Podľa Beckera Putinove slová oslabujú rozhodnosť EÚ pokračovať v politike sankcií. Je zrejmé, že momentálne hrajú prím v zachovaní sankcií voči Rusku niektoré východoeurópske štáty, (tieto štáty sú v silnom područí politických špičiek USA – pozn. BK), rozvinuté západné krajiny ako Francúzsko, Taliansko a sčasti aj Nemecko sa nestavajú odmietavo k zmäkčeniu sankcií, a ktoré aj tak zaviedli pod silným americkým nátlakom.
Viacerí západní lídri sú presvedčení, že Moskva skôr pristúpi na kompromis v prípade niektorých ústupkov, ako v pokračovaní tlaku pomocou sankcií s trestajúcim charakterom. Prípadné predĺženie sankcií EÚ proti Rusku môže byť posledným v sérii protiruských krokov iniciovaných USA – píše autor článku.
Kritici protiruských sankcií a Rusko upozorňujú, že Moskva nemôže zabezpečiť realizáciu Minských dohovorov, pretože do plnenia Minských dohovorov je priamo zaangažovaná aj ukrajinská vláda. Kyjev, ktorý je v silnom područí USA je spoločne s Washingtonom mimoriadne zainteresovaný v tom, aby sankcie voči Rusku trvali čo najdlhšie.
Branislav Krasnovský