“Spojené štáty sa snažia zasahovať do vývoja vo Venezuele prinajmenšom od roku 2000,” pripomína česká novinárka.
Dodáva, že pokusy USA zvrhnúť tamojšiu socialistickú vládu, najprv pod vedením Huga Cháveza a teraz Nicolasa Madura zlyhali, a preto nasledovali ekonomické sankcie, ktoré vyvolali ekonomickú krízu.
“Režim v Caracase skúšal sankcie obchádzať napríklad výmenou zlata za potraviny z Turecka, ale časť zlata má Venezuela v Bank of England, ktorá ho prakticky skonfiškovala. Sankcie v kombinácii s neschopnosťou vlády potom len ďalej prehlbujú chaos a ekonomickú krízu v krajine,” vysvetľuje.
Spencerová tiež upozorňuje, že Juan Guaido je iba Trumpova figúrka. “Donald Trump teraz prezidentom Venezuely uznal lídra opozície a šéfa parlamentu Juana Guaidoa, figúrku, ktorú pred mesiacom ešte nikto ani nepoznal.”
Aktuálne Venezuela s USA prerušila diplomatické vzťahy, ale Washington to odmietol s tým, že Maduro bez legitímnosti nemá čo prerušiť . Dodáva, že venezuelskú vládu prestalo uznávať aj 11 členov regionálne Limskej skupiny ako aj Európska únia.
“Trumpa musí tešiť, že sa v rámci ďalšieho dielu nekonečného seriálu “Pán XY musí ísť!” konečne v niečom zase plne zhoduje s demokratmi,” ale Spencerová pripomína, že na strane Madura sú Rusko, Turecko, Mexiko.
Podľa českej novinárky protesty budú pokračovať a zomrú ďalší ľudia … ale pravdepodobne sa nič nezmení. “Možno očakávať ďalšie týždne politických protestov, v ktorých budú zase umierať ľudia, ale ak venezuelská armáda neprejde pod “velenie USA” a zachovajú sa aj ďalšie mocenské konfigurácie, Maduro najnovšie ataky pravdepodobne formálne ustojí,” uzatvára Spencerová.