Španielsky kráľovský pár sa po zvítaní s belgickým kráľom a jeho manželkou, kráľovnou Matildou, odobral na stretnutie s premiérom Belgicka Charlesom Michelom a šéfom diplomacie Didierom Reyndersom a rokoval aj s predsedami oboch komôr parlamentu.
Podľa belgickej tlače silné priateľské puto medzi oboma kráľovskými rodmi trvá od roku 1975, keď Juan Carlos nastúpil na španielsky trón, pričom mal neoceniteľnú podporu zo strany belgického kráľa Baudouina. Obaja monarchovia aj s rodinami sa často stretali a keď kráľ Baudouin 31. júla 1993 nečakane zomrel v Motrile, v Španielsku, tamojší kráľ vynaložil všetko úsilie, aby uľahčil prevoz telesných pozostatkov svojho priateľa do Belgicka.
Priateľstvo medzi kráľovskými dvormi pokračovalo aj za éry Alberta II, brata zosnulého kráľa, a jeho manželky Paoly a prenieslo sa aj na novú generáciu monarchov.
Oboch Filipov na tróne spája aj ďalšia skutočnosť a to, že najvyššiu funkciu získali v relatívne mladom veku po abdikácii svojich otcov. Kráľ Filip zasadol na uvoľnený trón v júli minulého roku potom ako sa pre demisiu rozhodol jeho otec, kráľ Albert II. O jedenásť mesiacov neskôr, 19. júna 2014, po abdikácii Juana Carlosa I., v súlade s ústavným zákonom o abdikácii, si na španielsky trón zasadol korunný princ Filip.
Obaja králi, ešte pred nástupom na trón, vykonávali rôzne štátnické povinnosti a reprezentovali svoju krajinu doma aj v zahraničí.
Oboch monarchov, ktorých krajiny spája spoločná historická minulosť, keď územie Belgicka bolo v rokoch 1516 – 1714 súčasťou španielskej koruny, spájajú aj podobné politické problémy súčasnosti. Španielsko čelí odstredivým tendenciám Katalánska a Baskicka, Belgickému kráľovstvu zas hrozí odchodom do histórie narastajúci flámsky separatizmus.
ml