 19:03

Luiz Inácio Lula da Silva vyzval na posilnenie strategického partnerstva s Ruskom. Po boku Vladimira Putina zároveň ostro kritizoval obchodnú politiku Donalda Trumpa.

09.05.2025 | 19:01

Bulharský prezident Rumen Radev ostro skritizoval podporu EÚ pre Ukrajinu, pričom snahy Kyjeva na víťazstvo vo vojne s Ruskom sú podľa jeho slov odsúdené na neúspech.

09.05.2025 | 18:47

Donald Tusk odsúdil svetových lídrov, ktorí sa v Moskve zúčastnili na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Ich prítomnosť na podujatí označil za hanbu.

09.05.2025 | 18:46

Orbán odkázal budúcemu prezidentovi Rumunska, že Rumuni a Maďari sú a zostanú plnoprávnymi občanmi EÚ a v boji za kresťanstvo a suverenitu sa musia vzájomne na seba spoľahnúť.

09.05.2025 | 18:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Spoločné vyhlásenie proti plánovanej deregulácii nových GMO

Viac ako 200 organizácii z Európy (šľachtitelia, poľnohospodári, občianska spoločnosť, výrobcovia a predajcovia potravín) podpísalo spoločné medzinárodné vyhlásenie, ktorým kritizujú dereguláciu nových GMO a vyzývajú k jej zastaveniu. Slovenských signatárov je 30

HS
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Európske štáty v rámci Rady EÚ aktuálne rokujú o návrhu Európskej komisie, ktorý vylučuje nové GMO (geneticky modifikované plodiny) vyrábané novými genomickými technikami (NGT) z platnej EÚ legislatívy o GMO. Navrhuje, aby väčšina nových GMO nemala hodnotenie rizík pre zdravie a ŽP, povinné označovanie a detekčné metódy. Členské štáty nebudú mať možnosť zakázať ich pestovanie. Návrh vylučuje monitorovanie nových GMO po ich uvoľnení, ktoré je potrebné v prípade, keď sa vyskytnú škody pre zdravie alebo prírodu. Návrh tiež ruší slobodu výberu pre výrobcov a občanov, pretože väčšina nových GMO už nebude vysledovateľná a označená. Nebude tak možné zistiť prítomnosť GMO v našich potravinách.

Prísľuby o prínosoch nových GMO sú len hypotetické, neexistujú pre ne dôkazy. Rovnako neexistuje konsenzus o tom, že sú bezpečné. NGT spôsobujú aj neželané zmeny DNA. Napríklad nezávislí vedci a národné agentúry z Francúzska, Nemecka a Rakúska varujú, že nové GMO by mohli predstavovať riziko pre prírodu a ľudské zdravie.

Návrh na dereguláciu nových GMO je nevedecký, dokonca prirovnáva nové GMO ku konvenčným plodinám a stavia sa proti občanom, ktorí odmietajú GMO.

Deregulácia nových GMO tiež spôsobí:

právnu neistotu pre šľachtiteľov a poľnohospodárov, zvýšené riziko žalôb od nadnárodných vlastníkov patentov, čo ohrozí ich podnikanie

.
  • patenty na život vedúce k bio-pirátstvu
  • ohrozenie ekologického sektora a sektora bez GMO – nebudú sa vedieť novým GMO vyhnúť
  • ohrozenie zdravia a ŽP
  • závislosť poľnohospodárov od nadnárodných semenárskych spoločností
  • menšiu rozmanitosť osív prispôsobených miestnym podmienkam a klimatickým zmenám a riziká pre potravinovú bezpečnosť
  • zvýšenie zraniteľnosti potravinového reťazca EÚ
  • obídenie princípu predbežnej opatrnosti a strata slobody výberu

Signatári spoločného vyhlásenia vyzývajú európske krajiny, aby zastavili dereguláciu nových GMO, aby chránili svojich poľnohospodárov a šľachtiteľov, ako aj občanov a prírodu. Na všetky nové GMO sa musí naďalej vzťahovať hodnotenie rizík a monitorovanie, metódy identifikácie a detekcie, ako aj sledovateľnosť a označovanie v celom potravinovom reťazci. Krajiny musia mať možnosť zakázať alebo obmedziť ich pestovanie na svojom území.

Stanovisko bude odovzdané štátom EÚ vrátane Slovenska. Slovenská republika deklarovala plnenie petície a hromadnej pripomienky a podľa stanoviska MPRV je za zachovanie regulácie nových GMO podľa súčasnej EÚ legislatívy o GMO. Tá by sa mala sprísniť nie uvoľňovať. Slovensko patrí doteraz medzi krajiny blokujúcej menšiny, aj preto sa návrh nepodarilo schváliť počas belgického, španielskeho a maďarského predsedníctva Rady EÚ. Snahy a vplyvy na dokončenie procesu a schválenie návrhu na dereguláciu neustále silnejú. Najbližšie sa o návrhu rokuje 14.2.2025 v rámci poľského predsedníctva.

Viac informácii a argumentov nájdete v spoločnom vyhlásení, alebo v jeho slovenskej verzii. Nájdete ich aj v prílohe tejto tlačovej správy.

Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO (www.slovenskobezgmo.org)
kontaktná osoba: Ing. Peter Sudovský, e-mail: info@vsetkoogmo.sk; tel: 0915115084

Slovenskí signatári:

.

Agrárna komora Slovenska; AGRIKA s.r.o; AgroCert s.r.o; Agrodružstvo Tuchyňa; Asociácia včelárov Slovenska; Biotatry H&B; Brova, spol. s r.o.; BS Profi s.r.o; Centre of Environmental Activities; CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy; Createc msc s.r.o.; Druživa, o.z.; Demeter CS; Eco-Farm Nitra s.r.o.; EKOTREND Slovakia – Zväz ekologického poľnohospodárstva; FARMARIA s.r.o.; Framipek s.r.o.; GemerProdukt Valice,OVD; Iniciatíva My sme les; Mäspoma spol. s.r.o; MoravoSeed Slovakia s.r.o.; občianska iniciatíva Slovensko bez GMO; OZ Vidiecky parlament na Slovensku; PPD Komjatice; SEMA HŠ s.r.o.; Slovenský zväz záhradkárov Republikový výbor; Slow Food Pressburg; Vidiecka platforma; ZPD – Zeleninársko potravinárske družstvo; Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností

Hlavný organizátori listu: Centro Internazionale Crocevia, European Coordination Via Campesina, IFOAM Organics Europe, Greenpeace, Nordic Maize Breeding, POLLINIS

 

Spoločné vyhlásenie k deregulácii nových geneticky modifikovaných organizmov

Chráňte malých a stredných šľachtiteľov, poľnohospodárov, ekologický sektor a sektor bez GMO v EÚ

Európske krajiny rokujú o novom ďalekosiahlom právnom návrhu o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO). Vzťahuje sa na geneticky modifikované (GM) plodiny a voľne rastúce rastliny vyrobené novými technikami úpravy génov (NGT). Tieto geneticky modifikované rastliny sú známe aj ako “nové GMO” alebo “NGTGMO” a budú väčšinou chránené patentmi, rovnako ako “staré GMO”. Návrh zvýši kontrolu nad poľnohospodármi hŕstkou spoločností, a obmedzí prístup genetického materiálu pre šľachtiteľov a poľnohospodárov. Predstavuje vážnu hrozbu pre podnikanie európskych malých a stredných šľachtiteľov a poľnohospodárov, ako aj pre ekologický sektor a sektor bez GMO.

.

Navrhovaný zákon vylučuje nové GMO z platných právnych predpisov EÚ o GMO. Konkrétne vylučuje väčšinu z nich z kontroly bezpečnosti, čo umožní ich zámerné uvoľňovanie do prírody a ich prítomnosť v potravinovom reťazci bez akéhokoľvek posúdenia rizík, ktoré by hrozí prírode alebo ľudskému zdraviu. Návrh tiež vylučuje monitorovanie väčšiny nových GMO po ich uvoľnení, ktoré je potrebné v prípade, že sa vyskytnú problémy pre spotrebiteľov alebo prírodu, ktoré neboli zachytené počas hodnotenia rizík. Nezávislí vedci a národné agentúry z Francúzska, Nemecka a Rakúska varujú, že nové GMO by mohli predstavovať riziko pre prírodu (napr. zmenené interakcie s opeľovačmi) a ľudské zdravie (napr. alergénnosť alebo toxicita). Návrh tiež zruší slobodu výberu pre výrobcov a občanov, pretože väčšina nových GMO už nebude vysledovateľná a označená v potravinách.

Táto deregulácia nových GMO bude mať významný sociálno-ekonomický vplyv na poľnohospodárov, šľachtiteľov a ďalších účastníkov potravinového reťazca, no tieto vplyvy sa nebudú zohľadňovať pri hodnotení rizík, ako by sa mali.

Deregulácia nových GMO spôsobí poľnohospodárom a šľachtiteľom problémy, ako je vysvetlené v prílohe nižšie. Medzi tieto problémy patrí biopirátstvo s privatizáciou osív (života), zvýšené riziko žalôb proti poľnohospodárom a šľachtiteľom zo strany patentového priemyslu z dôvodu nárokov na porušenie patentov, administratívna záťaž v dôsledku právnej neistoty ( neustála právna ostražitosť), zvýšené výrobné náklady, riziko straty ich podnikania, znížená rozmanitosť osív (agrodiverzita) – ktorú poľnohospodári potrebujú na prispôsobenie sa účinkom zmeny klímy – a zvýšená zraniteľnosť voči škodcom a chorobám. Návrh je tiež hrozbou pre existujúce práva poľnohospodárov na uchovávanie, používanie, opätovné používanie a výmenu ich osív (práva poľnohospodárov na osivá) a malých a stredných pestovateľov a mohol by tiež porušovať práva ekologických farmárov a poľnohospodárov bez GMO.

Prísľuby udržateľnosti nových geneticky modifikovaných rastlín sú hypotetické, keďže za posledné desaťročie sa na trh dostalo len veľmi málo nových GMO. Medzi novými GMO, ktoré sa dostali na trh, už existujú príklady zlyhania na trhu. Pokiaľ ide o prínosy pre spoločnosť, ako je adaptácia na zmenu klímy so zvýšenou odolnosťou voči suchu, t. j. voči nedostatku vody, výskum prebieha už dlho so starými a novými GMO, zatiaľ bez úspechu. Na druhej strane, selekcia, ktorú vykonávajú poľnohospodári na svojich poliach a malí a strední šľachtitelia, už ponúka adaptáciu na stresy, ako je sucho (ktoré sa očakáva, že sa bude zvyšovať s otepľovaním klímy),

a riešenia prispôsobené špecifickým miestnym
poľnohospodárskym podmienkam a poľnohospodárskym systémom. Napríklad programy ekologického šľachtenia založené na poznatkoch ponúkajú úspešné, inovatívne odrody s odolnejšími plodinami prispôsobenými princípom a špecifickým podmienkam ekologického poľnohospodárstva.

Výrobok alebo systém poľnohospodárskej výroby nemožno vyhlásiť za “udržateľný” len na základe danej odrody rastlín alebo znaku (vlastnosti rastliny). Okrem toho veľká časť prebiehajúceho výskumu s NGT-GMO nie je zameraná na dosiahnutie udržateľnosti alebo prínosu pre spoločnosť, ale je orientovaná na spotrebu alebo priemysel (s. 3), napríklad ružové ananásy.

Podpísané organizácie reprezentujúce európskych poľnohospodárov, malých a stredných šľachtiteľov, potravinársky sektor a občiansku spoločnosť sú hlboko znepokojení pokusmi o urýchlené dosiahnutie dohody v Rade a rokovaniami medzi Radou a Parlamentom vzhľadom na potenciálne riziká nových GMO pre ľudské zdravie a prírodu a vzhľadom na množstvo nevyriešených otázok, ktoré sú na stole, t. j. patenty, metódy identifikácie a detekcie, cena osív, rozmanitosť osív, koexistencia, negatívne sociálno-ekonomické vplyvy a riziko ďalšej kontroly potravinového reťazca zo strany kroporácií. Veľmi nás znepokojuje, že riešenia v oblasti patentov, ktoré navrhol Európsky parlament a belgické a poľské predsedníctvo Rady, neriešia problém patentov (pozri bod 1.1 v prílohe).

Vyzývame európske krajiny, aby chránili svojich poľnohospodárov a šľachtiteľov, ako aj občanov a prírodu. Na všetky nové GMO sa musí naďalej vzťahovať hodnotenie rizík a monitorovanie, metódy identifikácie a detekcie, ako aj sledovateľnosť a označovanie v celom potravinovom reťazci. Krajiny musia mať možnosť zakázať alebo obmedziť ich pestovanie na svojom území.

Vyzývame európske krajiny, aby zastavili dereguláciu nových GMO (geneticky modifikovaných rastlín).

 

.

Škodlivé dôsledky deregulácie nových GMO na poľnohospodárov a malých a stredných šľachtiteľov v EÚ na ekologický sektor a sektor bez GMO a na potravinový reťazec EÚ

  1. Patenty na život vedúce k biopirátstvu.
  2. Zvýšená právna neistota pre šľachtiteľov a poľnohospodárov a zvýšené riziko žalôb proti nim, čo ohrozuje ich podnikanie.
  3. Ohrozenie životaschopnosti a existencie ekologického sektora a sektora bez GMO.
  4. Nezvratné zvýšenie závislosti poľnohospodárov od niekoľkých osivárskych spoločností s očakávaným zvýšením ich výrobných nákladov.
  5. Menšia rozmanitosť osív prispôsobených miestnym podmienkam a klimatickým zmenám a riziká pre potravinovú bezpečnosť.
  6. Pravdepodobné zvýšenie zraniteľnosti potravinového reťazca EÚ.

 

Patenty na život vedúce k biopirátstvu

Uplatňovanie patentov na živé organizmy vyvoláva vážne etické otázky, pretože život nie je ľudský vynález. Navyše tieto takzvané “vynálezy”, na ktoré sa uplatňujú patenty, sú často založené na už existujúcom genetickom materiáli, ktorý sa získava z prírody alebo z polí poľnohospodárov bez ich slobodného a informovaného súhlasu, ani bez kompenzácie alebo zdieľania výhod získaných prostredníctvom patentu.

Európske patentové právo umožňuje súkromným spoločnostiam nárokovať si patent na techniky použité na získanie rastliny (t. j. nové techniky úpravy génov alebo NGT), ako aj na rastlinné produkty a genetické informácie, ktoré sú výsledkom týchto techník. To znamená, že patenty sa môžu vzťahovať na znaky a genetický materiál, ktoré sú prítomné v rastlinách získaných konvenčným šľachtením (nie genetickým inžinierstvom) alebo ktoré existujú v prírode.

Súkromné spoločnosti tak privatizujú genetické zdroje, ktoré im nepatria (biopirátstvo) a ktoré teraz môžu šľachtitelia a poľnohospodári za určitých podmienok používať a opätovne využívať.

Metódy detekcie a identifikácie nových GMO sú nevyhnutným spôsobom ochrany poľnohospodárov pred týmto zneužitím rozšírenia rozsahu patentov, ktoré by sa inak mohlo rozšíriť z dôvodu nedostatočnej transparentnosti (pozri bod 2.3).

.

Medzinárodné zmluvy (článok 19 a článok 21) uznávajú právo poľnohospodárov na osivo, t. j. právo na uchovávanie, používanie, opätovné používanie, výmenu a predaj osiva.

 

Falošné riešenia

Európsky parlament a Rada uznávajú dôležitosť problému patentov, avšak riešenia, ktoré navrhujú, tento problém nevyriešia. Podľa právnej štúdie z decembra 2024 požiadavka Európskeho parlamentu vylúčiť rastliny modifikované novými genetickými technológiami (NGT) z patentovateľnosti (s. 10) porušuje ustanovenia Európskeho patentového dohovoru (EPD). Zákaz patentovania nových geneticky modifikovaných organizmov sa musí uskutočniť prostredníctvom EPC (s. 34), čo sa týka aj nečlenských štátov EÚ.

V roku 2024 belgické predsedníctvo Rady predložilo kompromisný návrh, podľa ktorého sa na nové GMO môže vzťahovať úplná deregulácia podľa návrhu Komisie (bez hodnotenia rizík, monitorovania, identifikácie a detekcie, vysledovateľnosti alebo označovania), len ak nie sú patentované (s. 11). To však môže byť v rozpore so zásadou proporcionality práva EÚ (s. 41).

V januári 2025 poľské predsedníctvo predložilo revidovaný návrh vychádzajúci z belgického znenia, ktorý však tiež neposkytuje riešenie. Stále by sa zvýšila koncentrácia sektora osív v rukách niekoľkých veľkých spoločností. Táto koncentrácia by bola škodlivá pre európske malé a stredné šľachtiteľské odvetvia; zvýšila by závislosť poľnohospodárov od týchto niekoľkých spoločností; zvýšila by zraniteľnosť nášho potravinového reťazca; a pravdepodobne by viedla k menšej rozmanitosti osív prispôsobených miestnym poľnohospodárskym podmienkam a zmene klímy (pozri body 4, 5 a 6).

.

Okrem toho, pokiaľ ide o návrhy belgického a poľského predsedníctva, bez veľmi potrebných metód identifikácie a zisťovania všetkých nových GMO nebude možné presadzovať zákon a zabrániť podvodom. Metódy detekcie a identifikácie sú podľa odborníkov uskutočniteľné (pozri body 2.3 a 2.4).

 

Zvýšená právna neistota pre šľachtiteľov a poľnohospodárov a zvýšené riziko žalôb proti nim, čo ohrozuje ich podnikanie

Šľachtitelia

Európska únia je domovom veľmi bohatého a dynamického sektora, ktorý tvorí približne 7 000 šľachtiteľských podnikov, ktoré zamestnávajú približne 52 000 ľudí. Európski šľachtitelia môžu v súčasnosti používať konvenčne vyšľachtené osivo a reprodukčný materiál (t. j. hľuzy, odrezky, mladé rastliny), je to známe ako výsada šľachtiteľov.

V dôsledku biopirátstva môže semenárska spoločnosť, ktorá vlastní patent, podať žalobu na šľachtiteľov, s tvrdením, že (malí a strední šľachtitelia) používajú semená a materiál, ktorý patrí jej (spoločnosti). Šľachtitelia, ktorí investovali čas a peniaze do vývoja nového osiva alebo reprodukčného materiálu, môžu prísť o všetku svoju ťažko vydretú prácu. Šľachtitelia môžu tiež stratiť prístup ku genetickým zdrojom, ktoré potrebujú na svoju prácu (výsada šľachtiteľov). So zníženým prístupom k biologickej diverzite bude pre nich ťažšie vyvíjať plodiny odolné voči zmene klímy a prispôsobené miestnym podmienkam a inovácie v EÚ sa znížia. Šľachtiteľom sa pravdepodobne zvýšia náklady a pracovné zaťaženie, pretože budú musieť dôkladne kontrolovať, aký materiál patrí do patentového odvetvia, aby čo najviac predchádzali právnym problémom. Možno im tiež budú chýbať prostriedky na to, aby si v prípade súdneho sporu najali právnika. To je už teraz problémom mnohých šľachtiteľov, ktorí čelia nákladnej a časovo náročnej úlohe požiadať laboratórium o vykonanie sekvenovania genetického materiálu (DNA) všetkých svojich rastlín, aby sa uistili, že patentovaná vlastnosť nie je obsiahnutá v ich odrodách.

 

Poľnohospodári

.

Biopirátstvo a súdne spory predstavujú hrozbu aj pre malých a stredných poľnohospodárov, pretože mnohí z nich sa venujú šľachteniu rastlín priamo na farmách – tradičnému výberu nových odrôd rastlín – a používajú vlastné osivá, ktoré sú dobre prispôsobené ich potrebám (podmienkam pestovania na ich farmách). V prípade súdnych sporov môžu poľnohospodári stratiť právo používať a opätovne používať vlastné osivá. To by zvýšilo ich výrobné náklady, pretože by nemali inú možnosť ako kupovať GMO-osivá a stratili by prístup k osivám prispôsobeným ich pestovateľským podmienkam. Ekologickí poľnohospodári a poľnohospodári bez GMO môžu byť tiež žalovaní, ak sú ich plodiny náhodne kontaminované materiálom s modifikovanými génmi (pozri bod 3).

 

Žiadna detekcia a vysledovateľnosť

Návrhom zaniká povinnosť zverejňovať metódy identifikácie a detekcie nových GMO rastlín a väčšina z nich nebude mať žiadnu možnosť vysledovateľnosti, t. j. nebude možné ich sledovať po uvoľnení do poľnohospodárskej pôdy alebo prírody.

Žiadna vysledovateľnosť znamená, že pre šľachtiteľov a poľnohospodárov bude ťažšie, ak nie nemožné, zistiť, odkiaľ materiál, ktorý používajú, pochádza, a tak sa uistiť, že nie je patentovaný.

Bez vysledovateľnosti a metód detekcie a identifikácie nebude pre poľnohospodárov a šľachtiteľov možné v prípade žaloby dokázať, že materiál, ktorý používajú, nie je patentovaný. Poľnohospodári nemajú technické prostriedky na vykonanie sekvenovania genetického materiálu (DNA) svojich semien potrebného na preukázanie, že boli získané konvenčným šľachtením, a nie modifikáciou génov, preto potrebujú metódy identifikácie a detekcie. V prípade konania o porušení práva preto poľnohospodári nebudú môcť preukázať, že v prípade kontaminácie alebo privatizácie svojich semien nepoužili patentovaný materiál (obrátený dôkazný prostriedok, ktorý by mal za normálnych okolností znášať majiteľ patentovaného výrobku, ktorý spôsobil škodu). Okrem toho môžu byť ich osivá a úroda počas trvania súdneho konania zabavené (s. 15) a v prípade odsúdenia môžu byť zničené (s. 21). Pre mnohých poľnohospodárov a drobných šľachtiteľov by to predstavovalo ekonomickú záťaž, z ktorej by sa nemuseli finančne spamätať. Z dlhodobého hľadiska by poľnohospodári nemuseli mať inú možnosť, ako každoročne kupovať patentované geneticky modifikované osivá, aby sa vyhli prípadným žalobám za porušenie práv.

Návrh na dereguláciu nových GMO umožňuje súkromným spoločnostiam so značnými ekonomickými zdrojmi zbaviť sa zodpovednosti za škody, ktoré ich výrobky môžu spôsobiť na zdraví alebo životnom prostredí. Namiesto toho táto zodpovednosť pripadne európskym poľnohospodárom a šľachtiteľom, ktorí nebudú môcť preukázať, že takéto škody nespôsobili, pričom ich plodiny a z nich získané produkty môžu byť zničené a môžu im byť uložené vysoké pokuty za náhradu škody.

.

 

Falošné riešenia

Podľa platných právnych predpisov o GMO je vlastník geneticky modifikovanej rastliny povinný zverejniť metódu detekcie a všetky GMO podliehajú vysledovateľnosti.

Legislatívny návrh o nových GMO a kompromisný návrh poľského predsedníctva, – o ktorých v súčasnosti európske krajiny rokujú s cieľom dosiahnuť politickú dohodu o znení – vychádzajú zo spornej myšlienky, že nové GMO nemožno zistiť a identifikovať, pretože by na to neexistovali technické metódy. Napriek tomu dva výskumné programy financované EÚ, Darwin a Detective, pracujú na vytvorení metód identifikácie a detekcie nových GMO. Komisia svojím legislatívnym návrhom predbieha vozom koňa, pričom by bolo logické počkať na výsledky týchto výskumných projektov.

 

Ohrozenie životaschopnosti a existencie ekologického sektora a sektora bez GMO.

Navrhovaný zákon neposkytuje jasný právny základ a praktické nástroje na ochranu ekologických a bez GMO poľnohospodárov a šľachtiteľov pred kontamináciou plodín novými GMO. Je to tak preto, že neexistuje vysledovateľnosť a právny základ, na základe ktorého by členské štáty mohli prijať opatrenia na koexistenciu, ktoré by umožnili ekologickým poľnohospodárom a poľnohospodárom bez GMO vykonávať svoju činnosť, a členské štáty nemôžu zakázať alebo obmedziť pestovanie väčšiny nových GMO na svojom území.

Návrh by mohol porušiť základné práva ekologických poľnohospodárov na vlastníctvo a slobodu podnikania (s. 14). Tým, že návrh ohrozuje životaschopnosť európskeho sektora ekologického poľnohospodárstva, je v rozpore s cieľom samotnej Európskej komisie dosiahnuť do roku 2030 25 % poľnohospodárskej pôdy v ekologickom

.

poľnohospodárstve, aby sa uľahčila transformácia na udržateľný potravinový systém v EÚ.

Podľa existujúcich právnych predpisov o GMO môžu krajiny definovať opatrenia týkajúce sa koexistencie na vnútroštátnej úrovni. Tie zahŕňajú zákonné právo členských štátov vypracovať určité praktické opatrenia na zabránenie kontaminácie GMO. Tieto opatrenia, ktoré sa môžu týkať aj konkrétnych plodín a geografických oblastí (napríklad odstupové vzdialenosti), sú prospešné pre poľnohospodárov, ktorí pestujú GMO, aj pre poľnohospodárov, ktorí GMO nepestujú, pretože znižujú riziko kontaminácie a ekonomické náklady s ňou spojené, ako aj riziko súdnych sporov medzi poľnohospodármi. Existujúce právne predpisy o GMO obsahujú aj ustanovenie o zákaze a obmedzení pestovania GMO na svojom území, čo už robí 18 krajín a regiónov Európy. Toto opatrenie umožňuje krajinám zabezpečiť ochranu pred kontamináciou a tiež rozhodovať o využívaní svojej pôdy a o rozvoji svojej poľnohospodárskej politiky.

Okrem toho, v prípade neexistencie vnútroštátnych opatrení týkajúcich sa koexistencie, ekologickí poľnohospodári a poľnohospodári bez GMO, šľachtitelia a účastníci potravinového reťazca môžu byť vystavení väčšej kontaminácii a môžu byť nútení znášať náklady na čistenie svojich kultúr a výrobkov, hoci za to nie sú zodpovední. V roku 2014 sa odhadované ekonomické straty, ktoré sa priamo pripisujú problémom spôsobeným pestovaním GMO, zvýšili až na 14 756 EUR na jedného ekologického poľnohospodára.

Nedostatočná vysledovateľnosť tiež sťažuje ekologickým poľnohospodárom a poľnohospodárom bez GMO a spracovateľom a maloobchodníkom bez GMO zaručiť, že ich výrobky neobsahujú GMO, a zabezpečiť koexistenciu v potravinovom reťazci od prevádzkovateľa k prevádzkovateľovi. Neprítomnosť GMO je základným kameňom ich obchodného modelu, ktorý bude vážne narušený, ak už nebude možné zaručiť, že nepoužívajú GMO.

 

Nezvratné zvýšenie závislosti poľnohospodárov od niekoľkých osivárskych spoločností s očakávaným zvýšením ich výrobných nákladov

Malé a stredné komerčné poľnohospodárske podniky zápasia s nízkymi cenami za ich produkty a často ukončujú svoju činnosť. Návrh o nových GMO predstavuje riziko, že ich postavenie v potravinovom reťazci sa ešte viac sťaží, pretože pravdepodobne povedie k výraznému zvýšeniu cien osív (s. 23). Podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) sa v rokoch 1990 až 2020 ceny osív s geneticky modifikovanými vlastnosťami zvýšili o 463 % v porovnaní s nárastom cien osív bez GMO približne o 120 %.

Deregulácia nových GMO pravdepodobne zintenzívni koncentráciu semenárskeho priemyslu v EÚ (s. 31). V súčasnosti len štyri spoločnosti kontrolujú viac ako 60 % celosvetového trhu s osivami: Bayer, DowDupont/Corteva, ChemChina-Syngenta a BASF. Týchto niekoľko dominantných firiem tak bude mať väčšiu moc nad výrobnými rozhodnutiami poľnohospodárov (s. 20). Kvôli biopirátstvu a súdnym sporom tieto spoločnosti tiež zvýšia svoju moc nad poľnohospodármi, ktorí teraz môžu používať a opätovne používať svoje osivá. Menšia autonómia bude znamenať, že európski poľnohospodári budú zraniteľnejší voči globálnym výkyvom cien osív.

.

 

Menšia rozmanitosť osív prispôsobených miestnym podmienkam a klimatickým zmenám a riziká pre potravinovú bezpečnosť

Návrh o nových GMO pravdepodobne povedie k menšej rozmanitosti osív (s. 23). Veľké semenárske spoločnosti by sa zamerali na predaj niekoľkých priemyselných odrôd, zatiaľ čo biopirátstvo a súdne procesy zároveň sťažia mnohým poľnohospodárom, ktorí neustále obnovujú agrobiodiverzitu šľachtením, opätovným používaním a výmenou vlastných osív, a mnohým malým a stredným európskym šľachtiteľom možnosť naďalej vyvíjať veľké množstvo odrôd osív prispôsobených veľmi rozdielnym poľnohospodárskym podmienkam v Európe a klimatickým zmenám.

V Európe potrebujeme rozmanitosť osív, aby zodpovedala jej veľmi bohatej a rozmanitej vidieckej krajine a klimatickým podmienkam. Menšia rozmanitosť z dôvodu zvýšenej genetickej uniformity by tiež zvýšila zraniteľnosť poľnohospodárstva v Európe voči škodcom a chorobám (s. 58) a extrémnym klimatickým javom.

Z dlhodobého hľadiska je koncentrácia genetických zdrojov v rukách niekoľkých veľkých semenárskych spoločností a následné znižovanie agrobiodiverzity nezlučiteľné s potravinovou suverenitou (ktorá zahŕňa právo národov na určovanie vlastných potravinových systémov) a predstavuje hrozbu pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Tradičné odrody poľnohospodárov a tzv. krajové odrody (druhy, ktoré sú lokálne prispôsobené svojmu prostrediu) a rozmanitosť osív, ktoré v súčasnosti vyvíjajú malí a strední európski šľachtitelia, sú odolnejšie ako tie, ktoré majú malú genetickú rozmanitosť.

 

Pravdepodobné zvýšenie zraniteľnosti potravinového reťazca

Globálne trhy s komoditami a dodávateľské reťazce kontrolované korporáciami v posledných troch rokoch zaznamenali otrasy (t. j. pandémia Covid, vojna na Ukrajine). Nedostatok hnojív, nestále a špirálovito rastúce ceny potravín, strata úrody a prázdne regály sa stali novým normálom (s. 12). V budúcnosti môžeme očakávať ďalšie šoky, a preto je nevyhnutné, aby bol náš potravinový reťazec odolnejší. Návrh o nových GMO ešte viac zvýši vplyv podnikov na náš potravinový reťazec a dodávateľské reťazce kontrolované podnikmi sú koncentrovanejšie, a preto môžu byť veľmi zraniteľné voči otrasom (s. 13). Deregulácia nových GMO preto predstavuje riziko zvýšenia zraniteľnosti nášho potravinového reťazca s negatívnymi dôsledkami pre poľnohospodárov aj spotrebiteľov.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.

Ukrajina, EÚ a USA idú zatlačiť na Rusko. Zostavili 22 bodový plán

Ukrajina je pripravená na 30-dňové prímerie, ktoré začne v pondelok 12. mája

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Drucker sa vyjadril k ceste premiéra do Moskvy: Nebol tam za celú vládnu koalíciu

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti…

10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nová nemecká vláda našla spôsob ako obísť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu verejnosť

Nemecko utají dodávky zbraní Ukrajine, aby znížilo počet „verejných debát“ na túto tému

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko získa od Iránu novú zbraň proti Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Ak by Fico nezahlasoval v Bruseli za protiruské sankcie, ničomu by to nepomohlo, uviedol Blaha

Ak by predseda vlády Robert Fico nezahlasoval v Bruseli za protiruské sankcie, ničomu by to nepomohlo, pretože ostatné štáty Európskej…

10. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V boji o moc prituhuje: Stáva sa z KDH diablov advokát?

Kresťanskí demokrati na Slovensku majú bohatú minulosť vyznamenanú snahou držať sa tradičných, nadčasových hodnôt, ktoré odolajú módnym trendom. Koniec koncov,…

10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Štyria európski lídri pricestovali do Kyjeva, aby rokovali o mierovej dohode o Ukrajine. Merz nevylúčil rozhovor s Putinom

Francúzsky prezident Macron sa k dnešnej návšteve ukrajinského hlavného mesta vyjadril na X

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér na stretnutí s Putinom. S týmto vyjadril nesúhlas

Predseda vlády SR Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Politické nápady alebo provokácie? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matoviča

Politické nápady alebo provokácie ? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matovič pre parlamentnú opozíciu do Kyjeva na oslavy ukončenia…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin „stratil” hlavu, Vašáryová by hnala ľudí svinským krokom: Aj taký bol piatok pred Úradom vlády

9. máj bol vskutku pestrý na udalosti, a nemám na mysli len moskovskú návštevu predsedu vlády. Tu doma, na Slovensku…

10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka. Viackrát spomenul priority, na ktorých záležalo aj…

10. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Premiér sa hlási z Moskvy. Prvé vyjadrenia a podrobnosti

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Český splnomocnenec pobúril Rusov ponožkami. N ech sa ide liečiť, odkázali mu

Špeciálny vyslanec českej vlády pre obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný, ktorý si na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským obliekol ponožky…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

Máme bronzovú medailistku z majstrovstiev sveta v boxe žien! Rozhovor o športe, kde víťazí srdce

Milí čitatelia, dnes sa pozrieme do zákulisia športu, ktorý je u nás často opomínaný médiami hlavného prúdu, a to aj…

10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bude prímerie vyhlásené už tento víkend?

Mertz dnes vyjadril nádej, že 30-dňové prímerie bude vyhlásené už tento víkend

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Konflikt medzi Pakistanom a Indiou postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

Prudká eskalácia medzi Indiou a Pakistanom. Konflikt medzi týmito dvoma krajinami, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Duel proti Švédom bol aj cennou lekciou. Trénera Országha mrzia góly na konci tretín

Slovenská hokejová reprezentácia už má za sebou vstup do 88. majstrovstiev sveta v hokeji. V Štokholme v piatok večer podľahla…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škoda predstavuje nový dúhový model Elroq Respectline ako „poctu rozmanitosti“

Mesiac máj je v celej Európskej únii vyhlásený ako „Európsky mesiac rozmanitosti“ a pri tejto príležitosti automobilka Škoda predstavila nový…

10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ohlédnutí za oslavami..

Tak nám naše hodnotová mééédia sdělila, že na naší akci k osmdesátému výročí osvobození, které jsme měli na Klárově, policie…

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Dvaja slovenskí občania v Srbsku ukradli auto s dvanásťročným dieťaťom

Dvaja slovenskí občania sú podozriví z toho, že v utorok na čerpacej stanici v srbskom meste Obrenovac neďaleko Belehradu ukradli…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny, odkázal premiér Kallasovej

Predseda vlády Robert Fico sa ohradil voči výroku vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú politiku Kaje Kallasovej, že návštevou Moskvy…

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nová Zastava Yugo útočí na trón Dacie! Návrat legendy z Balkánu

10.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kultová Zastava Yugo sa chystá na veľkolepý návrat. Nová generácia ikonického auta z bývalej Juhoslávie…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

Polícia po stredajšom lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla…

10. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Jak zastavit Green Deal – IV.

V prvních dvou částech textu

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Planned Parenthood ordinuje neplnoletým transrodovým deťom hormonálnu liečbu

Reportéri Live Action sa vydávali za 16-ročného transgendera a kontaktovali organizáciu Planned Parenthood – chceli získať hormonálne lieky, ktoré sa…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Veľký posun okolo Nord Stream, ktorý možno ukončí konflikt na Ukrajine

USA, 10. mája 2025 - V skladoch v nemeckej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko sú uložené veľké zásoby rúr spoločností Nord Stream…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ vytvorí špeciálny tribunál pre Putina

V Luxembursku bude budúci týždeň oficiálne otvorený špeciálny tribunál pre Rusko za inváziu na Ukrajinu, vyhlásil minister zahraničných vecí tejto…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V noci na sobotu na mnohých miestach Slovenska mrzlo, v dolinách teplota opäť klesla ojedinele až na mínus päť stupňov Celzia.

Ako potvrdili meteorológovia, ďalšia noc mrazivá nebude, pretože cez našu oblasť bude postupovať od severu studený front, ktorý prinesie veľa oblačnosti a miestami aj zrážky.

Včera 14:48

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Pakistanu Ishaq Dar potvrdil informácie o prímerí s Indiou, o ktorom predtým informoval Trump.

Americký minister zahraničných vecí Rubio vyhlásil, že India a Pakistan sa dohodli na začatí rokovaní o širokom spektre otázok na neutrálnom území.

Včera 14:32

Trump vyhlásil, že sa dohodol s Indiou a Pakistanom na úplnom a okamžitom prímerí medzi oboma krajinami.

„Po dlhej noci rokovaní za sprostredkovania USA som rád, že môžem oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Blahoželám obom krajinám k prejaveniu zdravého rozumu a vysokej miery rozumnosti,“ napísal Trump.

Včera 14:31

Nemecký kancelár Merz sa postavil proti postoju Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné uskutočniť voľby na Ukrajine.

Včera 14:28

.

Svet ako ho (ne)poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu

Svet ako ho poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu. Mapy už dávno nie sú len navigačným nástrojom, ale aj…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Slováci vstúpili do turnaja prehrou so Švédmi, inkasovali päťkrát a neskórovali ani raz

Slovenskej hokejovej reprezentácii nevyšiel otvárací zápas na majstrovstvách sveta 2025, keď v základnej A-skupine v Štokholme podľahli domácemu Švédsku hladko…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Postihlo vás nešťastie? Tieto fotografie vám zmenia názor!

Vravieva sa, že nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Ak máte zlý deň, nezúfajte. Nikdy nie je tak zle,…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Fico na tribúne nebol, neskôr sa objavil vedľa Putina

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril

Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril, informovala Al-Džazíra

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov