Šokujúci objav čínskych vedcov. Dokonca aj čistý vzduch môže byť nebezpečný!

Šokujúci objav čínskych vedcov. Dokonca aj čistý vzduch môže byť nebezpečný!

Peking 2. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Anton Denisov)

 

Čistý vzduch môže byť nebezpečný, prišli k záveru čínski vedci. Čína už mnoho rokov bojuje s emisiami skleníkových plynov, ktoré údajne ničia ozónovú vrstvu ochraňujúcu všetko živé na Zemi pred účinkami slnečnej radiácie. Teraz sa však ukázalo, že príliš veľa ozónu môže byť pre človeka rovnako nebezpečné

Ilustračné foto

Ako ukazujú výskumy čínskych vedcov z Dukeovej Kunshanskej univerzity, v tých dňoch, keď je nebo modré a vzduch sa zdá byť čerstvý, na zemskom povrchu sa vytvára veľa takzvaného troposférického ozónu.

Reklama

Na rozdiel od stratosférického ozónu, ktorý chráni Zem pred slnečnou radiáciou a ktorého znižovania následkom emisií skleníkových plynov sa tak boja ekológovia, troposférický ozón je naopak po človeka škodlivý. Jeho pôsobením je poškodzovaný imunitný systém človeka, dochádza k zhoršovaniu kardiovaskulárnych a respiračných ochorení.

Tento problém je mimoriadne aktuálny na území Ázie, kde je úroveň emisií skleníkových plynov vysoká a kde úrady aktívne bojujú za čisté nebo.

Reklama

Podľa výpočtov, ktoré uvádzajú vedci z Kunshanskej univerzity, k trom štvrtinám všetkých úmrtí v roku 2016 priamo alebo nepriamo súvisiacich s pôsobením ozónu došlo v Ázii.

316 tisíc ľudí zomrelo v Číne, zatiaľ čo na všetky neázijské regióny sveta pripadlo 264 tisíc takýchto prípadov.

Znamená to, že prístup k ochrane životného prostredia sa môže zmeniť? Riaditeľ Jün-nanského Centra výskumu ekológie a poľnohospodárstvo Na Zhongyuan povedal v interview pre Sputnik, že nemožno jednoznačne povedať, že je ozón škodlivý. Je to rovnaké ako s jedmi, ktoré môžu byť súčasne užitočné aj škodlivé v určitých podmienkach.

Podľa odborníkových slov hlavnou úlohou ekologickej práce je optimalizácia kvality života ľudí v súčasných podmienkach.

“Na jednej strane, ak na Zemi nebude ozón, nič živého nedokáže prežiť, pretože ozón chráni pred slnečnou radiáciou. Dokonca aj niektoré choroby sa liečia iba v podmienkach vysokého obsahu kyslíka, ako napríklad liečenie v hyperbarických komorách. V takých podmienkach na organizmus pôsobí oveľa viac kyslíka než pri normálnych podmienkach a človeku je tak poskytované efektívne liečenie.”

Reklama

“Na druhej strane prílišné okysličenie tiež škodí živým organizmom, pretože ozón poškodzuje dýchací systém, znižuje funkciu pľúc. Kľúčom k životu je získavanie energie. Množstvo a kvalita získanej energie sú kľúčovými podmienkami redoxnej reakcie,” uviedol.

“Ozón je neoddeliteľným prvkom prírodnej evolúcie a nemožno ho proste len tak vyhlásiť za nebezpečný. Treba sa pozrieť na jeho koncentráciu, pochopiť, či sa nachádza v prípustnej norme pre človeka, pretože pri normálnych hodnotách hrá dôležitú úlohu pri zabezpečovaní životnej aktivity.”

“K zníženiu škodlivého pôsobenia ozónu treba pristupovať z dvoch strán: po prvé je nutné kontrolovať podmienky životného prostredia a snažiť sa obnoviť prirodzené podmienky, ako je zvýšenie účinnosti fotosyntézy a tiež zvýšenie účinnosti a rýchlosti samočistenia kyslíka a vodíka v atmosfére, zlepšovať kvalitu vzduchu. Po druhé, živé organizmy musia zvyšovať svoju odolnosť voči stresu,” dodal.

“Čo sa týka obmedzenia zdrojov znečistenia, takých ako sú automobily, továrne a pod., domnievam sa, že sa nikto v súčasnom svete nemôže vzdať cestovania autom, lietadlom, loďou. Nemôžeme sa vrátiť do doby kamennej, žiť v jaskyniach. Sú to všetko znaky modernej civilizácie. Ľudia musia postupne zlepšovať životné podmienky a životné prostredie. Nikto nemôže zastaviť rozvoj vedecko-technickej civilizácie. Kľúčovou otázkou je to, ako môžeme využiť dokonalé vedecko-technické prostriedky, vedecké myšlienky a metódy na kontrolu a odstránenie všetkých negatívnych následkov vedy a techniky.”

Mimochodom, vedci z Kunshanskej univerzity vôbec nevyzývajú k tomu, aby sme prestali bojovať proti smogu kvôli problému s ozónom. Vysvetľujú: troposférický ozón vzniká následkom fotochemickej reakcie, do ktorej vstupujú prchavé organické zlúčeniny a oxidy uhlíka. Tieto látky, ktoré sú nazývané tiež prekurzory ozónu, sa tiež objavujú v dôsledku zvýšených emisií do atmosféry.

Reklama

Preto vedci zdôrazňujú, že úrady a ekológovia musia venovať pozornosť aj boju proti emisiám týchto látok a nesústrediť svoju pozornosť len na znižovanie obsahu mikročastíc PM 2.5 vo vzduchu. Pokiaľ bude dochádzať k zníženiu emisií vo všetkých smeroch, bude to mať pozitívny vplyv na ekológiu.

Ak sa však zameriame iba na zníženie smogu, svet bude mať nový problém, s ktorým bude potom rovnako ťažké bojovať, dochádzajú k záveru vedci.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali