Dôvod, prečo Španieli sťahujú svoje jednotky je zrejmý. Ciele, ktoré si postavili členovia medzinárodnej koalície boli splnené, takisto sa skončil výcvik irackých ozbrojených a policajných jednotiek, ktoré Španieli trénovali. Španieli prišli do Iraku v roku 2015, španielski inštruktori vyškolili 17 brigád irackej armády a 10 brigád federánej polície (približne 50 000 príslušníkov irackých ozbrojených síl).
Podľa španielskeho plukovníka Cesara Garciu del Castillo, iracké jednotky zlepšili svoju bojovú pripravenosť a sú schopné všetky strategické úlohy riešiť samy. Španielski vojaci v Iraku neutrpeli v roku 2020 žiadne straty, iránsky útok (pomsta za Suleimaniho) nesmeroval na základňu, kde boli španielski vojaci dislokovaní.
Poslednou skupinou Španielov v Iraku ostáva špeciálny tým Toro. Ide o pilotov vrtuľníkov, mechanikov a členov špeciálnych síl (približne 150 vojakov).
Španieli sa stiahnu aj z Iraku a Afganistanu pred rokom 2021. Američania uviedli, že Španieli odchádzajú pred uplynutím dohodnutého časového termínu. Američania si tak budú musieť v Afganistane poradiť bez Španielov. Španieli uviedli, že dohoda, ktorú USA dosiahli dňa 29. 2. 2020 s Talibanom napovedá, že všetky ciele misie boli splnené a španielska prítomnosť v Afganistane viac nie je nutná. Španieli prišli do Afganistanu v roku 2018, v Afganistane stratili Španieli do 100 mužov, vrátane 62 mŕtvych, ktorí zahynuli pri havárii španielskeho vojenského lietadla.
František Olčaj