SNS žiada vysvetlenie k súhlasu SR s asociačnou dohodou medzi EÚ a Kosovom. MZV SR potvrdilo, že sa postoj SR k dohode nemení

SNS žiada vysvetlenie k súhlasu SR s asociačnou dohodou medzi EÚ a Kosovom. MZV SR potvrdilo, že sa postoj SR k dohode nemení

Bratislava 30. októbra 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Branislav Račko)

 

Prvý podpredseda strany a bývalý europoslanec Jaroslav Paška poukázal na to, že NR SR prijala v marci 2007 vyhlásenie ku Kosovu, v ktorom podľa neho zrozumiteľne vymedzila pre výkonnú moc mantinely, v rámci ktorých majú jej oficiálni predstavitelia pristupovať k nelegitímnym pokusom srbskej provincie etablovať sa na medzinárodnej politickej scéne

Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) žiada o vysvetlenie súhlasu Slovenska s uzatvorením Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) Kosova s Európskou úniou.

Reklama
Na snímke prvý podpredseda strany Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška
Na snímke prvý podpredseda strany Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška

Ako pripomína prvý podpredseda strany a bývalý europoslanec Jaroslav Paška, dohodu schválili minulý týždeň šéfovia diplomacií členských štátov EÚ. “Reprezentant ministerstva zahraničných vecí na tomto rokovaní v mene Slovenskej republiky odsúhlasil využitie procedúry uzatvorenia medzinárodnej dohody s podľa Slovenska neexistujúcim subjektom pri vylúčení prerokovania dohody v Národnej rade SR,” upozornil Paška.

Poukázal na to, že NR SR prijala v marci 2007 vyhlásenie ku Kosovu, v ktorom podľa Pašku zrozumiteľne vymedzila pre výkonnú moc mantinely, v rámci ktorých majú jej oficiálni predstavitelia pristupovať k nelegitímnym pokusom srbskej provincie etablovať sa na medzinárodnej politickej scéne.

Reklama

“Pre SNS je neprijateľné, aby vysoký úradník SR na dôležitom medzinárodnom fóre konal v zásadnom rozpore s uznesením prijatým Národnou radou a svojvoľne negoval či menil oficiálne postoje najvyššieho slovenského zákonodarného zboru,” podčiarkol s tým, že takéto správanie dehonestuje medzinárodné renomé Slovenska a jej ústavných orgánov.

V tejto súvislosti žiadajú národniari premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby dôsledne vyšetril konanie zodpovedných úradníkov ministerstva zahraničných vecí a vyvodil dôsledné konzekvencie.

 

Ministerstvo zahraničnýc vecí SR: Uzatvorenie asociačnej dohody medzi EÚ a Kosovom nemení postoj Slovenska

Aj po podpísaní Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) medzi Európskou úniou a Kosovom zostáva postoj Slovenska k neuznávaniu kosovskej nezávislosti rovnaký. “V žiadnom prípade neznamená posun v tejto pozícii,” uviedol pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Reklama

Pripomenul, že ani zvyšné štyri krajiny Európskej únie, ktoré neuznávajú samostatné Kosovo, ju nezablokovali. “Spoločne sme tak dali najavo, že otázky európskej perspektívy regiónu a medzinárodnoprávnej subjektivity Kosova spolu nesúvisia,” poznamenal.

Keďže nešlo o dohodu členských krajín únie s iným nezávislým štátom, nebola potrebná jej ratifikácia národnými parlamentmi. “EÚ ju uzavrela ako inštitúcia s Kosovom ako s entitou,” vysvetlil Stano. Podpísaná bola 27. októbra.

Poukázal na to, že SAA v prvom rade prinesie zásadné zintenzívnenie vzájomnej obchodnej výmeny, ktorá má potenciál viesť k výraznejšiemu sociálnemu i ekonomickému rozvoju Kosova, čo je aj v záujme Slovenska.

Okrem toho to je prvý krok na dlhej ceste európskej integrácie a zavádzania európskych štandardov. “Tento proces Slovensko podporuje v rámci celého západného Balkánu, ktorého súčasťou je aj Kosovo,” podčiarkol Stano. Zároveň sa týmto zvyšuje politický a morálny tlak na Prištinu, aby pokračovala v dialógu s Belehradom a zaviedla nevyhnutné reformy.

Európska 28-ka je v súčasnosti pre Kosovo hlavným obchodným partnerom a najvýznamnejším poskytovateľom rozvojovej pomoci, ktorá dosiahne v období rokov 2007-2020 približne 1,3 miliardy eur.

Reklama

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, odvtedy ho uznalo ako samostatný štát vyše 100 krajín sveta. Okrem Slovenska ho neuznávajú ani Grécko, Španielsko, Rumunsko a Cyprus.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali