Podľa slov farmárov, opatrenia prijaté EÚ, ako alternatívne riešenie problému vývozu španielskeho ovocia, sú smerované na poskytnutie pomoci výrobcom avšak obchádzajú samotných farmárov. “Bez ohľadu na to, koľko peňazí Brusel pridelí či je to 155 miliónov eur, alebo 1,5 tisíc, je to rovnaké ako v prípade kríz, ktoré už boli v krajine. Všetky finančné prostriedky idú do vládnych agentúr, sociálnych poisťovní, ako aj do spoločností, ktoré sa zaoberajú prepravou a balením produktov, ale samotný farmári nič nedostanú,” prehlásil jeden z predstaviteľov JARC David Bordas.
Už predtým bolo oznámené, že Európska komisia sa chystá vyčleniť 125 miliónov eur na záchranu poľnohospodárov po zavedení obmedzení zo strany Ruska na dodávky európskych produktov. Mnoho španielskych poľnohospodárov toto rozhodnutie pokladá za málo efektívne.
Rusko 7. augusta v reakcii na sankcie zo strany Západu na rok obmedzilo dovoz určitých druhov tovaru z krajín, ktoré proti nemu vzniesli sankcie: voči Spojeným štátom, členským štátom EÚ, Kanade, Austrálií a Nórsku. Na zozname tovarov sa ocitli: hovädzina, bravčovina, ovocie, hydina, syry, mliečne výrobky, orechy a iné produkty.
Protesty v európskych krajinách začali od momentu zavedenia ruského zákazu na dovoz potravinárskych výrobkov z krajín Európskej únie. 21. augusta v Granade rozsypali zemiaky pred supermarketom veľkej obchodnej siete vystupujúc proti tomu, aby veľké spoločnosti predávali pod cenu poľnohospodárske produkty.
Od 7. augusta Rusko v reakcii na západne sankcie, ktoré boli zavedené v súvislosti s pripojením Krymu, zakázalo dodávky hovädzieho, bravčového, hydiny, rýb, syrov, mlieka, ovocia a zeleniny z Austrálie, Kanady, EÚ, USA a Nórska. Embargo je zavedené na jeden rok, pričom premiér Dmitrij Medvedev vyhlásil, že Moskva je pripravená prehodnotiť túto lehotu, v prípade, že zahraniční partneri prejavia “konštruktívny postoj”.
jf